Hitaplar, Assubay Rütbesinin Yazılışı ve Yeri.

 

Kadrolarda mevcut aksaklıklardan kaynaklı olarak assubay çavuş ile kıdemli üsçavuşun, başçavuşun, kıdemli başçavuşun aynı kadroya atanabiliyor olması, aynı işi görmesinin istenmesinden dolayı mesleki kariyer çizgisi iniş çıkışlarla dolu, karmaşık bir statü haline getirilmiş, assubay statüsü.

Mesleğe başlayan bir assubayın; ilk yıllarında yapmış olduğu görevi en son rütbesinde de yapabileceğini bilmekte olması veya yapmış olması; sıradanlığı, bıkkınlığı da beraberinde getirebilmekte. Her halde bundan kaynaklı olsa ki ideallerle birlikte hitap şekilleri de değişime uğramakta. Kıdemsiz durumdaki subay, bir üstüne “komutanım” şeklinde hitap ederken, kıdemsiz assubayın üstü olan assubaya “abi” şeklinde hitabı sistemin sunmuş olduğu olumsuzluklara bir tepkinin eseri olsa gerek.

İş öyle bir hal almış ki, daha assubay çavuş rütbesinde bulunanlardan bile başçavuş, kıdemli başçavuşlara “abi” şeklinde hitapların arttığı iletilerde iddia edilmekte.

Bu durum bile; emir-komuta zinciri içerisinde sistem tarafından gri bölgede tutulan assubay statüsünün daha kariyerli, emir-komutada daha aktif, etkin ve yetkin bir meslek haline getirilmesi gerektiğini göstermekte.

Assubayların, her hâlükârda, bir üstü olan assubaya, komutasında olduğunu belirten “komutanım” şeklinde hitabı bence yerinde olacaktır. Umarız ki genelkurmay ve kuvvet assubayları konu üzerinde gerekli duyarlılığı gösterirler.

***

Diğer bir konu ise; son zamanlarda assubay rütbelerinin yazışında İç Hizmet Kanunu’ndaki şeklin uygulamaya geçtiği belirtilmekte. Yani üsçavuş rütbesinde bulunan bir assubay, rütbesini, Topçu Üçvş. şeklinde yazarken, şimdi kanunda yazdığı şekliyle Topçu Astsb.Üçvş. şeklinde yazması aranır olmuş –ki “Astsubay”ın Türk Dil Kurumu’ndaki kısaltması “Asb.” olmasına rağmen-. Konuya maddi yönden bakarsak kanuna uygun ancak şekil olarak hiç de uygun görünmemekte.

O halde tüm statü sahipleri, statülerini unvanlarının önüne eklemeli: General Tuğgeneral, Topçu Subay Albay, Tabip Subay Üsteğmen, Deniz Subay Asteğmen, Hâkim Subay Albay… gibi.

Hiç olur mu?

Olur, deniliyorsa diğer statüler için de kanunla oldurulmalı, uygulanmalı.

Eğer olmazsa,

O halde assubaya da olmamalı,

Yakın geçmişte gündemde, şimdilerde ise hasıraltı olmuş olan assubay rütbelerinin apolete alınması ve assubay yeni rütbe adları tekrar gündeme alınarak, yönetmelikte, kanunlarda gerekli düzenlemeler yapılmalı.

Diğer memurlarından bağımsız, emsal gösterilmesi imkânsız bir konu olan bunlar için ek bütçeye, Maliye Bakanlığı onayına gerek duyulmasa gerek.

Ögeyi Oylayın
(13 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#4 Erdal Günşer 13-07-2014 15:30
Bir evin ya da arabanın bakımını zamanında yapmazsan, önemsemezsen daha sonra o küçücük arıza veya aksaklık kocaman kötü sonuçlar doğurur. Bizim kurumumuzu yönetenler de maalesef özellikle assubaylar konusunda özensiz ve umursamaz tavır takınınca olanlar oldu. Bir mıh bir atı, bir at bir asker, bir asker bir mermi, bir mermi bir vatan kurtarır ya.... Ya da tam tersi... Tüm yazı yazıp sahip çıkan, okuyan, değerlendiren, kısacası vaktini ayıranlara selam olsun. Biz öyle önemli işler yapıyoruz ki, bu vurdumduymazlığın ortasında erken ihbar sistemi gibi çalışıyoruz.. Selam olsun herkese....
Alıntı
#3 MEHMET KAYALI 13-07-2014 10:42
Muhterem yorumcu arkadaşım ismini göremedim, seni tanımak olgusu içindeyim. Assubay kendini yetiştirse ne yazar, eğitimli hizmetini alır. Haklara gelince görmezden gelinirsin. Suyun başında kim var? Hak dağıtım terazisi kimin elinde? İki tane hukuk mezunu düşün, yan yana biri assubay olsun diğeri subay. Mezuniyette, assubay 90 puanla mezun olsun, subay 60 puanla.O harp okullu. Subaya hukukla ilgili görev değişikliği verilir, assubaya hadi git eğitimini nerede kullanırsan kullan olgusu ile yaklaşılır. 1965 yılında üniversiteyi ilk bitirenlerdenim. Mezuniyet puanım 84, sonuç yerinde say...
Alıntı
#2 MEHMET KAYALI 13-07-2014 02:10
Bir günlük assubay ile otuz senelik assubay hizmet ortamında eşit sayılma olgusu, gerçeği farklı bir anlatımı ve uygulamasıdır. Alt statüde kıdemli kıdemsiz üst, baş, aynı görevde eşit paylaşım verilebiliyorsa söylemlerinin değeri nedir ki . Değer farkı varsa hizmet ortamında da ayrıcalık kaçınılmazdır. Fark varmış gibi bu konuda yasa çıkarılmış, gerçekte ve kullanımda hizmet ortamında farklılık varmış gibi gösterilmeye çalışılmıştır. Hepsi eşit gerçeği, örtülmüştür, hizmette çalışılmıştır ve bunlara eşdeğer görev verilir, işin uzmanı gibi sonuç istenir. Eğer bu rütbe söylemleri bir unvanı simgeliyorsa hizmet ortamında da fark olması gerekmez mi? Olmalıdır. Yetki görev farklılıkları oluşması da gereklidir. Eğer bunlar rütbe ise assubaylar hizmet olgusu içinde neden farklı yerlerde olmaz? Kapı kulu benzerinde rütbesine kıdemine bakmadan her işi yapar, yaptırılır, yaşına, başına, hizmet yılına, eğitilmişliğine, bilinçli, bilinçsiz olgusuna bakılmadan, liyakatı, liyakatsızlığı, görmezden gelinerek her yerde, her işte görevlendirilir,
ama yetkiye gelince, verilmez.. Ben üniversite muzunu idim 1965 yılında. Devlet bana lisans verdi okuduğum okul içeriğinde. 1977 yılında emekli oldum. Bu arada 12 sene tüm amirlerim iki yıllk harp okulu mezunu, benden iki yıl eksik eğitimli, ama harp okullu. Suyun başında kim? Ne oldu onlara? Bir unvan diye bir ekleme ile yan ödemelerle tazminatlarla donattılar, bana da yerinde say komutu verildi. Konuyu gündeme getirdiği için sayın Kaya'yı kutlarım.
Alıntı
#1 EMEKLİASSUBAYLAR 13-07-2014 01:41
Sn.Kaya önemli bir konuya değinmiştir; 211 sayılı yasada Üst'ün rütbe veya kıdemce küçüğüne ast denir ve üst olmanın gereği subay ya da assubay olmaya bağlı değildir. Yasa gereği ast rütbedeki assubayların üst rütbedeki meslektaşlarına üstçavuşum,başçavuşum ya da komutanım diye hitap etmeleri bir zorunluluk olmasına rağmen ABİ denilmesi sistematik bir şekilde sistem tarafından mesleğin saygınlığını yok etmeyi amaçlamak için kasten yaratılmıştır. Mesleğimizin saygınlığının arttırılması için BİZLER KENDİMİZİ MESLEKİ BAKIMDAN EN İYİ ŞEKİLDE YETİŞTİRMEK, KENDİMİZE VE MESLEKTAŞLARIMIZA SAYGI DUYMAK ZORUNDAYIZ.
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

E. ASSUBAYLAR GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU YÖNET
YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN Her şeyin gönlünüzce gerçekleşeceği; sağlık, başarı ve mutluluk dolu nice yıllar diliyoruz. SİTE VE ASSUBAY GÜÇ BİRLİĞİ YÖNETİMİ
Cumartesi, 31 Aralık 2022
Turan
Bu temad başkanı bu güne kadar bol gezi yaptı ve bol bol fotoğraf çektirdi, iktidarın verdiği haklarına kendi almış gibi lanse etmeye çalıştı.bu ek gösterge verilirken 3600 den emekli olan astsubaylara neden 5400 ü istemedi.eylül ekim gibi tazminatları alıyoruz dedi yıl bitti.eğer seçimden öncede alamazsak bir 5 yıl daha bekleriz.gerçi iktidar partisine astsubayları gör...
Perşembe, 22 Aralık 2022
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
Baş öğretmenimiz ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi şahsında tüm öğretmenlerimizin ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN... Demokrasinin, adaletin, huzurun ve refahın hakim olduğu nice öğretmenler günü kutlamak dileklerimizle sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.
Perşembe, 24 Kasım 2022
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ