×

Uyarı

JUser: :_load: 932 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.

ANLAŞILDI KONU YİNE OYAK…

oyak

Son zamanlarda OYAK hakkında değişik yorumlar yapılıyor. Bazı köşe yazarları  da konuyu irdeliyor.  Meslektaşlarımızdan gelen yorumlar temel olarak iki-üç ayrı görüşün dışına çıkmıyor.

Birinci görüşte ; OYAK’ın resmi görüşü. Yani OYAK’ın TSK mensuplarına hizmet vermek için kurulmuş bir yardım sandığı olmasından öte yerli sermayeyi temsil etmesi, yerli iş gücü yaratmasıyla ülkemize sağladığı katmadeğer en ön plandadır.
 
İkinci görüşe göre OYAK faydalıdır. Ancak üyelerine eşit davranmamaktadır. Üst düzey askerlere ayrımcılık yapmaktadır. Ayrıca verebileceği nemaların altında nema vermektedir. Kârlılığı tartışılır. Sonuç olarak kötünün iyisi… 
 
Üçüncü görüş ise OYAK’ın imtiyazlarla ayakta duran bir kurum olduğunu savunmaktadır. OYAK’ın devletten sağladığı imtiyazların serbest piyasa şartlarına uymadığını savunmaktadır.  Zorunlu üyelik, en temel özgürlüğü kısıtlayıcı gerekçe olarak gösterilmektedir.
 
Ülkemizde son zamanlarda “Bunlar” siyaseti yapılmaktadır. “- Bunlar var ya bunlar… “ diyerek başlayan sözler halkımıza belirli bir görüşü savunan kitleleri şikayet etmek için kullanılmaktadır. En tesirli yanı da, polis biber gazı kullanırken, kış günü tazyikli soğuk su ile eylemci püskürtürken ve vatandaş neler oluyor yahu derken , yükselen “-bunlar var ya bunlar…” ifadeleri sanki linç sloganı halini almıştır.
Bir de kronik “- Bunlar var ya bunlar…” vardır. İşte O “bunlar”  konuştuğunda halkı askerlikten soğutmakla suçlanırlar. O bunlar sözde dış mihrakların etkisi altına girmiş kişilerdir. O bunlar sözde  milli şuurunu yitirmiştir. O bunlar sözde insanların içine kuşku düşürerek Türk Silahlı Kuvvetlerine asimetrik saldırmaktadırlar.
Yukarıda saydığım üç maddenin egemen güç tarafından yorumu çok acıdır.  Birincisi vatanseverler, ikincisi cahiller, üçüncüsü  ise “bunlar”.  Bu düşüncemi, uzun yıllardır OYAK Yönetim Kurulu Başkanlığında bulunan ve halen bu görevde olan Sayın Yıldırım Türker’in sözlerinden yorumluyorum.
 
Ne diyor Sayın Türker;
“Yine de inanmayıp iyi neticeleri takdir edemeyen bir kısım üye hayret duygumuzu abartısız şekilde çoğaltıyor. Bir kısım kendini bilmez, ileriyi göremeyen, kıskanç, büyük gayeyi göremeyip küçük çıkar peşinde koşan aymaz ve yönlendirilmiş kimselerin çıkardığı kasıtlı dedikodulara inanan olmasına üzülüyoruz. Bazı art niyetli kişilerin burayı bir güç kanıtlama platformu görmek için çabalaması, bireysel eşitlik prensibine sıkı sıkıya bağlı varlığımızı yıkmaya gayret göstermesi, bunun böyle algılanmasına rağmen vakur çizgi izlememizden cesaret alarak terbiyesizliğe varan beyanları yaymaya çalışanları ibretle izliyoruz.”
Yukarıdaki metinde gösterilen aba altındaki sopaya rağmen Sayın Meslektaşlarıma  “Değerler”den  birinden söz etmek istiyorum. Empati yapma gereğinin altını çizmek istiyorum. Biz emekli assubaylar olarak “Biz kimiz, Ne istiyoruz.” diyoruz. Bunu söylerken de şunu vurguluyoruz. Hiç kimseden farklı bir ayrıcalık beklemiyoruz. Biz anayasal haklarımızı istiyoruz.  İmtiyazlara karşı  çıkıyoruz. Bu düşüncelerimizde sanırım OYAK hariç demiyoruz. Her türlü ayrımcılığa ve adaletsizliğe hayır derken kendimizi aynı üniformayı giydiğimiz subaylar ile haklı olarak kıyaslıyoruz.  Ayrıca bir çok emekli subayın da yıllara dayalı  nema eşitsizliğinden şikayetçi olduğu aşikardır.
 
TSK’nde son yıllarda çok önemli değişiklikler oldu. Bu değişiklikler TSK’nin yeniliğe açık olduğunu gösterir. Lojmanlarda erlerin çalıştırılmamasından başlayarak, orduevlerinde planlanan sivilleşme çabalarına kadar bir çok olumlu değişiklik bunun göstergesi. Vatandaş  kahvede 50 kuruşa çay içerken, benim orduevinde bu çayı  10 kuruşa içmem, bunun sebebinin ise bana çayı ikram eden askerin bu hizmeti bedelsiz sunmasından kaynaklanıyorsa bu himayeciliktir.  Bu söz başta TBMM’de uygulanan fiyat tarifesi olmak üzere bu kapsama giren diğer devlet kurumları için de geçerlidir. Buna benzer sebeplerden dolayı OYAK vesilesi ile TSK personeline bazı  ayrıcalıklar sağlanmıştır. Bazılarımız da bu ayrıcalığı  ister kulağından,  ister kuyruğundan bir yerinden yakaladık.  En kötüsü de son yıllarda nema alanlar kendilerinden önce çalışıp, emekli olup nema alamayanların birikimlerinin nemasını  da aldılar. Biz eğer 9 Ekim’de yürüdüysek,  intibak hakkımızı  istiyor isek öncelikle bize haksızlık yaptığına inandıklarımızla aynı konuma düşmemeliyiz.  “-Bana yüzde 20 nema versinler de nasıl verirlerse versinler.” demek sanırım bize yakışmaz. Biz nasıl aynı kanunlarla çalıştığımız insanlarla aynı  kapsamda değerlendirilmediğimizden şikayet ediyorsak, kayıtlı ticari şirketlerin de kendisiyle aynı kulvarda koşan diğer şirketlere gösterilen ayrıcalığa itiraz etme hakkı vardır.  Eğer OYAK 1961’de kurulmuş ise bu yıla kadar geriye doğru gerçek muhasebe çalışması yapılıp yıllara göre banka faizleri ile doğru orantılı nemalandırma ile eski üyelerin hakları  iade edilmelidir. Nitekim KEY ödemeleri nasıl yapıldı görüyoruz. Hiçbir şey zor değil… Önemli olan hakkın yerini bulmasıdır.
Bu vesile ile aşağıdaki şiiri, düşüncelerimizi duyunca hayretler içinde kalanlara atfediyorum;
 
Uyuşamayız, yollarımız ayrı
Sen ciğercinin kedisi, ben sokak kedisi.
Senin yiyeceğin kalaylı kapta
Benimki aslan ağzında.
Sen aşk rüyası görürsün, ben kemik
Ama seninki de kolay değil kardeşim
Kolay değil hani
Böyle kuyruk sallamak tanrının günü…
                         Orhan Veli Kanık
Saygılarımla… 
Ögeyi Oylayın
(6 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#11 AKALP 12-02-2011 23:58
Ben oyak üyesiyim ama bizler kuruma üye olmadan kurumda hakları olanlar vardı biz hazıra bizden sonrakiler daha da hazıra konduk ileride emekli olacaklar daha da hazıra konacak oysa hepimiz ayni şertlarla üye olmadıkmı hepimiz maaşımızın brüt % 10 unu ödemedikmi o halde herkese hakları hisse olarak hesaplanıp verilmelidir.
Alıntı
#10 Adilhan Şanlı 12-02-2011 21:53
Sayın GÜNŞER;Kanayan bir yaramıza parmak basarak hem kanamayı durdurmaya çalışıyorsunuz hemde yaramızı acıtıyorsunuz.Acılardır aslında insanı uyanık tutan.Ama acıya acıya kokma aşamasına geldik.Önüne gelen sövüyor sayıyor.Bu kervana enson katılanda OYAK YÖN.KUR.BŞK.nı.Bu yıldırım Türker denilen emekli buyurgan açıklamalarında kimlere hakaret ediyor.Ben kendisine hakaret etsem davasını OYAK avukatları üstlenir.Oysa aynı konumdaki Arkadaşımız Selçuk İÇER'i ne yazıkki TEMAD Avukatları bile savunamadı.Tabi durum böyle olunca adam çıkıp terbiyesizde der yönlendirilmişte der.Kendileri mahkemeye verip kaybettikleri Vahap Munyar ile Yigit Bulut ve diğer iki ekonomi yazarı davasında Avukatlık ücretlerini ve mahkeme masraflarını ceplerinden mi ödediler hesap vermelidirler.ABD'de bir vali bir beyzbol maçına bilet parası vermeden bilet aldığı için bütün entrikalarla olayı kapamaya çalışıp kapatamadığı için istifa etmek ve 64 bin dolar ceza ödemek zorunda kalmıştır.Bu cezanın 4 bin doları bilet parası geri kalanıda yalan söylediği için verilmiştir.Bizdeki buyurgan ise hem hiç açıklanmayan dolgun bir maaş alıyor hemde bu maaşının kaynağı olan insanlara "terbiyesiz"diyebiliyor.Bu insana hesap soracak kimse yokmudur?Oldu olacak gelsin "DÖN ARKANI ASSUBAYIM"desin ve cebinden çıkardığı tebeşirle"28 GÜN HAPİS" yazsın.Bizi böyle durumlarda bile savunamayan temad'a ve hukuk bürosuna alkışlar.
Alıntı
#9 Mehmet AKPINAR 12-02-2011 19:39
Merak edilecek bir durum yok,Haziran'a kadar yapamazlar ise seçimleri kazandıkları taktirde yeni dönemde zaten OYAK'ı lav edecekler tüm kurumu da yandaşlarına pazarlıyacaklar,olmaz mı dediniz ,iyi düşünün olmaz dediğiniz neler olduğunu iyi hatırlayın,olduğunda bende size tarihe not düşmek adına bunu yazmıştım dediğimde haklısınız demeyin,oyunuzu AKP'ye Temad seçimlerinde de oyunuzu mevcut yönetim yada yandaşlarına vererek durumu kolaştırın,bu sayede hepbirlikte OYAK tan kurtulmuş oluruz.Bu yıl belirlenen %12 nema komik bile değil rezalettir,bu paraların nerelere gittiğini sorgulayan Temad Gn.Sekteri gibi meslektaşlarımız oradalar onlar herhalde bir yanıt verirler,pardon vermezler veremezler tabiki,zira onlar oraya kendi ikballeri için gittiler bir an unutup toplumumuz adına gittiklerini düşünmüştüm özür dilerim.
Alıntı
#8 NEVZAT 12-02-2011 19:22
TÜM YORUMCULARI KUTLUYORUM VE ONLARA KATILIYORUM.
Alıntı
#7 NEVZAT 12-02-2011 19:14
OYAK NE VERİYORDA MENMUNSUN MESLEKTAŞIM.NE BÜYÜMESİ KENDİSİNE İŞ ALANI AÇIYOR.AÇILAN ŞİRKETLERDE KİM ÇALIŞIYOR.PEKİ KAR PAYLARI NEREDE.YURT DIŞINDA ALINAN ANKER MANK IN SÜREKLİ ZARAR ETTİĞİNİ BİLİYORMUSUNUZ VE ZARARI OYAK'CA KARŞILANIYOR.PEKİ NEDEN KAR PAYI ARTARAK BÜYÜMÜYORDA AZALARAK BÜYÜYOR.NERELERDE TATİL YERLERİ VAR VE İŞ ADI ALTINDA NERELERE GİDİLİYOR BİLİYORMUSUNUZ.KİMLERE NE PARALAR ÖDENİYOR BİLİYOMUSUN YOK.ALDIĞIN ÜÇ KURUŞA ŞÜKÜR DERSEN BİLMEM AMA BEN DEMEM HAKKIMIZ ÇOOOK BÜYÜK.BİLANÇOSUNU VE HARCAMA KALEMLERİNİ GÖRSEN HERHALDE DÜŞER BAYILIRSIN.HUZUR HAKKI.EV KİRASI.GEREKSİZ ÜYELERE ÖDENEN AİDATLAR.ARABA YAKITLARA.İŞ ALTINDA TATİLLER.BİR SENE SERMAYE ARTIRIMINA GİTMEDEN KAR PAYI DAĞITSA YA GÖREYİM.YOOK NEDEN KENDİ HARCAMALARI KISIR.BİRAZ GÖZÜNÜZÜ AÇIN.ERDEMİRİN KARI BİZE VERİLEN KAR PAYININ BELKİ ON KATI DİĞER ŞİRKETLERİ SAYMIYOM.ORADA ÇALIŞAN ARKADAŞIM VAR KAR PAYINI SÖYLÜYOM GÜLÜYOR.BİZ ÇALIŞANLAR SİZDEN FAZLA ALIYORUZ DİYOR.
Alıntı
#6 Ersen Gürpınar 12-02-2011 17:32
OYAK Yönetim kurulu başkanı zat-ı muhterem eleştirilerden rahatsız utanmasa nankör diyecek; Kurum iştiraklerinde kimler yönetim ve denetim kurulunda, kimler istihdam ediliyor yüreği yetiyorsa bunu açıklasınlar OYAK kimsenin babasının çifliği değildir, tüm kurum iştiraklerinde hakkı olan üyenin birikmiş parasına üç kuruş nema verip kapının önüne koyacaksın sonra biz ordu personelinin güvencesini sağlıyoruz masalı anlatacaksınız masallara karnımız tok ; Kurum iştiraklerinde tüm üyelerin hakkı vardır,lotarya çekilişi gibi varlık satışından belli bir kesimi nemalandırmak sosyal adalet ilkesi ile ters düşüyor,benim zamanımda OYAK RENAULT satılmadıysa kendimi lotaryoda şanssızmı sayacağım böyle bir yardımlaşma kurumu olabilirmi? Şimdiki uygulama vicdan, adalet yada başka bir değer yargısı ile kabul edilebilirmi ? KURUM İŞTİRAKLERİNDE KURULUŞUNDAN BUGÜNE TÜM ÜYELERİN HAKKI OLDUĞUNDAN KATILIMLARIMIZ NİSPETİNDE HİSSE SENEDİ VERİLMELİDİR BU TALEBİMİZDEN VAZGEÇMİYECEĞİZ
Alıntı
#5 Ersen Gürpınar 12-02-2011 17:00
OYAK Yönetim kurulu başkanı zat-ı muhterem eleştirilerden rahatsız utanmasa nankör diyecek; Kurum iştiraklerinden kimler yönetim ve denetim kurulunda, kimler istihdam ediliyor yüreği yetiyorsa bunu açıklasınlar OYAK kimsenin babasının çifliği değildir tüm kurum iştiraklerinde hakkı olan üyenin birikmiş parasına üç kuruş nema verip kapının önüne koyacaksın sonra biz ordu personelinin güvencesini sağlıyoruz masalı anlatacaksın masallara karnımız tok ;Kurum iştiraklerinde tüm üyelerin hakkı vardır,lotarya çekilişi gibi varlık satışından belli bir kesimi nemalandırmak sosyal adalet ilkesi ile ters düşüyor,benim zamanımda OYAK RENAULT satılmadıysa kendimi şanssızmı sayacağım böyle bir yardımlaşma kurumu olabilirmi? bunu bile bilmiyorlarmı? TÜM ÜYELERE KATILIMLARI NİSPETİNDE HİSSE SENEDİ VERİLMELİDİR BU TALEPLERİMİZDEN VAZGEÇMİYECEĞİZ
Alıntı
#4 Hüseyin ÇETİN 12-02-2011 02:46
Merkez Bankasından emekli olan çalışanlarının emekli maaşlarının miktarları TV. de haberlerde açıklandı, en düşük memuru 5000 TL. emekli maaşı alıyormuş. Merkez Bankasının bir fonu varmış bizim OYAK benzeri çalışanlardan bu fona kesinti yapılıyormuş ve emekliliklerinde yapılan kesintiler maaşlarına yansıtılıyormuş. Merkez Bankasından emekli olanların aldıkları ile OYAK'ın bize verdiklerine bakınca SADAKA aldığımızı gördüm, yanlışsam aksini söyleyin.
Alıntı
#3 Orhan ORHUN 10-02-2011 22:33
Yıldırım TÜRKER ve Coşkun ULUSOY kendileri ve OYAK hakkındaki görüşlerimizi öğrenmek istiyorlarsa anket düzenlesinler. Anket düzenlemek zor bir iş değil.
Alıntı
#2 Hasan ÇANKAYA 10-02-2011 17:15
Yıldırım Türker yıllardan beri Coşkun ulusoy ile birlikte Oyak'ı yönetiyor. Bu kadar süre aynı yerde kalanlar bizlerin parasıyla ne tür ilişkiler geliştirdiler acaba. Bu performans karşılığında derhal istifa etmeliler. Coşkun Ulusoy ne kadar maaş alıyor açıklansın.Özal'ın prensi olarak Ziraat ve Halk bankası müdürlüklerini biliyoruz. Hangi başarısı var.

Yıldırım Türker eleştirilerin önüne geçmek için bu başarısızlığı eleştirenlere son dergide terbiyesizlik demiş kınıyorum. Halen kendini Korgeneral bizleride emir eri görüyor.
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
GAZİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN TBMM'nin, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'e ''Mareşal'' rütbesi ile ''Gazi'' unvanı verişinin 102. yıl dönümü ve Gaziler Günü törenlerle kutlanacaktır. Kahraman gazilerimizin, oluşan bedensel engellerinin yanında başta devletimizin mevzuatlarından kaynaklanan birçok sıkıntısı olduğunu biliyoruz. Gazilerimize devletimizin yetkililerince...
Salı, 19 Eylül 2023
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
EMPERYALİSTLERİ DİZE GETİRDİĞİMİZ 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI'MIZIN 101. YILI YÜCE TÜRK MİLLETİNE KUTLU OLSUN. ORDU YOK DEDİLER KURULUR DEDİ PARA YOK DEDİLER BULUNUR DEDİ DÜŞMAN ÇOK DEDİLER YENİLİR DEDİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK Saygıdeğer Üyelerimiz İtilaf Devletleri tarafından son dönemlerinde bütün orduları dağıtılan, işgal edilen ve tersanelerine g...
Çarşamba, 30 Ağustos 2023
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
ZAFER HAFTASI KUTLU OLSUN Osmanlı İmparatorluğunun SEVR ile parçalanmasına HAYIR diyen bir avuç kahraman ATATÜRK önderliğinde 19 Mayıs 1919 tarihinde başlattıkları kurtuluş mücadelesini 26 Ağustos 1922 yılında Afyon Kocatepe'de başlayan dünyanın takdirini kazanan bir taarruzla bozguna uğrattıkları düşmanı 30 Ağustos'ta kesin yenilgiye uğratarak ülkemizin bağımsı...
Cumartesi, 26 Ağustos 2023

Son Eklenenler

Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ