Bu sayfayı yazdır

PUSULA NEREYİ GÖSTERİYOR ?

Assubaylar Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ve ülkelerine sadakatini teri, kanı ve canları ile ispat etmiş, verilen her görevi 'zaman zaman imkansızı da başararak' yerine getirmiş olmalarına rağmen, sistematik bir şekilde tahakküme varan sosyal, ekonomik ve insanÎ haksızlıklara uğramışlardır. Üstelik bu haksızlıkların kaynağı, kendi kurumları olan Genelkurmay Başkanlığı'dır!

Hiç bir kurum personeline TSK'nın assubaylara yaptığı haksızlığı, hukuksuzluğu yapmamıştır. Assubaylar kurumlarına olan saygılarından dolayı yıllarca “Kol kırılır yen içinde kalır” demiş, buna rağmen kanatlarının kırıldığını görmüşlerdir.

Çağ dışı yasalar uygulanarak assubaylar sicil, tayin, ceza tehdidi ile susturulmuştur. Fakat bizler "KRAL ÇIPLAK" gerçeğini tüm platformlarda seslendirip, hukukun üstünlüğünü sağlayıncaya kadar her tür yasal mücadeleyi vermeye kararlıyız!

Assubayları temsil etmekle görevli bir kaç istisna dışında, TEMAD yönetimleri ne yazık ki stükodan kurtulamamışlar, sorunların çözümünü sorunun kaynağı olan Genelkurmay Başkanlığı'nın himmetine bırakmışlardır!

Sn. Ahmet KESER başkanlığındaki TEMAD yönetimi görevi, assubayların 9 yılını heba eden, derecemizden, kadememizden haberi olmayan bir yönetimden devralmıştır. Buna rağmen, kısa zaman içerisinde toplumun umutlarını yeniden yeşertirken, derneğimizin ve camiamızın saygınlığını sağlamıştır.

Son günlerde TEMAD’a ağır eleştiriler yapıldığını izlemekteyiz. Mükemmele ulaşmayı amaçlayan eleştirilerimiz, önerilerimiz elbette olacaktır. Ancak özverili çalışmalar yaptıklarına inandığımız yönetime maksadı aşan eleştirelerde bulunmanın da, yönetim içindeki doğal anlaşmazlıkları, imâlarla veya el altından sızdırılan bilgilerle toplumda olumsuzluk boyutuna taşımak da haksızlıktır...

Assubayların her sorduğu soruya yönetimin yanıt vermesi beklenemez. Ancak yönetimin şu anki sessizliğini de tasvip etmemiz mümkün değildir! Disiplin yasasındaki hayal kırıklığını personel yasasında yaşamak istemiyoruz. Personel yasa taslağında bazı iyileştirmeler olmasına rağmen, örneğin; verilen yazılı teminatlara rağmen bizlerin  hâlâ büro memuru statüsünde görülerek bir çok kamu personelinden daha alt dereceden göreve başlatılmasındaki anlamsız ısrar ve diğer olumsuzlukların devam etmesi kabul edilemez. Bu adaletsizlikler görevli personelin moral motivasyonunu, emekli personel ve ailelerinin de aidiyet duygusunu sona erdirmiştir. Bu, TSK için fevkalade tehlikeli ve düşündürücüdür!

TEMAD’ın bu aşamada yaptığı çalışmaları, mail kampanyalarındaki uyarıların dikkate alınıp alınmadığını, MSB ile yapılan görüşmelerde kesinleşen  umut verici gelişmeler olup olmadığını bilmek, toplumun hakkıdır.

Bunu ifade etmekten hicap duyuyoruz. Ancak, Allah korusun bu ülke işgal edilmiş olsa işgal ordusu bile assubaylara bu kadar haksızlık ve hukuksuzluk yapmaz! Yıllardır bir emirle ölüme gönderdikleri, şahsi hürriyetlerini kısıtladıkları, mesailerini amir keyfiyeti ile tespit ettikleri assubayların haksızlıkları kabul edilemez boyutlarda, adaletsizlikten öte  adeta vicdansızlığa dönüşmüştür. Bunun  nedenini anlamak mümkün değildir. Bizler ne tahsilimizi, ne müfredat programlarımızı, ne statümüzü kendimiz tayin ve tespit etmedik. Bizde görülen eksiklik varsa bu yönetenlerin suçudur!

Assubayların ordu için gereksiz olduğunu düşünüyorlarsa, mevcut personeli kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtarak bu mesleği hemen kaldırsınlar. Ön yargılı zihniyet de, bizler de kurtulalım...

Ya da assubay olmadan bırakın ordunun savaşmasını, askerin karnını doyuramayacağı gerçeği kabul edilerek adalet taleplerimiz karşılanmalıdır.

TEMAD Genel Başkanlığı assubay ve ailelerinin her türlü desteğini arkalarında hissederek Genelkurmay, MSB ve Hükümet yetkilileri ile en kısa süre içersinde bir kez daha görüşerek haklı taleplerimizi, tahammülümüzün kalmadığını, vatanseverlik duygularımızın istismarına artık izin vermeyeceğimizi, gerekirse aylar süren ve ses getiren eylemler yapma kararlılığımızı anlatmalı, izlenimlerini toplumla paylaşmalıdır.

TEMAD yönetiminden endişeleri gideren açıklamalar bekliyoruz.

Huzur dolu günler dileklerimizle sevgi ve saygılar sunuyoruz.

Ögeyi Oylayın
(36 oy)
EMEKLİ ASSUBAYLAR

Son ekleyen EMEKLİ ASSUBAYLAR