TEMAD GN.BAŞKANI İLE SÖYLEŞİ

Saygıdeğer Meslektaşlarımız,

Ordunun temel direklerinden assubaylar olarak verilen her görevi 'zaman zaman imkansızlıkları da  aşarak' özveri ile yaparak bu ülkeye ve orduya sadakatimizi terimiz, kanımız ve canımızla ispat ettik. Buna rağmen önyargılarla kendi kurumumuz tarafından sosyal, ekonomik ve insani haksızlıklara uğratıldık. "Kol kırılır yen içinde kalır" dediğimizde ise bu kez kanadımızın kırıldığını gördük! Bizlerin istekleri hiç bir zaman başkalarına altın tepside sunulan imtiyaz ve ayrıcalık değildir. Sadece adalet, eşitlik ve insan onuruna saygı isteğimiz var ve bunun yasal mücadelesini Temad Yönetiminin önderliğinde yapıyoruz.

Komuta kademesinde adalete ve reforma direnenlerin olduğunu da biliyoruz. Hiç bir kurum baskı ile ayakta duramaz. Moral motivasyonu ve aidiyet duygusunun yitirildiği kurumlar yıpranmaya mahkumdur. Biz kurumumuzda haksızlıkların, personel arasında ayrımcılığın son bularak  adaletin gerçekleşmesini talep ederken, aynı zamanda kurumumuzun güçlenmesini arzuluyoruz.

Yıllardır sürdürdüğümüz onur mücadelemizin rüzgarı Sn.Ahmet KESER ve ekibinin yeni bir ivme katması ile fırtınaya dönüşmüş, meslektaşlarımız arasında umut yeniden yeşermiştir. Bu süreç içersinde verilen sözlerin tutulmaması, adaletsiz Askeri Disiplin Yasa Tasarısının yasalaşması, taahhütlere rağmen yeni Askeri Personel Yasası taslağında adaletsizliklerin devam etmesi üzerine yönetimin alacağı tavır merak konusu olmuştur. Bunu gidermek adına Sn.Gn.Bşk. Ahmet KESER ile bir tele röportaj gerçekleştirdik.

Söyleşide tüm sorularımıza açık yanıtlar aldık ama, bazılarını Sayın Başkanın ricası üzerine ve MÜCADELE STATEJİSİ gereği yayınlamadık!

Sonuç olarak; Bizlerle ilgili her konu titizlikle takip ediliyor. Hiç biri için taviz verilmesi söz konusu değildir! Bizler kendimize olan saygı gereği, bizi kişisel olarak ilgilendirsin, ilgilendirmesin tüm haksızlıklar giderilinceye kadar kararlılıkla MÜCADELEMİZİ VE TEMAD’A OLAN DESTEĞİMİZİ DEVAM ETTİRMELİYİZ.

Saygılarımızla.  
 • Sn. Başkanım merhaba. Bazı arkadaşlarımızın merak ve endişelerini giderecek konularda, çoğunluğun ortak sorularını yanıtlamak, meslekdaşlarımızın merakını gidermek, toplumdaki umutsuzluğu önlemek için Asb.Güçbirliği Platformu adına bizlerle söyleşi yapmayı kabul ettiğiniz için size teşekkür ediyoruz. Size sorularımızı sormadan önce bize kendinizden kısaca bahsedermisiniz?

1963 yılında Adana Ceyhanda dünyaya geldim. İlk orta ve liseyi Ceyhan da bitirdim. Çocukluk yıllarımda bazı çocuk dergilerine yazı yazıyordum. Lisedeki öğrencilik yıllarımda edebiyat ve sosyolojiye ilgim çoktu. Okulda bir çok zamanlar kompozisyon yarışmalarında okul birinciliklerimin yarı sıra okulumu temsilen girdiğim kompozisyon yarışmalarında da Adana liseler arası yarışmalarda derecelerim vardır. Liseyi bitirdiğim yıl Bursa İktisadi ve Ticari İlimler Akademisini kazanarak kayıt yaptırdım. Bir yıl üniversitede okumayı müteakip ayrılarak sınavına girip kazandığım İstanbul/Tuzla Piyade Astsubay Sınıf Okuluna geçiş yaptım. Mezuniyetimi müteakip Kara Kuvvetlerinin yurt içi ve yurtdışı birimlerinde kıta ve karargah görevlerinde bulundum. Uzun yıllar KKK Personel Başkanlığı birimlerinde görev yaptım. Kendi isteğimle emekli olduktan sonra Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği ile ilgili çalışmalara başladım. Bu çalışmalarımız sırasında 2008 yılında TEMAD ın yeni bir vizyona sahip olması gerekçesiyle yönetime aday oldum. Bu süreçte arkadaşlarımızla beraber Ankarada 30 un üzerinde toplantı yaptık ve Türkiye genelinde 40 ın üzerinde şubemizi ziyaret ettik. 2008 yılında TEMAD Genel Merkez seçimlerinde Yeni Oluşum Grubunun Genel Başkan adayı iken bazı olumsuz gelişmeler sonucu bölünmemek amacıyla adaylığımı rezerv ederek yerimi Profesör Ünver NASRATTINOĞLU na bıraktım. Grubumuz Genel Merkez Yönetimini kazanamayınca 2011 yılında tekrar genel Başkanlığa aday oldum. Teşkilatlarımızın teveccühüyle sandıktan biz çıktık. 11 Ekim 2011 den bu yana TEMAD Genel Başkanlığı görevimi yürütüyorum.

 • Bizler bu ülkeye ve orduya sadakatimizi, terimiz, canımız ve kanımızla ispatladık ama önyargılarla bize sosyal, ekonomik ve insanı haksızlıklar yapılıyor! Yıllardır bu konuda yaptığımız onur mücadelesi zat-ı alinizin önderliğinde yeni bir ivme kazandı. Toplumumuzda geleceğe ait bir güven oluştu. Ancak hala sonuç alamamanın ve verilen sözlerin hayata geçmemesinin yanında, son olarak Gnkur. basın bilgi notu ve MSB'lığının soru önergelerine verdikleri yanıtlarda, hiçe sayılarak personel yasa taslağındaki bir çok olumsuzlukların olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız! Örneğin; bir üniforması kefen olan assubaylar 'mevcut adaletsiz uygulamanın devamı ile' mahalle bekçisinden daha alt kademeden göreve başlatılıyor. Siz bu gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz ve taleplerin göz ardı edilmesi halinde size sınırsız destek veren assubaylarla ses getiren eylemler yapmak planlarınız içinde varmı?

926 Sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununun taslağını hukukçularımızla birlikte inceliyoruz. Ana konularla ilgili oluşmuş değerlendirmelerimiz var. Ancak teknik ayrıntıları tekrar gözden geçirip ayrıntılı çalışma yapacağız. Bütün meslektaşlarımızın beklentisi artık astsubaylarla ilgili adil bir hukuki çalışmanın yapılmasıdır. Eyleme gelince bugüne kadar bütün meslektaşlarımız bizim çizgimizden hiç taviz vermeden çalışma yaptığımıza tanıktır. Başından ne söylediysek şimdide onu söylüyoruz. Eylemin basamakları vardır. Basamaklandırılarak yapılan eylemlerde bu güne dek ciddi geri bildirimler alınmıştır. Yeri ve zamanı geldiğinde yapmamız gereken neyse onu yaparız.

 • Bireysel eylem ve çalışmalar yapanlarla ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Bireysel çalışmalar zenginliktir. Ancak, bireysel hareket etmek gücü dağıtmak olur. Bireysel çıkışlarla sonuç almak mümkün olmadığı gibi muhatapta bulmaz. Gelişmiş toplumlarda hak talep eden bireyler ortak hareket  ederler. Ortak hareket iş birliği demektir, güçbirliği demektir. Gücün kendisidir.

 • Sınıfımızı ilgilendiren önemli kararlarda şubelerinizin görüşlerine de başvuruyor musunuz?

Elbette. Gerek duyulduğunda şubelerimizden de, danışmanlarımızdanda yararlanıyoruz.

 • TEMAD genel merkez ve şubelerin gelir-giderleri web sitesinden neden yayınlanmıyor? Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

Türkiyede ciddi sivil toplum örgütleri,odalar, sendikalar ve meslek temsilcisi yapılar var. Bunlarda gelir giderlerine ilişkin bilançolarını genele açık sitelerde yayımlamazlar. Derneğimiz her 3 ayda Yüksek Denetleme Kurulu vasıtasıyla, zamanlı zamansızda Dernekler Masası ve Maliye Bakanlığı birimlerince denetlenmektedir. TEMAD Genel Merkezinden apartman yönetim kurulunundan beklediğimiz tarzı beklememiz doğru bir yaklaşım olmaz. Zaten 3 yılda bir yapılan Büyük Genel Kurulda bütün gelir giderler kongre üyelerine yani Şube Başkanlarımıza ve delegelerimize arz edilerek bilanço ibrası istenmektedir.

 • Genel merkezi kendi binasına taşımak istiyor musunuz? istiyorsanız ne yapacaksınız?

Genel Merkezimiz halen Maliye Bakanlığına ait bir binanın 4 katında konuşlanmış bulunmaktadır. Gönlümüzden geçen şey bize yakışır bir Genel Merkez binasını satın almaktır. Takdir edersinizki bu yüksek maliyetli bir satın alma ile mümkün olabilir. Yeterli, bu mali gücümüz oluştuğunda bu konuda bir adım atarız.

 • Çalışma grupları kurdunuz mu? Örneğin üyelerinize ve üye olamayan meslektaşlarımıza ücretsiz hukuki danışmanlık hizmeti vermeyi düşünüyor musunuz? Bu güne kadar hizmet verdiniz mi?
  Yaşlı ve kimsesiz meslektaşlarınız için projeleriniz var mı? Nelerdir? Neler yaptınız?

Bazı konularla ilgili çalışma gruplarımız var. Ancak bu konuda yeni bir yapılanmaya gitmek amaçlı çalışmalara başladık. Yakın zamanda daha profesyonel bir AR-GE oluşturcağız. Bu husustaki çalışmalarımızı yönetim kurulumuzdaki bir arkadaşımız  yürütmektedir. Hukuk komisyonumuz geçmişte meslektaşlarımıza ücretsiz hukuk danışmanlığı hizmeti verdi. Halende hukuki bilgiye ihtiyaç duyan meslektaşlarımıza bedelsiz danışmanlık yardımı yapmaktadırlar.

 • TEMAD Dergisi hakkındaki düşünceleriniz nedir? Dergi yayın kurulu varmı? İçerik olarak yeterli mi? Örneğin bu mücadelenin yıllardır önderliğini yapan kişilerin yazılarına da yer vermeyi düşünüyormusunuz?

Göreve geldiiğimizde aldığımız bir kararda farklı konseptte bir TEMAD dergisi çıkartmak oldu. İsmini GELECEK YÜZYIL koyduğumuz dergimiz astsubaylarn entelektüel birikimlerini, meslektaşlarımız ve kamuoyuyla paylaşma amacıyla yayın hayatına başladı. Başlangıçta şaşırtı bulunanan dergimiz meslaktaşlarımıza Şube Başkanlıklarımız bunun yanısıra Cumhurbaşkanlığı  TBMM Başkanlığı Başbakanlık Bakanlıklar milletvekilleri üniversiteler sendikalar ve sivil toplum örgütlerinede gönderilmektedir.

 • Üyelerin çok olduğu bölgelere alışveriş merkezleri kuracak mısınız? Vakıf, kooperatif faaliyetleriniz olacak mı?

Vakıflar konusunu ciddi olarak incelemekteyiz.

 • Siyasi Partiler ve Dernekler ile ilişkileriniz nasıl?
  a) Yazılı ve görsel basında sürekli Genelkurmay'a yüklenirken hükümete neredeyse hiç ses çıkarmamanız eleştiriliyor. Bu konuda neler düşünüyorsunuz?
  b) Bizim mecliste temsil edilmemizden daha büyük bir dileğimiz olamaz. Bu misyonu üstleneceğiniz konusunda ortak bir fikir oluşmuş durumdadır. Siz herhangi bir siyasi partiden yerel ve genel seçimlerde gelecekte aday olmayı düşünüyor musunuz?
  c) Adalet ararken meslek ve STK'nı yanımızda pek göremiyoruz. Bu durum adaletsizliğe uğramış meslek ve STK'na TEMAD'dan destek verilmediği için olabilir mi?

MSB ve Genelkurmay Başkanlığı kanunları incelendiğinde TBMM nin TSK personelinin özlük haklarıyla ilgili çalışma yapma sorumluluğunu Genelkurmay Başkanlığına verdiği görülecektir. O nedenle Genelkurmay Başkanlığının bir çalışma başlatması kanunun özü gereğidir. Bizim çıkış noktamızda o nedenle Genelkurmay Başkanlığıdır. Siyasete gelince, TEMAD asla bir siyasi yapının arka bahçasi olmayacaktır. Bütün siyasi partilere eşit  mesafedeyiz. Bizim işimiz siyaset değil meslektaşlarımız için hak ve adalet arama mücadelesidir. TEMAD ciddi bir psikolojik savaşla karşı karşıyadır. Bu psikolojik savaş benim ismim üzerinden yürütülmektedir. Bazı basın mensuplarına ve gazetecilere benim milletvekillliği teklifleri aldığım şekilde aslı astarı olmayan yalan haberler servis edilmekte, şahsıma olan inanç ve güveni zayıflatmaya yönelik yanıltma ve aldatma çalışmaları yapılmaktadır. Bahsi geçen bu konularla ilgili olarak hiç bir siyasi parti veya siyasi şahsiyetle görüşmem olmamıştır. Özellikle sosyal medyada sahte profillerle ortaya bir haber atılmakta ve akılları sıra bizi yıpratmaya çalışmaktadırlar. Benim tek önceliğim meslek onurumuzdur. Adalettir, haktır. Emekli olmayı müteakip TEMAD la ilgili çalışmaların içine girdim ve 5 senedir sahadayım. Geçmiş 5 senemde bu tarz hiç bir çalışmam olmamıştır. Meslektaşlarımız demokratik haklarını kullanarak siyaset yapabilir. Ancak hiç bir zaman TEMAD siyasetin içerisinde olmayacaktır. Buna izin vermem.

 • Derneğimizin tüzüğünün, çağdaş, demokratik bir değişiklik için son gn.mrk seçimlerinde karar alınmasına rağmen bugüne kadar bu neden gerçekleşmedi? Tüzük toplantısını yapmayı düşünüyor musunuz? Düşünüyorsanız, ne zaman?

Tüzükle ilgili bütün Şube Başkanlıklarının yazılı görüşlerini aldık. Genel Merkezimizde Yönetim Denetleme ve Disiplin Kurullarımızında katılımlarıyla tam zamanlı 3 toplantı gerçekleştirip konuyu olgunlaştırdık. Uygun zamanda Tüzük genel kurulunuda toplantıya çağıracağız.

 • Hukuksuz ihraçlar hakkında son genel merkez seçimlerinde  alınan karaları uyguladınız mı?

Göreve seçildiğimiz son genel kurulda ihraç edilen meslektaşlarımızın tekrar üyeliğe kabul edilmesiyle ilgili bir kararımız vardı. Biz büyümek istiyoruz. Güçlü olmak istiyoruz. Herkesi birleştirelim diyoruz. Aldığımız bu karar sonrası Dernekler Kanununa aykırı hareket etmek suçundan ayrı olmak üzere bütün meslektaşlarımız yeniden TEMAD a kazandırmanın önünü açtık. Takdir edersinizki derneklere üye olmak gönüllükle olur ve mevzuata göre beyanla başvurulması gerekir. Yine mevzuta göre başvuruları yönetim kurulunun oluruna sunulur. Hal böyleyken ve biz bu sistemin önünü tamamen açmışken davet beklenilmesi mevzuatın uygulama yönergesine terstir. Daha önce ihraç edilmiş arkadaşlarımızdan dileyenler yazılı müracaatla Şube Başkanlıklarına başvurabilirler.

 • Konular üzerinde bilgi ve söz sahibi kişilerin katılımıyla oluşturulacak bir komisyon vasıtası ile iç hukuka ve AİHM götürülecek veya açılacak dava konularının belirlenip dava konusunun alt yapıları oluşturularak komisyonun belirleyeceği yol üzerinde hayata geçirilmesin gerekliliğine inanıyormusunuz ve bu konuda çalışmalarınız oldumu?

Bizlerle ilgili her konuyu TEMAD hukuk komisyonundaki arkadaşlarımızla değerlendiriyoruz.

 • Arkadaşlarımız OYAK’ın revize edilerek faaliyetine devamından yanalar. Kurum iştiraklerinde hepimizin hakkı olduğundan her üyeye katılımları nispetinde hisse senedi verilmesi için kampanyalar yaptık, sonuç alamadık! Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Ayrıca AİHM açılan davanın ret edildiği OYAK dergisinde açıklandı. Bir yıla yakın süre geçti. Bu konuda son durum nedir?

Oyakla ilgili olarak bize ulaşan resmi bir bilgi yok. Yakın zamanda kararın bize ulaşabileceğini düşünüyorum.

 • Kalkınmada öncelikli illerde görev yapan kamu personeline kademe verilmesine rağmen bu hak bizlerden esirgendi. Ayrıca sağlık nedeni ile istekleri dışında resen sadece TSK personeli emekli ediliyor. Bu arkadaşlarımız sağlık nedeniyle ek iş yapamıyorlar. Emsallerinin derecesine ulaşamamıyorlar ve  büyük güçlüklerle hayatlarını devam ettirmeye çalışıyorlar. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Bir çalışma ve olumlu gelişme varmı?  

Yeni personel yasa taslağında bu konu yer alıyor. Malülen emeklilerin mağduriyetini biliyoruz ve bu konuda taleplerimiz vardır.

 • TEMAD web sitesinin üyelerine kapalı durumu haklı olarak eleştiriliyor. Tamamen özgür ifadenin ise bazı polemiklere ve sorunlara neden olduğunu da biliyoruz! Bu konu hakkında düşünceleriniz nelerdir? Web sitesini sakıncaları da dikkate alarak üyelerinize açacak mısınız?

Ciddi kurum ve kuruluşlar incelendiğinde hiç bir yapı üyelerinin kendi içlerinde yatay çatışmalarına zemin oluşturmaz. Biz önceki TEMAD web sitesinin bu anlamda bir yanlış uygulamanın içinde olduğu gerekçesiyle itiraz ediyorduk. Meslektaşlarımız arasında sahte profiller marifetiyle çatışma zemini oluşturulmaya çalışılmış ve güven zedelenmesi yaşanmıştır. Ben şahsen hiç bir zaman bu kabil tartışma platformuna yazı yazıp kurum eleştirisinde bulunmadım. Kaldıki meslektaşlarımız sosyal medya üzerinden fikirlerini umuma açık bir şekilde zaten beyan ediyorlar. Bize ulaştırmak istedikleri görüşlerinide TEMAD webmail sayfası üzerinden gönderebilirler.

Sayın Başkan, mücadele statejisi gereği açıklamadığınız sorularımızın yanında daha pek çok soru var. Bunları bizlerin öneri, dilek ve eleştirilerini takip ederek biliyorsunuz ama toplum en azından peryodik sürelerde sizden açıklamalar beklediğini bir kez daha belirtelim.

Açıklamalarınızın meslektaşlarımız arasında büyük bir memnuniyet yaratacağını, en azından bazı soruların yanıt bulduğunu düşünüyor www.emekliassubaylar.org sitesi yönetimi ve meslektaşlarımız adına teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Bir bayrak yarışı olan mücadelede size ve yönetim kurulundaki arkadaşlarınıza sevgi, saygı ve teşekkürlerimizi sunuyor, başarılar diliyoruz.  

 

Ögeyi Oylayın
(68 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#9 Elbirce 21-04-2013 13:12
Merhaba;
"Mücadele stratejisi" gereği yayımlanmayan soru-cevap bölümünü bilmeden yapacağımız yorumlar, yarım yamalak kalacak olsa da, konu hakkında birkaç kelam etmek gerekir. Soruların yanıtlardan daha net olduğunu, yanıtların genelde muğlak olduğunu söylemek mümkün.
Ben, 20.10.2012 Ankara yürüyüşünde ve 10.03.2013 İstanbul toplantısında bulundum. Yeni yönetimin, eski yönetime rahmet okutacak kadar girişken, atak ve başarılı olduğunu teslim etmekle birlikte; daha çok yapılacak iş olduğunu da eklemek gerekir.
Stratejinin getirdiği suskunluğun süresi, yönetimden birdenbire ayrılan iki yöneticinin neden bu yolu tercih ettiği, web sitemizin üyelerin bilgileneceği netlikte neden güncellenmediği vs. gibi çoğaltılabilecek sorularımızın yanıtlarını sabır, metanet ve hoşgörü sınırlarımızı zorlayarak, bu süre zarfında da TEMAD'a olan güven ve desteğimizi sürdürerek bekleyeceğiz.
Saygılarımla...
Alıntı
#8 Erdal Günşer 11-04-2013 09:31
Sayın Genel Başkanımızın "Yatay Çatışma" ifadesini "Yatay çalışma" olarak algıladığım için bu yazının altındaki diğer yorumumda buna yönelik eleştirel bir cümle kurmuştum. Yanlış anlamaya dayalı bu cümlemin oluşturduğu olumsuzluktan dolayı özür dilerim.
Alıntı
#7 Kemal Uğur 10-04-2013 19:36
11 yıldır assuaylar bu kadar adaletsizlik eşitsizlik görmemiştir. 1/4 verildi 0+0=0.00000 .Kimseyi kandırmasınlar ben 27 yıldır çalışıyorum 12 tayin gördüm. Kazan mı kaldırtmak istiyorsunuz?.. Vatan, Millet, Sakarya Bunlar gavuz gapçık boş laf, gerçek olan yayınladığınız tablodaki yarbaya 4500 gösterge verilmesi vatan millet 4500, 5600,6500 7800 ek göstergeler başkaları için, demek ki ben anladım ki vatan millet para, para, para assubaya da 1/4'ü= 0+0=0.0000=%0.0 ...

Arkadaşlar TEMAD 1 yıldır TV,Radyo,Gazetelerde assubayların durumlarını anlattı sağır sultan da duydu TESUD hiç bir proğrama katılmadı iyi de para alıyorlar, ek gösterge zamları nereden çıktı? Benim canım çıksın... Bu ne ya assubaylar bangır bangır bağırıyor açızzz diyor yanlış anlattı herhalde başkanımız, Sn.Ahmet KESER SUBAY dedi mi ben duymadım...

ERDAL GÜNŞER abi elini öpmek geldi birden TEMAD mesajını iletti hedef kitle algıladı ama ciddiye almadı sonucu görelim politikası devrede. Son adım (ALTIN VURUŞ) örgütlenme zamanı, ordu evlerinde 10 kuruş çay ucuz diye oralardan çıkmayan abilerim meydanlarda hak arama zamanı kalemin ucu subaylarda, bizler de ancak meydanlarda olabiliriz.
Alıntı
#6 Osman Ada 09-04-2013 18:00
Sn.Başkanın açıklamalarını eleştirmek kolay da daha önce 9 yılımızı boşa geçiren bir yönetim aklıma gelince bir şey söyleyemiyorum. Ben de özellikle sözlere rağmen personel yasasındaki eksiklikleri mahalle bekçisinden daha önemsiz kabul edilmeyi kabul edemiyorum. Kararlılıkla başaracağız.
Alıntı
#5 Erdal Günşer 07-04-2013 17:44
Sayın genel başkanımızın mütalaasını yeterli bulmadım. Bazı görüşlerine katılmıyorum. Sivil toplum örgütlerinin yatay çalışmalar yapmadığını söylüyor. Bunu ciddiyetle bağdaştırıyor. Eski yönetimin mesaj sayfası olmasaydı şu an yine onlar göreve devam ederdi. Ayrıca Türkiye'de ciddi sivil toplum örgütleri olsaydı Hülya Koçyiğit akil adam olmazdı. Konuşmaktan korkan beklentilere esir edilen bir topluma dönüştük.
Sayın başkanın da röportaja göre ifade ettiği gibi TEMAD AR-GE de sınıfta kalmıştır. Böylesi önemli bir konu ihmal edilirse SAyın Demirel gibi yapılan kilometreler övünç vesilesi olur.
TEMAD dergisinin son sayısını hiç beğenmedim. Emeğe saygısızlık etmek istemem, ancak günden güne gelişeceği yerde gerilemiş buldum. Kocaman resimlerle geçiştirilmiş.
Çok kasıntılı ve kasavetli bir röportaj olmuş. Keşke strateji gereği suskunluğun süresi sorulsaydı. Strateji bizim mi , başkasının mı diye bir güven sorunu gelişmektedir. Sosyal medya direnişi misyonunu tamamlamıştır. Basındaki yazı dizileri misyonunu tamamlamıştır. Artık insanlar aynı konuları fazla konuşmaktan usanıp birbirlerine sataşmaya başlamışlardır. Siyasal bölünmeler başlamıştır. Ana konunun havası dağıtılmıştır.
Bizler, yönetimi destekleyen bireyler olarak düşüncelerimizin gözardı edilmesine eyvallah desek de desteğimiz bir yere kadardır. Ciddi olarak kitlesel eylem veya bireysel çıkışların önünün açılmasına lüzum vardır. Lümpen ve çocukça eylemler bizim ses duyurma fantazimiz olarak kalacaktır.
Bir emekçi olarak halka değil muhatabımıza seslenmeliyiz. Muhatabımız hükümettir. Altın vuruşu yapmalıyız. Ya Türkiye bu demokratik başkaldırıya cevap verecek, ya da totaliter antidemokratlık adına bir tarih yazarak bizim mesleğimizi ve derneğimizi bir kin duygusuyla husumetle tarihten silecektir. Sayın başkandan hodri meydan beklerdim. Gemileri yakmasını beklerdim. Hala bekliyorum. Saygılarımla...
Alıntı
#4 yakup koşar 07-04-2013 12:40
Bahsettiğiniz üzere bizim evvelden beri devam eden rüzgarımız sn gen bşk ile birlikte fırtınaya dönüşmüştür. O dönem büyük bir çoğunluğu da maddi bir beklenti içerisinde olan camiamızın belli köz ve kıvılcımları bu fırtına ile birlikte alevlenmiş; büyük bir yangın beklentisi yaşadığımız o heyecanlı günler sonunda tekrar eskiden olduğu gibi küllenmiştir. İlgisiz, sorumsuz ve gamsız meslektaşlarımızın bu fırtına ile katılımını sağlayarak, camiamızda büyük ve kalıcı bir birliktelik sağlama fırsatı tüm ikaz ve uyarılarımıza rağmen (geri tepilerek) kaçırılmıştır. Halen de açıklamalar yeterli ve tatminkar değildir. Her zamanki gibi temkinli,dikkatli bir şekilde mücadele stratejisi devam etmekte ve 1'incisinde olduğu gibi şu anda taslağını esefle okuduğumuz 2'nci kanun da elimizden kaçmak üzeredir. 3'üncüsünün sonucu da bugünlerden bellidir (perşembenin gelişinin çarşambadan belli olduğu kadar). NET VE EMİN OLDUĞUM BİR HUSUS VARDIR Kİ; HAZIRLIĞI,TASLAĞI VE KANUNLAŞMASI ESNASINDA MÜDAHİL OLAMADIĞIMIZ VE DÜZELTEMEDİĞİMİZ KANUNLAR BİR DAHA DÜZELTİLEMEYECEKTİR (2100 YILINA KADAR) MAALESEF "BUGÜN 1930'LARIN KANUNLARI İLE YÖNETİLİYORUZ" VB SLOGANLARIMIZDA BİR KAÇ YIL İÇERİSİNDE KAYBEDECEĞİMİZ DEĞERLERİMİZ ARASINDADIR.
NOT: BU MENSUBU OLDUĞUM VE GURUR DUYDUĞUM CAMİAM ADINA BİR ÖZ ELEŞTİRİ OLUP, HEDEFTE KİMSE YOKTUR.YANLIŞ ANLAŞILMAMAK DİLEĞİYLE...SAYGILARIMLA.
Alıntı
#3 Adilhan Şanlı 07-04-2013 12:02
Egri oturup dogru konuşmak gerekirse bu güne kadar merak edip de yanıt alamadıgımız soruların çogu sorulmuş Sayın KESER'e. Ancak yanıtlar şeffaflıktan ve doyuruculuktan çok uzak.Sanki yasak savılmış gibi yanıtlar verilmiş.Açıklamalar bir giz perdesinin ardına saklanmış ve bu yapılırken de sınıf çıkarlarımız öne sürülmüş.Sayın KESER günümüzdeki bütün kurum ve kuruluşların yönetim şeklindeki en önemli kıstaslardan olan şeffaflık ve katılımcılık gibi olmazsa olmazları es geçmiş."Ben sizin babanızım.Ben ne dersem o olur...!" mantıgı ile neredeyse bütün soruları kaçamak yanıtlamış.Söyleşi ile ilgili tek tek sorulacak o kadar çok soru var ki yazmakla bitmez.Bir kaç örnek verelim.Dergi ile ilgili sorulan soruya ve verilen yanıta bakar mısınız? Sanki dagıtımı kimlere yapılıyor denilmiş.Bir başkası;"Arkadaşlarımıza "hukuki destek saglanıyor mu?" sorusunun yanıtı "Hukuki bilgi veriliyor" şeklinde. Bilgi vermekle hukuki destek saglanmış mı oluyor acaba? Sayın Başkan haksızlıga ugrayıp avukatlık destegi isteyen çalışan arkadaşlarımızın çıglıklarını duymuyor olmalı. Sayın Başkana son soru; bir kardeşimiz aylardır yazıyor ve soruyor "Beni ihraç eden Şube Başkanına mı geri dönüş için müracaat etmem gerekiyor...? "Bu şube başkanı hayır derse ne yapması gerekiyor acaba? Seni genel kurul affetti ama bir de şube başkanının affına mazhar olman gerekir mantıgı ile mi geri dönüşler saglanıp bütünlük saglanacak? Yoksa arkadaşlarımız hukukun eşit ve adil kollarına mı sıgınacak?
Sosyal haklarımız konusunda da "BİZ AÇIZ DİYORUZ" Başkan ilaç öneriyor.Ama hepsinin üzerinde de "TOK KARNINA İÇİLİR...!" deniliyor diyerek kapatalım konuyu.Başkanımızı daha fazla üzmeden...
Alıntı
#2 Rafet Duran 07-04-2013 10:52
Sayın Başkanın, siyasi bir söylem içine girerek mevcut popüleritesini kaybetmeyecek kadar zeki olduğunu düşünüyorum.
Bu yorumu yaparken kendim için ise: Siyasi eleştiri yapmak, bir siyasi tavır belirleyerek ona göre yorum ve değerlendirme yapmak kesinlikle benim tutumum değildir. Bizler adına hak mücadelesinde doğru ne ise onun peşinden gitmek değişmez ve değiştirilemez inancım olmaktadır.
Bu inancım gereği; hepimiz biliyoruz ki, teammüller gereği, bizlerin tüm özlük ve sosyal hakları ile ilgili teklifler, Gnkur.Bşk.lığınca hazırlanarak MSB.lığına gönderilmektedir.
Silahlı Kuvvetlerin tüm işleyişini ve her personelini yakından ilgilendiren üç ana yasa mevcuttur.1. İç Hizmet Kanunu 2. TSK Personel Kanunu 3. Askeri Ceza ve Disiplin Kanunu.
Gnkur. Bşk.lığının hazırlayıp, hükümete teklif ettiği Askeri Disiplin Yasası; daha önce hiçbir hukuk normunda suç olarak tanımı yapılamayan ve amirler tarafından suç olarak görülüp, kendilerine tanınan yetkilerle bu fiiller Disiplin Tecavüzü olarak cezalandırılmaktaydı. Ulusal ve Uluslararası hukuk çevrelerinden alınan yoğun tepki ve itirazlar sonucu bu kabahatler artık YASA NORMU haline getirilmiş ve itirazların önü bu yasa ile kesilmiştir.
Buradan şunu söylemek istiyorum. TEMAD’ın bu konu hakkında yaptığı itirazlar hükümet tarafından dikkate dahi alınmamış, Gnkur.Bşk.lığının hazırladığı Disiplin Yasası Teklifi aynen yasalaşmıştır.
Şimdi İkinci önemli yasa teklifi yapılmak üzeredir. Taslak metinden okuduğumuz kadarı ile:
a. Başlangıç derece ve kademesindeki haksızlık devam etmektedir.
b. Assubaylar kendi aralarında tazminat kategorilerine ayrıldığı gibi, subaylarla mukayese bakımından sanki sus payı verilmiş görüntüsü vardır.
c. Başlangıç derecelerinin Fak.Mez.8/1, Yük.Ok.Mez.9/2 ve Lise Mez.10/1 olarak Gnkur.Bşk.lığınca 2012 Yılında MSB.lığına teklif edildiği, MSB.lığınca da, kanun tasarısı şekline getirilerek, BAŞBAKANLIĞA gönderildiği, MSB.nı Sn.YILMAZ’ın 12 Temmuz 2012 tarihli yazısı ile TBMM gönderilmiş ve soru önergesine cevap olarak kamuoyuna duyurulmuştur..

Her nedense, Gnkur.Bşk.lığının hükümete, 8/1 ve 9/2 olarak yaptığı yasa değişiklik teklifi, 926 Sayılı Kanunun Değişiklik Taslağına tekrar 9/3 ve 9/1 olarak girmiştir.

Bu geri dönüşe sebep, Gnkur.Bşk.lığı mıdır? Ciddi bir kurum, birkaç ay önce yaptığı tekliften vaz mı geçmiştir? Yoksa hükümet çevrelerinin itirazı sonucunda mı vazgeçilmiştir? Bu durum sorgulanmış mıdır? Açıklığa kavuşturulması zorunlu değil midir? Bu sorunun nedenleri ve hangi kurumun sebep olduğunu öğrenmek meslektaşlarımızın hakkı değil midir?

926 Sayılı Personel Kanunu Tasarısındaki olumsuzlukların giderilmesi de aynen Askeri Disiplin Yasasındaki gibi mi olacaktır? Kısaca ikinci ana kanunda iki- sıfır kayıp mı olacaktır? TEMAD’ın müdahilliği sonucu, Gnkur.Bşk.lığına, daha da önemlisi hükümete olumlu bir etki sağlamış mıdır?

926 Sayılı Kanunun Değişiklik Taslağı aynen yasalaşırsa, sorumlu Gnkur.Bşk.lığı ve hükümet hangi taleplerimize olumlu cevap vermiş olacaktır?

Gnkur.Bşk.lığının yıllarca yaptığı ezberlenmiş, kronik bir açıklaması vardı: Mealen: “TSK.lerinde özlük hakları ile ilgili çalışmalar bir bütün olarak ele alınmakta, bu husustaki çalışmalar İHTİYAÇ DUYULAN ZAMANLARDA tüm personeli kapsayacak şekilde yapılmaktadır.” Denilmektedir.

Kısaca, Gnkur.Bşk.lığı kendisi ihtiyaç duyduğunda, istediği teklifleri hazırlayıp gönderiyor, hükümet de aynen yasalaştırıyor.

Tekraren soruyorum: İkinci ana Kanun olan 926 Sayılı Kanunda bizlerin ve bizim STK.nun etkisi olabilecek mi? Olmayacaksa ne olacak?
Alıntı
#1 EMEKLİASSUBAYLAR 07-04-2013 10:15
Sn.Mustafa ÇOŞKUN'un mesaj panosundaki yazısı konunun ilgisi nedeniyle buraya alınmıştır
Bugüne kadar merak ettiğimiz ve endişe duyduğumuz konuları zaten sayın başkana buradan ileterek yanıtlar bekledik söyleşideki kararlılık memnuniyetimizdir, lakin site yönetiminin daha birçok sorumuz vardı bunlara net yanıt aldık ama mücadele stratejisi gereği başkanın ricası ile şimdilik yayınlamadık açıklamaları da önemlidir.Site yönetimi ve sayın başkana teşekkür ediyoruz, temsilcimize haklı mücadelemizde başarılar temenni ediyoruz.
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
Baş öğretmenimiz ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi şahsında tüm öğretmenlerimizin ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN... Demokrasinin, adaletin, huzurun ve refahın hakim olduğu nice öğretmenler günü kutlamak dileklerimizle sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.
Perşembe, 24 Kasım 2022
E. ASSUBAYLAR GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU YÖNET
BAĞIMSIZLIK SAVAŞIMIZIN KAHRAMANI VE LAİK, DEMOKRATİK CUMHURİYETİMİZİN KURUCUSU, EBEDİ ÖNDERİMİZ VE BAȘKOMUTANIMIZ BÜYÜK DEVRİMCİ GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'Ü BEDENEN ARAMIZDAN AYRILIȘININ 84. YILINDA SAYGI, ÖZLEM VE ŞÜKRANLA ANIYORUZ... RUHU ŞAD, MEKANI CENNET OLSUN. 10 KASIM 1938 ! Bir devre damgasını vurmuş, dünyanın gidişatını değiştirmiş, yalnızca y...
Perşembe, 10 Kasım 2022
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN. Cumhuriyetimizin 99. Kuruluș Yıldönümü kutlu olsun. Laik Demokratik Cumhuriyetimizin kurucusu Yüce Atatürk, silah arkadașları ve devletimizin bekası uğrunda canlarını veren aziz șehitlerimize minnettarız, ıșıklar içinde uyusunlar. Gazilerimize de șükranlarımızı sunuyoruz...
Cumartesi, 29 Ekim 2022
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ