Dolar 32,4018
Euro 34,5515
Altın 2.456,52
BİST 9.814,19
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 26°C
Açık
Ankara
26°C
Açık
Sal 26°C
Çar 25°C
Per 20°C
Cum 16°C
Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.

matruska

YORUMLAR

 1. AYHAN dedi ki:

  Ellerine sağlık abi, harika bir araştırma, süper bir yorumlama, yüreğine sağlık…

 2. İbrahim Çakır dedi ki:

  Bu toplum tekrar 1970’li yıllardaki ağabeylerimizin sahip oldukları ruha sahip olmadıkça bizler hak arama mücadelemizde daha çok yol yürürüz. Birileri çıkıp bize liderlik etmedikçe de yolumuz bitmez. Bizleri temsil ettiklerini sanan ancak birilerinin emir eri olmaktan başka bir şey yapmayan şahıslardan artık hiç bir beklentimiz kalmamıştır. Bizlere 70’li yılların mücadeleci ruhunu kazandıracak olanlar da yine o dönemi yaşayan sayın büyüklerimizdir. Bizler de onlarla beraber, onlarla kol kola, omuz omuza meydanlara çıkmalı, hukuk çerçevesinde haklarımızı aramalıyız. Selam olsun 70’li yıllardaki assubay sevdalısı cesur yürekli büyüklerimize.

 3. Hüseyin ÇETİN dedi ki:

  Sayın Aydın KULAK kaleminize ve yüreğinize sağlık. Görevdeyken emrimizde çalışan sivil memurun 1/4 kademesine düşme hakkı var bizlerin yok! Orduevlerindeki farklılıkları hepimiz biliyoruz, onlara göre biz neredeyse marabayız, kunta kinteyiz.
  Bir de Yerel ve Özel Eğitim Merkezleri var, bir subay her sene kamplardan faydalanabilir, assubay ise 5 yılda bir. Hv.K.K.lığının ÖZDERE Öz. Eğt.Mrk.den örnek vermek istiyorum, subaylara ait motel sayısı assubay motel sayısından çok çok fazladır.Mevcut olarak bizlerin yarısı kadar bile olmayan subaylara ait motel sayısı bizimkinin en az 5 katı fazladır. Hastanelerdeki farklı muayene sistemi var bir de. Silahlı Kuvvetlerin adaleti bu, düşündükçe insanın midesini bulandırıyor.
  Türkiye’de personeline sahip çıkmayan tek kurum Silahlı Kuvvetlerdir, sosyal imkanlarını ve maddi olanaklarını hep üsttekilere sunarak farklı iki kesim yaratmayı çok iyi başarmıştır. Assubayların yeni rütbeleri ve bekleme süreleri de verdiği sözleri yerine getiremeyenlerin bize atmış olduğu bir kazığıdır…
  Maalesef bizleri bir araya getirmek istemiyorlar, bizler tek yumruk olursak ses getiririz, ama üsttekiler çok zeki her türlü liderlik vasıflarından uzak, başarısız, TEMAD Gen. Bşk. Sayın Mustafa EROL’u çok iyi kullanıyorlar. O da rolünü çok iyi oynuyor. Bilge ve yüreği onur mücadelesi ile yanan arkadaşları kendine muhalif olarak görüyor İHRAÇ EDİYOR, UZAKLAŞTIRMALAR VERİYOR!.. HAYDİ VATAN MİLLET SAKARYA…

 4. Hüseyin ÇETİN dedi ki:

  Önceki yorumuna, düzeltilip düzenlenerek eklendiği için bu yorumu yayınlanmadı (M.E.A.)
  —–
  önceki yazımın devamıdır.
  Türkiye’de personeline sahip çıkmayan tek kurum Silahlı Kuvvetlerdir, sosyal imkanlarını ve maddi olanaklarını hep üsttekilere sunarak farklı iki kesim yaratmayı çok iyi başarmıştır. Assubayların yeni rütbeleri ve bekleme süreleri de verdiği sözleri yerine getiremeyen E.Org.İlker BAŞBUĞ’un bize atmış olduğu bir kazığıdır.
  Maalesef bizleri bir araya getirmek istemiyorlar, bizler tek yumruk olursak ses getiririz, ama üsttekiler çok zeki her türlü liderlik vasıflarından uzak, başarısız, TEMAD Gen. Bşk. Sayın Mustafa EROL’u çok iyi kullanıyorlar. O zavallı da kukla rolünü çok iyi oynuyor. Bilge ve yüreği onur mücadelesi ile yanan arkadaşları kendine muhalif olarak görüyor İHRAÇ EDİYOR, UZAKLAŞTIRMALAR VERİYOR. HAYDİ VATAN MİLLET SAKARYA

 5. Hasan ÇANKAYA dedi ki:

  Bizim gibi ülkelerde, yani işsizliğin yoğun olduğu yerlerde insanın değeri yoktur veya çok azdır. Arz talep meselesidir bu. Bir şey ne kadar çoksa değeri o kadar azdır. Örneğin bundan 15 sene önce bir İlçe Jandarma Komutanlığında 3-4 Astsb.varken bu gün aynı yerde 35-40 Astsubay görev yapmaktadır.Böyle bir birlikte 5-10 Astsb.ın eksik olması Subaylar açısından bir şey ifade etmemektedir. İşsizlerin çokluğu da çalışanları tehdit için kullanılmaktadır. Bu şartlarda çalışırsan çalış çalışmazsan bir sürü çalışacak adam var denilmektedir.

  Durum böyleyken yapılması gereken sürekli eylemlerle sağır kulaklara sesimizi duyurmaktır. Rahatsız etmektir. Başka türlü kimse bizi görmez. Bir çocuk bile bunu bilmektedir. Dikkate alınmadığı yerde gürültü patırtı ile kendisine ilgiyi çekmektedir. “BİR AN ÖNCE CİDDİYE ALINMAMIZ LAZIM.”

 6. TEKİNAY 1977 dedi ki:

  Daha ne diyelim ki, her şey apaçık ortada.Sağır sultanlar duydu ama asıl ilgili sultanlar neden hâlâ duymak istemiyor?…Taşlar yerinden oynadı, eyy sultanlar yeter artık…

 7. Orhan ORHUN dedi ki:

  Sayın KULAK: NETEKİM ! Yine döktürmüşsün. Kalemine sağlık,bu güzel yazın ikinci kez okunmaya değer.

 8. Ersen Gürpınar dedi ki:

  Değerli kardeşim emeklerine teşekkürler. Bu toplum neler yaşadığını bilmelidir; 1970’li yıllarda o zamanın kısıtlı demokrasi şartlarında onurlu bir mücadele veren arkadaşlarımızın uğradıkları haksızlık ve hukuksuzluklar bize ibret değil mücadele şevki verecektir. Demokratik dilekçe hakkını bile kullanmayan haksızlıklara sessiz kalanlar bu suça ortaktır. Bizler imtiyaz ve ayrıcalık talep etmediğimize göre bu mücadele mutlaka başarıya ulaşacaktır.

 9. Aydın Kulak dedi ki:

  Yorumlarıyla katkılarını sunan tüm meslektaşlarıma teşekkür ediyorum. Evet, araştırma ve emek benim fakat Kaynakçada da belirteceğim, olayları yaşayıp yazarak anlatan ve bizlere ulaştıran isimlerini sık sık zikrettiğim kişilerin de bu yazıda emek payı vardır. Onlar yaşadı, anlattı ben ise biraz daha geliştirip belgeselleştirdim.Asıl teşekkürü o güzide insanlara sunmalıyız.Onlar nice zorluklara göğüs gerip ayakta kalmayı başardıkları gibi bizlere de onur dolu bir mesleği miras bıraktılar.