Adaletsiz Uygulamaların Pes Dedirttiği Astsubaylar!

bu-kadarina-da-pes-diyen-assubaylar

Düne kadar umut içinde, geleceğin daha güzel olacağını, sorunlarının çözüm bulacağını hayal ederek yaşam mücadelesi veren çalışan ve emeklisiyle astsubaylar, uzman jandarmalar ve uzman erbaşlar seslerini idare edenlere duyurmak için gerek temsilcileri olan dernekleri yoluyla, gerekse yüzyüze görüşmeleri yoluyla ülkeyi yöneten seçilmişlere ve dolayısıyla seçkinlere onlarca dert anlatmalarına rağmen, umutvari sözlerle geri çevrilmekteydiler.

Derdi anlatanlar o denli umutluydular ki, “çalışmalar nasıl gidiyor” denildiğinde, “yüz yılın değişimi olacak, başbakan yardımcılarına, genelkurmay başkanına sorunlarımızı şimdiye kadar olmadığı kadar açık seçik anlattık, konuları başbakana ilettik, kesin bir çözüm bekliyoruz, başka kanallardan konularımız dile getirilmesin, tepki alırız” deniliyordu ki; meğerse sayın idareciler bu esnada üstlerin bir kısmına zamma karar vermişler bile.

İlk olarak oncekultur sayfasında yayınlanarak tüm ilgililere ulaşan zam kararına ait Bakanlar Kurulu Kararnamesi, okuyucunun büyük eleştirilerine sebep oldu.

Her zaman bir şekilde kayba uğrayan ast personeller olurken, bu kararname ile bazı sınıf ve kadrolarda görevli subaylar da kayba uğramış oldu. Bu durum acaba silahlı kuvvetler içerisinde zam yoluyla seçilmiş kadrolara yönelik, ileriye yönelik bir oluşum süreci mi var? Sorusunu da beraberinde getirdi.

TSK’nın ağır sorumluluğunu taşıyan ve nimetlerden mahrum edilen, mağdur personeli astsubayların bu zamma olan tepkisi, şimdiye kadar görülmemiş bir şekilde, on gün içerisinde 110 bini aşan üye sayısına ulaşan “Bu Kadarına Da Pes Diyen Astsubaylar” grubu altında bir araya gelmesine sebep oldu.

Bir araya gelme, birlikte ses vermek, doğrusu ulusal yayın organlarında da kendini gösterdi. Televizyonların, radyolarının sabah programlarında binlerce iletiyi gören sunucular hayretlerini gizleyemediler. Dikkat çeken bu güç vesilesiyle olsa gerek, yedi aydır yönetimde olan TEMAD yöneticileri 3 Mayıs 2012 günü TV 8 kanalında oturuma davet edildiler.

Burada önemle üzerinde durulması gereken husus böylesine büyük bir sayıya ulaşan grup yönetiminin, yanlış ellere geçmemesi ve doğru idare edilmesidir. Doğru idare şekli, günümüzde Atatürkçü Düşünceyi dışlayan, siyasi bulanların eline geçmemesidir. Kaldı ki astları, oylarını alarak görmezden gelen, sınıflar arasındaki eşitsizliği üstünden yana açan da bu düşüncedir.

Burada yeri gelmişken OYAK ile ilgili olarak da; OYAK’ta, mağdur dilekçeleri dayanak gösterilerek TBMM komisyonunca sürdürülen çalışmalar da dikkatle takip edilmelidir. Bir iktidar partisini ve dolayısıyla ülkeyi idare eden bakanlar kurulu ve yürütmenin başının onay verdiği son TSK zammı beraberinde bir düşünceyi de adeta somutlaştırmaktadır.

O da şudur, ağır sorumluluklar altında çalıştığını, gelir adaletsizliği nedeniyle zor şartlarda yaşam sürdüğünü, adaletsizlik sebebiyle ailesiyle birlikte moral ve motivasyonunun bozulduğunu iddia edenler, yasa çıkarma yetkisini de elinde bulunduran yürütmece dikkate alınmamakta, politikalarını ezilenleri dikkate almayan, kendi düşünceleri doğrultusunda yürütmektedirler.

Kısacası, OYAK’a gelebilecek bir zarardan yine ezilenler mağdur olacak görünüyor. Çünkü üstler fazlaca olmasa da Türkiye şartlarına göre iyi bir yaşam sürdürecek gelire zaten sahipler…

Ögeyi Oylayın
(69 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#5 MEHMET ALİ KILINÇ 01-05-2012 20:58
Değerli Meslektaşım, ellerinize sağlık.
Beş yıl kadar önce Emekli Assubaylar. Org sitesinin üye sayısı 350 kişiye ulaştığında, bir araya geliyoruz galiba diyerek çok sevindiğimi dün gibi hatırlıyorum. İnternet ortamında gasp edilen haklarımız konusunu takip etmek üzere yüz binden fazla assubayın bir araya gelmesine en çok ben sevinirim. Bunu bir kenara koyalım.
Ancak yine de temkinli olalım dediğimde, zaman zaman bazı meslektaşlarım bu yüzden şahsıma “yıldız meraklısı” etiketini uygun görse de, yine de “BURADA ÖNEMLE ÜZERİNDE DURULMASI GEREKEN HUSUS BÖYLESİNE BÜYÜK BİR SAYIYA ULAŞAN GRUP YÖNETİMİNİN, YANLIŞ ELLERE GEÇMEMESİ VE DOĞRU İDARE EDİLMESİDİR. DOĞRU İDARE ŞEKLİ, GÜNÜMÜZDE ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCEYİ DIŞLAYAN, SİYASİ BULANLARIN ELİNE GEÇMEMESİDİR.” endişenize yürekten katılıyorum.
Çünkü “Ya bu insanlar ülkenin en ücra köşelerinde, zor şartlarda bu ülkeye hizmet etmişler. Adamlar haklı. Bu insanlar bu ülkenin zencileri değil. Bu ülkenin yönetiminden ve insanlarının huzur dolu bir hayat sağlamaktan biz sorumlu olduğumuza göre bu assubayların uğradıkları haksızlıkların düzeltilmesinden biz sorumluyuz; gerekeni yapalım” diyebilecek zihniyet devlet yönetiminden teskere alalı yıllar oldu.
Son yıllarda hep beraber izliyoruz. Dünyada hakim zihniyet “Bir ülkenin başına önce ellerimizle bir Saddam getirelim, sonra da sizin ülke yönetiminizde Saddam var değiştirmemiz gerekiyor diyerek o ülkeyi sopalama, bu bahaneyle o ülkeyi işgal edip halkına işkence etme” zihniyeti. Olmadı o ülkede, Tunus örneğinde olduğu gibi, bir seyyar satıcının işporta arabasının elinden alınması gibi küçük bir olayla isyan başlatıp, “bahar” getiriyoruz adı altında bir kendine daha iyi hizmet edecek başka bir diktatörün iktidara getirilmesi.
Kendi adıma konuşuyorum. Ülkemizde son yıllarda benim güzel bulduğum ne varsa, doğa güzellikler dahil göz kırpılmadan yok edilmekte, saygı duyduğum bütün değerlere hakaret edilmektedir. Ülkenin en yaşamsal sorunlarına bile çözmek için yaklaşmaktan ziyade, “bu sorun bize ne kadar oy getirir” , “bu sorunu çözmeyelim, başka bir sorunu örtmek için kullanalım”, “bu sorunu çözmekten ziyade, bu sorunu kullanarak ilgili kurumu fethedip, devletin kurumu olmaktan çıkarıp yandaşlaştıralım ” şeklinde yaklaşılmaktadır. Gidişat sanki çıkan sorunları çözüp ülke adlı gemiyi sakin limana götürmek yerine en küçük sorunları bile kullanıp iyice gerip hiç dönülmeyecek şekilde bölünmeye ve savaşa götürmek gibi.
Yine de birlik olmak, ayağa kalkmak, uyuyan devin uyanmaya başlaması konusunda umuda kapılmak çok güzel bir duygu. Sorunlarımızla ilgili olarak ana muhatap yasal temsilcimiz TEMAD olmalı. Yanılmayı, endişelerimin boşuna olmasını o kadar o kadar çok istiyorum ki..
Alıntı
#4 ahmetçam 01-05-2012 12:46
Artık şunu anlamalı ve değerlendirmelerimizi de ona göre yapmalıyız. Bildiğiniz gibi HAKSIZLIKLARIN giderilmesi için YILLARDIR YETKİLİ olduğunu bildiğimiz KİŞİLERE durumlarımızı bildirdik.Netice bugüne kadar OYALAMA-KANDIRMA-ALDATMA.Resmen UYUTULDUK.Artık tek ÇÖZÜM meydanlar olmalı.Bunların SÖZDEN anlamadıkları KESİNLİK kazanmıştır.TSK'nın en üst kademesinde olan kişi son TAZMİNATLAR nedeniyle GERÇEK DÜŞÜNCELERİNİ de YANSITMIŞTIR.Boşa geçirilecek her gün ZARARIMIZADIR.
Alıntı
#3 Muzaffer SEZER 01-05-2012 07:41
Biz Astsubaylara ve emeklilerine yapılan haksızlıkları kanunlar çerçevesinde dile getirmeye ve TEMAD çatısı altında her geçen gün daha da büyüyerek bıkmadan usanmadan her kanalda anlatmaya devam etmeliyiz ki görmeyen gözler görsün,duymayan kulaklar duysun,saygılarımla.
Alıntı
#2 metin ayan 01-05-2012 00:15
Sorunlarımız kan davasına dönüşmeden/dönüştürülmeden çözülmelidir,şunu GENKUR'a açıkça belirtmeliyim ki,konu istismara açıktır ,sonu istismara da dayansa vazgeçmeyeceğimiz biline,bugüne kadar istismar edilen bizlerdik,sıra subaylarda, siz öteledikçe bu yarayı kaşıyan çok olacak herkese hayırlısı!!
Alıntı
#1 ibrahim 30-04-2012 22:03
Sayın Kaya,kaleminiz daim olsun,vicdanlar kapkara,kulaklar sağır,gözler kör olmuş,ALLAH bize vicdanı pak,sesimizi duyan,gözleri gören yöneticiler ihsan etsin,saygılarımla.
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

E. ASSUBAYLAR GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU YÖNET
YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN Her şeyin gönlünüzce gerçekleşeceği; sağlık, başarı ve mutluluk dolu nice yıllar diliyoruz. SİTE VE ASSUBAY GÜÇ BİRLİĞİ YÖNETİMİ
Cumartesi, 31 Aralık 2022
Turan
Bu temad başkanı bu güne kadar bol gezi yaptı ve bol bol fotoğraf çektirdi, iktidarın verdiği haklarına kendi almış gibi lanse etmeye çalıştı.bu ek gösterge verilirken 3600 den emekli olan astsubaylara neden 5400 ü istemedi.eylül ekim gibi tazminatları alıyoruz dedi yıl bitti.eğer seçimden öncede alamazsak bir 5 yıl daha bekleriz.gerçi iktidar partisine astsubayları gör...
Perşembe, 22 Aralık 2022
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
Baş öğretmenimiz ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi şahsında tüm öğretmenlerimizin ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN... Demokrasinin, adaletin, huzurun ve refahın hakim olduğu nice öğretmenler günü kutlamak dileklerimizle sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.
Perşembe, 24 Kasım 2022
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ