BİNBAŞILARA GAZOZ TAZMİNATI YOLDA...

Ne demişti  önceki TESUD başkanı ;  "Benim binbaşım ağız tadı ile bir gazoz dahi içemiyor " 
* * *
İşte şimdi  buz gibi gazoza giden yolun parke taşları döşenmeye başladı  MHP'li vekil elleriyle ,
 
6 Temmuz 2020 de Milli savunma komisyonunda 28 maddelik bir kanun teklifi görüşülür ve kabul edilir , komisyon görüşmelerinde İzmir Milletvekili M.Ali Çelebi ve arkadaşları önergeler verir, bu önergelerden biride   subay ve assubaylar ayrılmadan  makam tazminatı ile ilgili önergedir  ,  önerge sahipleri muhalefet partisinden olunca  bu önerge   AKP ve MHP oyları ile RED  edilir  (!) ,
  
O gün  RED'din altında imzası bulunanlardan biride     10 Eylül 2020 de   ( TSK'nın  belliki sadece  subaylardan ibaret olduğunu düşünen ) mhp vekili   sadece binbaşlılar için kanun teklifi veren  M.Hidayet Vahapoğludur.
Bu çelişkinin sebebi hikmeti ne olaki ?
İki ay önceki  teklife  hayır demenizin sebebi teklifin içinde  Assubaylar'da olduğundanmı  ,  yoksa  AKP ile olan ortaklığınızın devam etmesindenmi ?  Hangisi  , yoksa sizinki "uydum hazır olan imama" mantığımı  sayın vekil ?
 
Demem o'ki ;  
İşin  içinde olduğunuza göre , aynı kaynaktan geldiğinize göre  sadece binbaşılara tazminat teklifi veren  mhp'li  sn. vekil  , keşke Kd.Bnb.ların  yarbay olurken 1/2'sinden  1/3 nü transit  geçip  çalışmadan   1/4'üne nasıl yükseldiklerini'de  bu topluma izah etseniz  ,
 
Emekli binbaşıların maddi zorluklarını anlatmanın yolu Assubay'la , uzmanla kıyaslamak değildir ,  bir şeyi kıyaslıyacaksanız eğer  emekli subayın   maaşının   %85'i  ile , emekli assubayın % 45-50 si ile neden emekli olduğunu sorgulayın , Yapabilirmisiniz ?   malum  aileyiz'ya .
Veya,  aynı kurumda birinin altı çeşit tazminat aldığı , diğerinin  hiç birini almadığı gerçeğinide bir kanun teklifi ile  veya araştırma önergesi ile gündeme getirebilirmisiniz sn. vekil ?
Birkaç yıl önce Assubay intiharlarını araştırma önergesinide RED  eden partiniz ve büyük ortağınız akp değilmiydi,   partinizin neden RED ettiğini  bu topluma izah edebilirmisiniz ?  sebebi hikmeti , ortaya çıkmasından korktuğunuz tel örgüler ardındaki MOBİNG  olmasın ?    
 
Meclis iç tüzüğünde  kanun tekliflerinin kaba ve yaralayıcı sözler içermemesi gerektiği yazılı olmasına rağmen ,   kanun teklifinde Assubayların hizmet yılını dikkate almaksızın  binbaşılardan daha fazla maaş aldığı şeklinde ifadeler kullanır  ve cahilce veya kasıtlı olarak bu durumu  HİYERARŞİ  ile  NASIL ilişkilendirirsiniz  ?
 
Sayın vekil !  
Ne  TSK yeniçeri ocağıdır , nede Assubaylar yeniçeri .  Hiyerarşiyi en iyi bilen bir zümreden bahsediyorsunuz ,  bu toplum  yıllardır yasalar çerçevesinde adalet arıyor ,  içinden çıktığınız kurumun yapısını en iyi bilenlerden birisi olarak bu sese sağır kalan sizlersiniz , üç maymunu oynayan sizlersiniz , dili lal olan sizlersiniz , Büyük ortağınızın emrinden çıkmayıp , anlamadan dinlemeden RED oyu veren sizlersiniz .
Liderinizin  " CHP'den hangi teklif gelirse gelsin RED oyu vereceğiz" sözünü unutmadık .
Belliki,  Vekil ceketinizin altında zabit ceketiniz halen durmakta ,  keşke seksen üç milyonun vekili olabilseydiniz .
 
* * *
Tıpkı  sap'la samanı birbirine karıştırıp  yıllar önce  " Bir başçavuş benim teğmenimden  fazla maaş alamaz "  diyen netekim kenan  zihniyetinin  bu gün M.Hidayet Vahapoğlunun   " emekli assubay emekli binbaşıdan fazla maaş alıyor "  demesindeki benzerlik  tesadüf olabilirmi ,  ne fark var ?
Yıllar geçse'de  ne üslup  değişiyor nede zihniyet  Netekim .
 
Sn. vekil bilmezmiş gibi ,
Öte yandan  özellikle  pilot binbaşıların , mühendis olanların dış kaynaklarda  çok daha iyi şartlarda iş bulabildikleri için albaylığa kadar  yükselebileceklerini bilmelerine rağmen  kendi istekleri ile emekli olduğu gerçeği gün gibi ortada iken ,  astronomik rakamlarla iş bulanların  ( pilotlar vs.) mecburi hizmetini  doldurduğu gün  binlerce dolar maaş için tabanlarını yağlayıp gitmelerine ne demeli ?
 
Böyle değilse, son çıkan yasa ile mecburi hizmet neden 15 yıla  çıkartıldı  sn. vekil ?
 
Atılmasını gerektiren suçlar  işlemediği sürece Harp  okulundan mezun olan her teğmenin  albaylığının garanti olduğu bir sistemde  altı çeşit tazminatı bırakıp  binbaşılığında  kendi isteği ile emekli oluyorsa bırakında onuda kendileri düşünsün,   bu konuda mağdur olanlar sadece Assubaylıktan subaylığa geçip  binbaşılıktan emekli olanlardır .
 
* * *   * * *   * * *
Gelelim kendimize ;
Eyy  Assubay camiası  !
 
Siz   emekli subayların derneği TESUD'un  eski genel başkanı (E) Korgeneral  Erdoğan Karakuş'un  " Benim binbaşım ağız tadı ile bir gazoz dahi içemiyor "  sözünü  hiçmi duymadınız ?
 
Ağız tadı ile gazoz içemeyen binbaşılar için bir yazı yazmıştım 15 Mart 2019 da  okumayanlara   gelsin . (  http://www.emekliassubaylar.org/k2-kategoriler/item/3180-gazoz-tazmi-nati  )
 
Bu derneğin bu güne kadar binbaşıların'da tazminat alması için verdiği mücadelede ,  T.B.M.M 'deki görüşmelerinde   binbaşılar için olan taleplerinde  hiç  Assubaylarıda  dahil ettiklerini duydunuzmu ?    basın açıklamalarında , sosyal medya paylaşımlarında  içinde Assubay geçen bir cümleye rastladınız'mı ?, Assubay kelimesini ağızlarına hiç aldılarmı ?  hani  aileyiz'ya !
  
TSK'yı bu kadar ayrıştıranlar   1951  den beri  "aileyiz "   gazeli  söyleyenler  bu zihniyet değilmi ?,  bu güne kadar  hangi özlük haklarında  assubay adını zikretmişler ?    anlamadınızmı  hala bunların  sadece kendilerine müslüman  olduklarını ,    Görmezmisiniz   her darbeden sonra hangi kaymaklı tazminatları elde ettiklerini , binbaşılar için verilen teklifte Asssubayların da dahil edilmemesi sizce bir tesadüfmü ?  bakınız hangi darbeden  sonra  hangi tazminatları kendi hanelerine yazdırmışlar ,  bir kere daha okuyun . (  http://www.emekliassubaylar.org/k2-kategoriler/item/3297-darbelerden-en-cok-askerler-zarar-gormus  )   TESUD'un  amacı  sadece binbaşılarıda  tazminatlılar kervanına dahil etmek iken ,  biz hangi mantıkla  binbaşıların hak arayıcısı oluyoruz ?
* * *
Uzman çavuşların dernekleri UZDER / EMUZDER  gerek sosyal medyada, gerekse T.B.M.M. görüşmelerinde  kendi hakları için mücadele ederken   Tek bir cümle Assubaydan bahsettiler'mi ?  , içinde  "Assubay"  geçen bir cümle kurdularmı , bizim için de bir talepleri oldumu ?
 
O halde  ;
Her dernek kendi zümresinin özlük hakları için mücadele ederken ,  bizim bazı arkadaşlarımızın Assubayların   haklı   talebine  binbaşıları  ve  uzman çavuşları dahil etmesini anlamak mümkün değildir.
 
Biz, kendi haklarımızı hallettik de sıra  binbaşıların , uzmanlarınkine'mi geldi ? 
 
* * *
1951  den 2020  ye ,  değişmeyen zihniyet ;
 
Senelerdir aldatılan , her kademede söz verilmesine rağmen yerine getirilmeyen ,  sadece kendi işkembelerini düşünen ,  
Bize sirk çadırında  tel üzerinde yürüyen  ip cambazı boncuğun kıçındaki lambanın yanmasına bakmamızı söylerken  , öte yandan  karıncanın belini incitmeden Zati sungur mahareti ile  heybelerini dolduranların yeni bir maharetini  MHP Millet vekili M.Hidayet Vahapoğlu'nun sadece binbaşıları kapsayan kanun teklifi  sayesinde  bir kere daha görmüş olduk  ,  1951 den bu yana dervişin fikride zikride  hiç değişmedi .
 
Neyi'mi  gördük ?
TSK'nın ; Türk Subay Kuvvetleri olduğu gerçeğini ,
TSK'nın ; Subaylar ve diğerleri olduğu gerçeğini  ,
TSK'nın ; Tüm personeli ile  asla  "Aile "  olmadığı gerçeğini  ,
TSK'nın ; Nimetini yiyenler - külfetini çekenler olarak ayrıştığı gerçeğini ,
TSK'nın ; Subay - Assubay  biriz diyerek kenefin deliğini dahi ayırdığı gerçeğini ,
 
Assubay için  hak ararken binbaşıları, uzmanları dahil etmeyi  şimdi bir kere daha düşünün,
 
* * *
44 yıl önce  bir albayın assubaya hitabını hatırlatayım o halde ;
 
" Hava kuvvetleri  bir deve ve ben bir albay olarak o devede bir tüyüm, assubayım sen kimsin" ?
 
Bu kadar dışlandığımız bir sistemde , aileyiz masalı eşliğinde ,
 
Binbaşıları , uzmanları savunmaya haydi şimdi devam edin . . .
 
Edinki ;
 
Gazoz içemeyen binbaşılar  ağız tadı ile gazozlarını yudumlasınlar . . .
 
Onlar  soğuk gazozlarını yudumlarken bizlerde birazcık düşünelim , 
 
" Madem aileyiz neden yazmak zorunda kalan  hep biziz "  diye . . .
 
Siz hiç  özlük hakları için tek cümle laf eden bir albay gördünüzmü ?
 
Aileyiz  dedik'ya Assubayım  !    Yersen . . .
 
* * *
Sn. Fahretttin Bağrı'ya teşekkürlerimle.
 
 
 
Ögeyi Oylayın
(55 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

SITE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMIMIZIN 104. YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN. 19 MAYIS, EMPERYALİST İŞGALE KARŞI MİLLİ DURUŞUMUZDUR! 19 Mayıs 1919; Anadolu'nun emperyalistlerce ișgaline baș kaldırarak dur diyen Mustafa Kemal ATATÜRK'ün Samsun'a ayak basması ile başlayan, Erzurum ve Sivas kongreleriyle kararlaştırılan, 11 Ekim 1922 Mudanya Mütarekesi ile sonuçla...
Cuma, 19 Mayıs 2023
E. ASSUBAYLAR GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU YÖNET
ANNELERİMİZİN VE YÜREĞİNDE ANNE SEVGİSİ OLAN KADINLARIMIZIN ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN. "Ana başta taç imiş, her derde ilaç imiş,bir evlat pir olsa da Ana'ya muhtaç imiş." Analar bizi dünyaya getiren, evlatlarımızı bize bağışlayan yüce insanlar, onlara minnettarız. Anneler gününde emekleri ve aziz hatıraları önünde saygı ile eğilirken anneler g...
Pazar, 14 Mayıs 2023
E. ASSUBAYLAR GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU YÖNET
1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA BAYRAMI TÜM EMEKÇİLERE KUTLU OLSUN Değerli Meslektaşlarımız 1 Mayıs Emek ve Dayanışma gününü kutluyoruz. Bizler de TSK emekçileri assubaylar olarak ön yargılarla haksızlıklara uğratılan mesleklerin başında geliyoruz. Haksızlıklara sessiz kalmak haksızlık kadar suçtur, kendi mücadelemizi yaparken emeğe saygı ve adalet talep edenlerin ya...
Pazartesi, 01 Mayıs 2023
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ