GENELKURMAY'A YAKIŞIYOR MU ?..

gnkur-pes

Değerli arkadaşlarım

Demokrasinin tüm kurum ve kuralları ile işlemediği sistemlerde  imtiyazlıların egemenliği vardır; bunlar rahat edebilmek, halkın tepkisini almamak için önce ezilenler birbirine düşman edilir,sonra milliyetçilik ve dini duygularla  gaz verilerek durum kurtarılır.

Yıllardır sağır sultana duyurduğumuz adaletsizlikleri ne yazık ki kurumumuza yeterince duyuramamış olmalıyız ki  bizlere söz verilen iyileştirmeler yerine subaylarımıza yeni haklar sağlanması, son kararname ile assubayların adeta yok sayılması bardağı taşıran son damla oldu.

Kurumlarına saygılarından ve bizlerin sürekli itidal ve sükunet tavsiye ettiğimiz görevdeki arkadaşlarımız da dahil sosyal medyada yaşanan BU KADARINA DA PES çağrısı ile basının haksızlıklarımızı TEMAD vasıtası ile duyurması üzerine Genelkurmay bu haksızlıkların önlenmesi için tekliflerimiz daha da ısrarla takip edilecektir açıklaması yerine ne yazık ki suçlandığımız  bir basın açıklaması ile bir kez daha hayal kırıklığına uğratıldık.

Genelkurmay hayata geçmesi için yaptığı çalışmalardan bahsederken subayların lise ve 2-3 yıllık harp okulu mezunlarının intibakını 8'inci dereceden yapmasına rağmen; Assubay okulu kaynağı olan MYO mezunlarının birçok devlet memuruna verilen 9/2' den başlatılarak Asb.MYO kuruluşundan önce assubay nasp edilenlerin ve emeklilerinin intibakını adalet ve eşitlik gereği 9/2' den yapılacağını niçin belirtmiyor? Bu konu  bizim kırmızı çizgilerimizden yalnızca birisidir!..

Assubaylığın en yüksek rütbesi Kıdemli Başçavuş’luktur;  temsil tazminatının dereceye bakılmaksızın bu rütbedeki personele verilmemesi halinde 1'inci dereceden emekli olanlarla 2. ve 3'üncü dereceden emekli olan Kd.Başçavuşlar arasındaki makas daha da açılarak personel arasındaki dayanışmanın yok edilmesi isteniyorsa bu sadece ve sadece TSK düşmanlarının işine yarayacaktır;  subayların (General,amiral hariç) en yüksek rütbesi olan albaylar dışında bu tazminat yarbaylara da veriliyorsa o zaman tüm kıdemli başçavuşlar bu tazminattan yararlanmalıdır.

Hiyerarşi tüm kamu ve özel kuruluşlarda gereklidir, bizim hiyerarşiye itirazımız olamaz ama haksızlıkları üstelik diğer kamu kuruluşları ve dünya ordularında uygulanmayan statü ile özlük haklarının karıştırılması ile yapılan adaletsizlikler mazur gösterilip yok sayılamaz...

657 Sayılı Devlet Memurları yasasıyla lise ve dengi okul mezunu memurlara 1984 yılında sağlanan 1'inci dereceye yükselme hakkı assubaylara tanınmış olsaydı  ön yargılarla bir ızdırap olan görev koşulları nedeniyle erken emekliliğini isteyenler bu dereceye ulaşıncaya kadar görevde kalırlardı, yine aynı şekildi sınıf öğretmenlerine sağlanan ön lisans hakkı ve ardından okulların fakülte düzeyine getirilmesi her kuruma örnek olan TSK  öğretmenlerden 20 yıl sonra uygulanmasaydı bugün bazı sorunlar olmayacaktı...

Hiçbir kurumda hiyerarşi ve statü ileriye sürülerek bir sınıfın diğer sınıfa tahakkümü kabul edilemezken mazisi yüz yıllara dayanan ordumuzda  subayın çiftlik ağası, assubayın maraba gibi görülmesi ceza, sicil, tayin baskısı ile disiplinin sağlanmayacağını kurmaylarımız bilmesine rağmen bu zihniyetin devam etmesi bugünlere gelmemize neden olmuştur.

Bırakınız aynı hizmete tabi bir subayın assubaydan üç misli fazla emekli maaşı almasını bugün TSK bünyesinde görev yapan ilk okul mezunu bir işçi emeklisi  yüksek okul mezunu aynı hizmet  süresi olan assubayın iki misli emekli maaşı aldığı gerçeği ile kimseyi artık haksızlığa razı edemezsiniz.

Biz,sadece adaletin sağlanmasını,uğratıldığımız haksızlıkların giderilmesini istiyoruz. Gerçeği yansıtmayan böyle bir açıklama Genelkurmay’a yakışıyor mu?..

Umarım adalet ve sağduyu galip gelerek  haklı taleplerimize çözüm bulunur .Saygılarımla.

Ögeyi Oylayın
(43 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#2 Ersen Gürpınar 19-05-2012 22:18
Adalet olmayan yerde hiçbir şey olmaz, umarım adaleti katledenler de kendilerine gerektiğinde adalet bulamasınlar...
Alıntı
#1 HARUN KURUOĞLU 10-05-2012 00:00
Hakim düzenden menfaat elde edenler çıkarlarının zarar görmemesi ve elde ettikleri menfaatleri kayıp etmemek için normal insanların aklına hayaline gelmeyen yöntemlere başvururlar.Biz zaten bu teklifi hazırlayan Genelkurmaydan asla adalet ,hak hukuk beklemiyoruz.Bizler için her zaman olduğu gibi tuzak ve zerre kadar menfaatimize olmayan hâttâ ve hâttâ bizleri birbirimize düşürecek teklifler hazırlayacaklarını adımız gibi biliyoruz. Esas kırgınlığımız ilgili bakanlık birimlerine de. Nedeni de bir defa da olsa Derneğimizden bir kişiyi çağırıp;arkadaşlar bir öneriniz var mı,durum bu diye nezaketen de olsa bizlere hiç bir şey sormamalarıdır. Bizimle ilgili düzenleme taslaklaklarını hazırlayan subayların sivil yetkililere doğruları söylediklerine asla inanmıyorum. Genekurmayın bu davranışı TSK ve bu ülkeye ,bu topluma zarar vermekten başka bir şeye yaramayacaktır.Hiç kimsenin bu ülkede yaptığı yanına kâr kalmıyor,umarım bize bu işkenceleri çektirenlerin de yaptıkları yanlarına kalmayacaktır.Herkesin yaptığının bedelini ödeyeceği günün geleceğine inanıyorum.Bir söz vardır''alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste diye''etme bulma dünyası diye boş yere dememişler.
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
GAZİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN TBMM'nin, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'e ''Mareşal'' rütbesi ile ''Gazi'' unvanı verişinin 102. yıl dönümü ve Gaziler Günü törenlerle kutlanacaktır. Kahraman gazilerimizin, oluşan bedensel engellerinin yanında başta devletimizin mevzuatlarından kaynaklanan birçok sıkıntısı olduğunu biliyoruz. Gazilerimize devletimizin yetkililerince...
Salı, 19 Eylül 2023
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
EMPERYALİSTLERİ DİZE GETİRDİĞİMİZ 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI'MIZIN 101. YILI YÜCE TÜRK MİLLETİNE KUTLU OLSUN. ORDU YOK DEDİLER KURULUR DEDİ PARA YOK DEDİLER BULUNUR DEDİ DÜŞMAN ÇOK DEDİLER YENİLİR DEDİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK Saygıdeğer Üyelerimiz İtilaf Devletleri tarafından son dönemlerinde bütün orduları dağıtılan, işgal edilen ve tersanelerine g...
Çarşamba, 30 Ağustos 2023
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
ZAFER HAFTASI KUTLU OLSUN Osmanlı İmparatorluğunun SEVR ile parçalanmasına HAYIR diyen bir avuç kahraman ATATÜRK önderliğinde 19 Mayıs 1919 tarihinde başlattıkları kurtuluş mücadelesini 26 Ağustos 1922 yılında Afyon Kocatepe'de başlayan dünyanın takdirini kazanan bir taarruzla bozguna uğrattıkları düşmanı 30 Ağustos'ta kesin yenilgiye uğratarak ülkemizin bağımsı...
Cumartesi, 26 Ağustos 2023

Son Eklenenler

Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ