×

Uyarı

JUser: :_load: 75 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.

Yıllar önce televizyonda, ırkçı hainler tarafından katledilen şehit astsubayın dolabındaki iki takım elbisesinden birini teskereye göndermek için teskereci muhtaç ere verdiğini ırkçıların katlettiği meslektaşımız şehit astsubayın eşi Yıldız Namdar’dan dinlemiştim de televizyon başında, çor çocuk görüyor mu diye sağıma soluma bakıp kimseye göstermemeye çalışarak ağlamıştım. Birkaç hafta önce olayın benzerini, görevdeyken Fikret Astsubayım da yaşadığını anlatmıştı da, yine gözlerim dolup boğazıma bir şeyler düğümlenmişti. Siz, öksüz kimi kimsesi olmayan Kilis’li garip er Dursun Ali’ye iki takım elbisesinden birini verip teskereye gönderen Ali Başçavuş’u anlatınca yine ağladım..

Siz bana bakmayın, ben hep böyle kolay ağlarım. Mahalle arasında yürürken bir çalı dibinde eşinip solucan arayan bir kara tavuk kuşu görsem, balkonumuzun önündeki ağacın tepesine konmuş hep eşiyle birlikte cıvıldaşan siyah başlı bir çift Arap bülbülünün sesini duysam, mevsimin güze döndüğü günlerde tozlu bir yola konmuş kafasının tüyleri dikilmiş eşinen bir çift yiribik (ibibik) görsem, kırk yıldır görmediğim çocukluk arkadaşımı görmüş gibi olurum, dünyada hala hayat var diye umuda boğulurum, sevinçten boğazıma bir şeyler düğümlenir, yine ağlarım.

Bir yaz sonu döneminde, ormanlık bir bölgede ağaçlar arasında, kıvrıla kıvrıla uzanan bir dere kıyısı köy yolunda, gölgelerin uzamaya başladığı akşam üstü serinliğinde, arkası pulluklu, kocaman tekerlekli bir traktörün üzerinde, yanında traktörün çamurluğuna sığışmış kınalı saçları boncuk oyalı ak çemberinden dışarı taşmış çatlak dudaklı teyze, çok köşeli kasketini arkaya doğru yatırmış ak saçlı bir köylü amca önümden gelse, bak amca üretmekten, tarlaya tohum atmaktan geliyor, bu ülke bizim, biz aç kalmayız diye gururlanır, gururdan ağlarım.

Siz bana bakmayın ben hep böyleyimdir. Bir sinema salonunda komedi filmi seyrederken, herkes katıla katıla gülerken, kimsenin kimseyi görmediği karanlıkta ne yapar eder, ben ağlayacak bir şey bulur, yine ağlarım. Örnek mi dediniz? Ege kıyılarının küçük turistik kasabasında kaybettiği motorlu dondurma tezgahını bulmak için oradan oraya koşturan bir Muğlalı’yı anlatan “Dondurmam Kaymak” adlı, baştan aşağı gülünesi sahnelerle dolu komedi filmini sanırım seyretmişsinizdir. Sinemada, herkes bu filmi baştan sona kahkahalarla izlerken, ben yine ağlayacak bir şeyler buldum. Niye mi? Bütün aramalarına rağmen dondurma arabasını bulamayan filmin kahramanı, evde karısı çocukları da dırdır edip üzerine gelince, bunalıma girer tarım ilacı içerek hayatına son vermeye niyetlenir. Ancak şafak vaktinden önce, ak sakallı, görmüş geçirmiş kapı komşusu amca, çaresizlik içindeki adamın koluna girerek, beraber saatlerce mahallede dolaşırlar. Ak sakallı ihtiyar komşusunun bin bir nasihatinden sonra çaresiz adam ikna olur ve intihardan vazgeçer, hayata tekrar tutunmaya karar verir.

Ömürleri boyunca ülkelerine hizmet için oradan oraya savrulan, ama yine de ön yargıyla bakılmaktan kendilerini kurtaramayan, ben, sen, o, tüm Assubayların bir çıkmaza girdiklerinde, hiçbir zaman kendilerine nasihat verebilecek görmüş geçirmiş, komşu da olsa, ak sakallı bir amca bile edinme fırsatları olmadığı için, ona ağladım…

Siz benim kusuruma bakmayın, ben hep böyleyimdir, ağlarım…

MEHMET ALİ KILINÇ ( Merhum)
Emekliassubaylar.org sitesi yazarı

Merhum Mehmet Ali abinin köşesinin boş kalmasına gönlüm razı olmadı. Yazısında hep bir içtenlik vardı, sanat vardı. Onun yazısını okurken hemen onun yanı başında onu dinliyormuş gibi idim. Koca Gülnarlıyı, Koca yürekli adamı, saygı ile anıyorum. Sanatçılar alkışlanır ya… Haydi biz de abimizi alkışlayalım. Allah rahmet eylesin.

Saygılarımla…

Erdal Günşer

Ögeyi Oylayın
(20 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#4 Halil ERGENLİ 12-05-2014 13:15
Mehmet Ali Ağabeyin bu yazısını ilk okuduğumda boğazım düğümlenmiş ağlamamak için kendimi zor tutmuştum. Işıklar içinde yat değerli Ağabeyim.
Mizahta bile ağlayacak bir yan bulabilecek insani değerlere sahip bireylerin bu kadar basit kaybedilmediği bir dünya özlemiyle seni bir kez daha anmamıza vesile olanlara teşekkürler.
Alıntı
#3 MEHMET KAYALI 11-05-2014 23:10
FARKLI BİR ARKADAŞTI İÇTENLİK DOLU İDİ. YAZIMLARINDA SÖZCÜKLERİ, DİZİMİ ETKİLEYİCİ ÜSLUBUNU BU GÜN BİLE HATIRLAR OLUYORUM.YAZIMLARI AKAN BİR DERE MİSALİ İDİ. OKURKEN YAŞATIRDI OLGULARI. ONUN İÇİN ONU OKUMAKTI NUTLULUĞUN FARKLI ADI. TÜM İÇTENLİĞİM. ONA OLSUN.
Alıntı
#2 Hikmet Gülke 11-05-2014 03:34
Rabbim ruhunu şad, mekanını cennet etsin inşallah. Saygıyla anıyorum...
Alıntı
#1 Ersen Gürpınar 11-05-2014 00:20
Yüreğimi yakan en acı olaylardan biridir rahmetli M.Ali KILINÇ kardeşimin kaybı, Ankara'da ölüm orucuna destek için bulunduğumda o acı haberi aldığım zaman sanki günlerce ölüm orucunda ben kaldım gibi yıkıldım başımdan kaynar sular döküldü elim ayağım buz kesti. Aziz kardeşimi iki kez gördüm ama yazılarından kırk yıllık dost gibiydik, aynı amaç için yakılan ateşin birer meşalesi olmanın onurunu yaşadık, o gerçek bir vatansever ve assubay sevdalısıydı, mücadelemizin bayraktarlarındandı, onu unutmayacağız ruhu şad mekanı cennet olsun.
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
Baş öğretmenimiz ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi şahsında tüm öğretmenlerimizin ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN... Demokrasinin, adaletin, huzurun ve refahın hakim olduğu nice öğretmenler günü kutlamak dileklerimizle sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.
Perşembe, 24 Kasım 2022
E. ASSUBAYLAR GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU YÖNET
BAĞIMSIZLIK SAVAŞIMIZIN KAHRAMANI VE LAİK, DEMOKRATİK CUMHURİYETİMİZİN KURUCUSU, EBEDİ ÖNDERİMİZ VE BAȘKOMUTANIMIZ BÜYÜK DEVRİMCİ GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'Ü BEDENEN ARAMIZDAN AYRILIȘININ 84. YILINDA SAYGI, ÖZLEM VE ŞÜKRANLA ANIYORUZ... RUHU ŞAD, MEKANI CENNET OLSUN. 10 KASIM 1938 ! Bir devre damgasını vurmuş, dünyanın gidişatını değiştirmiş, yalnızca y...
Perşembe, 10 Kasım 2022
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN. Cumhuriyetimizin 99. Kuruluș Yıldönümü kutlu olsun. Laik Demokratik Cumhuriyetimizin kurucusu Yüce Atatürk, silah arkadașları ve devletimizin bekası uğrunda canlarını veren aziz șehitlerimize minnettarız, ıșıklar içinde uyusunlar. Gazilerimize de șükranlarımızı sunuyoruz...
Cumartesi, 29 Ekim 2022
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ