ADALET TALEBİMİZİ BİR KEZ DAHA İLETİYORUZ

Saygıdeğer Meslektaşlarımız

Aşağıdaki açık mektup ile bizlere uygulanan sosyal, ekonomik ve insanî haksızlıkları dile getirmek, sorunlarımızın çözümü için yaptığı eleştirilerden dolayı orduevi giriş yasağı uygulanan TEMAD Genel Başkanımıza gösterilen tavrın çözüm olmadığını  bir kez daha Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları'na hatırlatmak istiyoruz .

Biz; imtiyaz talep etmiyoruz! Bu orduya ve ülkemize sadakatimizi terimiz, kanımız ve canımızla kanıtladık. Adalet sağlanıncaya kadar yasal mücadelemiz devam edecektir.

Huzur dolu günler diliyoruz.GENELKURMAY BAŞKANI VE KUVVET KOMUTANLARI'NA AÇIK MEKTUP

Sayın Komutanlarımıza

Ben, assubay ünvanını taşıyan biri olarak, her kurum kendi personelini koruyup kollarken, Genelkurmay Başkanlığı'nın Assubayların sorunları ile ilgilenmediğine, aksine ön yargılarla assubaylara sosyal, ekonomik ve insanî haksızlıklar yapmasına rağmen kamuoyuna yanıltıcı bilgi verdiğine şahit oluyorum.

Assubaylık mesleğinin uygulama ve yasalardaki tarifinden farklı olarak değerlendirildiğini, istisnalar dışında kölelerin ülkelerine devlet ve Genelkurmay Başkanı olduğu bir dünyada, bizlere köle muamelesi yapılmaya çalışıldığını üzülerek bir kez daha tekrarlıyorum.

Cumhuriyetin kazanımları sadece belirli kesimlerin olamaz! Bizler de Türkiye Cumhuriyeti'nin fertleri ve bir üniforması da kefen olan mesleğin mensuplarıyız. Bu mesleğimizi de ülkemizin sosyal adalet politikası şartlarında yapmamız gerekmektedir. 

Sizler; Emniyet Müdürleri, Amirleri  ve komislerlerle polis memurları arasındaki maaş statükosunu biliyor musunuz? Biz biliyoruz. Emniyet mensupları, hiç bir zaman ekonomik ve sosyal hakları bakımından farklı bir uçurum içinde değiller. Bekçisinden amirine herkes mezun olduğu okulun karşılığı dereceden göreve başlar. Görev ve makamın özellikleri dışında ekonomik ve sosyal ayrımcılıkları yoktur. Diğer bakanlıkların personeli arasında da görev hiyerarşisi dışında ekonomik, sosyal ve insanî haklar bakımından subay ve assubaylar arasındaki uçurumlar yoktur!

Assubaylar, subaylarla aynı bakanlığa bağlı, tıpkı subaylar gibi savaş sanatını icra ederler. Aynı ortamda daha ağır görev koşullarında çalışırlar. Ancak bulundukları hiyerarşik yapıya saygılı olmaları ve birebir aynı hakları talep etmemelerine rağmen nedense ön yargılarla haksızlığa hukuksuzluğa uğratılırlar. Bu adaletsizliği siyasi iktidarlar değil bizzat kendi kurumumuzun yapması kabul edilemez...

Biz Assubaylar, içine düşürüldüğümüz ekonomik ve sosyal sahipsizlikten dolayı telafisi imkansız zararlar görmekteyiz. Ancak bu sorunlarımız Genelkurmay Başkanlığı ve Hükümet tarafından ısrarla görülmemektedir. Genelkurmay Başkanlığınca teklif edilen iyileştirmeler kaderine bırakılmış bunun bilincinde olan siyasi otorite de  28 Şubat'ın rövanşını assubaylardan alırcasına bu teklifleri sümen altı etmiştir. Bunun neden ve sonuçlarını araştırmak, bizler için talep, sizler için görev, üçüncü şahıslar için de fikir’dir. Bunun önüne emirle geçemezsiniz. Bizzat çözmeniz gereken problem budur...

Yıllardır adalet talebinde bulunan assubayları dinleseniz taleplerimizin, bazılarına altın tepside sunulduğu gibi ayrıcalık olmadığını, sadece adalet olduğunu göreceksiniz.

Assubay olmadan bırakın ordunun savaşmasını askerin karnını doyuramayacağı gerçeği gözardı edilmemelidir. Aksini iddia edenler varsa assubaylara aynı zaman diliminde 48 saat izin versinler  sonuca gore ya bu meslek kaldırılsın ya da ordunun olmazsa olmaz elemanıdır deniyorsa assubaylara uygulanan haksızlık ve adaletsizliklere son verilsin.

Aksi halde biz bu adaletsizliği içimize sindiremediğimizi, görevdeki meslektaşlarımızın moral motivasyonu ve hizmet verimliliğini, biz emeklilerin ise kurumumuza olan aidiyet duygusunun  her geçen gün kaybolduğunu bir kez daha belirtiyoruz.

İşte bu nedenlerden dolayı sorunlarımızı bazen toplumsal, bazen de bireysel olarak yansıtıyoruz. Maalesef bireysel tepkilerimiz çok acı oluyor!.. Soruyorum; Ölümden öte bir şey  var mıdır?

Maalesef bizler sizlere sorunlarımızı ölümlerimizle bile anlatamadık. Ekonomik, sosyal ve insanî haksızlıklar, görev koşulları, amir keyfiyeti ile uygulanan mesai ve cezalandırma sonucu birçok meslektaşımız hiçbir değerin geri getiremeyeceği hayatlarını ihtiharla sonlandırmaktadır.

Zaman zaman bizlerin haddimizi aştığımız,  muvazzafların sorunlarını dile getirdiğimiz düşünülerek  bundan duyulan rahatsızlık dile getirilmektedir. Adalet herkes içindir. Muvazzafın kazanım ve kaybının emeklilere yansıtıldığı, ayrıca hiçbir kurum personeline verilmeyen sorumlulukla bizlerin SEFER GÖREV EMRİ taşıdığımızı, her an silah altına alınıp dile getirdiğimiz haksızlıkları yaşayabileceğimiz gerçeği de gözardı edilmemelidir...

TEMAD; tüzüğü MSB tarafından onaylanan ve bizleri temsil eden yöneticilerini özgür irademizle seçtiğimiz yasal bir dernektir. Adaletsizlikten bunalınca ilk tepkimiz ve talebimiz derneğimize olur, yakalarına yapışır, bize sahip çıkmalarını isteriz. Onların da bizim taleplerimizi dile getirmesi en doğal hak ve görevleridir.

Emekli assubayların yasal temsilcisi TEMAD’I muhatap almamak, adaletsizlikleri eleştirdiği için dışlamak, hâttâ başkanına sosyal tesislere girme yasağı getirmek assubaylara bakış açınız olarak değerlendirilmektedir ve bu, sorunların çözümüne hiç bir katkı sağlamayacaktır...

Bizlerin talepleri, belirttiğimiz gibi imtiyaz ve ayrıcalık değildir. Böyle olsaydı kamuoyuna çıkar örnekleri ile haksızlığımızı anlatırdınız...

Bir üniforması da kefen olan, bir emirle ölüme gönderdiğiniz personelin bu haksızlığı önce sizlerin adalet ve vicdan duygularını rahatsız etmesi gerekirken, haksızlıkları kendi kurumumuz yapmaktadır. İşte bu kapsamda Genelkurmay Başkanlığı'na kendimizi hatırlatma adına birtakım örgütsel eylemlere ihtiyaç duyduk. Ama sizler yine bizlerin sadece adalet diye haykıran sesimize yanıt vermek yerine haksızlıklara devam ederek ve baskılarla sorunları yok saymaya çalışmaktasınız. 

Biz, kurumumuza saygılıyız. Bu yüzden sadece bize yapılan haksızlığı ve hukuksuzluğu dile getirmekteyiz. Bu mesajımızı doğru algılamanızı, adaletin herkesin hakkı olduğunu, adaletin onu esirgeyenlere de gerektiğini lütfen hatırlayınız...

Biz, bu ülkeye ve ordumuza sadakatimizi terimiz kanımız ve canımızla ispat ettik. Bizim vatanseverlik duygularımızı ve ordumuza bağlılığımızı kimse test edip sorgulama hakkına sahip değildir.

Assubayların kimsenin maaşında, makamında gözü yoktur. Ancak, bugün assubay emeklileri bırakınız subayın maaşını KİT işçi emeklisinin maaşının yarısını  almakta, sosyal tesislerde adeta dışlanmaktadır...

Toplumumuz hukuksuzluğa karşı büyük bir öfke ve infial içindedir. Bunun doğuracağı sonuçları kimse kestiremez. Siz komutanlarımızdan bu adaletsizliğin sona erdirilmesini, bunun için hazırlanmakta olan askeri personel yasasının, orduda adaletsizliğin sona erdirilerek, ordumuzun güçlenmesine katkı sağlanmasının teminini bir kez daha talep ediyoruz.

Adalet olmayan yerde hiç bir şey olmaz ve adalet bir gün onu esirgeyenlere de gerekecektir.

Saygılarımla…

 

Adı ve Soyad:

Sınıf ve rütbesi:

T.C.No:

  • Yukarıdaki metni göndermek için TIKLAYINIZ!

(Kampanyamız 15.Aralık.2013 tarihinde sona ermiştir.)

Ögeyi Oylayın
(109 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#13 Osman Ada 14-12-2013 13:08
TEMAD 5 yıldızlı oteldeki balo için, sanki marifetmiş gibi orduevi yasağına dava açtığını üyesine teşkilatlarına mesajla bildirir ama bu kampanyaya destek vermez NEDEN? Nedenini çocuklara sorsanız söylerler, bunu yazınca da eleştiriyorsun diye ayağa kalkanlar yarın birkaç iyileştirmeyi de yönetime mâl ederler, tabii kendilerini kandırırlar biz TEMAD'ı değil yönetimini eleştiriyoruz, bizi hak etmedikleri anlaşılmıştır.
Alıntı
#12 Hikmet AYDINCAK 12-12-2013 00:11
Dilekçeyi hazırlayan meslektaşlarıma teşekkürlerimi iletiyorum. Astsubay olarak TEMAD Genel Başkanının 6 ay süreyle orduevlerine ve sosyal tesislere girmesinin yasaklanmasını temel dayanaktan yoksun haksız bir uygulama olduğunu belirtmek istiyorum.
Bu ceza sadece Genel Başkana değil TÜM astsubay toplumuna verilmiş bir cezadır, KABUL edilemez.
Bu haksız hukuksuz işlemi YARGIYA taşıyan TEMAD yöneticilerini kutluyorum.
Orduevleri ve sosyal tesisler hiç kimsenin BABASININ ÇİFTLİĞİ değildir. Herkes bunu böyle bilmelidir.
Alıntı
#11 İbrahim Kapçak 11-12-2013 16:56
Görevimi yerine getirdim.
Eğer yerel seçimlere kadar haklarımız hala verilmez ise oy verdiğim partinin üzerine ASTSUBAY yazarak oyumu iptal edeceğim. Eşim ve çocuklarım da aynısını yapacaklar.
Alıntı
#10 yasarcakan 11-12-2013 13:20
Bu konuda katılımın fazla olması gerekir.Yoksa her zamanki gibi,birileri tarafından üvey evlat,birileri tarafında da darbeci çırağı muamelesi görülmeye devam edilir.Halbuki bizler imtiyaz değil,sadece adalet istiyoruz
saygılar bizden..
Alıntı
#9 İsmail DAMAR 11-12-2013 07:48
SON DAKİKA..TEMAD SMS MESAJI????

5 YILDIZLI OTELDE YILBAŞI BALOSU..ONU KAÇIRANLARA UMRE SEFERİ ?...DAMAR AİLESİ OLARAK KINIYORUZ BU MESAJLARI...
Alıntı
#8 Levent KESMEN 11-12-2013 03:25
Bu kampanya gibi,bundan önce bu sitenin hazırladığı diğer kampanyaların önce Genel Merkezimize bilgi verilerek hazırlandığını ilgili arkadaşlardan öğrendim.Ne yazık ki önceki kampanyalar ne Temad sitesinde yayınlandı,ne de destek istendi.Dolayısıyla şubelerimize gidip bu konularda ilgi ve destek istediğimizde bize Genel Merkezden herhangi bir talimat verilmedi cevaplarıyla karşılaştık.Bu kampanya için şu anda Temad sitesinde henüz bir paylaşım göremediğim için Genel Merkeze aşağıdaki mesajı ilettim, cevap bekliyorum. Yarın da Genel Merkezi telefonla arayıp bilgi isteyeceğim. Emekliassubaylar.org sitesinin ''Mektup Kampanyası''ile ilgili bu sitede herhangi bir ilan ve çağrıya rastlamadım.Bu konuda Genel Merkezimizin bu konuya karşı hassasiyeti nedir?Şubeler ve üyelerin bu kampanyaya destek vermesi için gerekli talimatlar verilmiş midir? Zira sizin talimatınız olmadan şubeler bu konularda destek vermiyorlar, duyuru yapmıyorlar. Saygılarımla...
Alıntı
#7 Tayyar YILDIRIM 10-12-2013 23:39
emekliassubaylar org. sitesi bu tür işlevlerini yıllardır sürdürüyor. Yayın hayatında başarılarının devamını temenni ediyorum.
Alıntı
#6 AKALP 10-12-2013 22:43
Tesadüfen birkaç şubemize telefon ettim haklarımızla ilgili mektup kampanyası varmış bilgi istiyorum dedim bir şube internetten oluyormuş oradan katılabilirsin dedi, kimisi haberimiz yok dedi,kimi genel merkez emir vermedi dedi günler çaylar geziler için emir bekliyorlar mı biz hala dernek olamadık birlik olamadık yazıklar olsun...
Alıntı
#5 Erdal Günşer 10-12-2013 18:14
Genelkurmay başkanlığının sayın dernek başkanımızın tüzel kişiliğine karşı almış olduğu kararı esefle kınıyorum. İnşallah daha doğru kararların alınacağı günleri de görürüz. Görev yerine getirildi. Yine emekliassubaylar.org büyüklüğünü gösterdi. Çok teşekkür ederiz.
Alıntı
#4 Hidayet 10-12-2013 13:33
Site yetkililerine bu çok değerli hizmetlerinden dolayı içtenlikle teşekkür ediyorum..Önemli olan sosyal medyada da duyurulan bu çağrıya tüm meslektaşlarımızın duyarlı davranarak istisnasız olarak katılabilmesidir...
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
Baş öğretmenimiz ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi şahsında tüm öğretmenlerimizin ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN... Demokrasinin, adaletin, huzurun ve refahın hakim olduğu nice öğretmenler günü kutlamak dileklerimizle sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.
Perşembe, 24 Kasım 2022
E. ASSUBAYLAR GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU YÖNET
BAĞIMSIZLIK SAVAŞIMIZIN KAHRAMANI VE LAİK, DEMOKRATİK CUMHURİYETİMİZİN KURUCUSU, EBEDİ ÖNDERİMİZ VE BAȘKOMUTANIMIZ BÜYÜK DEVRİMCİ GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'Ü BEDENEN ARAMIZDAN AYRILIȘININ 84. YILINDA SAYGI, ÖZLEM VE ŞÜKRANLA ANIYORUZ... RUHU ŞAD, MEKANI CENNET OLSUN. 10 KASIM 1938 ! Bir devre damgasını vurmuş, dünyanın gidişatını değiştirmiş, yalnızca y...
Perşembe, 10 Kasım 2022
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN. Cumhuriyetimizin 99. Kuruluș Yıldönümü kutlu olsun. Laik Demokratik Cumhuriyetimizin kurucusu Yüce Atatürk, silah arkadașları ve devletimizin bekası uğrunda canlarını veren aziz șehitlerimize minnettarız, ıșıklar içinde uyusunlar. Gazilerimize de șükranlarımızı sunuyoruz...
Cumartesi, 29 Ekim 2022
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ