Siyaset, Bendeniz ve Assubaylar Org. Sitesine Veda

Önce siyasetin tanımıyla başlayalım. Siyaset: Devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıyla ilgili özel görüş veya anlayış. (TDK)

Devlet yaşamıyla ilgili her şey siyasetin içerisinde yer almaktadır. Eğer, devletle ilintili bir konuyu dile getiriyorsa insan, aslında siyaset yapıyordur, ama bunun kimisi farkında değildir.

Bunun yanın sıra, suskunluk, tepkisizlik de bir siyasettir.

İş yaşamım sırasında Kamu Yönetimi öğrenimi görmüş bir birey olarak astsubay meselesi dâhil olmak üzere bütün olayların siyasetle ilintili olduğunu, kimi yazılarımın altına onlarca kaynak göstererek ilk olarak 2005 yılı Şubat ayının 13’ünde kuvayimilliye net sitesinde yazmaya başladım. Ta ki 2009 yılı Nisanın ayında söz konusu site kapanıncaya kadar yazdım. Sayısal olarak bakıldığında yazılarım bir milyonun üzerinde okunmuştur.

2006 yılı sonlarına doğru emekliassubaylar.org sitesine açılınca davet edilmem üzerine, 2008 yılı TEMAD seçimleri zamanında kadar kesintisiz olarak aynı zamanda org. sitesinde de yazdım. TEMAD seçimleri sırasında bırakmak durumunda kaldığım org sitesine, Sayın Ersen Gürpınar meslektaşımın Kasım 2010’daki daveti üzerine tekrar yazmaya başladım. Org sitesindeki yazarlığımı topladığımızda beş yıllık bir süreye ulaşıldığını görmekteyiz.

Kuvayimilliye net sitesinde ne yazdıysam, aynısını emekliassubaylar org sitesinde de yazdım. Tarzımda hiçbir değişiklik olmamıştır.

***

Geçen dönem içerisinde olmasına vesile olduklarımıza baktığımızda 2008 yılı emekli assubaylar için heyecanlı geçmiştir. TEMAD yönetiminin değişmesi için yoğun çalışmalar yapılmıştır. Yeni Oluşum Grubu’nun bölünmesi üzerine kaybettiği seçimden sonra, oluşumu devam ettirmek isteyen gruba gereken destek verilmiş, Yeni Oluşum’un devamı olduğu okuyucularımızla paylaşılmıştır. Amaç, daima, assubayların hep ileri gitmesiydi.

Kanun ve şekil bazında bakıldığında, assubay sorunları ilk kez alt alta maddelemiş, kamuoyu ile paylaşılmıştır. Subay statüsü için Yüksek Lisanslar kısıtlanmış, kısıtlı olsa da assubaylar için de yüksek lisans kıdemi gelmiştir. Mesdres elbisenin assubaylara istihkak olarak verilmesine başlanmasının yanı sıra, harici kıyafetlerde anlamlı değişiklikler yapılmıştır. Bir meslektaşımın ilettiğine göre assubay rütbelerinin değiştirilmesine yönelik kuvvetlerin birisinde yayımlanan görüş öneri yazısında, bizim kaleme aldığımız ifadeler kullanılmıştır. Bunlar güzel şeylerdir.

Olan değişiklikler elbette parasal yönde değildir, ama değişikliktir.

***

Şimdi gelelim bu günlere!

Bendeniz, yetişme tarzı olarak Atatürkçü Düşünceye sahibim. Doğup büyüdüğüm memleketimde bir tane dahi şeyh, cemaat lideri yoktu. Herkes özgür bireydi. Çevremdeki insanlar, öğretmenlerim aydın insanlardı. Askeri okul dönemim de aydın öğretmenlerimizle yetiştik.

Astsubay Hazırlama Okulu’ndan sonra, sınıf okulunda, yağan yağmur altında, bugün kimilerine göre siyasi simge olan Al Bayrağımıza el basarak, yine kimilerine göre siyasete girebilecek: "Barışta ve savaşta, karada, denizde ve havada her zaman ve her yerde milletime ve cumhuriyetime doğruluk ve muhabbetle, hizmet ve kanunlara ve nizamlara ve amirlerime itaat edeceğime ve askerliğin namusunu Türk Sancağının şanını canımdan aziz bilip icabında vatan, cumhuriyet ve vazife uğrunda seve seve hayatımı feda eyliyeceğime namusum üzerine andiçerim." diyerek vermiş olduğumuz sözden hiç caymadık.

Bundan sonra da cayanlardan olmayacağız.

Bende bir değişiklik olmamasına rağmen, ele aldığım, benimseyip yayımlanmasını sağladığım konular hakkında “siyaset yapıyorsun” ifadelerinin artmakta olduğunu, artan bir şekilde –belki de sistemli olarak- devam etmekte olduğunu görmekteyim. Hâlbuki eskiden böyle bir durum söz konusu değildi! Acaba ne oldu da şimdi böyle oldu?

Aslına bakarsanız yazdıklarımız, benimseyip köşemize aldığımız yazılar, savunduklarımız TEMAD Tüzüğüne de uygun düşmektedir. Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Tüzüğü MADDE 4.”Dernek, Atatürk devrim ve ilkelerinin sürekli savunucusudur. Bu konularda yapılacak her türlü çalışmaya maddi - manevi destek sağlar.” diyor. Bu anlamda, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’e yapılan yersiz saldırılara karşılık olarak şimdiye kadar anlamlı bir açıklama gelmediğini de görmekteyiz…

Son olarak Balıkesir TEMAD Başkanı Sayın Zafer Çimen, tüzük gereği, güncel, yaşanan olaylara değinmiştir. Ve bunu köşemizde yayımladık. Gerek köşemizde, gerekse sosyal medyada sayın başkanı siyaset yapmakla itham edenler oldu. Hâlbuki sayın başkan görevini yapıyor.

Son cümle olarak,

Hak, hukuk ancak ve ancak bağımsız bir devlette aranılabilir. Hele hele, tam bağımsız bir devlet ise hakları  teslim eden devlettir.

Bütün olanlardan yola çıkarak, yazdıklarımın baskın bir şekilde siyaset olduğunun görüldüğü; assubaylar sitesinde, assubaylar adına böyle yazılar yazılmaması gerektiği şeklinde eleştirilere maruz kaldığım emekliassubaylar.org sitesinde yazılarımı yayınlatmama kararı aldım.

Tüm okuyucularıma sağlıklı, mutlu günler diliyorum.

Ögeyi Oylayın
(29 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#16 HÜSEYİN 26-04-2013 21:32
TEMAD, Deklarasyonun altına imza atmamıştır.Hala bu İktidardan beklenti içerisindedir.Memleket elden giderken özlük hakları beklentilerine girerek yanlış safta durmak bizi temsil eden bir Derneğe yakışmıyor.Sayın KAYA da bu çerçevede eleştiriliyor...
Alıntı
#15 selçuk 19-04-2013 12:17
Sn.Kaya; pes etmek meseleyi cozmuyor,hayatî oneme haiz konularda ve mucadelelerde,ben bu isi birakiyorum demek silahi birakip teslim olmaktir,burada konumuz; assb.larin konusudur,her telden calan olacaktir,bes parmagin besi de bir olmadigi gibi ancak islenen tema assb.temasidir.kanaat ve dusunce su olmali; ben bu yola bas koydum,kovsalar bile gitmiyorum denmeli, o kadar...
Alıntı
#14 Orhan SELIŞIK 18-04-2013 01:25
Sevgili Başkanımız Zafer ÇİMEN'in, göğsümü kabartan o muhteşem konuşmanın her bir harfini ve taşıdığı anlamı sonuna kadar paylaşıyor ve destekliyorum. Ben,Sen değil, yelkenini yalan ve dolan ile doldurup yol almaya çalışanlar gün gelecek layık oldukları yere gönderilecekler.Bizim yönümüz ve tarafımız belli,kimseden ihsan,lütuf,inayet istemiyoruz !. ATATÜRK'ümüzün ilke ve inkılaplarına ve Cumhuriyetimizin günden güne yok edilen değerlerine sahip çıkamazsak ne ülkemiz kalacak ne de TEMAD!. Hangi çatı,hangi şapka altında olursa olsun bu değerleri savunmak SİYASET değildir.Sevgili Adaşım!,böylesine bir ortamda Mustafa Kemal ATATÜRK'ü ve O'nun ilke ve İnkılaplarını savunanlar olarak bizler de bir köşeye çekilirsek meydan bölücülere,yıkıcılara ve örümcek kafalılara kalacak, bu durumu hazmedebileceksen sen de çekil, SUS ve bizleri susturmaya çalışanların ekmeğine yağ bal sür. Kararını ONAYLAMIYORUM !.Yılmak,yıkılmak yok !. Sevgi ve selamlarımla kucaklıyorum.
Alıntı
#13 Osman Ada 17-04-2013 22:10
Sayın KAYA, Balıkesir Temad başkanı kardeşimizin konuşması farklı bir yerde yapılmış olsaydı ayakta alkışlanacağından eminim,yeri ve zamanı yanlış olmuştur assubaylar olarak haksızlıklara uğratıldık hor görüldük vicdansız uygulamalar yaşadık Adalet diye ayaktayız, hala çocuk gibi aldatılıp kandırılmaya çalışıyoruz, hala ikinci sınıf muamelesi görmeye devam ediyoruz.İstanbul'da Konya'da Balıkesir'de acaba bir müjde alınır mı ya da haklarımız için kararlılık mesajları verilir mi derken bu konuşma yapılınca toplantının amacı bu değil diyenler bunu eleştirenlere sözüm yok, ama kahpece özelinize tehditvari mesajı gönderenler şereften yoksun kişilerdir. Ben de yerini zamanını eleştirdim, amma velakin konuşmanın içeriğine katılıyorum ve de sizi yıllardır izliyorum mücadele yolunda bir meşalenin sönmesini istemiyorum.
Alıntı
#12 EMEKLİASSUBAYLAR 17-04-2013 21:45
Sn.Abdullah ZENGİN'in teknik sorunlar nedeniyle iletemediği ve site yönetimine göndererek yayımlanmasını istediği yorumu bilgilerinize sunuyorum. BÖLÜM YÖNETİCİSİ

Sayın Kaya,
Tahammülsüzlük genlerimizde mevcut galiba.Sayın Abaylı'yı çok yakından tanırım,bir yorumundan dolayı LİNÇ yorumlarını(-) esefle ve dehşetle izliyorum.Beş parmağın beşi bir değildir.Herkesin düşüncesi kendinedir.
Sayın Çimen'in konuşması siyasi ağırlıklıydı,kendi görüşünü lanse imkanı bulmuşken değerlendiriyordu,saygı duymak lazım.
Assubayların sosyal haklarıyla ilgili bir ağırlık yoktu. Tarafsız birine bir vatandaşa bu metni verin size fikrini açıklasın.Sayın Abaylı'nın bana göre söylemek istediği "Konumuz siyaset değil,Assubay haklarıdır"
Yaşayan gören bilir,daha önceki Assubaylar yürüyüşlerinde Al Bayrakların fazlalığından hep asıl amaçlarımız ikinci planda kaldı,bayrak yürüyüşü dendi,demokrasi yürüyüşü dendi.Bence olay budur,sayın Abaylı bu hassasiyeti gösterdiği için Linç ediliyor.
Son yazılarda yazarlarımız kendi görüşleri çerçevesinde siyaset yapma hastalığına maalesef kapıldılar.Unutulmamalıdır ki,bu zümrenin içinde her görüşten insan var.Okuyucular olarak Assubayların sorunlarını (siyasi görüşleri değil) anlatan, araştıran,duyuran ve emek veren elleri öperiz.
Kişilerin yazarlığa layık olup olmadığını ancak okuyucu kesim karar verecektir.Tarafsız olmanın tarafsız yazmanın büyük önemi vardır.
Sayın Kaya'nın VEDA yazısını da okudum ve bu satırları yazmanın okuyuculuk görevim olduğuna karar verdim.Sayfadan ayrıldığınız dönemde Sayın Gürpınar'a sorduğum soruların başında neden ayrıldığınız geliyordu.Bana göre iyi bir gözlemcisiniz,araştırmacı ve yazar nitelikleriniz mevcut. Herhalde ayrılmakla bu özelliklerinizden şüphe ettireceksiniz. Saygılarımla.
Alıntı
#11 Taner Haydar KOÇAK 17-04-2013 21:31
Sayın KAYA; bu kararınıza üzülmüyorum,bir daha düşünün demiyorum.Çünkü aldığınız kararı düşünerek verdiğinizi biliyorum.Sizce doğruysa bence doğru olduğu iletiyorum.Sizin anlattığınız tüm süreçte yaşayan,var olan biri(Ali NAS,Janas) olarak her anlamda kararınızı destekliyor ama size o kararı almada neden olan zavallıların kendi ayaklarına sıkma çabalarının sadece kendilerine zarar vereceğini bilerek, içi boş,o kadarda gereksiz kişilerin camia içinde olmasını ya cehaletlerinin esiri olmalarına yada mücadelenin dinamolarını yok ederek zarar verme amacındakiler olarak görüyor,acıyorum.Ey garibanlar bizler 10 sene öncede buralardaydık.Hak almadan dönecek kadar yüreksiz,ödlek,onursuz,gitgel akıllıda değiliz.Çünkü Assubaysak,kölede değiliz. Bunuda bazıları bilsin. Takipteyim.
Alıntı
#10 Tamer Yurtman 17-04-2013 20:32
Sayın Kaya bu sitenin ve sizin yazdıklarınızın takipçisi olan emekli assubay olarak kendi adıma ayrılmanızı haddim olmasada onaylamıyorum.Bizler kimin ne dediğini anlayabilen,ölçebilen sessiz çoğunluk olarak bu kararınızı tekrar gözden geçirmenizi rica ediyorum.Bu siteden bir kalem eksilirse üzülürüz.Selam ve saygılar.
Alıntı
#9 janas 17-04-2013 17:02
Sayın KAYA”nın anlattığı tüm süreçlerde bizzat varolan biri olarak(Taner Haydar KOÇAK-janas) mücadelemizdeki büyük katkısını kimse yok sayamaz. Ağzı olanın sadece konuştuğu ama mücadelenin gerektiği alanında olmayanların bolca olduğu bir alanda elbetteki hergün yaşadığımız çamur atıcılar olacaktır.Ama bunlar bilgisizlikten kendi ayağına sıkanlarla,mücadele gücünü zayıflatma amacında olanlardır.Sayın KAYA”ya bir daha düşünün demem,bu karara üzüldüm de demem.Çünkü tüm görüşleri ile mutabık olduğum değerli büyüğüm kendince bu karardada haklıdır. Bu kararı almasına sebep olanların varlığına üzülür ondanda utanırım. Zaten Sayın KAYA öyle veya böyle bizimle olacaktır. Yani mücadeleyi kazanmadan kimsede bu birlikteliği bozamaz.Sayın KAYA aldığınız karada yanınızda ve alacağınız karalardada destekçinizim. Assubaysam,kölede değilim.
Alıntı
#8 Murathan SİPAHİOĞLU 17-04-2013 16:16
Meslektaşımız Sayın Orhan KAYA’nın değişik içerikteki yazılarını yıllardır burada okudum. Herhangi bir değere zıt, aşırı sivri ve rahatsız edici hiçbir anlatımı olmadı.
Sitenin yayın ilkelerine ve özellikle aşağıdaki ilkelerle çelişkili herhangi bir yazısı yayınlanmadı.

Meslek adımızı taşıyan bu sitede yapacağımız eleştirilerde birbirimize karşı yıpratıcı, incitici olmamaya özel bir dikkat göstermek gerekir. Yorumlarımız ve beyanlarımız kişileri hedef almamalı ve olumlu, öğretici katkısı olmalıdır.

Sayın KAYA’nın yazılarını; sayfa sonlarında linki verilen sayfadan okumaya devam edeceğim.
Kendisinin "veda" sını anlıyorum, haklı olduğunu düşünüyorum. Buradaki katkıları için teşekkür ediyor, esenlikler diliyorum.

• Demokratik, lâik cumhuriyete ve cumhuriyet değerlerine bağlı, insan haklarına, genel geçer ahlâk ilkelerine saygılı olmak temel ilkemizdir.

• Ülkenin genel sorunlarına duyarsız kalmamakla birlikte.....
Alıntı
#7 ibrahim 17-04-2013 15:10
Sayın KAYA,meslektaşınız olarak sizinle daima gurur duyuyorum. Sizler, nadide çiçek gibisiniz,lütfen pireye kızıp,yorgan yakmanın ne zemini,ne zamanıdır,kararınızı tekrar gözden geçirmenizi diler,saygılar sunarım.
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN Her şeyin gönlünüzce gerçekleşeceği; sağlık, başarı ve mutluluk dolu nice yıllar diliyoruz. SİTE VE ASSUBAY GÜÇ BİRLİĞİ YÖNETİMİ
Pazar, 31 Aralık 2023
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
Baş öğretmenimiz ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi şahsında tüm öğretmenlerimizin ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN... Demokrasinin, adaletin, huzurun ve refahın hakim olduğu nice öğretmenler günü kutlamak dileklerimizle sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.
Cuma, 24 Kasım 2023
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
BAĞIMSIZLIK SAVAŞIMIZIN KAHRAMANI, LAİK, DEMOKRATİK CUMHURİYETİMİZİN KURUCUSU, EBEDİ ÖNDERİMİZ VE BAȘKOMUTANIMIZ BÜYÜK DEVRİMCİ GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'Ü BEDENEN ARAMIZDAN AYRILIȘININ 85. YILINDA SAYGI, ÖZLEM VE ŞÜKRANLA ANIYORUZ... RUHU ŞAD, MEKANI CENNET OLSUN. 10 KASIM 1938 ! Bir devre damgasını vurmuş, dünyanın gidişatını değiştirmiş, yalnızca ya...
Cuma, 10 Kasım 2023

Son Eklenenler

Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ