EMEKLİLİK SİSTEMİ VE ADALET İLKESİ

Yasal emeklilik sigortasının temel ilkesi; nüfusun bugün çalışmakta olan kesimi, artık çalışmamakta olan kesiminin emeklilik maaşlarını karşılar, yani çalışma hayatı boyunca ödenmiş olan emeklilik sigortası primleri, daha sonraki emekli maaşının ödeneceği bir sermaye birikimi oluşturmayıp, ödenen emeklilik sigortası primleri aracılığıyla emeklilik maaşı talebine hak kazanılır.

Almanya’da yasal emeklilikte ortalama emekli maaşı erkeklerde 963 avro, kadınlarda 502 avrodur.  Danimarka’da erkek ve kadınlarda yaklaşık 765 avro, İsveç’te erkek ve kadınlarda yaklaşık 880 avro, İngiltere’de erkek ve kadınlarda yaklaşık 525 avro’dur.  Türkiye’de emekli bir astsubay ise 405 avro (1.200,00 TL.) emekli maaşı almaktadır.

Almanya’da yeterli emekli gelirine sahip olmayan  kişilere, temel ihtiyaçlarını karşılanmasına yönelik emekli maaşlarına ek olarak sosyal yardım uygulaması yapılmaktadır. Danimarka’da ise ihtiyaç tespitinin ardından bekârlar için en fazla yaklaşık 795 avroya ulaşabilen halk emekliliği zammı mevcuttur. İsveç’te ise çalışanlar ücretlerinin (küçük) bir kısmını, sermaye esasına dayalı bir emeklilik sistemine yatırmakla yükümlü tutulduklarından emekli maaşlarına ilave gelire sahiptirler. İngiltere’de ise yeterli emekli gelire sahip olmayanlara sosyal yardımlarla birlikte emeklilik kredisi olarak adlandırılan ve yalnız yaşayan emeklilere 173,35 paund, evli çiftlere ise 209,70 paund tutarında haftalık gelir garantisi verilmektedir. Türkiye’de ise emekli astsubaylar sosyal yardım, emeklilik kredisi, sermaye esaslı emekli geliri başta olmak üzere hiçbir ilave emekli gelirine sahip değildirler.

Yukarıda karşılaştırılan ülkeler ile astsubay emekli ikramiyesi ve OYAK (tamamlayıcı emeklilik) ikramiyesi dikkate alınmamıştır. Emekli maaşlarına ikramiyeler dahil edilmesi halinde Yoksulluk açığı daha da artmaktadır. Sonuç olarak Türkiye’de yaşayan bir emekli astsubay emekli olduğunda diğer ülkelere göre daha düşük ücret almaktadır.

(*) Yoksulluk Risk Oranı: Toplumdaki gelirler kesitinin %60’ının altında bir gelirle hayatını sürdürmek zorunda olan kişilerin oranını ifade eder.

(*) Yoksulluk Açığı: Yoksulluk riskiyle karşı karşıya olanların yoksulluk derecesini ifade eder. Yoksulluk riskine maruz olanların ortalama gelirinin yoksulluk sınırından ne kadar uzaksa, yoksulluk açığı o kadar fazladır.

Emeklilik hakkına sahip olmayan (yaşını bekleyen) ya da yetersiz ölçüde sahip olan (yaşını dolduran normal emekli)  astsubayların temel maddi ihtiyaçlarını karşılaması söz konusu değildir.

Ayrıca; toplumda resmi sigortaya ilave özel sigorta yaptırmış olan zenginler olması nedeniyle  iki sınıfa bölme tehdidi içermektedir. 

Emekli maaşlarının artışını 926 sayılı kanunda yapılacak değişiklikle tazminatlarla artırmak çokta mantıklı bir teori değildir. Üstelikte hiçbir akademik araştırma ve veriye dayanmamaktadır. Ülkemizde erkeklerin toplam yaşam ortalaması 72 olduğu bilinmeden yapılan kavram karmaşasıdır.

Kırılgan bir yapısı olan ülkemizde, 2012 yılında Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda çok kapsamlı yapılan değişiklikle emeklilik yaşının 65’e çıkartılması ileride emekli ücretlerinin de düşeceğinin göstergesidir.

İktidar tarafından günü kurtarmak amacıyla yapılan ama hiç bir zaman emeklinin ücretine yansımayan ücret artışları yerine ne yapılması gerekir?

Astsubaylarımızın;

Öncelikle OYAK’la birlikte ilave özel genel sağlık ve yaşam sigortası yaptırarak hem kendilerinin hemde ailelerinin geleceklerini garanti altına almaları, TEMAD sigortanın bu yönde çalışmalarının bulunduğunun bilinmesi,

TSK.lerince;

Astsubayların uzun süreli meslekte kalmaları yönünde teşvik ve iyileştirmelerin yapılmasının ülke menfaatleri gereğince önemli olduğunun bilinmesi,

İktidar tarafından;

Eğitime, meslek eğitimine ve meslekte ilerleme eğitimine yatırımlar yapılması,

Emeklilere yönelik sosyal yardımların yapılması,

Artan şirket ve servet gelirlerini kamusal emeklilik sigortasının finansmanına daha fazla dahil edilmesini,

Çalışma hayatının insanileştirilmesi,

Sermaye esasına dayalı emeklilik sisteminin uygulanmasına,

(*) Sermaye Esasına Dayalı Emeklilik : Emekli olacak kişiler, daha genç olan kuşağın onların menkul emeklilik değerlerini satın almasına muhtaçtırlar ki, emekliler bu gelirler sayesinde geçinebilsinler. 

Saygılarımla,

 

30 Aralık 2013
Hamdi ÖYKE
TEMAD Beylikdüzü Şube Başkanı

Ögeyi Oylayın
(23 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#3 AKALP 31-12-2013 00:00
Erdal bey aklın yolu bir , yazmayı düşündüğüm konuların birçoğunu yazmışsınız sağolun, Bireysel emeklilik kişiler için caziptir birikimleriniz değerlenirken yıllık %25 devlet katkısı var bu azımsanamayacak kadar önemlidir. Bu emeklilik sistemini birçok sigorta şirketi veriyor arkadaş acentesi olduğu için TEMAD sigortayı önerdiğini düşünüyorum destek için tercih edilebilir. İyi günler, iyi yıllar, esenlikler diliyorum.
Alıntı
#2 Erdal Günşer 30-12-2013 21:44
Sayın Hamdi bey, yazınızı ilgiyle okudum. Yazınızda bir takım veriler kullanmışsınız. Bu verilerle birlikte bizlere, TSK’ne ve devlete düşen görevleri sıralamışsınız. Bu kadar önemli bir konuyu iki satıra sığdırmaya gayret etmişsiniz. Bir şubemizin başkanı sıfatınız nedeni ile özellikle sizlerin yazdığı yazılar bizler için daha bir anlam taşıyor. Aydınlatıcı yazınız için teşekkür etmek isterdim. Ancak üzülerek ana konuda derin fikir ayrılıklarımız olduğunu düşünüyorum.
Sizin yazınızdan sonra kendimce bir araştırma yaptım. Almanya’da asgari ücret emeklisi yaklaşık 960 Euro maaş almaktadır. Almanya’da ücretlerde kadın erkek ayrımı yoktur. Sadece iş güçlüğü ve çalışılan kurum farkı vardır. Almanya’da sadece işveren olarak prim ödeyenler çok az maaş almaktadır (Bizdeki eski sistem bağkurlular gibi). Devlet dairesinden emekli olanlar ise ortalama 2000 Euro emekli maaşı almaktadırlar. Bu maaşlar Silahlı Kuvvetler çalışanları için daha yüksektir. Ancak tam olarak bilmiyorum. Bilen arkadaşlar gerekli yorumu yapacaklardır. Ülkeleri karşılaştırırken bir çok veriyi bir arada hesaplamak gerekir. Resmi rakamlara göre kişi başına düşen milli gelir Almanya’da 44.000 Euro’dur. Türkiye’de kişi başına düşen milli gelir 10.000 Euro’dur. Almanya’da emeklilik yaşı 67 dir. Türkiye’de emeklilik yaşı halen 60 gibi görünse de bu uygulamaya kademeli geçildiği için halen emekli olanların ortalaması 48’dir.
Türkiye’de Emekli Assubaylar ortalama 1200 TL maaş almamaktadır. Bu vahim bir hatadır. Çünkü sizde bu mesleğin mensubu ve aynı zamanda şube başkanısınız. Olması gereken şudur. En düşük emekli astsubay maaşı 1500 TL’dır (500 Euro). Ortalama olarak konuştuğumuzda 1700TL (570 Euro)’dır. Biz Almanya’nın kişi başına düşen geliri ile maaşımızı orantılarsak zararlı çıkarız.

Bence bizim üzerinde durmamız konu şudur. Türkiye bir geçiş dönemi yaşamaktadır. Bizler 40’lı yaşlarda emekli olduk. Kademeli geçiş sistemine göre çok yakında Assubaylar 55 yaşından önce emekli olamayacaklardır. Bu durumda devletin uygulamak zoruna gideceği yeni bir sistem olmalıdır. Bu sistem Sosyal Güvenlik Sistemine katılım payına daha sıkı bağlı olmalıdır. Ancak bizler gibi özel sayılabilen meslekler her ülkede diğer memurlardan fazla almaktadır. Bunun sebebi, her ülke askerlik mesleğini tercih edecek personelin nitelikli olmasını istemektedir. Çünkü bu meslek zorluğu, özveri şartları ve teknolojiye direk bağlılığı nedeniyle tercih edilebilirlikte alt sıralara itilirse, ülkelerin güvenliği tehlikeye girmektedir.

Siz Türk Silahlı Kuvvetlerinin Assubayları daha uzun süre orduda tutmak için çalışma yapması gerektiğinden bahsetmişsiniz. Bu yanlıştır. Çünkü zaten şu an yaş sınırı 55 tir. Şöyle söylemek gerekirse her üç yılda tam teşekküllü sağlık raporu istenen ve bu raporlara göre göreve devamı öngören bu mesleği sizce 50 yaşından sonra yapabilecek konumda kaç kişi vardır? TMK’da her görevin karşılığı Kıdemli Başçavuş olarak belirtilen bu meslekte bir Astsubay çavuştan boşalan göreve bir Kıdemli Başçavuş kanunen atanabilmektedir. Ayrıca isteyen istediği kadar itiraz etsin 22 yaşındaki bir Teğmen ve Asteğmenin eğitimi bilgisi ne olursa olsun 50 yaşına gelmiş bir Assubaya kumanda etmesi gerçeği çalışma şartlarını daha da ağırlaştırmaktadır. 50 Yaşındaki bir sıhhiye assubayı Tıp fakültesinden yeni mezun olmuş ve vatani görevini yapmaya gelmiş bir Asteğmenin emri altına verilebilmektedir. Asteğmene, bu Assubaya göz kulak olma görevi verilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri kaçacak yeri kalmamış, yaşa yakalanmış assubaylarımızı rahatlatmalıdır. Askeri Personelin emeklilik yaşı düşürülmelidir. Gelin bunları konuşalım.
İktidar sözünüze de bir iki lafım var. İktidar muktedir anlamında olmamalıdır. Muktedir olan devlettir. Devleti iyi idare etmek erklerin görevidir. Bu erklerden sadece biri iktidardır. Bu bağlamda Devletin görevleri diye başlık atarsak dediklerinize katılıyorum.

Siz Assubaylara OYAK üyeliği tavsiye ediyorsunuz. Gerek yok. Zaten mecburi. Bence öncelikle bu mecburiyet anayasaya aykırı. Kimse zorla bir başkasının parası ile tasarruf yapamaz veya o kişiye zorla tasarruf yaptıramaz. Geçmişe yönelik uygulamalara göre OYAK üyeliğini tavsiye edebilirsiniz. Ancak seçme hakkı o kişinin olmalı. Ayrıca OYAK hakkında gelecek içinde aynı şeyleri söylemek çok zor. Nitekim 2008 yılında mezun olmuş ve şu an beş yılını doldurmuş bir astsubay bulunuz ve birikimini sorunuz. İnanın çok şaşıracaksınız. Çünkü çok komik. Yılda ortalama yüzde 10-12 arasında nema aldılar. Bu nema banka faizlerinden beş puan yukarıdadır. Neyse bu ayrı bir konu.
TEMAD sigortanın bir çalışma yaptığını doğrusu yeni öğrendim. İnşallah güzel bir çalışma yaparlar. Ancak benim bildiğim TEMAD sigorta sadece bir acentadır. Acentalar ancak büyük sigorta firmalarının sigortalarını satmak ve pazarlamakla görevlidir. Bu bağlamda ben TSK. Yardımlaşma Vakfının kurallarını okudum. Bence kuralları çok ağır. Yönetimi çok hantal ve tabiri caiz ise arpalık. Asıl yapılması gereken şudur. TSK vakfı üyelerinden temsili olarak (1 TL) katılım payı alarak herkesi kapsamalıdır. Çünkü zaten yeteri kadar bağış alan veya alması gereken bir kuruştur. Soruyorum size. Bu ülkede kuran kurslarına mı, Türk Hava Kurumuna mı yoksa TSK vakıflarına mı daha çok yardım edilmelidir. Devlet isterse yardım kanalını buraya da yönlendirebilir. Yönetim de tamamen muvazzaflar tarafından ek görev olarak yürütülmelidir. Bir kazada şehit düşen personelin eşine, evladına, anasına,Vakfa üye olsaydı size yardım edebilirdik demek çok ağır bir durumdur. Bir Assubayın veya Uzman çavuşun görevin zorluğuna veya emeklilikte sefalete düşmeme adına yaşam sigortası yaptırması faydasızdır. Çünkü özel hayat sigortaları ülkemizde halen karlı ve güvenilir değildir. Bana en azından şunu söyleyebilirmisiniz. Anadolu Hayat sigortası yaptıran ve 20 yıl prim ödeyen, halen 500TL emekli maaşı alan birilerini tanıyormusunuz?
Sayın Hamdi bey görüldüğü gibi sizinle çok ayrı düşünüyorum. Yine de sağolun ve varolun. Saygılarımla…
Alıntı
#1 Elbirce 30-12-2013 20:01
Sn. Öyke; bilgilendirici ve yönlendirici yazınıza teşekkür etmek istedim. Derli toplu ve geleceğe ışık tutan bir yazı olmuş.
Sizi, Kadıköy'de 15 Aralık'ta yapılan istişare toplantısında tanıdım; gerek dillendirdiklerinizle, gerek vücut dilinizle söylediklerinizi anladığımı düşünüyor ve duruşunuzu beğendiğimi ifade etmek istiyorum.
Bu vesileyle, sizin nezdinizde tüm camiamızın ve değerli aile bireylerinin yeni yılını kutluyor, 2014'ün özlük haklarımızın iyileştirildiği yıl olmasını diliyorum.
Selam ve saygılar...
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
Baş öğretmenimiz ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi şahsında tüm öğretmenlerimizin ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN... Demokrasinin, adaletin, huzurun ve refahın hakim olduğu nice öğretmenler günü kutlamak dileklerimizle sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.
Perşembe, 24 Kasım 2022
E. ASSUBAYLAR GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU YÖNET
BAĞIMSIZLIK SAVAŞIMIZIN KAHRAMANI VE LAİK, DEMOKRATİK CUMHURİYETİMİZİN KURUCUSU, EBEDİ ÖNDERİMİZ VE BAȘKOMUTANIMIZ BÜYÜK DEVRİMCİ GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'Ü BEDENEN ARAMIZDAN AYRILIȘININ 84. YILINDA SAYGI, ÖZLEM VE ŞÜKRANLA ANIYORUZ... RUHU ŞAD, MEKANI CENNET OLSUN. 10 KASIM 1938 ! Bir devre damgasını vurmuş, dünyanın gidişatını değiştirmiş, yalnızca y...
Perşembe, 10 Kasım 2022
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN. Cumhuriyetimizin 99. Kuruluș Yıldönümü kutlu olsun. Laik Demokratik Cumhuriyetimizin kurucusu Yüce Atatürk, silah arkadașları ve devletimizin bekası uğrunda canlarını veren aziz șehitlerimize minnettarız, ıșıklar içinde uyusunlar. Gazilerimize de șükranlarımızı sunuyoruz...
Cumartesi, 29 Ekim 2022
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ