Assubay Statüsü Gereklidir, Kaldırılamaz, Diyorsanız. Nedenlerini Gösteriniz?

Genelkurmay Başkanlığı’nın hükümete yapmış olduğu assubaylara ilişkin özlük haklarının iyileştirilmesine Maliye Bakanlığının, yani Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)nin olumsuz görüş bildirdiğinden bundan birkaç gün önce haberdar olarak “Madem Görmüyorsunuz Kaldırın Assubaylığı” başlığı altında konuyu ele aldık.

Yazı kısa sürede binlerce okuyucu tarafından okundu,

Çoğu makale şeklinde olan onlarca fikir ve düşünce assubaylar tarafından yazıya eklendi,

Fikirleriyle yazıya katkı sağlayan hiç  kimse “Assubaylık Kaldırılmasın” demedi,

Eğer “Assubaylık dünyanın her ordusunda var, assubaylığın kaldırılması düşünülemez” şeklinde düşünerek bu statünün devamından yana olanlar varsa şayet;

Neden gerekli olduğunu anlatarak, artık toplumu ikna etmek durumundadırlar, -kaldı ki toplumda da assubaylara yönelik yıllara sâri oluşmuş bir kanaat vardır-

Evet, soruyu tersten soruyor ve diyoruz ki “Sizce assubaylık niçin gereklidir?”

Türk toplumunun böyle bir statüye ihtiyacı  var mıdır?

İnsanlar niçin assubay olmalı?

İnsanların assubay olması için, sosyolojik açıdan, psikolojik açıdan gerekçeleriniz nelerdir?

Nasıl bir assubay hayaliniz var?

*** 

Hali hazırdaki çalışan ve emekli assubaylar sosyolojik, psikolojik ve maddi açıdan büyük sıkıntılar yaşıyor.

On yıldır Türkiye’yi yönetmekte olan güçlü iktidarın da TSK’nın zaman içerisinde assubaylara yönelik yarattığı olumsuzluklarını ortadan kaldırmadığını, üstelik subay ile assubay arasındaki ücreti subay statüsünün lehine daha da geliştirerek sürdürdüğünü görmekteyiz.

Gelirde bir iyileştirme var mı? Yok,

Tek kişilik ceza sisteminde değişiklik var mı? Yok,

Assubaylardan kimilerinin toplu erat karşısında aşağılanmasına devam edildiğine dair pek çok haber mevcut. Bu durumun düzelmesi için subaya “geçmişi unut, artık şöyle yap” diyen olsa, eski kafalılar ikaz edilse, böyle haberler ortaya çıkar mı?

Assubay ya “açlık” ya da “yoksulluk” sınırı altında bir gelirle yaşam kavgasına devam ediyor,

Genç assubay, emekli assubay meslektaşını gördüğünde geleceğinin vahametini de görmeye devam ediyor,

Assubaya birinci derecenin dördüncü kademesini verdik derken, aslında Sayıştay denetimine takılan subayda olmayan derecenin verildiğini haber2000 yazarı Erol Erdem 11 Mayıs 2012’de “Astsubayların İntibak Yasasından beklentileri Nedir?” başlığı altında açık seçik yazmış,

Yarım asırdan fazladır haksızlığa uğruyorum diyen bir Türk assubay camiası var mı? Var,

Onca hak isteyen, bu uğurda eylem yapan, düşünce üreten assubaya rağmen assubaylara yönelik bir iyileştirme yapılmış mı? Hayır,

Öyleyse, assubaylık niçin gereklidir, önce assubaylara sonra da assubay kaynağı olmaya aday topluma durum anlatılmalıdır.

***

Son söz,

Görülmeyen, kişilerin gelişime engel olan, talepleri hiçbir şekilde kabul görmeyen, kişileri mutsuz kılan Assubay Statüsü kaldırılmalıdır,

Onca fakülte mezunu assubaya rağmen üniversite bitirenler subay olarak vatan hizmetini, assubaydan bir üst statüde, onun komutanı olarak yapmaktadırlar mı? Evet,

Yapılan bu uygulama aynı zamanda assubaya TSK’da verilen önemi, değeri göstermekte midir? Evet,

O halde tek statüye geçmek hiç de zor olmasa gerek,

Tek statüye geçilmeli, kişiler branşlara göre teğmenlikten başlayarak atanmalı; rütbe ilerlemesi, belirlenecek kadrolara göre, kişinin performansına, gelişimine istinaden yapılmalıdır.

Ögeyi Oylayın
(57 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#7 Mehmet KARTAL 11-12-2012 21:12
Assubaylık kaldırılmasın,degeri her gun artıyor. Gormüyor musunuz,ekonomisi de düzeliyor statüsü de.Burada assubaylık kaldırılsın diye yazmayın çok ayıp ediyorsunuz. Assubay olmak kolay mı aşamaları bilmiyor musunuz?
Alıntı
#6 metin ayan 12-11-2012 02:08
Evet kaldırılmalı, statü neye göre olur,tahsil dediler tahsil farkı kalmadı,dışardan bakan şöyle diyor olabilir; asb.2 yıllık MYO subay 4 yıllık harp okulu mezunu diye, hayır efendi bırakın 4 yıllık farkı tıp okumuş hukuk okumuş bu dallarda uzmanlaşmış bir çoğu 4 yıl azınlığı en az 2 yıllık yüksek öğrenim görmüş bir toplum neden statüsü düşük olacak ,burda çok önemli bir saptamada bulunacağım, kaldırsınlar asb.lıktan subaylığa geçiş kontenjanını görsünler asb. statüsünde kim kalıyor ,istatistikler GENKUR'da mevcut, açıklasın asb.ların tahsil durumunu ak mı kara mı görelim.BEN KALDIRILMASINDAN YANAYIM DA bunlar anketi subaylarla yapıyor,BL. ZİMMETİ OLAYINDA DA BÖYLE OLMUŞTU, BL. K.LARIYLA YAPILDI SADECE ANKET VE ZİMMETİN BL.ASB.LARINA DEVRİ %100 OLARAK AÇIKLANDI. Böyle ahlaksızlık olur mu? Bunlar alışmış kast SİSTEMİNE, VUR ABALIYA BİTMESİN İSTİYORLAR.
Alıntı
#5 orhan DERELİ 11-11-2012 12:15
Emekli sandığı,Bağkur,Sigorta kurumu nasıl tek çatı altında toplandıysa siyasi iradenin de bu taşın altına sokarak kökten düzenleme yapması şart, yoksa TSK”de bir Subay kardeşle Astsubay kardeşin,bir Astsubay baba ile subay oğulun birbirine bakış açısı değişmez.En güzel yolun tek çatı altında toplanması Askeri okulların birleştirilerek not ortalamasına göre Sb.-Astsb.Uzm.Çvş. statülerini belirlenirse o zaman Genelkurmay Başkanının söylediği kişi kendi statüsünü kendi belirler lafı yerini bulmuş olur.En azından kimse kimseye kin ve nefretle bakmaz, yoksa TSK'de kişiler birbiriyle uğraşmaktan başka iş yapamaz.Siyasi irade Genelkurmayın saltanatına da son vermeli,emekli maaş oranlarında bile ayrımcılık yapılmakta %75-%55, bu maliyenin de zararına zaten sb'ın maaşı fazla % oranı da fazla olunca aradaki maaş farkı dahada açılmaktadır.Erken terfilerde, KOMKARSU, yurtdışı görevlerde bile adaletli davranılmalı kanunların yeniden düzenlenmesi şart. Komutana yağcılık yapan-yakın olan değil görevini layığıyla yapan hak edene mükafat olarak verilmesi motivasyonu daha da yükseltir.Herkes aynı okuldan geldiği için, aynı kökten geldiği için kişilerin empati yapması daha kolay olur kanısındayım. Bu konularla ilgili yazılar yazmakla bitmez.Bu köhne yapıyı askerliğini Atğm.olarak yapan siyasiler de biliyor ama kimse bu arı kovanına çubuğu sokacak cesareti bulamaz.Belki M.S.B.lığının başına biz astsubaylardan biri geçerse o zaman köklü bir çözüm olabilir,yoksa bu padişahlık düzeni asla değişmez. Sn.Kaya kaleminize sağlık, BİZ BİR BÜTÜNÜZ.
Alıntı
#4 Ersen Gürpınar 10-11-2012 17:22
Sn.Kaya,tüm dünya ordularında assubaylık var ama adaletsizlik ve tahakküm yok. Hiçbir assubay hiyerarşiye karşı değil karşı olduğumuz ön yargı çağ dışı kafa ve yasalardır. TÜRKİYE'DE ASSUBAYLIK KALDIRILAMAZ; çünkü :
-Assubay olmadan bırakın ordunun savaşmasını asker karnını doyuramaz, paşalarımız mesaiye taksi ile gelmek zorunda kalabilir.
-Subay olunca kendini gökten zenbille inmiş zannedenler assubayların yaptığı işi yapamaz,koltuklarında göbek büyütemezler.
Bugün subay olan herkes koskoca albay oluyor, böyle bir sistemde neden subaylar astın görevlerini yapsın, onların önünü açsın haklarını versin?
ABD ordusuna onbaşı olarak giren A.Hang genelkurmay başkanı olmuştur, bunun için ABD ordusu süper ordudur. Asb.lar fakülte ve yüksek okuldan mezun olmalı, belli bir hizmetten sonra sicil alanlar otomatikman subay sınıfına geçirilmeli sözleşmeli subay ve kendi çocukları için kaldırmadıkları ucube yedek subaylık sistemi kalkmalıdır. Aksi halde yakında korkarız eleştirecek ordumuz kalmayacaktır.
Alıntı
#3 selçuk 09-11-2012 14:30
Tek statuye gecmek, kavramini arasira duyarim,aslinda en guzel tercih tabii, neden mi? Yaris ati gibi calisir insanlar,herkes ogretmen olur da,bas ogretmenlik icin sinav acilirsa herkes yarisa katilir,bas ogretmenligin nimetlerinden faydalanir, gelelim bizim askerlik meselesine; er'le,sb.'in arasina o kadar rutbe sokusturulmus ki,ulasmak kabil deyil,pasa orgeneral ve Gnkur bsk.'i olmak icin yarisir, sb. kurmay ve pasa olmak icin yarisir.Sira assb.'a gelince dur bakalim denir ve sen ne olursan ol havani alirsin yaftasini alnina yapistirmisin,peki nasil modern ordu dusluyoruz simdi? Öyle bir sinif koymusun ki,girdigi gun emekliligi duslemeye baslayan bir ordu mensubu,boyle mi modern ordu yaratacagiz,onun icindir ki 30 yildir terorun ustesinden gelemiyoruz.
Alıntı
#2 Hasan ÇANKAYA 09-11-2012 13:13
Kanımca, Assubaylık kaldırılsın mı sorusu nesnel bir karşılığı olmadığı için değerlendirilmemiştir. Astsubaylık kalksa bile, yerine Uzman Erbaşlık o da olmazsa çavuş onbaşı gibi aynı işi yapacak birileri bulunur. Herkesin Subay olduğu ortamda Sen Ağa Ben Ağa Bu İneği Kim Sağa durumu oluşur ki bu da kastçılar tarafından istenmez. Yani mevcut durum devam edecektir.
Assubayların bu gün birinci öncelikli sorunu ekonomiktir. Özellikle Assubay emeklileri ekonomik anlamda homojen (türdeş) bir grup değildir. Bugün tek geliri 1350 TL emekli maaşı olan bununla geçinmeye çalışan bir kesimle, emekli maaşı 2000 TL civarında, Oyak EMS sisteminden 1100 TL aylık geliri, eşi emekli olduğu için 1500 TL ile toplam 4500 TL geliri olan bir kesim vardır. (Burada en az gelir ile mevcut durumda en fazla olabilecek bir üst sınır koymaya çalıştım.) 1350 TL ile 4500 TL gelir skalasında assubay emeklileri sıralanmaktadır. Mücadele öncelikleri belirlenirken bir anketle Emeklilerin yoğunluğu hangi skalada toplanmakta bu belirlenmelidir.(Anket için faydası olacaksa,Emekli maaşım 1958 TL EMS'den aylık 1100 TL gelirim var) 1350 TL gelirle yaşayan bir emekli için acil sorun assubay mı, as(t)subay mı değildir.Gelirin ve hukuksal statün bu olduktan sonra adın Çok büyük assubay olsa ne olur küçük subay olsa ne olur.
Derneklerde üç dört emekli bir araya geldiğinde herkes kendi ekonomik durumuna göre assubay sorunlarını ele almaktadır. Kimi maaşlar derken, kimisi muvazzafların sorunu ile kimi assubayın t'si ile kimi de kendi anlayışında siyaset yapmaktadır. Bence tartışılması gereken Assubaylık kaldırılsın mı değil assubay emeklilerinin mücadele önceliklerini tespit etmektir. Bence önceliğin tek talep olarak ekonomik olacağı görülecektir.
Alıntı
#1 Murathan SİPAHİOĞLU 09-11-2012 11:22
“TECRİDE SON” MUYMUŞ.?.
Toplumda, “Eğer subay olursan;…..” veya “Şayet astsubay olursan;…..” ikilemi ve tercihi, sivriliğini sürdürüyorsa; çözülmemiş sorunların var olduğu gerçektir.
Çözümün, bir ve şaşmaz kaynağı da toplumdaki gelişme ve gelişimin zaman kısalığıdır. Anlatılanlardan hatırladığım; zamanın koşullarından kaynaklanan nedenlerden, subay ve astsubay yetiştirilmek için sokaklarda davul-zurna tellallığıyla adaylar arandığı anlatılıyordu. Bugün için; sosyal yaşam seviyesi yükselip de başvurular davul-zurna seviyesine düşerse; nedenleri birilerini rahatsız edecektir. Bir-iki yıl önce bir meslektaştan; uzman çavuşluk için başvurunun çok azaldığını duymuştum. Sivil sektörde de uçurum seviyesinde benzer ayrışmalar yaşandığını biliyorum. Tabii ki askerlikteki kadar insan onurunu inciten düzeyde değil...

Aslında, bugün hükümette olanların; “Ayakların, baş olduğu nerede görülmüş?” görüşünde olduğunu da hatırlamak doğru olur.

İleri demokrasilerde birileri müebbet hükümlü cani için; “tecride son” pankartıyla dört bir tarafta boy gösteriyorsa; meydan bizlere de açıktır.

Ne bekliyoruz.!.
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

E. ASSUBAYLAR GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU YÖNET
#ÇANAKKALEGEÇİLMEZ... ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ'NİN 108. YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN. Türk'ün inancını, azim ve kararlığını tüm dünyaya ispatlayarak #ÇANAKKALEGEÇİLMEZ destanını yaratan, bu topraklar için tereddütsüz canını feda etmiş Gazi M.Kemal ATATÜRK, Silah arkadașları ve tüm kahraman şehitlerimizin ruhları şad olsun. Bu vatan sizlere minnettardır.
Cumartesi, 18 Mart 2023
Site ve Asb.Güçbirliği Platformu Yönetim
Değerli meslektaşlarımız, Depremde hayatını kaybeden kardeşlerimizin acılarını yüreğimizde yaşıyor yaralılarımız için du ediyoruz Yaraların sarılmasına destek için karınca kararınca maddi destekte bulunmalıyız Kampanya için TEMAD'ın öncü olmasını bekliyorduk TEMAD direk AFAT'a yardım edilmesini önermiştir www.emekliassubaylar.org sitesi ve Asb.Güçbirl...
Pazartesi, 06 Şubat 2023
E.ASB.GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
Yurdumuzun çeşitli illerinde meydana gelen depremde yüzlerce can kaybımız ve yaralılarımızın olduğunu büyük bir üzüntü ile öğrendik Allah canlarını yitirenlere rahmet ailelerine sabır yaralılarımıza şifalar versin Emekli assubaylar olarak maddi ve manevi hertürlü yardıma hazırız
Pazartesi, 06 Şubat 2023
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ