OYAK'TAKİ PARALARIMIZ İYİ YÖNETİLEMİYOR MU?

oyak-bilanco

OYAK, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 220.000 mensubunun ortak olduğu bir emeklilik fonu olup sadece Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının değil aynı zamanda Türk Milleti'nin bir varlığıdır. Bu bakımdan Oyak'ın geleceği sadece yöneticilerini değil, hepimizi ilgilendirir.

Erdemir'in satış ve sonrası sürecinde OYAK Genel Müdürü Coşkun Ulusoy'un bizzat yürüttüğü yatırım stratejisinin hatalı olduğunu benimle birlikte Milliyet Gazetesi yazarı Prof. Dr. Güngör Uras, Milliyet Gazetesi yazarı Metin Münir, Referans Gazetesi yazarı ve CNN yorumcusu Yiğit Bulut Oyak'ın Erdemir'in satış sürecinde izlediği yanlış stratejiyi köşelerine taşıyarak uyarı görevini yapmışlardı. Oyak Genel Müdürü Coşkun Ulusoy, bu eleştiri ve uyarılardan ders alarak stratejisini gözden geçireceğine, uyarı görevi yapan ve konunun uzmanı olan bu yazarlara 5'er milyon YTL'lik toplam 20 milyon YTL tazminat davaları açtı. Bir genel müdürün kişisel duygu ve beklentileri için açtığı bu denli yüksek tazminat davaları için milyarlarca liralık mahkeme harçları da Oyak'ın kasasından çıktı.

Metin Münir'in Milliyet Gazetesi, Yiğit Bulut'un Referans gazetesindeki köşelerinde gündeme getirdiği, EFG İstanbul isimli aracı kurumun analistlerince hazırlanan rapor, Oyak için 'Erdemir hatalı yatırım' diyor. 'Erdemir yatırımı hata' diyen EFG analistlerinin raporu bakınız ne diyor;

"Oyak, Erdemir'in yüzde 49.3'ü için 3 milyar dolar ödedi. Bunun 500 milyon doları Oyak'ın özkaynaklarından, kalan 2.5 milyar dolar ise bankalardan alınan krediler ile ödenmiş. Bankalardan borçlanan bu meblağın 1.5 milyar doları Oyak'ın Erdemir için kurduğu Ataer isimli şirketin defterinde, 1 milyar doları ise Oyak Holding'in defterinin borç hanesinde kayıtlı. Buna karşılık Oyak'ın elindeki Erdemir hisseleri alacaklı bankalara rehnedilmiştir."

Oysa satış sonrası Oyak Genel Müdürü, "Hiçbir hissenin rehni söz konusu değildir" açıklaması hâlâ kulaklarımda çınlamaktadır. Borç yeniden yapılandırılacak, rapora yansıyan Ataer yetkililerinin açıklamasına göre, bu borç iki yılı ödemesiz 10 yıl vadelidir. Ödemeler 2008 yılında başlayacak ve beş yıl süreyle 105 ile 210'ar milyon dolar arasında değişecek. Son üç yılda ödenmesi gereken miktar ise 1.6 milyar dolardır. Ataer şirketine Erdemir'den gelecek tahmini temettüler faizleri karşılayamayacağı için EFG İstanbul'a göre 2013 yılında Oyak bu borcu yeniden yapılandırmak zorunda kalacak. Raporu hazırlayan uzmanın değerlendirmesine göre, Oyak fonlarından peşin ödenen 500 milyon dolarlık bölüm ise 2015 yılına kadar sıfır rant getirmiş oluyor. Oysa 500 milyon dolar Oyak'ın fonu içinde kalsa idi 2015 tarihine kadar en az üç misli artardı. Demek ki Oyak mensupları bu fondan da mahrum kalıyor. OYAK üyeleri biliyor mu?

Kurumların yeni yatırımlar için hazırladıkları fizibilite raporları çok önemlidir. Eğer bu fizibilite raporları çok iyi hazırlanmazsa yeni yatırımdan beklenen kâr bir tarafa, kurumun tüm varlığı da riske sokulur. Bu anlamda tepe yöneticilerine çok iş düşer. İnşaat sektörünün canlandığı ve herkesin çimento fabrikalarını almak için sıraya girdiği bir dönemde Oyak'ın Elazığ Çimento'yu satması, Oyakbank'ın tamamını elden çıkarmak için birkaç alıcı grupla görüşmelerini sürdürmesi, tüm Oyak mensupları ile birlikte hepimizi derinden üzmekte. Sözünü ettiğim raporun ortaya koyduğu gerçekler ışığında, TSK ve Oyak mensuplarının konuyu gözden geçireceği ve Oyak'ın geleceği için yeni bir yapılanmaya gitmesi için Oyak Genel Kurulu'nda bu konuyu tartışacağını umuyorum.

Değerli arkadaşlarım; Konu hepinizin malumu olup, tüm Assubayların da ilgi alanları içindedir. Konu bizlerin dışında MİLLİ menfaatleri de ilgilendirdiğinden yukarıdaki yazı Aydın AYAYDIN tarafından 02 EKİM 2006 tarihinde SABAH gazetesinde yayınlanmıştır.

Birlikte değerlendirelim.
  1. Bu makalede de ele alındığı gibi OYAK doğru bir strateji ile yönetilmiş olsaydı yukarıda belirtilen zararlar oluşur muydu?
  2. Bizlere her yıl BÜYÜK BİR BAŞARIYMIŞ gibi gösterilerek ÖDENEN NEMALAR bu zararların yanında DEVEDE KULAK değil midir? OYAK'ın tüm İŞTİRAKLERİ düşünülürse, zararların gerisini sizler düşünün.
  3. Her yıl büyük bir şaşaa ile yapılan GENEL KURUL İBRA TÖRENLERİNDE bu hususlar ve personelin mağduriyetleri dile getirilerek yönetim HİÇ SORGULANMIŞ MIDIR?
  4. En azından YANLIŞLARI dile getiren gazetecilere açılıp, kaybedilen davaların MASRAFLARI YÖNETİMLERDEKİ SORUMLULARDAN istenmiş midir? ÜYELERİN HAKLARI GÖZETİLMİŞ MİDİR?
  5. Yapılan doğrular da, yanlışlar da ortada iken yasal daimi üyeler olan GENKUR ve K.K.ları ile YNT KRL BŞK yapılanlarla ilgili ne gibi YASAL işlemler yapmıştır? Bu konularda bilgi sahibi olmak tüm üyelerin en doğal hakları değil midir?
  6. OYAK ve OYAK'TA olanlar hakkında BİLGİ sahibi olmak her üyenin HAKKI olduğu gibi, en başta YNT KRL BŞK olmak üzere tüm yetkililer doğru bilgi vererek ÜYELERİ bilgilendirmek zorundadırlar. Oralarda bulunmalarının sebebi DOĞRUYU ve İYİYİ yapmak için değil midir? Yapamıyorlarsa ve bilgilendirmelerden RAHATSIZLIK duyuyorlarsa kimse onları orada zorla tutmuyor. Ama duruyorlarsa HEM EN GÜZELİNİ, DOĞRUSUNU, SAĞLAMINI YAPACAKLAR, SONRA DA ÜYELERİ BİLGİLENDİRECEKLERDİR. Bu bilgilendirmeyi de aba altından sopa göstererek tehditvari değil, medeni ve herkes tarafından hoş görülecek biçimde yapmalıdırlar.
Unutmasınlar ki onlar bu şirketlerde çalışan birer görevlidirler. ÜYELERDEN yapılan KESİNTİLERLE oluşan HOLDİNG onların İKİNCİ emeklilik haklarının doğduğu yer olduğu AKILLARDAN çıkarılmamalı ve onun için ÇALIŞANI konumunda oldukları üyelere karşı kullanacakları ÜSLUBA dikkat etmeleri gereklidir. Kimse onların EMİRERİ ve ÇALIŞANI konumunda DEĞİLDİR. Konuşacaklarına HAKKIYLA İŞLERİNİ yapmalı, KENDİLERİNİ işe vererek OYAK'I geliştirmeyi düşünmeli ve gerçekleştirmelidirler. Bunu kabul eden çalışır, etmeyen de gider. Kendileri bilir. Kimse onları orada zorla tutmuyor, tutmaz da.

Saygılarımla.

Ögeyi Oylayın
(28 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#13 janas 27-02-2011 11:10
Bağışa dayalı sistem çıktığında da OYAK üyeliği ile alakası olmadığı ortadaydı.Çünkü gelirler OYAK rezervleri ile birleşmiyor.Bunun dışında tamamen ayrı olarak riski az,getirisi yüksek yatırım araçları ile kazanç sağlayan bir sistem.Ayrıca size gelen bir sayfa Türkçe cevap yazısını paylaşma şansınız var mı? Acaba kaç yılında kaç lira ile girdiniz sisteme. Biliyorsun yıllar önce %150-%145 lerle getiri kazanmıştık. Elbette ülkedeki yatırım araçlarının getirilerin ile orantılı evet gelirler düştü.

Saygılarımla.
Takipteyim.
Alıntı
#12 janas 27-02-2011 11:08
Bizi sonuçlar ilgilendirir ama doğru olanları.Yalan yanlış olanlar insanları hem umutsuzluğa hem de sinirlenmeye sevk ediyor.Burada sert yazınca da OYAK fazla hak vermez.

''Yanlış bilgilerle o konumdaki insanları kınamakta hem basit,hem gereksiz,hem de yönetim kurullarında görev isteyen bizleri de bilgisiz konuma düşürmez mi?'' evet yine diyorum.O konumu küçümseyip,yönetim kurulu üyeliğine alınmasını talep ettiğimiz Emekli astsubayları da küçümsersiniz.Elbette biz küçük değiliz ama onlar yönetici.Öfkeyle kalkıp zararla oturmak bizim işimiz değil.Planlı ve sağlam adımlarla ilerleme durumundayız.

Saygılarımla

Takipteyim.
Alıntı
#11 mustafa 26-02-2011 18:57
HABERİN LİNKİ ATMAK İSTEDİM SAYGILAR

http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2011/02/22/spk_oyaki_mercek_altina_aldi
Alıntı
#10 Hasan ÇANKAYA 26-02-2011 13:37
Sayın Nas;
Yanlış bilgilerle o konumdaki insanları kınamakta hem basit,hem gereksiz,hem de yönetim kurullarında görev isteyen bizleri de bilgisiz konuma düşürmez mi? Demişsiniz.

Evet ben kınadım.O konum dediğiniz yerleri yıllardan beri bizlere ilahi bir makam gibi gösterdiler. Abartmayalım. Onlar konum bizler konumsuzmuyuz. Şu anda Astsubay değiliz. Halkız. Birilerinin emir eri değil hesap soran durumundayız. Hesap vermek zorundalar. Daha düne kadar bedevi dediklerimiz o konumları yerle bir ediyorlar. Kaddafi bile korkudan çalışanlarının maaşlarını %150 artırdı. Konum biziz onlar konumsuz. Gücümüzü bilelim.
Alıntı
#9 ender ozkıranlar 26-02-2011 13:28
Değerli Arkadaşlarım,
Genel problemin dışında,az bir katılımcıyı ilgilendiren(yine büyük bir haksızlık örneği olan )'bağış yolu ile emeklilik' sistemi üyelerine uygulananları sanırım çok az üye bilmektedir. Emeklilik sistemi yasalaşmadan önce kurulan bu sistem üyeleri,belirli bir bedel ödeyerek üye oldular.Ancak yıllar içinde sistem geriye giderek üyelerini tatmin etmemektedir. Çıkmanın olanaksız olduğu bu sistemde, sorgulamakta olanaksızdır.Asıl haksızlık ise,bu sistem üyelerinin OYAK üyesi sayılmamasındadır.Tüm şartları diğer sistemle aynı olmasına rağmen,ölünce sistemden ayrılabilecek bu üyeler niçin OYAK üyesi değildirler?
OYAK'a bir soru sordum,sorunumu gündeme getirebilmek için,'Yapılacak genel kurum gündemini kim belirlemektedir?
Tam bir sayfa TÜRKÇE cevap aldım.İnanın anlamadım.
Emekli olana kadar sorumluluğumu yerine getirdiğim,belirlenen parayı bıraktığım,(3 ay da 280 TL'de olsa)maaş aldığım kurumda neden üye değilim?
Bilmiyorum.
Alıntı
#8 Hasan ÇANKAYA 26-02-2011 13:25
NET BİR GERÇEK VAR 2009 YILI %14, 2010 YILI %12 KAR ETTİ. Bizi sonuçlar ilgilendirir. Bu işler yıllardan beri Özal'ın ülkeyi uyutmasına benziyor.Bekleyin 10 yıl sonra Japonya olacağız palavraları gibi.

Biz kendi durumumuza bakalım. Sen ne kadar geliştin. Emekli Astsubayın maaşı 1125 TL Oyak karı da %12. Rakam resmi olunca kar mı artıyor. Bu ülkede yıllardan beri ekonomistlerin görevi açlara "SEN ASLINDA AÇ DEĞİLSİN SALAK OLDUĞUN İÇİN KENDİNİ AÇ SANIYORSUNU ANLATMAKTIR". Bu ülkede Kılıçdaroğlu'na göre 12.000.000 nun üstünde yoksul var. Başbakan da sayılmayanlar da var diyor.
Alıntı
#7 janas 25-02-2011 21:40
Milyon TL zarar etti.''bilgisi yanlıştır.

Ayrıca 2008 yılı 1,911.2,(Milyon TL)Net Dönem Aktüeryal Kârı (Nema), 2009 yılında ise (1,187.0 (Milyon TL)Net Dönem Aktüeryal Kârı (Nema) olup 2010 yılına ait bilançolar ve kar zarar durumu da henüz açıklanmadı.

Yorumları yaparken resmi geçerliliği olmayan sitelerdeki bilgilerle hareket etmezsek doğruya ulaşır,boşa zaman kaybetmeyiz.

Yanlış bilgilerle o konumdaki insanları kınamakta hem basit,hem gereksiz,hem de yönetim kurullarında görev isteyen bizleri de bilgisiz konuma düşürmez mi?

Takipteyim.
Alıntı
#6 janas 25-02-2011 20:00
Haddim olmayarak yorum yapıldığı için bir konuyu hatırlatmak isterim.

Bankaların Emeklilik fonları, çeşitli yatırım enstrümanlarınıda değerlendiriyor.Yani %50 faiz,%25 Altın,%25 Hisse senedi yada %25 vadeli mevduat,%25 Hisse senedi,%25 Altın,%25 Tahvil,Bono v.b gibi bir kısmı RİSKLİ olan portföylerde. Burada daha yüksek getiri olduğu gibi,çok fazla düşmelerle kayıplarda olabilir.
Ancak OYAK şirket gelirlerinde kar oranına göre nema artışı yapıyor. Mevcut nakiti ilede Borsa,Altın Fon v.b.RİSK içeren yatırımları yapmıyor.Evet getirinin yüksek olması ihtimali varken getirinin düşük olma ihtimali nedeniyle RİSK almıyor.
Evet risk alıp yüksek gelir alırsak sesimiz çıkmaz da eğer risk alıpta gelirler düşerse bu millete bunu OYAK anlatabilirmi?
Anlatamaz.Bu nedenlede Banka emeklilik fonları ile OYAK'ın gelir getiren enstrümanları farklı olup bununda gözönünde bulundurulmasını arzediyorum.Sakın yanlış anlaşılmasın,sadece bir anımsatma.

Takipteyim.
Alıntı
#5 Hasan ÇANKAYA 25-02-2011 11:52
Oyakbank'ı satıp yerine aldıkları Erdemir Eylül 2008 Eylül 2009 aradında toplam 1 Milyar 476 Milyon TL zarar ett.(Krdereğlihaber) Bunu küresel krize bağladılar. Coşkun ULUSOY ise geleceği öngörerek çok stratejik kararlar aldığını açıklamıştı. İşte stratejik karar.Bu sene onlarca şirketle 1,1 milyar kar ettiler. Türkiye'nin birçok yerinde şubesi olmayan Finansbank ise tek bşına 915 milyon TL kar etti.

Oyak sitesi bize ulaşın linkinden Yıldırım Türker'le Coşkun Ulusoy'un istifalarını istedim ve Yıldırım Türker'i hakaretleri nedeniyle kınadığımı belirttim. Bakalım bana davamı açacaklar. Cevapmı verecekler hakaretmi edecekler.
Alıntı
#4 Mehmet AKPINAR 25-02-2011 07:50
İlginç olan şu,İş bankası gibi pek çok özel ememklilik fonundan aylık alanlar nedense hep yüksek gelir ediyorlar,çok başarılı olduğunu anlatmaya çalışan OYAK yönetimi ise son 3 yıldır sürekli olarak düşen EMS'ne rağmen başarıdan bahsediyor,ya bizleri aptal kendilerini çok akıllı sanıyorlar ya da gerçeklerin farkında değiller,gerçi bu yöneticilerin bir dertleri yok zira aldıkları yüksek ücretlerle bizim paralarımız sayesinde mutlu ve refah bir hayat sürüyorlar,geçim gibi,yoksulluk sınırında yaşamak gibi bir dertleri yok ,ben mesleğe başladığımda kurumda çalıştığını bildiğim şahışlar hala kurumda çalışıyorlar demek ki kurum tatlı verdikleri ücretler kaymaklı kadayıf gibi,bize de buralardan yazmak çizmek düşüyor,gelecek seçimlerden sonra kurumun kanunun değişeceğini ve kuruma el atılacağını işittim,bakacağız belki o zaman bir şeyler değişir.
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
GAZİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN TBMM'nin, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'e ''Mareşal'' rütbesi ile ''Gazi'' unvanı verişinin 102. yıl dönümü ve Gaziler Günü törenlerle kutlanacaktır. Kahraman gazilerimizin, oluşan bedensel engellerinin yanında başta devletimizin mevzuatlarından kaynaklanan birçok sıkıntısı olduğunu biliyoruz. Gazilerimize devletimizin yetkililerince...
Salı, 19 Eylül 2023
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
EMPERYALİSTLERİ DİZE GETİRDİĞİMİZ 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI'MIZIN 101. YILI YÜCE TÜRK MİLLETİNE KUTLU OLSUN. ORDU YOK DEDİLER KURULUR DEDİ PARA YOK DEDİLER BULUNUR DEDİ DÜŞMAN ÇOK DEDİLER YENİLİR DEDİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK Saygıdeğer Üyelerimiz İtilaf Devletleri tarafından son dönemlerinde bütün orduları dağıtılan, işgal edilen ve tersanelerine g...
Çarşamba, 30 Ağustos 2023
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
ZAFER HAFTASI KUTLU OLSUN Osmanlı İmparatorluğunun SEVR ile parçalanmasına HAYIR diyen bir avuç kahraman ATATÜRK önderliğinde 19 Mayıs 1919 tarihinde başlattıkları kurtuluş mücadelesini 26 Ağustos 1922 yılında Afyon Kocatepe'de başlayan dünyanın takdirini kazanan bir taarruzla bozguna uğrattıkları düşmanı 30 Ağustos'ta kesin yenilgiye uğratarak ülkemizin bağımsı...
Cumartesi, 26 Ağustos 2023

Son Eklenenler

Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ