TSK. PERSONELİ ÖZLÜK HAKLARI İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR Konusunda PES24

İnternet sitesine gönderilen  bilgilendirmedir.

 

Birinci bölümde gerçekleşen iyileştirmeler, ikinci bölümde ise teklif edilen iyileştirmeler yer almakta. 

GERÇEKLEŞTİRİLEN  İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI:

 

Fırat Kalkanı Harekatına katılan  subay, astsubay, uzman erbaş, sivil memur / işçilere yaklaşık  3730 TL, erbaş ve erlere ise 1865 TL. Sınır Ötesi Operasyon Tazminatı verilmesinin sağlandığı,  

Personelin tecrübelerinden faydalanılması amacıyla, uzman erbaşların 45 olan sözleşme yaş sınırının 52'ye çıkartıldığı,  

Astsubaylıktan subaylığa, uzman erbaşlıktan astsubaylığa geçişte, hak kaybının önlenmesi amacıyla bir defaya mahsus müktesep hak verilmesi  konusunda 676 ve 678 sayılı KHK'ler ile düzenleme yapıldığı  belirtilmiştir.  

 

TEKLİF EDİLEN İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI:

 

TSK Hizmet tazminatının  artırılması suretiyle, askeri personelin maaşlarına % 20 oranında iyileştirme yapılması,  

Pilot ve uçuş ekibi, paraşütçü gibi özel görev personeli arasındaki tazminat dengesinin muhafaza edilmesi amacıyla, 2629 Sayılı tazminat cetvelinin yeniden düzenlenmesi, 

Taktik koordine subayı ve uçuş ekibinin tazminatlarınırını hesaplanmasında kullanılan, kıstas aylık ve yıllık toptan ödeme oranlarının artırılması, 

THM bölgesinde görev yapan personele ödenen ek tazminatın % 50, ilave ek tazmiantın ise  %100 oranında artırlması,

Sözleşmeli erbaş ve er maaşlarının %20 oranında iyileştirilmesi, 

TSK'da görevli sivil memurlara, en yüksek devlet memuru aylığının  % 75'i oranında Özel Hizmet Tazminatı verilmesi.

KHK'lerle konuş yeri değiştirilen birliklerde görevli personelin, yeni görev yerinde yeterli lojman olmaması durumunda kira yardımı yapılması,

Servis hizmeti yapılmayan şehir, ilçe ve semtlerde görev yapan veya ikamet eden personele servis ücreti verilmesi, 

KKTC'de görev yapan diğer personele göre daha düşük ada tazminatı alan ast rütbedeki personelin, ada tazminatının artırılması,

Tayın Bedelinin artırılması,

Askeri personele hizmet yıllarına göre ilave temininde güçlük zammı verilmesi, 

İl v e ilçe merkezi dışında bulunan karakol, tabur, hudut taburu, hudut karaokolu,hudut bölüğü  birliklerinde görev yapan personelin tazminatının artırılması, 

THM Bölgesinde görev yapan  PMKİ personeli, METİ ve ÖMAT personelinin imha tazminatının artırılması, 

Sıralı Hizmet Garnizonu Tazminatının ilk ve ikinci gidişlerde verilmesi ve  her seferde tazminatın bir kat artırlıarak verilmesi, 

Malul ve haimlelik nedeni ile izinli olan personelden yan ödeme kesintisi yapılmaması, 

Yan Ödeme Kararnamesinde rütbelere göre verilen iş gücü puanlarına  20.000 puan ilave edilerek maaşların iyileştirilmesi, 

Birinci derece kritik illerde harekat ve operasyon birliği olarak tespit edilmiş (Jandarma Dahil) birliklerde görevli personele, 81.000 puan ilave iş güçlüğü zammı verilmesi, 

Uzman Erbaş kaynaklı sivil memurların diğer  devlet memurları gibi 65 yaşına kadar çalışabilmesi maksadıyla Uzman Erbaş Kanununda değişiklkik yapılması,

Emekli askeri personelden idarenin ihtiyaç  duyduğu kadrolarda istihdam edilmesi, 

Sözleşmeli subay ve astsubaylardan muvazzafliğa geçiş hakkı bitenlere ilave bir başvuru hakkı verilmesi, 

 

Kıdem sırası yönetmelğinde değişiklik olarak belirtilmiştir.  

 

 Kaynak . http://www.pes24.com/haber/ozluk-haklari-konusunda-bilgilendirme-/2833/

 

 

Sevgili Meslektaşlarım,


Uzun bir aradan sonra yine Öncekültür'de sizlerle beraberim. Öncekültür, Haberartı ve emekliassubaylar.org benim gazetecilik konusundaki kişisel gelişimimin mihenk taşlarıdır. Yazılarım buralardan okumaya devam edebilirsiniz.

 


TEMAD NEZAMAN SAHAYA ÇIKACAK?

 

Yaklaşık 3 ay önce yazdığım bir yazıda; "özellikle bir süre tazminat vs. konularda, yazmayacağımı belirtmiştim."


O dönemi kısaca hatırlayacak olursak; Tazminatlarda, II. Kad. Kd. Bçvş.rütbesi, 24 yıl bilfiil hizmet, 1/4 derece/kademede olma ve meslek hayatı boyunca 90 ve üzeri sicil şartının getirileceğini öğrenmiş, bunu öğrenir öğrenmez köşemde yazmıştım.


Hemen ardından da, www.emekliassubaylar.org sitesi tarafından mail kampanyası düzenlenmiş, Genelkurmaya ve hükümete yaklaşık 18.000 mail gitmiş ve baştan sakat doğacak bu konu önlenmişti.


İşte bu gelişmeden sonra, 3 ay boyunca dışarıdan izlemeyi tercih ettim. Evet bazı gelişmeler oldu, görüşmelerimiz oldu ve olacak, ancak bunları asla yazmayacağım.


Neden mi?


Biz bunları yazdıkça, malum TEMAD yönetimi konuya hakimmiş gibi, işin içindeymiş gibi bizden öğrendiği bilgileri süsleyip, tekrar assubay kamuoyuna anlatıyor. Ancak biz yazmayınca Ahmet KESER ve ekibi, 3 aydır bu konularda bir açıklama yapamıyor, çünkü bildikleri bir şey yok. Yok biliyorlarsa buyursunlar açıklasınlar.


Bakın açıkça yazıyorum; Ahmet KESER ve ekibi tazminat konusunda, en ufak bir olumlu bir gelişmeden haberdar olacak da, bunu ballandıra ballandıra kalemşörleri yazmayacak öyle mi?

 

DİLENEN DEĞİL, DİRENEN TEMAD MI?


Malum genel başkan yardımcısı yine yazmış! "Dilenen değil, direnen TEMAD" diye. Madem öyle, www.emekliassubaylar.org sitesinin mail kampanyasından sonra direneceğinize, Genelkurmaya "ARZEDERİM" li adeta yalvarırcasına neden mail kampanyası yaptınız?


Genelkurmaya arz ederek mi direniyorsunuz?


Kusura bakmayın, herkes sizin kadar saf değil!


 

EYLEM İSTEYEN ASSUBAYLARA; "GERİZEKALI" DÖRTLÜĞÜNDEN SONRA, SIRA BASIN AÇIKLAMASI YAPANLARDA!


Malum, Basın yayından sorumlu TEMAD Genel Başkan Yardımcısı var, devletin üst düzey yöneticilerinden tutun da, bazı meslektaşlarımızla bile davalık. Gerekçesi yazılarında kullandığı uygunsuz sözcükler. Şahsen bu şahsın assubayları temsil edeceğine inanmıyorum. Hiç bir assubay böyle bir lisanı ve eğitimine görgüsüne yakışmayan sözleri kullanmaz.


Assubaylar kaliteli insandır, nezihtir, eğitimlidir, kültürlüdür, görgülüdür ve en önemlisi devlet terbiyesi almıştır!

Hiç bir gerçek assubay, 85 yaşındaki meslektaşına, büyüğüne hakaret etmez. Ancak bunu azsubay olanlar yapar!


Neyse, malum kişinin, son yazısını arkadaşlar gönderdi, normalde o tip kişilerin yazısını okumak bizler için vakit kaybıdır!

Baktım yine ayar verme derdinde. Yok efendim, "Basın açıklaması ve kampanya yapanlar başka dertteymiş, şehitler gelirken sırası mıymış, basın açıklamasını TEMAD desteklemiyormuş" falan filan bir sürü abuk sabuk yazı.

Madde madde açayım;


1. Meslektaşları için elini taşın altına koyan, kampanya düzenleyen insanların ne derdi olabilir?


Ben size yazayım kampanyacıların derdini;* Ucuz arsayı 20 misli fiyata meslektaşlarına kakalamak mı istiyorlar acaba?


* Yoksa zeytin depolama işine girip, meslektaşlarına ortaklık filan mı teklif edecekler?


* Yahut yurtdışına gezi filan düzenleyip, kontenjandan beleş yurtdışı geziye mi gidecekler?


* Yok canım, kesin inşaat işine girdiler! Ev mev satıp yolunu bulacak bu kampanyacılar!


Demek ki, assubaylar için kampanya düzenleyenler, basın açıklaması yapmaya kalkanların, assubaylarla alakası yok, işitamamen ticarete dökmüşler.

 

Vay köftehorlar vayyy...


2. Şehitler gelirken basın açıklamasının kampanyanın sırası mıymış?

 

Canım kardeşim, bu ülke 40 yıldır terörle mücadele ediyor. Şehidin gelmediği tek bir yıl var mı? Assubaylar ne zaman bir şey isteyecek olsa şimdi sırası mı? Sanki sırası geldiğinde assubaylara istediklerini verdiniz!


Vatanı ve bayrağı için şehit olan kahramanları kendi gündem kurtarma çabalarınıza alet etmeyin, ayıptır, yazıktır, günahtır! Çarpılırsınız!

 

 

 

 

 

3. Basın açıklaması faaliyetlerini TEMAD desteklemiyormuş!


Desteklemesini beklemek zaten saflık!

 

* Eylem isteyen assubaylara, "Gerizekalı" diye dörtlük yazan birinin Genel Başkan Yardımcısı olduğu,


* Devletin en tepesi ile yazılarındaki uygun olmayan sözcükler yüzünden mahkemelik olan birinin genel başkan yardımcısı olduğu,


* İstanbul TEMAD'ın basın açıklaması kararıyla, mecburen Meclis önünde basın açıklaması yapmak zorunda kaldığı,


* Meclis tatildeyken eylem ve basın açıklaması yaparak, assubayların derdini meclis bahçesindeki kargalara anlattığı,


* Seçim döneminde tüm STK'lar siyasilerden istediklerini koparırken, kendi başkanının 28 günlük Avrupa turunda olduğu,


* Tam olması gerektiği zamanda ortada olmayan bir STK ve liderinin tabi ki gerçekten meslektaşları için elini taşın altına koyanların yaptığı faaliyetlere destek olması pek tabi beklenemez!


Onlara "rant var, ticaret var, yemek var, gezi var, konser var, 5 yıldızlı otel var, televizyonda reklamınız var" filan deyin bak nasıl gelirler.


Ama assubaylar için eylem, basın açıklaması vs. var dedin mi hemen arazi olsalar gam yemem bir de "gerizelkalı" diye dörtlük yazarlar ancak çakma ölüm orucunda da kefen giyip en önde endam gösterirler!

 

 

 


AMAÇLARI HAK ALMAK DEĞİL! HAKSIZLIĞIN SÜRMESİNİ SAĞLAYARAK KOLTUKTA KALMAK!


Dikkat ettiniz mi bilmiyorum?


Bir önceki TEMAD seçimlerinde malum basın yayıncı TEMAD yönetimine aday gösterilerek seçilmişti. Peki seçimler ne zaman olmuştu?


Ekim 2014 ayında!


Bu kişiyi Yüksek Askeri Şura Üyeleri ne zaman Mahkemeye vermiş?


Ağustos 2014 ayında.


Şimdi bu kişiyi aday göstermek hem hükümete hem de Genelkurmaya diplomasi dili ile bir mesaj değil mi?


Ahmet KESER hep, diplomasiyi iyi bildiğini ve çok iyi kullandığından dem vurur! Kendisi gerçektten de diplomasiyi çok güzel öğrenmiş!


Tam zamanında Basın yayıncıyı aday göstermiş.


( Not: Yaş üyeleri; Başbakan, Milli Savunma Bakanı, Genelkurmay Başkanı, Kuvvet Komutanları, Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanları ile TSK'daki orgenerallerden oluşuyor.)


Geçelim, yaklaşık bir ay önce tazminatlar gündemdeydi, iki türlü taslak tazminat gündeme gelmişti. O günlerden kısa bir süre sonra CHP Genel Başkanı ile Hükümet arasında Karaman'daki cinsel istismar olayından ve "Önüne yatma" sözünden dolayı soğuk rüzgarlar esiyordu. Siyasi anlamda kan gövdeyi götürüyordu.


Ne oldu?


Ahmet KESER ve basın yayıncısı CHP Genel Başkanı ile boy boy resim çektirip, maharetmiş gibi TEMAD'ın internet sayfasında yayınladılar.


Ahmet KESER, inceliklerini çok iyi bildiği diplomasi ile yine mesajını vermiş oldu!


Bir STK'nın herhangi bir siyasi parti ile görüşmesine kimse bir şey diyemez ama zamanlamasına herkes bir şey diyebilir!


Diğer yandan, siz iktidar olsanız, İçişleri Bakanına "laf cambazı" hükümeti ise " basiretsiz politikalar" ile suçlayan bir örgütün liderini muhatap alıp, temsil ettiği (edemediği) meslek grubuna hak verir misiniz?


Bunlar, güya 100 şubeli örgütlü toplummuş, böyle sessiz sedasız 1000 şubeli örgütlü toplum olsan neye yarar? Yerim senim örgütünü de, örgüt disiplinini de! Eleştiriyi kesmek için kılıfları Örgüt disiplini! Daha açığı "emeklinin İç hizmeti" deyinde millet anlasın! Bunun adı buz gibi emekliye mobbingtir!

TAZMİNATLAR ÇIKMASIN DİYE UĞRAŞIYORLAR!

Evet yanlış okumadınız, bunlar tazminatlar çıkmasın diye uğraşıyor!


Çünkü tazminatlar ve 9/2 mevzusu çözülürse sömürebilecekleri, umut tacirliği yapabilecekleri başka konu kalmayacağını, milletin yüzlerine bakmayacağını sanıyorlar!


İstiyorlar ki, haksızlık sürsün, bunlar da koltuğunu koruyabilsin...


İşte assubay milleti bunlar seni temsil ediyor!


Kendileri, lüks makamlarında koltukta oturmaktan başka bir işe yaramıyor, işe yarayanlara da sadece köstek olsalar can kurban bir de "gerizekalı" diye dörtlük yazıp, sayfalarca kalem oynatıyorlar!


Değerli meslektaşım; bunlar seni temsil ederken tazminat alacağını mı umuyorsun?


Kusura bakma ama nefes aldığına dua et!İNŞAAT İŞLERİ!


TEMAD'ın internet sitesinden okuyoruz, inşşat kooperatif işleri filan! TEMAD'ın güvencesi ile diye reklam yapıyorlar...


Şimdi bu günden soruyorum, mesela oldu ya yarın kooperatif bu işi kıvıramadı, ve battı, olmadı, bu durumda TEMAD'ın güvencesi nereye kadar?


Böyle bir durumda TEMAD, İnşaatı bitirecek mi? Yoksa üyesinin ödediği parayı yasal faizi ile geri mi ödeyecek?


Güvence nereye kadar bunu açıklamalılar! Yok sözde bir güvence ise (ki bence öyle) bu işler çok tehlikeli işler haberler ola.

 

Bir de YARGITAY, TESUD davasında ne karar verdi açıklayabiliyorlar mı?

 

Ekim 2014 'deki kongre öncesi bunu büyük başarı diye yutturmuşlardı? Şimdi ne oldu?


Neden sesiniz çıkmıyor?


Hani TESUD'dan gelecek tirilyonlara ne oldu?


Buharlaştı mı?


***NOT : 29 Nisan 2016 günü, saat: 15.00'da bir avuç kahraman meslektaşımız İzmir, Alsancak, Gündoğdu Meydanında demokratik haklarını kullanarak basın açıklaması yapacak. İnsanlık ve meslek onuru adına İZMİR'deki gerçek assubay sevdalılarının orada olacağını umuyorum.


 

YAZARIMIZI TAKİP ETMEK İÇİN ;

FACEBOOK:

https://www.facebook.com/dedeersel.aksu.1

 


 

 

 

 

Oyun yine sahnede.

Sızdırmalar, bilgi kırıntıları, kafa karıştırmalar...

Net bir açıklama yok!

Başbakan meydanlardan "makam ve görev tazminatı vereceğiz " diye haykırıyor,

Cumhurbaşkanı "İsterlerse havyar bile vereceksiniz" diyor,

Genelkurmay Başkanlığı " çalışıyoruz, torba da çıkacak" diyor,

Sonuç yine hüsran!

Neymiş?

"1 inci derecede olan kd.bşçvş., kad.kd.bşçvş. ve 2.kad.kd.bşçvş. rütbe ve ünvanında bulunan muvazzaf emekli personel kişi sayısının çok fazla olmasından dolayı,  mali açıdan ve maliyet açısından devlete fazla yük getirdiğinden,  kademeli olarak (20-21-22-23-24 yıl ) tazminat verme durumları varmış. Teknik ayrıntı çalışması da bu deniyor"

Bilmem kaç milyon dolara stat yapılırken maliyet ne oluyor?

Suriyelilere verilen yardımın maliyeti ne oluyor?

Onlarda maliyet hesabı yapılmıyor da, her gün Sur'da Nusaybin'de İdil'de, Yüksekova'da ölen assubaya verilen üç kuruşun mu maliyet hesabı yapılıyor?

Ayıptır, günahtır yazıktır, utanmazlıktır!

Bir subaya,  kıstas koymadan belirli rütbeye geldiğinde ödenen tazminat, assubaylara gelince bir sürü kıstas, maliyet analizleri önümüze konuyor!

Yok efendim 24 yıl bilfiil çalışma,

 II. Kad.Kd. Bçvş.  rütbesinde olma,

ve 1/4,  Derece -kademede olunması gibi şartları olacakmış!

Daha önce yazmıştım;

Bir subay, 20 yılda yarbay olması gerekirken, erken terfi, Komkarsu, Kurmaylık vb. durumlarla  16-17, yılda yarbay olmakta ve tazminat almaktadır.

Yani subaylara  "bilfiil hizmet şu kadar hizmet yapacaksın" şartı  aranmadan, belli bir rütbeye gelince  tazminat ödenmektedir.

Assubaylarda, tazminat ödenmesi için;  assubaylığın son rütbesi olan II. Kad. Kd. Bçvş. rütbesi aranırken,  subaylara, subaylığın son rütbesi olan Orgenerallik  hadi onu geçtik, albaylık şartı bile aranmamaktadır.

Yine subaylarda tazminat ödemek için herhangi bir derece kademe şartı da bulunmamaktadır.

Mesela  binbaşılıktan yarbaylığa geçen bir subay,  çalışmadan bir kademe alıyor, maaşı artıyor?

Başka hangi meslekte böyle bir durum var?

Bunları yaparken tık yok, maliyet hesabı yok  ama assubaya gelince Bir tek Ankara'nın etrafında 10 tur attırmadığınız kalıyor!

 

Sur'da, Nusaybin'de, Yüksekova'da şehit olan assubayın eşine, "kusura bakmayın eşiniz 24 yılı doldurmamıştı", veya "eşiniz 2. Kad. Kıd. Bçvş. değildi", yahut "eşiniz 1/4 de değil"  diyerek tazminat ödemeyecek misiniz?  

 

Biraz vicdan ve insaf...

Bu şekilde çıkacak tazminat yarardan çok zarar verir! Kaş yapalım derken göz çıkarırsınız!

Tazminatlar böyle çıkarsa kimse bunu başarı diye yutturmaya kalkmasın, hele ki baş küfürbaz ve ağababası başarı diye ortalıkta hiç dolaşmasın! Şu anda sadece tazminat ve  9/2 konusuna odaklanması gerekn bu arkadaşlar, yine bir şey çıksa da camimıza başarı diye yuttursak derdindeler. Herkesin gidip görüşebileceği bir kaç milletvekili ile resim çektirip, çalışıyoruz gibi uyuytma politikalarının derdindeler. 

Onlar, lüks ofislerinde, 5-6 tane cep telefonu  ticari faaliyetlerine devam etsinler!  Nasıl olsa bu işlerle uğraşanlar var,

Tatiller, ballı yurtdışı geziler geziler, ticaret vs. varken,  ne gerek var keyiflerini bozmaya! 

İntibak da intibak deniyor? Birinci derecedekilere intibak ne kazandırdı?

1/1, 1/2, 1/3 ve 1/4 de olanlara intibakın ne faydası oldu?

Şimdi tazminatta da 1'inci derecenin altındakiler ile  1/1, 1/2, 1/3'de bulunanlara bir şey yok. Bol temiz hava ve bir bardak soğuk su var!

Afiyet olsun.  

 

YAZARIMIZIN TAZMİNATLAR KONUSUNDAKİ YAZISINI OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ...


YAZARIMIZI TAKİP ETMEK İÇİN;
 

FACEBOOK :https://www.facebook.com/dedeersel.aksu.1


TWITTER: https://twitter.com/DedeErselAksu

Kıymetli meslektaşlarım;

 İntibaklar kör topal geçmişken, malum tazminatlar ve 9/2 konusu gündemdeyken, sadece bu konulara yoğunlaşmamız  gerekirken, TEMAD yönetimi, bu kez kendi içinde birbirine düşerek, yönetim kurulunda, birbirlerini ihraç eder duruma gelmiştir.

Evet, TEMAD tarihinde ilk kez,  bir yönetim kurulu üyesi ve Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ihraç ediliyor. Hem de Ahmet KESER'e en sadık, en yakın  kişilerden biri. 

12509867_797405483704764_7997650446499561055_n.jpg

Hele ki, sosyal medyada yaptığım bir yorum nedeni ile şahsımı,  çok değerli onlarca arkadaşımın ihracında rol oynayan ve bu konuda bizi bir kaç kez arayan, Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan yardımcısının da,  sosyal medyadaki beğeni ve yorumlar nedeni ile ihraç edilmesi,  kaderin cilvesi olsa gerek. 


İşte Tamer Yılmaz Beyin açıklamaları;

1-197.jpg


Peki, TAMER bey neden ihraç edildi?

5 yıldır can ciğer kuzu sarması olanların arasına ne girdi?

Tamer bey açıklamış;

2-175.jpg


Yani Tamer Bey,  yönetim kurulu toplantısında, son bir yılın geliri ve giderini sormuş. 

Gezilerden, ajandadan, faaliyetlerden ne kazandık, nereye harcadık, ne yaptık demiş?

Yönetim Kurulu Üyesi olarak hakkı var mı ? Var!

Peki Ahmet KESER  ne cevap vermiş?

Onu da Tamer Bey açıklamış;

3-135.jpg


Yani, her zamanki gibi, Ahmet KESER, para hesabı sorulunca, hemen agresifleşmiş. Tıpkı bir önceki Başkan Yardımcılarından Sn. Naim Örengül ve Sn. Yalçın Kaçar'ın yorumundaki gibi;

5-065.jpg
Tabi,  bizde bu hususlara o dönemde yazılarımızla değinmiştik. Biraz maddi konularda sorular sormuştuk.  Şahsım  ve Foça TEMAD'ın eski Başkanı ve halen delege olan,  Sn. Şeref Alkoç' da maddi konulara değinince Ahmet KESER yine agresifleşmiş, derhal TEMAD Hukuk Koms. Başkanının eşi ve Hukuk Koms. Üyesi Av. Meral AKKUŞ aracılığı ile haklarımızda suç duyurusunda bulunmuştu.

6-044.jpg

Ancak, değerli Cumhuriyet Savcılarımız, Ahmet KESER ve avukatı gibi düşünmemiş ve Sn. Şeref Alkoç ve şahsım  hakkımda takipsizlik kararı vermişlerdi.

7-040.jpg

 

8-033.jpg

Yalnız değerli savcılarımız, bizler için verdikleri Takipsizlik Kararında da, Ahmet KESER'e ve avukatına adeta hukuk dersi verdiler.

İşte o karardan bir bölüm;

9-031.jpgYani savcımız Ahmet KESER'e şeffaf ol, bunları kolaylıkla açıklayabilecekken dava açmak ne demek diyor?

Neyse,  kaldığımız yerden devam edelim,

adsiz-016.jpg

Tamer Bey, Yönetim kurulu toplantısında birazcık maddi konuları sorunca ortalık karışıyor, ve diyor ki;"Büyük Genel kurulda konuşurum!"

Peki,  Tamer Beyin,  büyük genel kurulda konuşması, nasıl engellenir?

Cevabı kendisi vermiş; tıpkı bizler gibi, " Üyelikten çıkartılarak ve ihraç edilerek."

Ahmet KESER de ihraçla tam da bunu yapıyor işte. Genel Kurulda açıklama yapmak isteyen kendi yardımcısını ihraç ederek konuşmasını engel koyuyor adeta!

11-038.jpg

Demek ki Tamer Beyin konuşmasından, korkuyor ve çekiniyor. Yoksa neden ihraç etsin?

Yani,  bunlar kolaylıkla açıklanabilecek hususlarken, tazminatların 9/2'nini gündemdeyken neden böyle agresif bir davranış sergiliyor?

TEMAD'ın gelir ve giderlerinin sorulması, para işi, assubayların tazminat ve 9/2 meselesinden daha mı önemli?

Tam da, birlik ve beraberlik içinde olduğumuzu göstermeye çalıştığımız bu günlerde, TEMAD tarafından ihraç edilen ve istenmeyen kişiler olarak, Tazminatlar ve 9/2 meselesi çözülünceye kadar, TEMAD yönetimini eleştirmeyeceğimizi açıklamışken, Teşkilat Başkanının ihracı çok mu uygun?

Yani assubayların temel konuları gündemdeyken, bu bölünmüşlük, parçalanmışlık  çok mu yakıştı?

AÇIKLAMA GENEL BAŞKAN YARDIMCISINDAN!

Eee bu durumda, TEMAD'ın 2 numarası, Ahmet KESER'in en gözde yardımcısı,  Sami Başkaya durur mu?

TEMAD Genel Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu üyesi Sami Başkaya, her zamanki gibi kendine has, ağırbaşlı, saygılı, efendi!  ve makamına yakışır tarz üslubu ile meslektaşlarına hitaben;  "Bırakın yaşıyorken bir araya gelmeyi, öldüklerinde mezarı yan yana gelmeyecek, bilumum, yalaka, uzantı, maşa ve general seviciler,.." diye aynı zamanda kitap yazarı olarak da, kalemini hemen oynatıverdi. 

 Zaten, bu zat, saygılı, efendi, temiz üslubundan dolayı, Ahmet KESER tarafından aday listesine alınarak, TEMAD yönetimine seçilmemiş miydi?

Her neyse, TEMAD yönetim Kurulu üyesi ve  Genel Başkan Yardımcısına değer üslubundan dolayı  tebrik ediyorum, tam da kendine yakışan türde yazmış. İşte tek yasal temsilcinizim diyenlerin edebi seviyesi;

12-028.jpg

Kimse kusura bakmasın, edebi seviyesi, bu tipte olan şahsiyetler, hangi makama gelirse gelsin, asla benim temsilcim olamaz. Beni temsil edecek kişi, meslektaşları olan assubaylara,

"...Bilumum yalaka, uzantı, maşa, general sevici, Temad düşmanı, assubay düşmanı, Genel Başkan düşmanı, ilkezisler, omurgasızlar, lan..." gibi sıfatları kullanmaz.

Herkes kendi edep ve seviyesine göre yazar...! 

Hadi onun edebi ve seviyesi belli de, meslektaşlarına karşı bunca hakareti beğenen, 119 kişiye ne demeli?

Bir de,  TEMAD'ın resmi internet sitesinden sorumlu bu kişi, henüz Tamer Beyin yerine atanan kişiyi, henüz bulamadı sanırım. 2 gündür TEMAD sitesinde Teşkilat Başkanı yok görünüyor! 

YANDAŞLARIN NEFESİ KESİLDİ. TEK SATIR YAZAMIYORLAR !

Aman Allahım, bu korku nedir? Yandaş yazarlar, kalemşörler, bu konuda  tek satır yazamıyor. Koca koca adamlar, anlı şanlı dava adamları, "süt dökmüş kedi" gibi uysal ve sessiz sedasız, görmüyorlar, duymuyorlar.

Assubay davasına sevdalı, "Saygıdeğer hanımefendileri, bar kadının gibi lanse eden karikatürlerde paylaşan",  olmadık hakaretlerde bulunan, gücü sadece meslektaşının eşine yeten bu kişiler, (assubay demeye utanıyorum) ne yapıyor?

Siz hiç meslektaşının eşine, hakaret eden bir meslek grubu gördünüz mü? Ne subaylarda ne uzman çavuşlarda? Var mı böyle bir densizlik?

Bu davayı yeniden canlandıran, değerli büyüğümüz Sn. Ersan Gürpınar'a bile, en ağır saldırıları yapan, en kötü hakaretleri yazan sözde büyük dava adamları bu olayı neden ele almıyor? 

Bu konuları neden görüp, duyup, tek satır dahi yazmıyorlar?

Çünkü onlar kendileri yazamaz. "Kız arkadaşının terk ettiği, yüzü bol sivilceli ergen oğlanlar" gibi, "özelden en aşağılık yalanlarla iftiralarla insanları karalayan gönül adamları" gibi,  ağababalarının verdiği  talimat dışına çıkamazlar.

Bir gün gelecek, onların da yaptıkları aheste aheste çıkacaktır. Tıpkı, Tamer Paşanın başına gelenler  gibi.

TAMER YILMAZ ÇOK MU MASUM?

Tamer Yılmaz,  ihraçlarda önemli rol oynayan birisi. 1600 küsur üyeli,  TEMAD'ın ilk şubelerinden 31 Yıllık İstanbul TEMAD  Şubesini kapattırmak için her türlü işi yapmıştı.

 TEMAD Hukuk Komisyonu Başkanı, Av.  M.Erkan AKKUŞ ile beraber, İstanbul TEMAD'a kadar gidip, çilingir marifeti ile şubeye girmek istemişler, daha sonrada karakolluk olmuşlardı.

Üstelik Tamer Beyin, görevleri arasında; " derneklerin yurt sathına yayılması,asil üyelikleri teşvik ve artırma,büyüme için çalışma ve planlama yapma görevi" varken şube kapatma, üyeleri ihraç etme işlerine girmiş, imzalar atmıştı.

Demek ki, "Başkanım odanızdaki boş kolonya şişelerini doldurttum, sehpadaki çikolataları tamamlattım, arabanızı temizlettim deposunu da fullettim" demekle olmuyormuş bu işler. Birazcık sesini çıkarınca, sorular sorunca,  adamın sesini kesiveriyorlarmış.

Kısacası, TEMAD'ın generallerinden, Tamer Paşa, rüzgar ekti fırtına biçti.


TEŞKİLAT BAŞKANI GİTMİŞ, TEŞKİLAT UYUYOR!'

2-176.jpg

İyi de, Teşkilattan  Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ihraç edilirken, teşkilat, şubeler, şube başkanları, delegeler,  Teşkilat Başkanının ihracı konusunda  ne yapıyor?

Tık yok!

 Başkanlıklarını,  etiketlerini, delegeliklerini kaybetmemek için sessizce izliyorlar. Ne de olsa sesini çıkarınca, Balıkesir ve İstanbul'un başına neler geldiğini biliyorlar.

Seslerini çıkarırlarsa,  belki de burunlarının dibinde,  Eskişehir TEMAD, da olduğu gibi, bir kaç yandaşa, mevcut TEMAD'ın 500 m. ilerisine de, hemen bir şube kurduruverdiler. 

Tıpkı, İstanbul'da kurdukları ve 1 ay geçmeden kapanan,  şimdilerde tabeleası ve direği, kurana, kurduranlara hatıra olarak kalan! Bakırköy Temad şubesi  gibi.

İşte böyle, çakma şubelerin mimarlarından birisi de, Tamer Beydir.

Değerli meslektaşlarım, sizlere, hak alacağız diye lanse ettikleri 100 şubenin acınacak hali budur...

Bir diğer husus, 2013 yılında, emekli olduğumda Kahramnamaraş'ta TEMAD Şubesi yoktu. TSK'dan ilişik kestiğim gün, Genel Merkeze üye oldum. Daha sonra yazılı olarak, Antalya TEMAD'a üyelik başvurusu yaptım.

 O dönemde Antalya İl Başkanı Mustafa Değirmenci, Genel Merkezden gelen talimatlar gereği,   bizi üye kayıt edemedi.

Bu talimatları veren kimdi?

Tabi ki, Keser'in en sadık adamı Tamer Yılmaz!

Mustafa Değirmenci'nin üyelik konusunda verdiği cevap "Ersel Bey, sizin ile ilgili özel bir durum var, Tamer bey ile çok tartıştık, o nedenle üye kaydedemiyoruz" demişti. Özel durum dediği bizim ihraç işlemi. O günlerde Mustafa Değirmenci ile sert tartışmalar yaşayan ve bizi üye kaydettirmeyen Tamer bey de, bizim ile aynı akibeti paylaştı.

Her zaman kusursuz itaat, biat ve sadakat gösterenlerin sonunda olduğu gibi, hepsinin sonu aynı olacak. 

Allah yarına bırakır ama yanınıza bırakmaz!

Buradan Tamer Yılmaz'a açık bir çağrı yapıyorum; madem bir soru sordunuz ve karşılığında ihraç edildiniz, bunu da sosyal medyada yazdınız, elinizde ne varsa gidin hukuka ve hesabını sorun.

Yok bütün kavganız,  2. adam olmak için ise zamanlamanız çok yanlış. Yanlış yerde, yanlış zamanda, yanlış kişilere, doğru sorular sormuşsunuz.

Size "oh olsun" demiyoruz, geçmiş olsun diyoruz. İnşallah yaşadıklarınızdan ders alır da, size hakkı geçen  tüm meslektaşlarınızdan kuru bir özür dileme erdemini gösterirsiniz.  

Size, sizin gibi davranmayacağız. Güç elinizdeyken, ihraç ettiğiniz, bizim gibi onlarca Keser'zade meslektaşınızın arasına hoşgeldiniz diyoruz.

Hayırlı olsun.

Ne zaman adam oluruz?

"MAKAMLARLA, MAKAMLARI İŞGAL EDEN KİŞİLERİ AYIRT EDEBİLDİĞİMİZ ZAMAN.."

NOT : Temsilcinizim diyen TEMAD ve yetkilileri,  intibaklarımızın maaşlara yansıması ve gereken işlemin yapılması için  SGK'ya müracaat edilecek mi? Genel Başkan yardımcısı, sosyal medyadan millete laf  yetiştireceğine, konumunun farkına vararak  biraz sınıfına hizmet et de cevap ver. Her şeyi muhalif dedikleriniz mi duyuracak? Bari böylesine basit bir işi TEMAD'ın sayfasından duyurun.  Az işe yarayın be kardeşim! 

Saygılarımla

Dede Ersel AKSU

KAYNAK:https://www.facebook.com/photo.php?fbid=797405483704764&;set=a.356608914451092.1073741825.100003059582308&type=3&theater

YAZARIMIZI TAKİP ETMEK İÇİN ;

FACEBOOK :https://www.facebook.com/dedeersel.aksu.1

TWITTER: https://twitter.com/DedeErselAksu

Kıymetli Meslektaşlarım;

Yaklaşık 2,5 aydır feryat figan yazılar yazıyoruz; Assubaylara verilecek tazminat, Başarı tazminatı olarak çıkacak, makam ve görev tazminatı vermeyecekler, şöyle çıkacak, böyle olacak, assubaylar mağdur olacak, sicil yolu ile 1'e düşemeden emekli olan assubay,  sicil yolu ile nasıl tazminat alacak? Emeklinin sicili mi olur? Sanırım emekliye verilmeyecek? vs. onlarca uyarı yazısı yazı yazdık.

"Dağ fare doğurmasın" diye yazmadık mı?

Bu konulardaki tüm yazılarımız buradan okuyabilirsiniz.

(Muhalif köşe : http://www.emekliassubaylar.org/component/k2/itemlist/category/23)


Her defasında malum tayfa, fütursuzca konuyu kişiselleştirerek,  şahsıma ağza alınmayacak sözler ile saldırıda bulundu.


 "Ne asparagas haber yaptığımı, ne yalan söylediğimi, ne de nabız ölçtüğümü" bırakmadılar!


Hatta Temad Genel Başkan Yardımcısı, "biz sonuçlar üzerinden bilgi vereceğiz, cek- cak yapmayacağız, tazminatlar konusunda çok şaşıracaksınız" yazmıştı.


Ee hadi şaşırtın bizi?

Böyle mi şaşırtacaktınız?


Çakma internet sitelerinden, sosyal medyadan, ağlayarak mı  şaşırtacaktınız?

Tüm bunlardan sonra ne oldu?


 Bizimkiler, Amerika'yı Bir kez daha keşfetti.


 Sanki ilk kez duyuyorlarmış gibi, konuyu kamuoyuna lanse ediyorlar.


Son yazımda açıkça belirtmiştim; "Durumdan TEMAD yönetimine de haber verildi" diye. Çünkü bana bildirenlere aynen,  TEMAD'a da bildirmesini istemiş ve sonuçtan bilgilendirmeleri ricasında bulunmuştum.


 Buyurun TEMAD Genel Başkan Yardımcısı, Mecliste Milletvekilleri ile görüşmesinden sonra bir yazı yayınladı.


 İşte TEMAD Genel Başkan Yardımcısının, yazdığı yazının ilk bölümü; 


Tazminatlar BAŞARILI HİZMET / BAŞARILI ASB. tazminatı adı altında Genelkurmay tarafından teklif edilmiş..Torba yasasına girmiş. Emekliler dahil, Kd. Bçvş.ları kapsıyormuş. Başka isim adı ile çıkarmak zorunda kalmışlar. Yoksa diğer kurumlar için emsal oluştururmuş...Ayrıca bunu sicil ile bağlantılı yapmışlar. Sicil sınırı net olmamakla beraber Asb. Çvş.luktan Kd.Bçvş. arası geçen sürede 90 sicil ortalaması olarak teklif edilmiş..


 Yukarıda ki ifadeler, dün yani 12 Ocak 2015 tarihinde, 8 Mart ‘ ta yapılacak Komutanlık Astsubayları toplantısına ön hazırlık amaçlı toplantı sonrası Kuvvet Assubayları tarafından sızdırılmıştı. Daha önce de söylediğim gibi, biz sonuçlar üzerinden konuşuruz. Yukarıdaki ifadelerin doğruluğunu, bu gün yani 13 Ocak 2016 tarihinde ilgili milletvekilleri ile görüşerek teyit ettikten sonra yazıyorum.

TEMAD TAZMİNAT


 Buyur burdan yak!


2,5  Aydır uyarıyoruz, "erken uyarı görevi yapıyoruz" diyoruz, "Yalancılıkla, asparagas haber yapmakla" itham ediliyorduk. 


Yazdıklarımız, yalansa,  asparagassa bunlar ne?


Yumurta yine sona geldi ve tutuştular.

 

 Ben olacağı sizlere şimdiden söyleyeyim;


Aynen intibaklarda olduğu gibi, kanun tasarısı Genelkurmaydan geldiği gibi geçecek. Çünkü, meclise gelmeden önce, başta mali konular olmak üzere Genelkurmay ve Hükümet mutabık kalıyor ve öyle meclise geliyor. Meclise geldikten sonra değiştirmek imkansıza yakın.


 Bu tip tasarılara, çıkış kaynağında, yani Genelkurmay'da müdahil olamazsanız, değiştirilmesi çok zor olur. Tecrübelerimizle bunu defalarca yaşadık.ÇALIŞANLA ÇALIŞMAYAN AYNI SONUCU ALIR MI?


 İşte size emsal derneklerden bir örnek; 


Bakınız, EMUZDER Başkanı Sn. Esef Merdoğlu, günlerini, son 6 ayını mecliste, komutanlıklarda geçirerek, istediğin fazlası ile aldı.


Aynı dönemde Temad ne yaptı?

Siyasetçilerin, 7 Haziran seçimleri sonrasında, AKP'nin "bir oyun bile hesabını yaptığı" bu dönemde, TEMAD Başkanı 21 Haziran - 12 Temmuz 2015 tarhileri arasında,  önce 18 ülkeyi kapsayan, 22 günlük 1600 euro'luk Büyük Avrupa gezisine gitti.


 Ardından, içinde bulunduğumuz, tekonoloji ve  iletişim çağında, bilgilendirme çok kolayken, aksine, günlerce tüm şubeleri dolaştı, "herkesin bir derece alacağını"  filan anlattı.  Bu esnada, hükümetin gideceği ve koalisyon olacağı öngörüsü ile hükümete yönelik, Sn. İçişleri Bakanı hakkında, "laf cambazlığı" ithamlarında bulunacak kadar,  zehir zemberek sözler ile eleştirilerde bulundu. 


 (https://www.facebook.com/groups/hakyoksaoyyokdiyenassubaylar/?fref=ts)

 

Türkiye de bir şeyin olmasını istemiyorsan, muhalefetle hareket edeceksin veya muhalefet lideri gibi konuşacaksın. Başkan da tam bunu yapıyor.

 

Başkan , Başkent TV'de bir röportaj vermiş ve o röportaj da aynen şöyle demişti "TSK'yı üç maymuna çevirdiler!"


Vallahi, TSK değil ama, intibak ile bölünen, birbirine düşen assubaylar, tazminat ile de bölünüp, birbirine düşerse, "sen sicil aldın, ben alamadım" kavgası başlarsa, sayelerinde kimin neye çevrildiğini  hep beraber göreceğiz!


 Kısacası,  son 6 ayda başkan başka şeylerin derdindeydi. Şimdi intibaklardan sonra, tazminatlar gündeme geldi. Tüm bu yaşanan ve boşa geçen 6 ayın sonunda,  kimse bunları muhatap alarak düzenleme yapmaz. Kendimizi umutlandırmaya gerek yok.

 Görünen köy kılavuz istemez.

 

ONBİNLERİ ANKARA'YA YIĞARSINIZ!


Tazminatların bu şekilde çıkması durumunda, bunun bir numaralı sorumlusu,  Genelkurmay olacaktır. İşin mutfağı Genelkurmaydadır. Eğer böyle çıkarsa, son dönemde kendilerine karşı yeşeren aidiyet duygusuna,  büyük ket vururlar.


 Tepkilerin önünü alamazlar. 

 

Bir subay, 6 tane tazminatı şartsız, şurtsuz alırken, assubayların önüne konulan tazminat şartları kabul edilemez!

Bir albayın, sadece  emeklilikte aldığı tazminatlar, emekli assubay maaşı kadarken bunu assubay toplumuna anlatamazsınız.

Sanırım işin ciddiyetini anlamada veya algı problemi yaşanıyor.

Artı binlerce dava açılır, 20- 30 yıl önce emekli olmuş assubayın sicili mi olur arkadaş?

O zaman subaylara, generallere de tazminat vermek için sicil şartı koyun.

Sanki assubaylara verilecek tazminat, albayın, generalin, milletvekilinin maaşından kesilip verilecekmiş gibi davranmayı bırakın.

İşte dün, Albaylara erken emeklilik piyangosu veren, siz değil misiniz?


Kendi personelinize yaptığınızı beğenip, içinize sindirebiliyor musunuz?

Kimse unutmasın, olumlu tepkiler, övgüler bir anda tersine dönüverir. Assubayların masum beklentileri ve talepleri ateş topu gibidir, oynayanın elini yakar! O nedenle, kimse bu konularda oyun oynamasın!  


BAT'INIZ BATSIN!


Doğuda en zor şartlarda görev yapan assubaylara verilecek üç kuruş tazminat için kılı kırk yaranları, biraz mantıklı ve akıllı düşünmeye davet ediyorum.

Bu vebalin altından kalkamazsınız, ezilirsiniz. Böyle tazminat verecekseniz hiç vermeyin. Bakınız şimdiden "BAT'INIZ  (Başarılı Assubay Tazminatı) batsın!" diye yazılmaya başlandı.

Her zaman diyoruz; "Dünyanın en disiplinli ordusu, aynı zamanda en adil ordusu olmalıdır."


NOT  : Bu yazım tazminatlarla ilgili son yazım. Tazminatlar komisyona gelmeden bir daha yazmayacağım. Madem TEMAD uğraşıyor, düzelttirecek, biz de onları takip edeceğiz, gerekirse destek olacak  ve sonucu bekleyeceğiz.


***


AŞAĞIDAKİ RESİMLERİ ÖZELLİKLE DERLEDİM. İLGİLİLERİN, İLERİDE ÖNÜNÜ ALAMAYACAKLARI BU SORUNUN,  İŞİN NEREYE GİTTİĞİNİ, SORUN YERİNE, ÇÖZÜM ODAKLI DÜZENLEME YAPSIN DİYE SON UYARI GÖREVİMİ YAPIYORUM...


TEMAD TAZMİNAT İÇİN GÖRÜŞÜYOR

TEMAD TAZMİNAT İÇİN GÖRÜŞÜYOR2TEMAD TAZMİNAT İÇİN GÖRÜŞÜYOR4TEMAD TAZMİNAT İÇİN GÖRÜŞÜYOR 3TEMAD TAZMİNAT İÇİN GÖRÜŞÜYOR4TEMAD TAZMİNAT İÇİN GÖRÜŞÜYOR 7TEMAD TAZMİNAT İÇİN GÖRÜŞÜYOR8


Kaynak : 

http://www.temad.org

 

http://www.emekliasubaylar.org/yazarlar/item/1105-basbakana-kumpas-milli-orduya-dinamit

 

OLACAK, AZ KALDI

Aralık 27, 2015

 

Kıymetli Meslektaşlarım,

 

Son günlerde, "intibak ve tazminat" konusunda yazılanlardan sonra, Genelkurmay Başkanlığından,  www.emekliassubaylar. org sitesi yönetimine, çekincelerimizi gideren açıklamalarda bulunmuştu.

 

Özetle, tazminat konusunda;  1'inci Derecenin 4'üncü kademesinde, II. Kad. Kd. Bçvş. rütbesinde olma ve 24 yıl hizmet şartının olmadığını, tüm Kd. Bçvş.ların tazminattan faydalanacağını  bildirmişti.

 

Neyse, bu şartların kaldırıldığı ve tazminatın isminin değiştirilerek, malum 100 TL.'lik denge tazminatının  da kesilmemesine yönelik bir çalışma olduğunu, bu çalışmada verilecek "gösterge puanının, 4000" olduğunu, ve tazminat isminin "ASSUBAY BAŞARI TAZMİNATI" olduğunu, "tüm Kd. Bçvş.ların 332 TL." olarak tazminattan faydalanacağını,  bize dolaylı olarak gelen bilgilerden öğrenmiştik.

 

Normalde bu konuyu açmayı düşünmüyordum.Öncelikle intibaklar,  sonra bu konu üzerine yoğunlaşalım diyordum. 

 

Ancak, Askerhaklarıinfio ve  "Genç Kuşak Emekli Astsubaylar'ın"  internet sitesinde   "Assubay Başarı Tazminatı"   gündeme alınarak açıklanınca,  duyurmaya karar verdik.

 

Assubaylarda yapılan her iyileştirmede olduğu gibi, Başarı Tazminatında da,  yine kıstasların olduğu yönünde, çelişkili bilgiler geliyor.

.

Mesela, görevdeki meslektaşlarımızın söz konusu, "ASSUBAY BAŞARI" TAZMİNATINDAN"  faydalanabilmeleri için, "son 5 yıllık sicil ortalamasının 90 ve üzeri  olması" gibi bir kıstasın olduğu, bilgisini aldık.

 

Eskiden lise mezunu assubayların, 1'inci dereceye düşebilmesi için, "son 6 yıllık sicil ortalamasının 90 ve üzeri olması" şartı vardı.  Maalesef, o yıllarda yaşını başını almış ağabeylerimiz, iyi sicil almak ve 1'inci dereceye düşmek için,  bir çok zorluğa katlanırdı.

 

Şimdi, Assubay Başarı Tazminatında da, aynı şeyler olacak. Mesleğin sonuna gelmiş, yaşını başını almış insanlara yine bir sürü eza cefa.

 

 Bence bu kıstaslar yetmez;


 Ankara'nın etrafında,  10 tur atmayan assubaya,

 

Fiziki yeterlilik  testinde, 10 barfiks, 20 mekik, 30 şinav çekemeyen emekli assubaya da,  tazminat verilmesin.! Ne de olsa, seferberlikte, emekli asubaylar da görev başı yapacak, fiziki özelliklerini korusunlar değil mi?

 

Bakınız bizler lütuf istemiyoruz, hakkımızı istiyoruz. Güzel bir çalışmanın içine,  bunları sokmaya gerek yok.

 

Hakim ve savcılara iyileştirme yapıldı, onlarda, "şu kadar hizmet şartı, şu derecedeki hakim ve savcılar alır şartı" getirildi mi?

 

Polislerin Asayiş Tazminatına zam yapılacağı açıklandı, onlarda, "şu kadar yıllık, şu rütbedeki polisler alacak şartı" getirildi mi?

 

Sağlık personelinin aldığı döner sermayede, "hemşire şu kadar yıllık, doktor bu kadar yıllık, sağlık memuru şöyle olacak şartı" var mı?

 

Askerlikle özdeşleşen, "nöbet hizmetini" tutan tüm öğretmenlere, nöbet parası verilirken,  subay, assubay, uzm.j.çvş. ve uzman erbaşlara,  nöbet parası bile verilmezken, böyle kıstasların yakışı kalmaz. TARİHİ DURUŞA KARŞI DURUŞ!
 

Bakınız, insanlar yaptıkları ve sözleri ile tarihe geçer!

 

Bir komutan çıktı, 75 olaylarındaki assubaylara;  "Karılarının etekleri altına saklanan MAO'nun askerileri gibi" dedi,

 

Biri çıktı; "Meclisin yaptığı kanuna karşı, Cumhurbaşkanı olarak, Anayasa Mahkemesine müracaat etti, görevdeyken yükseköğrenim yapan assubayların intibakını iptal ettirdi",

 

Yetmedi, bir darbeci çıktı;  "Bir başçavuş benim teğmenimden fazla maaş alamaz" dedi. Sanki teğmen onun personeli de, başçavuş Yunan ordusunun personeli...!

 

Yetmedi, bir başkası çıktı; rapor hazırlattı, raporda assubaylar için, "Gayri memnun zümre ( Hiç bir şeyden memnun olmayan sınıf) " ifadesini kullandırttı. Sanki kendisi,  yeterli ekonomik ve sosyal şartları sağladı da, assubaylar memnun olmadı!

 

Yetmedi biri daha çıktı;  "Assubay devrimi" dedi, pantolon çizgisi ile sarı sakındırağı, bizlere devrim olarak yedirmeye çalıştı.

 

Tüm bu tarihi duruşa karşı, Genel Kurmay Başkanımız Sn. Hulusi AKAR Paşa, diğerlerinden çok farklı bir duruş sergiledi. Demokrat davrandı. İlk kez bir komutan, gerçekten assubayları sahiplendi. 65 yıldır süren tarihi sorunları, II. Başkanın Balçiçek İlter'e verdiği röportajda "Ufakta bile görünmüyor" dediği  sorunları,   çok kısa bir sürede, çözüm aşamasına getirdi.  


Aidiyet duygusunun pekiştirilmesini sağladı. Bir yol kazası olmadan, bu işlerin sonlandırılması büyük başarı olacaktır. İnşallah bu kez hayal kırıklığına uğramayız. Bu anlamda, Sn. Hulusi AKAR paşamıza ve  diğer  emeği geçen tüm personele teşekkür ederiz. 
 

ÜLKENİN İÇİNDE BULUNDUĞU DURUM !

 

Assubaylar, astlar ne zaman bir şey isteyecek olsa, "ÜLKENİN İÇİNDE BULUNDUĞU DURUM" dan dem vuruluyor.

 

İyi de, 2000 - 2001  yılında, tarihin en büyük ekonomik krizi döneminde, bir gecede % 30 devalüasyonun olduğu bir dönemde, Temsil Tazminatı, ardından Görev Tazminatı  almak için, ülkenin ekonomik şartları çok mu uygundu?

 

Verilecek olan başarı tazminatı  tutarının, 367 TL. olduğunu, Askerhaklarıinfo ve  Genç Kuşak Emekli Asb.'lar  internet siteleri yazdı. Bana gelen bilgiler de ise,  tazminatın 332 TL. olduğu yönünde. 

 

Her neyse, 300 küsur lira için,  bu kadar eziyete gerek yok.

 

İNTİBAKLAR GERİ ÇEKİLDİ

 

İntibaklardaki amaç, eskiden assubayların, yüksekokul ve üniversite okuması söz konusu olmadığından ve yasal olarak,  1'inci dereceye düşme hakları yoktu.

 

 Okuyanlar en fazla,  2'nci derecenin 6'ıncı kademesine kadar yükselebiliyordu. 

 

1992yılından önce,  1'inci dereceye düşen, sadece 1970 yıllarda emekli olan çok az bir assubay vardı. Onların da 1'inci dereceye düştüğü kanuna esas olan  hak, bizzat O dönemdeki C. Başkanı E. Amiral Fahri Korutürk tarafından,  Anayasa Mahkemesine müracaat edilerek, ortadan kaldırıldı. Yani 1992 yılı ve öncesi assubaylar 1'inci dereceye düşemiyordu.

 

Ardından 1'inci derece hakkı verildi, bu kez lise mezunu assubayların,   1'inci dereceye düşebilmesi için "son 6 yıllık sicil ortalamasının 90 ve üzeri olması" şartı getirildi.  Yaşını başını almış, emekliliği gelmiş bir çok büyüğümüz, o yaştan sonra üniversite sınavına girip, üniversite okuyarak 1'e yükselmesi imkansız gibiydi. İşte bu intibaklarla bu gün o hususlar gideriliyor.

 

Bu gün aldığımız bilgiye göre, Plan Bütçe Komisyonunda görüşülen, intibaklar konusunun kısa bir süreliğine, geçici olarak  geri çekilerek, daha kapsamlı bir çalışmadan sonra, muhtemelen tazminatlarla birlikte,  TBMM'de görüşülmesine karar verilmiş. Umarım orada 9/2 konusu gündeme gelir ve haksızlık giderilir.


***


(Not: Bazı arkadaşların yazımızı "intibakların tamamen geri çekildiği" yönünde algılması  ve kafa karışıklığının olmaması için, yazımda güncelleme yaparak  bu açıklamayı ekledim. İntibaklar, sadece yeniden düzenlenmek üzere,  (muhtemelen 9/2 konusu eklenmesi için olabilir)  kısa bir süreliğine geçici olarak,  geri çekildiği bilgisini aldık. Yani tamamen geri çekilme gibi bir durum söz konusu değil.  İkisi farklı şeyler. İntibakların yılbaşından önce çıkmasını umuyorum. 

Plan Bütçe Komisyonuna havale edilen işler içerisindeki, 1/414 sayılı tasarıda assubaylar ile ilgili bölüm yok. Ancak, bir önceki yazımızda duyurduğumuz ve çizelgeler halinde intibakları paylaştığımız;  (http://www.haberartiturk.com/intibak-sonrasi-kim-hangi-derece-kademeye-cikacak-1285yy.htm) bağlantı noktasında yayınladığımız yazıya esas olan, 2/272 sayılı "Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi" içerisinde var.


Söz konusu teklifin, Plan Bütçe Komisyonundan geçtiğini, zaten yukarıda bağlantı noktasını verdiğimiz, HaberArtıTürk Gazetesindeki köşe yazımızda ve yine buradaki köşemizde  http://www.emekliassubaylar.org/component/k2/item/2041-intibaklar-komisyondan-geçti bağlantı noktasında yazmıştık. 


BAŞARI KİMİN?

 

İntibaklar konusu gündeme gelince, hemen başarı pastası kapışılmaya, TEMAD'a muhalif olanlar hain ilan edilmeye başladı.  Böyle bir şey olamaz. Zaten daha önce Ahmet KESER'in yönetiminde olan, Yönetim Kurulu üyeleri defalarca açıkladı. "Biz yönetimie geldiğimizde, bu hususlardaki çalışmalar gitmişti" diye. 

 

Söz konusu başarılarda, farkındalık yaratan,  TEMAD'ın katkısını kimse inkar edemez,  ancak maksadını aşan konuşmalar, siyasi söylemler, ve son dönemdeki çıkışları bu katkısını gölgelemiştir.

 

Yine de, yıllardır süren sorunlardan en önemlilerinin çözümü için, ilk kurulduğu 1962 yılından bu güne kadar,  emeği geçen, hayatta olan veya olmayan tüm TEMAD kurucularına, üyelerine teşekkürü borç biliriz. Bu başarı sadece son 3-4 yılın yönetiminin değil, 1970 - 1975 yılında bedel ödeyen ağabeylerimiz de hakkı vardır. Kendilerine minnettarız.

 

Ayrıca,  diğer meslektaşlarımızın,  kişisel çabasını kimse görmezden gelemez ve  gelmemelidir. Hele ki, o günlerde muhteşem olan, bu günlerde ise bir avuç biatçının elinde kalan,  "PES"  grubunun katkılarını unutmamak gerekir.  "PES" grubu olmasaydı, TEMAD yönetiminin TV.lere çıkması, sadece bir rüyaydı. Zaten mevcut yönetim de "PES" grubu sayesinde Türkiyede medyada  gündeme geldi.
 

İntibak, tazminat, 100 TL'lik denge tazminatı ve 1/4 (1'inci derecenin 4'üncü kademesi) olayı, bir önceki TEMAD yönetimi tarafından ilgililere gönderilmiş olup, Ahmet KESER ve yönetiminin, daha o günlerde  kamuoyunda, esamesi bile okunmuyordu. 

 

Bu konuda, resmi belgelerden,  Milli Savunma Bakanlığının, TBMM'ye bir soru önergesi üzerine verdiği cevaptan, bazı bölümleri ve   Genelkurmay Başkanlığının o yıllarda personelini bilgilendirmek için yaptığı bir duyurunun önemli bölümlerini aşağıda paylaşıyorum.


Lütfen tarihlere dikkat ediniz...

 

Kimse,  "bunu ben başardım, benim dönemimde oldu" diye havalara girmemeli, sadece işini yapmalıdır.

 

Buyurun, 100 TL. intibak, tazminat, 1/4'ü olayı,  kimin zamanında nereye gitmiş gözleriniz ile görün.  Yeri geldikçe, diğer gönderiler de gerektiğinde paylaşılacaktır.

Milli Savunma Komisyonuna giden, TEMAD yöneticilerinin önüne konulan, kendi söylemleri ile ilgili, renkli dosyalardaki, renkli çıktı metinlerine hiç değinmedik. İçinde nelerin olduğunu kendileri biliyor. Buyursun, büyük dava adamları, herşeyi konuşanlar, önüne konanları, o renkli dosyaları, o renkli çıktıları  açıklasın hadi!


 Bu işler sırf görüntü olsun diye, odasında yakaladığınız milletvekili ile resim çektirip, "şununla görüştük, bununla görüştük" demeye benzemez, ciddiyet ister! 10245452 655081644634983_8873915936220054752_n


1394 655088797967601_4041554338754276032_n


KAYNAK :

http://askerhaklari.info/yazarlar/item/166-tazminat-ve-inanc

 

http://www.genckusakemekliastsubaylar.com/?Syf=26&Syz=472125&/B%C4%B0R-TAZM%C4%B0NATIN-%C3%96YK%C3%9CS%C3%9C... 


 

 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yapılan toplantıda assubayların Assubay Meslek Yüksek Okulu  Kanunundan önce mezun olan Assubayların intibaklarının yapılması hususunu  kabul etti.


PLAN BÜTÇE KOMİSYONUNDA KABUL EDİLEN İNTİBAKLAR İLE İLGİLİ TORBA YASA TASARISI


 MADDE : 27/7/1967 tarihli ve 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“Geçici Madde 38

EK-VIII sayılı Aylık Gösterge tablosuna tabi astsubaylar EK-VIII/A sayılı Aylık Gösterge tablosuna, EK-VIII/B sayılı Aylık Gösterge tablosuna tabi astsubaylar EK-VIII/C sayılı Aylık Gösterge tablosuna intibak ettirilir.

Bu kapsamda yapılacak intibak işlemi mevcut derece ve kademelerine: ortaokul, lise ve dengi okul mezunu astsubaylara bir derece veya bunlardan birinci dereceye gelmiş olanlara üç kademe, iki yıl süreli yüksek öğrenimi tamamlamış olan astsubaylara iki kademe, üç yıl süreli yüksek öğrenimi tamamlamış olan astsubaylara bir kademe,  dört yıl süreli yüksek öğrenimi tamamlamış olan astsubaylara iki kademe ve EK-VIII ve EKVIII/B sayılı Aylık Gösterge tablolarına tabi iken 109’uncu madde hükümlerine göre subay naspedilmiş olanlara iki kademe ilave edilmek suretiyle yapılır.

Lise ve dengi okul mezunları ile iki yıl süreli yüksek öğrenimi tamamlamış olanlardan bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten sonra en az dört yıl veya daha fazla süreli yükseköğrenimi bitirenler hakkında bir defaya mahsus olmak üzere bulundukları derece ve kademeye iki kademe ilave edilerek intibak yapılır. 

Bu maddeye göre intibak işlemi yapılanlar hakkında 137’inci maddenin intibaka ilişkin hükümleri uygulanmaz.

Bu maddenin birinci fıkrası emekli oldukları tarihteki öğrenim durumları esas alınmak suretiyle, EK-VIII ve EK-VIII/B sayılı Aylık Gösterge tablolarına tabi olan astsubaylar ile bunlardan 109’uncu madde hükümlerine göre subay naspedilmiş olanlardan bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce bu görevleri üzerinden emekli, adi malulluk veya vazife malullüğü aylığı ile dul ve yetim aylığı alanlar içinde uygulanır. 

Bu madde uyarınca yapılacak intibak ve buna bağlı ödemeler üç ay içinde sonuçlandırılır. Bu kapsamda emeklilik keseneği veya kurum karşılığı veya sigorta primi (genel sağlık sigortası primi dahil) çalışan veya işveren paylarında oluşacak fark tutarı; gecikme cezası, gecikme zammı veya faiz uygulanmaksızın bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içinde ilgili kurumlar tarafından Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenir. 

Bu maddenin uygulanması nedeniyle geriye yönelik olarak herhangi bir ödeme yapılmaz.”

GEREKÇE :

Assubaylar 2003 yılından itibaren iki yıllık Astsubay Meslek Yüksek Okulundan mezun olarak mesleğe girmekte ve bu kapsamda Astsubay Meslek Yüksek Okulu mezunu olan astsubaylar 9’ncu derecenin 1’inci kademesinden başlatılmakta ve bunlardan dört yıllık yükseköğrenim mezunu olanlara iki kademe verilmektedir.

2003 yılı öncesinde (Astsubay Meslek Yüksek Okulu mezunu olmayan) astsubayların kaynağı geçmiş dönemde ortaokul, lise, iki yıllık yüksekokul ve dört yıllık yüksekokul olmak üzere çeşitlilik arz etmektedir. Bunların tamamı 10’uncu derecenin 1’inci kademesinden mesleğe başlatılmakta ve daha sonra yükseköğrenimini bitirmeleri halinde intibakları 916 sayılı Kanunun 137’nci maddesine göre yapılmaktadır. Ancak bu intibak işlemine rağmen mesleğe başlangıç derece-kademelerindeki farklılık nedeniyle 2003 yılı sonrası mesleğe giriş yapmış personelin gerisinde kalmaktadırlar. Yapılan düzenleme ile 2003 öncesi ve sonrası göreve başlayan astsubayların başlangıç derece-kademeleri ile eğitim seviyelerine bağlı olarak yapılan intibak işlemlerinde parallelik sağlanması amaçlanmaktadır. Ayrıca, bu intibak düzenlemesinin, bu görevleri üzerinden emekli olan personel ile 926 sayılı Kanunun Geçici 32’nci maddesi hükümlerinden yararlandırılan personel hakkında da uygulanması, gerek görevde bulunanlar, gerekse emekliler hakkındaki yapılacak intibak ve buna bağlı ödeme (emekli aylık farkı ile çalışanlar için oluşacak kesenek ve kurum karşılığı farkı) işlemlerinin üç ay içinde sonuçlandırılması öngörülmektedir.

***

Metinden de anlaşılacağı üzere, görevdeyken yüksek okul veya üniversite bitirmeyen, 2003 öncesi göreve başlayan, lise mezunu olarak emekli olan veya halen  çalışanlara 3 kademe verilecek. 2003 öncesi göreve başlayıp, görevdeyken yüksekokul bitirenler 2 kademe alacak. Bu durumda başlangıç dereceleri 9/2 olarak düzenlenmemiş ve 9/1 olarak düzenlenmiş oluyor.

Başlangıç derecelerinin 9/2 olarak düzenlenmesi nedeni ile  2'nci dereceden emekli olan lise mezunu assubayların tamamı 1'inci dereceye düşerken, 2'nci derecenin 1'inci kademesinden emekli olan yüksekokul mezunları ile 3'üncü dereceden emekli olan tüm assubaylar 1'inci dereceye düşemiyor.  


 Plan Bütçe Komisyonunda "Torba Kanun Teklifi" kabul edildi..

 

 

Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasın Dair Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul eddi.

Sitene Ekle


 Hazine'ye veya DSİ'ye ait deniz ve iç sularda ya da bu yerlerden alınarak karada yapılacak su ürünleri üretim tesislerinde veya su ürünleri yetiştiriciliği yatırımlarında ihtiyaç duyulan su ve su alanlarıyla deniz ve iç sulardaki su ürünleri istihsal hakkının kira teknik şartları, süreleri ve yıllık bedellerinin, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca belirlenme süresi 1 Ocak 2017'ye kadar uzatılıyor. Kabul edilen teklife göre, 31 Aralık 2015 tarihinde sona erecek olan "Öğretim üyeleri için öngörülen emeklilik yaşı, devlet üniversitelerinde görev almaları şartıyla 72 yaşını doldurulduğu tarihtir" uygulaması 31 Aralık 2016'ya kadar uzatılacak.

 Vakıflar, burs vermek için 31 Aralık 2016'ya kadar bağış alabilecek.

 Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) sözleşmeli olarak istihdam edilen erbaş ve erlerin brüt asgari ücret esas alınarak belirlenen maaşları, subay, astsubay ve uzman erbaşlar dahil TSK'daki kamu görevlileri gibi memur aylık katsayısı esas alınarak belirlenecek.

 Teklifle, askeri öğrencilerin harçlıkları da artırılacak. Askeri öğrencilerin harçlıklarının hesaplanmasında, "teğmen rütbesinin birinci kademe brüt aylığı" yerine "6528 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutar" esas alınacak.

 Kamu İhale Kanunu'nun, hizmet alımlarında ihale öncesi ilgili kurumlardan uygun görüş alınması ve personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımlarıyla ilgili sözleşmelerin uygulanması sürecinde yer alan görevlilerin sorumlulukları ve bunlar hakkındaki idari yaptırımları düzenleyen maddesinin ilgili fıkrasının bu yıl sonunda dolacak olan yürürlük tarihi, 30 Haziran 2016'ya kadar uzatılacak.

 Milli Eğitim Bakanlığı'na 12 bin 500 öğretmen kadrosu ihdas edilecek.

 Teklife 4 madde de ihdas edildi.

 Bu maddelere göre, er ve erbaşlar ile askeri öğrencilerin harçlıklarının hesaplanmasında esas alınan ve hala uygulanan gösterge rakamları yüzde yüz oranında artırıldı. Buna göre, 38 TL alan erler 76 TL; 43 TL alan onbaşılar 86 TL; 49 TL alan çavuşlar 97 TL alacak.

 Yapılan bir başka düzenlemeyle, 2003 öncesi ve sonrası göreve başlayan astsubayların başlangıç derece kademeleri ile eğitim seviyelerine bağlı olarak yapılan intibak işlemlerinde paralellik sağlanıyor.

 Öte yandan, kamu payı yüzde 50'den az olan ve borsa İstanbul'da işlem gören şirketlere ilişkin, ilgili mevzuat uyarınca düzenlenen bağımsız denetim raporlarının Sayıştay'a gönderilmesi; Sayıştay'ın, kendisine sunulan bu raporları esas alarak hazırlayacağı raporu TBMM'ye sunmasına ilişkin madde tekliften çıkarıldı.

Kaynak : Milliyet

 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yapılan toplantıda assubayların Assubay Meslek Yüksek Okulu  Kanunundan önce mezun olan Asubayların intibaklarının yapılması hususunu  kabul etti.


PLAN BÜTÇE KOMİSYONUNDA KABUL EDİLEN İNTİBAKLAR İLE İLGİLİ TORBA YASA TASARISI


 MADDE : 27/7/1967 tarihli ve 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“Geçici Madde 38

EK-VIII sayılı Aylık Gösterge tablosuna tabi astsubaylar EK-VIII/A sayılı Aylık Gösterge tablosuna, EK-VIII/B sayılı Aylık Gösterge tablosuna tabi astsubaylar EK-VIII/C sayılı Aylık Gösterge tablosuna intibak ettirilir.

Bu kapsamda yapılacak intibak işlemi mevcut derece ve kademelerine: ortaokul, lise ve dengi okul mezunu astsubaylara bir derece veya bunlardan birinci dereceye gelmiş olanlara üç kademe, iki yıl süreli yüksek öğrenimi tamamlamış olan astsubaylara iki kademe, üç yıl süreli yüksek öğrenimi tamamlamış olan astsubaylara bir kademe,  dört yıl süreli yüksek öğrenimi tamamlamış olan astsubaylara iki kademe ve EK-VIII ve EKVIII/B sayılı Aylık Gösterge tablolarına tabi iken 109’uncu madde hükümlerine göre subay naspedilmiş olanlara iki kademe ilave edilmek suretiyle yapılır.

Lise ve dengi okul mezunları ile iki yıl süreli yüksek öğrenimi tamamlamış olanlardan bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten sonra en az dört yıl veya daha fazla süreli yükseköğrenimi bitirenler hakkında bir defaya mahsus olmak üzere bulundukları derece ve kademeye iki kademe ilave edilerek intibak yapılır. 

Bu maddeye göre intibak işlemi yapılanlar hakkında 137’inci maddenin intibaka ilişkin hükümleri uygulanmaz.

Bu maddenin birinci fıkrası emekli oldukları tarihteki öğrenim durumları esas alınmak suretiyle, EK-VIII ve EK-VIII/B sayılı Aylık Gösterge tablolarına tabi olan astsubaylar ile bunlardan 109’uncu madde hükümlerine göre subay naspedilmiş olanlardan bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce bu görevleri üzerinden emekli, adi malulluk veya vazife malullüğü aylığı ile dul ve yetim aylığı alanlar içinde uygulanır. 

Bu madde uyarınca yapılacak intibak ve buna bağlı ödemeler üç ay içinde sonuçlandırılır. Bu kapsamda emeklilik keseneği veya kurum karşılığı veya sigorta primi (genel sağlık sigortası primi dahil) çalışan veya işveren paylarında oluşacak fark tutarı; gecikme cezası, gecikme zammı veya faiz uygulanmaksızın bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içinde ilgili kurumlar tarafından Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenir. 

Bu maddenin uygulanması nedeniyle geriye yönelik olarak herhangi bir ödeme yapılmaz.”

GEREKÇE :

Assubaylar 2003 yılından itibaren iki yıllık Astsubay Meslek Yüksek Okulundan mezun olarak mesleğe girmekte ve bu kapsamda Astsubay Meslek Yüksek Okulu mezunu olan astsubaylar 9’ncu derecenin 1’inci kademesinden başlatılmakta ve bunlardan dört yıllık yükseköğrenim mezunu olanlara iki kademe verilmektedir.

2003 yılı öncesinde (Astsubay Meslek Yüksek Okulu mezunu olmayan) astsubayların kaynağı geçmiş dönemde ortaokul, lise, iki yıllık yüksekokul ve dört yıllık yüksekokul olmak üzere çeşitlilik arz etmektedir. Bunların tamamı 10’uncu derecenin 1’inci kademesinden mesleğe başlatılmakta ve daha sonra yükseköğrenimini bitirmeleri halinde intibakları 916 sayılı Kanunun 137’nci maddesine göre yapılmaktadır. Ancak bu intibak işlemine rağmen mesleğe başlangıç derece-kademelerindeki farklılık nedeniyle 2003 yılı sonrası mesleğe giriş yapmış personelin gerisinde kalmaktadırlar. Yapılan düzenleme ile 2003 öncesi ve sonrası göreve başlayan astsubayların başlangıç derece-kademeleri ile eğitim seviyelerine bağlı olarak yapılan intibak işlemlerinde parallelik sağlanması amaçlanmaktadır. Ayrıca, bu intibak düzenlemesinin, bu görevleri üzerinden emekli olan personel ile 926 sayılı Kanunun Geçici 32’nci maddesi hükümlerinden yararlandırılan personel hakkında da uygulanması, gerek görevde bulunanlar, gerekse emekliler hakkındaki yapılacak intibak ve buna bağlı ödeme (emekli aylık farkı ile çalışanlar için oluşacak kesenek ve kurum karşılığı farkı) işlemlerinin üç ay içinde sonuçlandırılması öngörülmektedir.

***

Metinden  de anlaşılacağı üzere, görevdeyken yüksek okul veya üniversite bitirmeyen, 2003 öncesi göreve başlayan, lise mezunu olarak emekli olanlara ve çalışanlara 3 kademe verilecek. 2003 öncesi göreve başlayıp, görevdeyken üksekokul bitirenler 2 kademe alacak.

***

Ayrıca Plan Bütçe Komisyonunda "Torba kanun teklifi" Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi

Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasın Dair Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

Sitene Ekle


 Hazine'ye veya DSİ'ye ait deniz ve iç sularda ya da bu yerlerden alınarak karada yapılacak su ürünleri üretim tesislerinde veya su ürünleri yetiştiriciliği yatırımlarında ihtiyaç duyulan su ve su alanlarıyla deniz ve iç sulardaki su ürünleri istihsal hakkının kira teknik şartları, süreleri ve yıllık bedellerinin, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca belirlenme süresi 1 Ocak 2017'ye kadar uzatılıyor. Kabul edilen teklife göre, 31 Aralık 2015 tarihinde sona erecek olan "Öğretim üyeleri için öngörülen emeklilik yaşı, devlet üniversitelerinde görev almaları şartıyla 72 yaşını doldurulduğu tarihtir" uygulaması 31 Aralık 2016'ya kadar uzatılacak.

 Vakıflar, burs vermek için 31 Aralık 2016'ya kadar bağış alabilecek.

 Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) sözleşmeli olarak istihdam edilen erbaş ve erlerin brüt asgari ücret esas alınarak belirlenen maaşları, subay, astsubay ve uzman erbaşlar dahil TSK'daki kamu görevlileri gibi memur aylık katsayısı esas alınarak belirlenecek.

 Teklifle, askeri öğrencilerin harçlıkları da artırılacak. Askeri öğrencilerin harçlıklarının hesaplanmasında, "teğmen rütbesinin birinci kademe brüt aylığı" yerine "6528 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutar" esas alınacak.

 Kamu İhale Kanunu'nun, hizmet alımlarında ihale öncesi ilgili kurumlardan uygun görüş alınması ve personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımlarıyla ilgili sözleşmelerin uygulanması sürecinde yer alan görevlilerin sorumlulukları ve bunlar hakkındaki idari yaptırımları düzenleyen maddesinin ilgili fıkrasının bu yıl sonunda dolacak olan yürürlük tarihi, 30 Haziran 2016'ya kadar uzatılacak.

 Milli Eğitim Bakanlığı'na 12 bin 500 öğretmen kadrosu ihdas edilecek.

 Teklife 4 madde de ihdas edildi.

 Bu maddelere göre, er ve erbaşlar ile askeri öğrencilerin harçlıklarının hesaplanmasında esas alınan ve hala uygulanan gösterge rakamları yüzde yüz oranında artırıldı. Buna göre, 38 TL alan erler 76 TL; 43 TL alan onbaşılar 86 TL; 49 TL alan çavuşlar 97 TL alacak.

 Yapılan bir başka düzenlemeyle, 2003 öncesi ve sonrası göreve başlayan astsubayların başlangıç derece kademeleri ile eğitim seviyelerine bağlı olarak yapılan intibak işlemlerinde paralellik sağlanıyor.

 Öte yandan, kamu payı yüzde 50'den az olan ve borsa İstanbul'da işlem gören şirketlere ilişkin, ilgili mevzuat uyarınca düzenlenen bağımsız denetim raporlarının Sayıştay'a gönderilmesi; Sayıştay'ın, kendisine sunulan bu raporları esas alarak hazırlayacağı raporu TBMM'ye sunmasına ilişkin madde tekliften çıkarıldı.

Kaynak : Milliyet

 

 ŞIRNAK

Şırnak’ta terör örgütüne karşı yürütülen operasyonlarda girilen çatışmada ağır yaralanan  Jandarma Komando Assubayın, Helikopterle getirildiği Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisinde ameliyata alınarak tedavisine başlandı. 

Yoğun bakımda, gözetim altında tutulan Assubayımız,  dün sabah solunum cihazından ayrılırken sağlık durumunun iyiye gittiği öğrenildi.

***

Yukarıdaki haberi  gazetelerde, internette okumuşsunuzdur.

Genç meslektaşımız, 19 Aralık 2015 gününden beri,  Ankara GATA'da tedavi görüyor. Önce ameliyat, yoğun bakım, solunum cihazı vs derken iyileşmeye başladı.

Peki hastanede yatan kardeşimizi hangi dernek ziyaret etti biliyor musunuz?

Hayır, hayır.. TEMAD değil, emekli assubaylar derneğinin,  daha önemli işleri var!

 Baş delegeleri, Genel Başkan yardımcıları, sosyal medyada millete laf yetiştirirken, Genel Başkanı da, Youtube videolarında usturuplu röportajlar vermeye devam ediyor.

TEMAD'ın yerine, kahraman  Assubayımızı Ankara Karamanlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği başkanı Sn. Veli BOZKIR bizzat ziyaret etti. 

 Bence bundan sonra bağışlarımızı, TEMAD yerine, meslektaşlarımızı ziyarete giden bu tip hemşehri  derneklere yapalım. 

En azından,  yaralı assubayımız ile ilgileniyorlar.

 Her zamanki olması gereken yerde olmayanlar, algı yönetmekle meşgul.  Hadi ilgisiz kaldınız, yaralı assubayımız ve ailesi ile ilgilenemediniz, peki kardeşim! trilyonluk bütçeye rağmen, bir çiçek yaptırıp, ziyarete de mi gidemediniz?

Sosyal işlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Basın Yayından Sorumlu Genel Başkan yardımcıları nerede?

 

Devletimiz, Türk Silahlı Kuvvetleri güçlüdür. Personelini ve ailesini kimseye muhtaç etmez, ancak, üzülerek ifade etmek istiyorum ki,  bir hemşehri derneğinin ziyaret ettiği assubayımızı, maalesef assubayların kendi  derneği ziyaret etmemiştir. Üzüntümüz bundandır.  

Söyleyecek söz bulamıyorum...

 

Kahraman meslektaşımıza  acil şifalar dilerken, yaralı meslektaşımızız ziyaret eden,   Sn. Veli BOZKIR'a camiamız adına teşekkür eder, şükranlarımızı sunarız. 

 

Kıymetli Meslektaşlarım;

"Yazmayayım" diyorum  ama öyle hatalar yapıyorlar ki, yaptıkları hata, sırf kendilerini ilgilendirse sesimi çıkarmayacağım.  O kadar bariz hatalar yapıyorlar ki; tüm assubay sınıfı bundan olumsuz etkileniyor. Bu kez de,  bilmeden çalışan assubaylara için benzer durum söz konusu.

Yani  müdahil olmasak, bir çuval inciri berbat edecekler yine...

Malumunuz,  bu günlerde "İntibak ve tazminatlar " konusunda çalışmalar var. Bizlerde bunlara müdahil olmaya, hiç bir kesiminin, haksızlığa uğramaması için uğraşıyoruz.

 Özellikle tazminatlar konusunda, "24 yıl ve II. Kad. Kd. Bçvş." şartının olmamasını, subaylarda olduğu gibi, assubaylarda da Başçavuş rütbesinden itibaren,  kademeli olarak tazminatların verilmesini savunuyoruz.

Eğer,  15 yıllık bir binbaşıya tazminat verilir de, 19 yıllık bir başçavuşa tazminat verilmezse burada adalet olmaz.

Malum,  yeni rütbe bekleme sürelerine göre;  bir assubay 18 yılın sonunda başçavuş,  24 yılın sonunda Kd. Bçvş. olabiliyor.

astbelge3


Peki TEMAD ne yapıyor?

Yine bilgisizce, ilgisizce ,  mail ve mektup kampanyası başlatıyor! Bakın size,  o kampanyadan iki  cümle arz edeceğim.

1'inci  cümle "Son zamanlarda hükümetimiz ve Genelkurmay Başkanlığının bazı hususlarda uzlaştığını görmek memnuniyet verici bir durumdur."

Buna ne denir?

 Kardeşim sana ne?  

Kimin?  kimle? "uyumlu,  uyumsuz çalıştığı" seni ilgilendirir mi?

Muhataplardan biri, "Daha önce uyumsuz mu çalışıyorduk?" dese,  ne diyeceksin?

Sen, kendi derdini "kısa öz anlat " yeter.

Bu da, Tazminatlarla ilgili,  2. cümleden bir bölüm; "Bu hususun tek kıstasta ve Kıdemli Başçavuş rütbesindeki personel ile onun emeklilerine verilmesi doğru ve adil bir çözüm olacaktır."

Yani mealen, "Tazminat,  sadece çalışan  ve emekli Kd. Bçvş.lara verilsin" diyor.

İyi de kardeşim, eskiden bir assubay, 18 yılda Kd. Bçvş. oluyordu,  ya günümüzde?

2009 sonrası değişiklik ile bir assubay,  24 yılda Kd. Bçvş. oluyor

Bir yandan, "24 yıl şartı kalksın" diyorsun, diğer  yandan,  "Kd. Bçvş. demekle 24 yıl şartını dolaylı olarak istiyorsun".

Daha sen, neyi? nasıl? isteyeceğini bilmiyorsun!

Genelkurmay veya Başbakanlık ; "Tamam, sizin, TEMAD'ın istediği gibi veriyoruz, emekliler dahil, yeni rütbe bekleme sürelerine istinaden,  tüm Kd. Bçvş.lara tazminat veriyoruz " dese, ne yapacaksın?

temad kampanya

Tamam,  insanlar her konuya vakıf olmayabilir, ama siz kurumsunuz. Temsilcinizim diyorsunuz. Kurumlarda ciddiyet ve konulara vakıflık esastır.

TEMAD'ın başlattığı bu kampanya,  tüm çalışan assubayların aleyhine olmakla birlikte,  emeklilere de yansıtıldığında emeklilerin de aleyhine olacaktır.  

  Bir teklif yapmadan önce, artısını, eksisini iyi hesaplamanız gerekir. Mesela sosyal medyada 24 yıl ve II. Kd. Kad. Kd. Bçvş. teklifinin TEMAD tarafından yapıldığı yazıldı.

Şimdi başlatmış olduğunuz,  mail ve mektup kampanyanız,  bu söylemi  desteklemiyor mu?

 

Yazının içeriğini değiştirin diyeceğim ama binlerce mektup, e-mail gittikten sonra değiştirsen ne olacak? 

 

Başkan konuşunca,  mangalda kül bırakmıyor.

  "Her şeye hakimmiş" gibi konuşuyor.

"Yumuşak G planımız bile var" diyor.

Diyor da diyor.

 Son röportajı tam,  1 saat 20 dakika. Aralıksız konuşuyor. Keşke bolca konuşma yerine, bu işlere kafa yorsa. 

Hayır,   bilmiyorsunuz bari bilenlere sorun...

Kendilerinden ricamız, bu tip, bilgisizce hazırlanmış, ilkokul çocuğunun elinden çıkmış gibi  tekliflerle, kampanyalarla, yeni mağdurlar kitleleleri  yaratmamalarıdır.

Tabi buradaki sıkıntı, mevcut yönetimden, konulara sağduyulu yaklaşan, özlük haklarımıza vakıf,  aklı başında insanların, yönetimden ayrılmasından kaynaklanıyor.

İlk önce, 2013 yılında,  istifa ve  olağanüstü kongre ile bir grup yönetici gitti.

 Ardından yine bir istifa oldu. 

En sonunda,   siyasete giren diğer assubaylar yerinde kalırken, bu konuda yönetim kurulu kararı alınarak,   Sn. Yüksel  Binici de istifa ettirildi.  Belki de,  şu  anda Sn. Binici  olmasa , assubaylar,  hükümet tarafındaki  siyaset ayağında sahipsiz kalacaktı.

Seversiniz sevmezsiniz ayrı konu, ancak,  Sn. Binici'nin bu konudaki çalışmalarını  kimse inkar edemez. Bakınız, şahsımın, 2013 yılındaki TEMAD'dan ömür boyu ihraç edilmesindeki  kararda Sn. Binici'nin imzası var.  Ancak öyle veya böyle, çalışmalar konusundaki  hakkını inkar edemem. 

Eee,  bu kadar aklı başında yönetici gidince Geriye kim kaldı?

İşte bunlar kaldı.

Kalanların da kapasitesi bu kadar, ancak bu kadar yapabiliyorlar demek ki...


***

 

Sevgili Meslektaşlarım;

Uyarılarımız, mağduriyetimizin önlenmesini amaçlamaktadır. Konunun başından beri, TEMAD yönetiminin, mutlaka bu çalışmalarda müdahil olması gerekir düşüncemizi belirttik ama Genelkurmayla görüşemiyen yönetim, bizlerin verdiği bilgileri paylaşmaktadırlar. Daha önce sitemizde yapmış olduğumuz, "KOMUTANLARA MEKTUP" kampanyasına, çaresizce sarılanlar, vaatler ortaya çıkınca, bu kez başarıyı sahiplenmişlerdir.

Başarıyı kimin sahiplendiği önemli değildir, önemli olan; adaletin gerçekleşmesidir. TEMAD yöneticileri, "herşeyin kontrollerinde olduklarını" söylerken birden telaşla, içeriği yanlış olan bir metni,  genelkurmaya gönderilmesini istemektedirler.

Amacımız; yeni mağdur kitlelerin yaratılmamasıdır. Bu konu genelkurmay ve hükümet nezninde, ciddi bir şekilde takip edilmez ise binlerce arkadaşımız mağdur olabilir. Onun için, sağa, sola laf yetiştirmek yerine zamanı bu konuya ayırmalarını öneriyorum.

Allah sonumuzu hayır etsin.

NOT: www.emekliassubaylar.org. sitesi olarak, düzenlemiş olduğumuz mail kampanyasında, bu hususa özellikle dikkat edilmiş ve aşağıdaki resimde görüldüğü üzere, "tazminatlardan Başçavuşların da  yararlanması"  teklif edilmiştir.

1450259 650042058472275_3383641502166577587_n

 

KAYNAK : Rütbe bekleme süreleri ile ilgili görseller, Sn. Yüksel Binici'nin web sayfasından alınmıştır. 

Sayfa 1 / 3
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

E. ASSUBAYLAR GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU YÖNET
#ÇANAKKALEGEÇİLMEZ... ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ'NİN 108. YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN. Türk'ün inancını, azim ve kararlığını tüm dünyaya ispatlayarak #ÇANAKKALEGEÇİLMEZ destanını yaratan, bu topraklar için tereddütsüz canını feda etmiş Gazi M.Kemal ATATÜRK, Silah arkadașları ve tüm kahraman şehitlerimizin ruhları şad olsun. Bu vatan sizlere minnettardır.
Cumartesi, 18 Mart 2023
Site ve Asb.Güçbirliği Platformu Yönetim
Değerli meslektaşlarımız, Depremde hayatını kaybeden kardeşlerimizin acılarını yüreğimizde yaşıyor yaralılarımız için du ediyoruz Yaraların sarılmasına destek için karınca kararınca maddi destekte bulunmalıyız Kampanya için TEMAD'ın öncü olmasını bekliyorduk TEMAD direk AFAT'a yardım edilmesini önermiştir www.emekliassubaylar.org sitesi ve Asb.Güçbirl...
Pazartesi, 06 Şubat 2023
E.ASB.GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
Yurdumuzun çeşitli illerinde meydana gelen depremde yüzlerce can kaybımız ve yaralılarımızın olduğunu büyük bir üzüntü ile öğrendik Allah canlarını yitirenlere rahmet ailelerine sabır yaralılarımıza şifalar versin Emekli assubaylar olarak maddi ve manevi hertürlü yardıma hazırız
Pazartesi, 06 Şubat 2023
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ