×

Uyarı

JUser: :_load: 75 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.

TEMAD’A BİR ÖNERİ VE ÇAĞRI

Bu köşede çoktandır bir şey yazamadım. Buna hiç bir durumun mazeret olamayacağını da biliyorum. İlla mazeret soracak olursanız alın size mazeretler.

Mazeret olarak, tükettiğiniz simitten çaya  her şeyin içinde siyaset olduğu halde, kimilerinin ısrarla "15 Ocak'ta mutlaka  bir şeyler olacak, ne olur  siyasi yorum yapıp kazları ürkütmeyelim" türü söylemlerinden etkilenip, "müsebbip ben olmayayım" diyerek, "Mücadeleye  hep konuşarak değil bazen de susarak katkıda bulunulabilir" yaklaşımı gösterdim diyebilirim..

İnternet ortamında  bazı meslektaşlarımın sorunlarımızla ilgili yaptığı yorumların üsluplarını, yazıp çizdiklerini görüp, "Ben neredeyim, kimlerle beraberim?" moduna  girmiş, bir süre  bu sorunun cevabını aramış olabilirim.

Zaman zaman bir şeyleri paylaşmaya niyetlenip, ülkede işlenen güncel hukuk cinayetleri ve adice kurulan tertiplerle ilgili bir iki cümle kurmaya kalktığımda, kapasiteleri , hak arama ile çağdaş bir insan olarak hukuksuzluklara karşı çıkmayı birbirinden ayırt etmeye yetersiz kişiler tarafından, "Yıldız meraklısı" olma sıfatı ile nitelendiğim aklıma gelip vazgeçmiş olabilirim.

Sonuçta bütün bunların toplamı olarak, bir şeyler yazmayı canım istememiş, elim varmamış olabilir.

Tabii bu anlattıklarımın TEMAD’a yapacağım çağrı ile ilgisi yok.

Diğer yandan da, zamanın susma zamanı olmadığını anladım ve ülkenin güncel durumu ile ilgili bir çağrı yapmaya karar verdim. Çağrım, en başta üyesi bulunduğum Türkiye Emekli Astsubaylar  Derneği TEMAD’ın Genel Merkez Yönetimi’ne.  Ayrıca TESUD’a,  konuyla  ilgili şehit ve gazi derneklerine.

Bilindiği  üzere, emeklisiyle muvazzafıyla biz assubayların sorunları her ne kadar dağ gibi yerinde duruyor olsa da, iki yıl öncesine göre bu günkü geldiğimiz aşamada sorunlarımızın durumunda farklılıklar var. İki yıl önce sorunlarımızı olduğunu duyurmakta zorluk çekerken, bu gün derneğimiz TEMAD sayesinde kamuoyuna duyurma diye bir sorunumuz yok. Sıkıntılarımızı çözme konumunda olan makamların, sorunlarınızı duymadık bilmiyoruz gibi bir mazeretleri olamaz. Ben sorunlarımızın bilindiğini, aksine ülkenin içinde bulunduğu ortam nedeniyle çözüme kavuşturulmakta ayak süründüğü, kasıtlı olarak el atılmadığına inancındayım.

Bu cümleden olarak, yirmi yıl hizmetli assubayların, haftada ikişer üçer , intiharlar etmeleri karşısında, kimsenin kılının kıpırdatmaması, hiç bir rütbelinin ve siyasinin bu konuda sesinin çıkmaması tesadüfi olamaz diyorum. Assubay ve emeklilerinin sorunlarını çözmek yerine savsaklanıp, Türk Ordusu'nu yıpratmasında kullanılmasının daha çok işlerine geldiği duygusunu taşıyorum.

Demokrasiyi sadece dört yılda bir sandık başına gitmek sananların tepkilerini da dikkate alarak, “Siyaset yapıyorsun”  tepkilerine karşı, ülkenin içinde bulunduğu durumu açıklamak için,   hayatta başka bir alanda karşılaşabileceğimiz bir örnekle anlatmaya çalışacağım.

Kiralık bir binanız var.  Kiralık binanız için iki talip çıkıyor.  Kiracıyı ihale yoluyla seçmeye karar verip, bu yolla kiracıyı tespit ediyorsunuz. Binayı ihaleyi kazanan kiracıya teslim ederken detaylı bir kontrat yapıyorsunuz. Yaptığınız  kontrata şart olarak, kiracınızın, gerekirse parkeleri,  mutfak dolabını, termosifonu, pencere doğramalarını değiştirebileceğini, ama  binanın duvarlarını,  taşıyıcı kolonlarını ve binanın adını asla değişiklik yapamayacağını, bu yetkileri tanımadığını, teşebbüs etmesinin suç teşkil edeceğini açık açık yazıyorsunuz.  Kiracı da şartları kabul edip, imzalayıp binaya taşınıyor.  Bu kontrat, binanın özelliğini koruması ve binanın bekası için sizce o kadar önemli olacak ki, ihalede ikinci olan talipliye de, kiracının  kontrata uyup uymadığını denetlemesi için yetkili kılıyorsunuz.

Kiracı  binaya taşındıktan bir süre sonra “parkelerin  ve mutfak dolabının  renkleri  pek hoş değil, değiştireceğim” diyor ve değiştiriyor.  Seçtiği renkler, kiralayan  olarak tam içine sinmese de, kiracıya  bu konuda yetki verdiğiniz için sineye çekiyorsunuz.

Olay bu kadarla kalmıyor. Ardan bir müddet geçtikten sonra, kiracı  ciddi ciddi “Pencere doğramaları da hoşuma gitmiyor,  bu haliyle bina da hoşuma gitmiyor, binanın duvarlarını yıksam, iki kolonunu kessem mi demiştim ama, içimden en iyisi, mevcut binayı   yıkıp  iki bölmeli olarak yeniden yapsam, hatta  binanın adının da değiştirip, binayı mafyadan yanıma alacağım bir kişilerle de paylaşsam diyorum. Bu konuda da kararlıyım.” diyor. Hatta bu yapmayı planladıklarımın kontrata uymadığının da farkındayım. Bunları yapmak için yasaları kuralları rafa kaldıracağım,  karşıma beni cezalandıracak bir güç çıkarsa cezamı çekmeye razıyım diyor.

Bu arada kiracının kontrata uyması konusunda denetleme görevi verdiğiniz, kiralama ihalesinde ikinci olan kişinin,  binada kiracının kontrat dışı yapmaya kalktığı işlere engel olmasını, en azından kiracınızın kontrata uymamasıyla ilgili olarak sizi uyarmasını, kiracıyı size şikayet etmesini, kiracıya karşı sizinle beraber olmasını bekliyorsunuz değil mi? Hayır öyle olmuyor. Konuyla ilgili olarak ne dese dese beğenirsiniz? Dönüp kiracıya, "duvarları yıkabilirsin ama yeni duvarı, briketten  değil tuğladan ördür. Binanın kolonlarını da kesebilirsin,  ama  yeni yaptığın kolonlar ahşaptan olsun, ahşabın dışını da alçıpenle kapla. Mafyayı yanına almanı, mafya belki ehlileşir,  sokak mafyadan kurtulur umuduyla onaylıyorum. Bu umutlarla görmezden geliyor, size bu konuda  kredi açıyorum" diyor.

Kiracınıza, "Bu ne haldır, bu yapmaya kalktıklarınız kontrata uymadığı gibi, hiç bir yasa kurala da uymamaktadır" diye haber gönderdiğinizde, kendisi sizle muhatap bile  olmak istemediğini anlıyorsunuz; çünkü ayağınıza gelip sizinle konuşmak yerine,  hiç bir yasa ve kuralda yazılı  olmayan bir hamle daha yapıyor ve kapıkulu yanaşmalarından bir heyet oluşturup, yapacağı yasa dışı işlere seni ikna etme amaçlı, heyeti senin üzerine salıyor.

Ülkede olup bitenler, bire bir, yukarıda anlattıklarımın aynısı. Şimdiye kadar ülke demokrasisinin kör topal yürütülmeye çalışılmasından öte, içinde bulunduğumuz dönem,  yasanın kuralın rafa kaldırıldığı, olağanüstü şartlar içeren bir dönem. Ülke hızla bir bilinmeze doğru sürüklenmekte. Devletin varlığı bütünlüğü tehlikede.

Nasıl oluyorsa, yıllardır "mali imkanlar, dengeler " mazeretinin ardına saklanıp bizi avutanlar,  ülkeyi bu bilinmeye doğru götürme  projesinin mimarları,  amaçlarına hizmet ettiğine, oy getireceğine inandıkları konularda, ne yasa ne kural ne de denge tanıyorlar. Örneğin, ülkenin bölünmesine giden yolda, tepki çekmeme  adına, "oğlu askerde olan ailelere 250 TL para vereceğiz" deyip, ertesi gün verdikleri sözü anında yerine getirilebiliyorlar.

Bizler ise yazılı olan ve olmayan bütün vecibeleri yerine getirdiğimiz, tiviterde on binleri aştığımız, yüzbinlerce tivit attığımız,  kerelerce "RT" yaptığımız, günlerce "TT" olduğumuz halde, duyması gerekenler duymak istemedikleri için sesimizi duymuyorlar.  İstediklerinde, beş günde kişiye özel yasa çıkarma gücü olanlar,  isteseler bizim sıkıntılarımızı da bir haftada çözerler; ama istemiyorlar.   Olmuyor olmuyor olmuyor. Anlaşıldığı kadarıyla, bizler birilerinin gözüne, sorunları çözüldüğü zaman oy getirecek kesim olarak görünmüyor.  Veya, düşman gördükleri Türk Ordusu’nun kendi içinde birbirine düşürülüp yıpratılması için, assubayların sorunları çözülmek yerine, inatla savsaklanması sanırım daha uygun görülüyor. Ele alınan sorunlar da eskisinden daha berbat hale getirilip bırakılıyor.

Biz bu ülkeye hizmet edip emekli olmuş assubaylar, mevcut sistemde sorunlarımız olduğunu, bizlere haksızlıklar yapıldığını, ihmal edildiğimizi anlatmaya çalışıyoruz; gasp edilen haklarımızı istiyoruz. Bunun yanında,  basında , internette yazıp çizenler,  ülkenin kontrata uymayan kiracı benzeri yönetilmesine bağlı olarak bir tehlikeye işaret ediyorlar.  Kamuoyuna yansıdığı şekliyle, devletin başındaki “TC” ibaresinin kaldırılması uygulamasının, sıradan, basit bir durum olmadığını, bizler için kötü bir başlangıcı ifade ettiğini söylüyorlar. Bu konuyla ilgili, Kocaeli  Gazetesinde, aşağıda linkini verdiğim Tanzer Ünal'ın konuyla ilgili köşe yazısını lütfen okuyun.

http://www.kocaeligazetesi.com.tr/root.vol?title=93tc94-adi-temelli-kalkarsa-ne-olur&exec=page&nid=526605

Devletin şeklinin değiştirilip, yeni bir düzenin kurulmasıyla,  yeni devletin,  hukuken eski devletin emeklilerine maaş ödeme yükümlülüğü olmayabilirmiş. Bu aynı zamanda, hain  ilan edilmeseler bile, eski devletin gazisi gazi, şehidi şehit  sayılmayacak demektir. “Olur mu öyle şey” demeyin. Son on yıl içinde ülkemizde, nice olmaz dediğimiz şeylerin nasıl yapıldığını hep beraber gördük.

Sadece ülkemizde değil, yakın coğrafyamızda, sınır komşumuz ülkelerde, düzen değişip devletleri parçalandığı için,  devletlerinin parçalanmasına engel olamayan nice doktorların,   kapağı ülkemize bir şekilde atıp, zorunluluktan, çocuk bakıcısı olarak çalışmalarının olağan hale geldiğini hep birlikte izledik. Demem şu ki,  biz mesleki sorunlarımızı bir yerlere duyurup, çözülmesi için mücadele vermeye çalışırken, ülkenin gidişatı sonucu, "Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olma" öz deyişi benzeri,  mevcut imkanlardan da olmak, hiç de uzak bir ihtimal olmayabilir.

Bu durumda, başta emekli assubaylar olmak üzere, ülkeye emek  vererek emekli olmuş tüm kişiler m maddi ve  manevi olarak mevcut Türkiye Cumhuriyeti'nden yana doğal taraftır.  Zaman taraf olmanın açık seçik ortaya koymanın zorunlu olduğu bir zamandır. Ülke olağanüstü şartlar içindedir. Olağanüstü şartlar da, olağanüstü mücadele yöntemleri gerektirir.

Bu anlattıklarım, ülkemiz ve sorunlarımızla ilgili  bilinen konular. Gelelim TEMAD'a yapacağım çağrı konusuna. Nasıl bölgemize ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yapısına şekil vermek isteyenler, hiçbir yasada yeri olmayan ekipleri kurup, ekiplerin ceplerini fonlayıp,  ülkenin bölünmesi için Anadolu yollarına ikna turlarına çıkmışlarsa, mevcut Türkiye Cumhuriyeti'nden yana olan herkese de, Türkiye Cumhuriyetini savunma, gidişatın iyi bir gidişat olmadığını halka anlatma görevi düşer.

Gidişat sonucunda ülke parçalanır, devletin yapısı da değiştirilirse, biz emekli assubaylara, "Kimse var mı" türü derneklerinin önünde sadaka kuyruğuna girme yolunun gösterilmesi, hiç de gerçek olmaktan uzak bir durum değildir.

Barış adı altında,  ülkenin bölünmesi görevi nasıl enstrümanlara, insanlar bölünmeye ikna görevi cebi fonlu kapı kullarına düşüyorsa, devletin bekasını birliğinin sağlanması, olup bitenlerin halka anlatılması görevi de, puşt eşkıya   kurşununa hedef mevzilerde soluksuz günlerce çelik gibi nöbet tutanlara, birebir çatışmaya katılanlara,  yurt savunması uğruna evlat acısı tadanlara, ülkesi için  kolunu, bacağını uzuvlarını kaybeden, ülke üzerinde herkesten daha çok söz söyleme hakkı olanlara, çok yakışır. Ülke üzerine öncelikle söz söyleme hakkı olan bu kişilerin, bir organizasyon dahilinde, halkla buluşturulması şarttır. "Herkes ülkeyi sever ama biz ülkenin uğrunda canını veren mesleğin mensuplarıyız” sözü TEMAD Genel Başkanımızın sık  söylediği bir sözdür.  Asıl  “Akil Adamlar” olma hakkına sahip,  malullerden,  gazilerden,  şehit yakınlarından oluşturulacak grupları halkla buluşturma organizasyonlarına öncülük etme görevi, Türkiye Astsubaylar Derneği TEMAD'a çok yakışır. Bir üyesi olarak TEMAD’a bu bir vatan görevine davet çağrımdır. 

Üstelik bu tür organizasyonlara öncülük etmesi, derneğimiz TEMAD'a, içinden geçmekte olduğumuz dönemde, lokma dökme faaliyetinden, Anıtkabir saygı duruşu töreninde siyasilerle çektirilen tek kare resimden  ve umre  organizasyonu düzenlemekten, çok ama çok daha fazla getiri,  prestij sağlayacağı inancındayım. 

Ögeyi Oylayın
(41 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#5 Ersen Gürpınar 30-04-2013 09:29
Sn.Kılınç, konu ile ilgili muhtelif platformlarda "Ben Afganistan, Irak gibi bir ülkede 5 bin dolar emekli maaşı alsam ne kıymeti var" diye yazdım. Biz umursamaz tepkisiz bir toplum olduk. Bu toplumda belli bir birikimi ve kültürü olan assubayların değerlendirmeleri, tepkileri olmalıydı ama kendi onuru için bir dakikasını ayırıp hazır metne imza koymayanlardan duyarlılık beklemek herhalde çok fazla iyimserlik olur.
Alıntı
#4 Melih ÇEVİK 29-04-2013 09:56
Sayın M. Ali Kılınç’ın yazısına tüm yüreğimle katılıyorum. Sayın Kılınç bir vatansever olarak çok önemli tespitlerde bulunmaktadır. İfade edilen konular çok önemlidir. Vatanını ve milletini seven herkesin ve kesimin aynı duyarlılığı göstermesi gerekmektedir, barış adı altında yıllardır ayrımcılık ve ötekileştirme bilinçli olarak, bilinen siyasiler tarafından yapılmaktadır. Devletin adı kamu, okulun adı kurum, Türkiye Cumhuriyetinin adı Cumhuriyet olarak, ‘’örnekler çoğaltılabilir’’ hem de yönetenler tarafında sıklıkla her fırsatta ifade edilmekte, T.C.'ne fiil, davranış ve konuşmalarla, gerek yok denilmekte, bu milleti kurtaran ve devleti kuran, kurucu unsurlar ve taşıyıcı kolonlar yok sayılmakta, yok edilmeye çalışılmakta, her fırsatta erozyona uğratacak fiil, söz ve davranışlar ısrarla bilinçli bir şekilde ifade edilerek yurt içinde ve dışında yapılmaktadır. Türk Milleti adı anılmadan hepimiz tarafından bilinen, Anadolu'da yaşayan bir çok etnik kimlik, yıllardır bilinçli bir şekilde ısrarla sayılarak ayrıştırılmaktadır. Bunları da yapan kişiler kardeşlikten ve birlikten bahsetmektedirler. Bunlar da yapılırken çok güzel kılıflar bulunmakta halkın zaafları ve hassasiyetleri kullanılarak gözü boyanmaktadır. Halbuki etnik kimlikler ısrarla vurgulanarak, bir birlik ve millet oluşturulamaz, mevcut olan da ancak parçalanır. Bu gidişata bilinçli ve duyarlı herkesin dur deme vakti çoktan gelmiş de geçmek üzeredir. Bu siteyi takip edenlere millet ve devlet tarifini hatırlatmak, dünya ülkeleriyle konu üzerine örnekler vermek bence saygısızlıktır, SAYGILARIMLA.
Alıntı
#3 Hüseyin ÇETİN 29-04-2013 00:58
Meseleyi çok iyi anlatmışsınız kaleminize ve yüreğinize sağlık. İfade ettiğiniz gibi oğlu asker olan ailelere 250.00 TL. vereceğiz dediler, ertesi gün yasallaştı. Maksat asker ailelerine destek olmak değildir, son günlerde yaşananları kamufle etmektir. Diğer taraftan ise bizler son iki yıldır TEMAD ile mağduriyetimizi kamuoyuna olağanüstü girişim ve anlatımlarla duyurduğumuz halde hep ötelendik, duymamazlıktan gelindik, bana göre de hükümetin esas amacı Silahlı Kuvvetleri ikiye bölmek zayıf düşürmektir. Subayını hep memnun etti, assubayını açlık sınırında yaşamaya devam ediyor bu hükümet, bundan başka mana çıkarmak mümkün değildir. Asker kağıttan kaplan diyen bir milletvekiline tepki gösterilmişti ancak o söz çok yerinde bir sözdü. Şimdi ise asker kağıttan kaplan bile olmaktan çıktı. Bu gidişat içimi acıtıyor.
Alıntı
#2 Osman Ada 28-04-2013 13:07
Sn.Kılınç, hala anlamamış olanlara söylenecek ne var??????
Alıntı
#1 Adilhan Şanlı 28-04-2013 10:07
Degerli Arkadaşlarım
Bu ülkenin bagımsızlıgı ve huzuru için en çok şehidi veren bir sınıfın mensupları olarak bu ülkenin geleceginde söz söyleme,fikir yürütme,görüş bildirme hakkına sahip ilk insanlar bizleriz.Ancak ne zaman bu konularda iki çift laf etsek derhal aynı şeflerin yönettigi bir koro daha pes perdeden söylemeye başlıyor."İdeolojinizi ve siyasetinizi TEMAD'a taşımayın,buraya siyaset girerse bölünür parçalanırız...!" Kardeşim iyi de ülke bölünüyor parçalanıyor, sınırlar yeniden çiziliyor,rengarenk haritalar ABD savunma bakanlıgı panolarından tutun Kandil'in karanlık magaralarında sergileniyor.Ses yok...Şurası unutulmasın: Bu ülke bölünmenin eşigine getirilmişken, susmanın, susturmanın, siyaset yapmayın diyenlerin veya şimdilerin demokratı eski politikacıların agızında sakız olan "ideolojik" kelimesini her cümlelerine sokanların bunu yaparken aynı zamanda mevcut iktidarın ve bölücülerin degirmenine su taşımak oldugu bilinmelidir. Bir yandan sosyal ve ekonomik sorunların cenderesinde ezilen, diger yandan ülkesinin bagımsızlıgına, cumhuriyetine,demokrasisine,Atatürk ilke ve devrimlerine sahip çıkma telaşı içinde olan emekli Assubayların belirleyici yolu,yöntemi,çizgisi üzerine TEMAD yönetimine yapılan,tüzügümüzün amir hükümlerine harfiyen uyan bu çagrıya yürekten katılıyorum.Alınmış bütün halkarımızla bölünmüş bir ülkede yaşamak istemiyorsak çok dikkatli davranmalı ve önümüzdeki üç kritik seçimde oylarımızın degerini iyi bilmeliyiz diyor iyi bir hafta sonu diliyorum.
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
Baş öğretmenimiz ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi şahsında tüm öğretmenlerimizin ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN... Demokrasinin, adaletin, huzurun ve refahın hakim olduğu nice öğretmenler günü kutlamak dileklerimizle sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.
Perşembe, 24 Kasım 2022
E. ASSUBAYLAR GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU YÖNET
BAĞIMSIZLIK SAVAŞIMIZIN KAHRAMANI VE LAİK, DEMOKRATİK CUMHURİYETİMİZİN KURUCUSU, EBEDİ ÖNDERİMİZ VE BAȘKOMUTANIMIZ BÜYÜK DEVRİMCİ GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'Ü BEDENEN ARAMIZDAN AYRILIȘININ 84. YILINDA SAYGI, ÖZLEM VE ŞÜKRANLA ANIYORUZ... RUHU ŞAD, MEKANI CENNET OLSUN. 10 KASIM 1938 ! Bir devre damgasını vurmuş, dünyanın gidişatını değiştirmiş, yalnızca y...
Perşembe, 10 Kasım 2022
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN. Cumhuriyetimizin 99. Kuruluș Yıldönümü kutlu olsun. Laik Demokratik Cumhuriyetimizin kurucusu Yüce Atatürk, silah arkadașları ve devletimizin bekası uğrunda canlarını veren aziz șehitlerimize minnettarız, ıșıklar içinde uyusunlar. Gazilerimize de șükranlarımızı sunuyoruz...
Cumartesi, 29 Ekim 2022
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ