vecihi-Hurkus

Vecihi Hürkuş 06.01.1896 - 16.07.1969 yılları arasında yaşamış ilk Türk pilotudur. Bu kahraman pilot, gururumuz olan bir Türk Astsubayıdır. Birinci Dünya Savaşı'na katılarak yaşamını sayısız kahramanlıklarla gururlandırdı.

Bu kahraman astsubayımız savaş sırasında Hazar Denizi üzerinde Rus’larla yapılan savaşa ve harekata katıldı. Bir Rus savaş uçağını indirdi. Dünya tarihinde uçak indiren ilk Türk kahramandır.

O bir astsubaydır. Zor günlerin kahramanıdır.

Yaralandı, Rus’lara esir düştü. Esaretten kaçtı. Kahramanlıkları ile süslediği başarılarına kaldığı yerden devam etti.

Yılgınlık, korku yoktu onun mücadelesinde. Memleketine, ulusunun geleceğine hizmet aşkı ile dopdoluydu.

Savaşın kazanılmasında yaptığı katkıların gururunu yaşayandır Astsubay Vecihi Hürkuş.

Kurtuluş Savaşı'nın en hareketli günlerinde, İnönü ve Sakarya savaşlarında kahramanlıklarına yenilerini ekledi. Keşif uçuşu sırasında bir Yunan uçağını indiren kişidir, o zor şartlar içinde.

Kahramanlığını erişilmez yapmıştır bu başarı, savaşın en hareketli günlerinde.

İstiklal Madalyasi sahibidir kahraman assubayımız Vecihi Hürkuş. Bu onur nişanesi madalya, TBMM özel oturumu ile bizzat Atamız tarafından takılmıştır. Sadece bunun gururuna bile kimse erişmemiştir! Erişemez de.

Kahramanlıklarını anlatmakta söylemler yeterli olamaz Vecihi Hürkuş’un. Başarılarını anlatmaya sözler yetmez. Literatüre geçmiş kahramanlıkları anlatır O'nu.

Her an kalıcı olması adına, anımsanması adına, İstanbul Feneryolu kavşağında heykelinin dikilmesi çok önemli olgudur. Bu büyük katkıyı esirgemeyen, girişimleri ile kahraman astsubayimizi gündeme taşıyıp baki kılan;

Kadıköy Belediye Başkanı; Sayın, Selami Öztürk,

Teyyareci Vecihi Hürkuş Derneği Başkanı; Sayın, Bahadır Gürer,

Mimar Sayın Ayşegül Özer,  Sayın, Tekin Özer ve Ferdi-Mustafa-Ekrem Kardeşler ve Ekibi,

Temad İstanbul İl Başkanı; Sayın, İbrahim Koldamca'ya teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Anımsamaya ve anımsatmaya dayalı, kalıcı bir eseri bize kazandıranlara minnet borçluyuz. Kutlarım kendilerini. Her birinin tek tek gözlerinden öperim.

 

Mehmet KAYALI

Ögeyi Oylayın
(23 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#2 Elbirce 19-02-2014 18:18
Değerli Büyüğüm
Vecihi Hürkuş ismi, camiamızın yüz akıdır. Söz konusu anıtın açılışında bizzat bulundum. O dönem aday, şimdi ise başkan olan Kadıköy Şb. Bşk. Sn. Hayati Ergürbüz'ün çağrısına icabet ederek bulunduğum tören, beni oldukça gururlandırmıştı. Törende İl Bşk. İbrahim Koldamca, Kadıköy Bld. Bşk. Selami Öztürk ve CHP İstanbul Mv. Kadir Gökmen Öğüt ile anıtın yapım aşamasında emeği geçenler birer konuşma yapmış, ardından da hoş bir konser etkinliği gerçekleşmişti.
O gün konuşulanların arasında olan şu önemli unsuru da dikkatlere sunmak istiyorum: Şu anda İstanbul'da yapımı süren 3. hava limanına yüz akımız Vecihi Hürkuş'un ismi verilmeli, hatta bununla da kalınmamalı, isminin önüne Pilot Astsubay ibaresi muhakkak yazdırılmalıdır.
Konuyu gündeme getirdiğiniz için teşekkür eder, saygılarımı sunarım.
Alıntı
#1 Ersen Gürpınar 18-02-2014 23:22
İstiklal savaşının kahramanı meslektaşımız rahmetli Vecihi HÜRKUŞ bizim iftiharımızdır. Kendisini bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz.Hürkuş'un kurduğu uçak sanayi assubay olduğu için engellenmiştir, imkan verilseydi şimdi milli uçak sanayimiz olabilirdi; ayrıca Hürkuş'un assubay olduğu bile gizlenmeye çalışılmıştır, kendisinin tanıtımı için büyük gayretler gösteren Tayyareci Vecihi Hürkuş sitesinde bile asb.olduğu sitemiz yönetiminin bu konudaki bilgi ve belgeleri vermesinden sonra biyografisine eklenmiştir.
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
Baş öğretmenimiz ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi şahsında tüm öğretmenlerimizin ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN... Demokrasinin, adaletin, huzurun ve refahın hakim olduğu nice öğretmenler günü kutlamak dileklerimizle sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.
Perşembe, 24 Kasım 2022
E. ASSUBAYLAR GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU YÖNET
BAĞIMSIZLIK SAVAŞIMIZIN KAHRAMANI VE LAİK, DEMOKRATİK CUMHURİYETİMİZİN KURUCUSU, EBEDİ ÖNDERİMİZ VE BAȘKOMUTANIMIZ BÜYÜK DEVRİMCİ GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'Ü BEDENEN ARAMIZDAN AYRILIȘININ 84. YILINDA SAYGI, ÖZLEM VE ŞÜKRANLA ANIYORUZ... RUHU ŞAD, MEKANI CENNET OLSUN. 10 KASIM 1938 ! Bir devre damgasını vurmuş, dünyanın gidişatını değiştirmiş, yalnızca y...
Perşembe, 10 Kasım 2022
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN. Cumhuriyetimizin 99. Kuruluș Yıldönümü kutlu olsun. Laik Demokratik Cumhuriyetimizin kurucusu Yüce Atatürk, silah arkadașları ve devletimizin bekası uğrunda canlarını veren aziz șehitlerimize minnettarız, ıșıklar içinde uyusunlar. Gazilerimize de șükranlarımızı sunuyoruz...
Cumartesi, 29 Ekim 2022
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ