YENİ YASA TASLAĞINDA TAZMİNATLAR KONUSU DA YOK

''KAFA YORMAYAYIM HAZIRA KONAYIM'' DERSEN ORTAYA GÜZEL SONUÇ ÇIKMAZ..!! TAZMİNATLAR KONUSUNDA DA SINIFTA KALDILAR...

Jandarma ve Sahil Güvenlik Personel Kanunu Taslağı üzerindeki tespitlerimiz ve yorumlarımıza devam edelim izninizle; yıllardan beri ''TAZMİNATLAR MESELESİ'' hakkında yazıyor, çiziyor ve konuşuyoruz. Bunların sonucunda astsubaylar için de MAKAM ve GÖREV TAZMİNATI verilmesinin gerekli olduğunu ve bunun yasal gerekçelerini ortaya koymaya çalıştık.

Elimizde tazminatlar konusunda bu denli çok yazılı bilgi ve belge mevcut olduğu halde büyük umutlar bağlanan Jandarma ve Sahil Güvenlik Personel Kanunu Taslağı'nın 100 üncü maddesindeki MAKAM TAZMİNATI madde hükmünde astsubaylarla ilgili neden hiç bir ifade yok?

Haydi.! Diyelim ki; ''Makam Tazminatını zaten alamayız'' dediniz. Pekala, GÖREV TAZMİNATI hakkında bir-iki satır ayrıntı yazarak içine de astsubayları ilave etseydiniz olmaz mıydı?

TÜRK SİLÂHLI KUVVETLERİ PERSONEL KANUNU
Kanun Numarası: 926
Kabul Tarihi: 27/7/1967
Ek Madde 18 -(Ek:12/2/1982-2596/3 md.;Değişik:24/12/1986-KHK 265/3 md.)
a) (Değişik:9/4/1990 - KHK - 418/22md.;İptal:Ana.Mah'.nin 5/2/1992 tarih ve E.1990/22, K.1992/6 sayılı Kararı ile;Yeniden
düzenleme:18/5/1994 - KHK - 527/15 md.) Bu Kanuna ekli V sayılı makam tazminatı cetvelinde yazılı rütbe ve görevlerde
bulunanlara hizalarında gösterilen gösterge rakamlarının memur aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımı sonucu bulunan miktarda makam tazminatı ödenir. Makam tazminatı
damga vergisi hariç herhangi bir vergiye tabi tutulmaz ve ödemelerde aylıklara ilişkin hükümler uygulanır.
b) (Değişik: 22/11/1995 - 4137/1 md.) Bu rütbe ve görevlerde çalıştıktan sonra emekliye ayrılanlara, yukarıdaki fıkraya göre bulunacak miktarın tamamı hayatta bulundukları sürece her ay T.C. Emekli Sandığınca ödenir. T.C. Emekli Sandığı bu ödemeleri üç aylık devreler halinde faturası karşılığında Hazineden tahsil eder.

JANDARMA VE SAHİL GÜVENLİK PERSONEL KANUNU TASLAĞI
MADDE 100- Aşağıda yer alan makam tazminatı cetvelinde yazılı rütbe ve görevlerde bulunanlara hizalarında gösterilen gösterge rakamlarının memur aylıklarına uygulanan katsayı ile
çarpımı sonucu bulunan miktarda makam tazminatı ödenir. Makam tazminatı damga vergisi hariç herhangi bir vergiye tabi tutulmaz ve ödemelerde aylıklara ilişkin hükümler uygulanır.
Bu rütbe ve görevlerde çalıştıktan sonra emekliye ayrılanlara, yukarıdaki fıkraya göre bulunacak miktarın tamamı hayatta bulundukları sürece her ay T.C. Emekli Sandığınca ödenir. T.C.Emekli Sandığı bu ödemeleri üç aylık devreler halinde faturası karşılığında Hazineden tahsil eder.

Kadro ve Rütbe Ünvanı Tazminat Göstergeleri -Subaylar
Jandarma Genel Komutanı
(Orgeneral ve Oramiral olmak şartıyla) 20.000
Orgeneral ve Oramiral 15.000
Korgeneral ve Koramiral 10.000
Tümgeneral ve Tümamiral 8.000
Tuğgeneral ve Tuğamiral 7.000
Kıdemli Albay 4.500
Albay 3.500
Yarbay 2.000
NOT: 926'daki V SAYILI MAKAM TAZMİNATI CETVELİ'NİN aynısı. Bir de ''Subaylar'' ifadesi yazılmış.
''Astsubaylar'' ifadesi taşıyan ayrı bir CETVEL daha neden yazmadınız? Taslak metine siz yazmayacaksınız da Maliye Bakanı mı yazacak?

Fahrettin BAĞRI
(E) Maliye Astsubayı

Ögeyi Oylayın
(17 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#2 MEHMET KAYALI 09-11-2017 07:23
SOSYAL HAKLARIN OLUŞUMU SUBAYLARIN TEKELİNDE.
KONU KENDİN PİŞİR KENDİ YE
KOTARIMI BENZERİ.
ASSUBAYLARIN,
SADECE HİZMETLERİ ALINIR.
SIRA HAKLARA GELİNCE
YETKİLİLER ELİNİ ŞAKAĞINA KOYAR
ORTAMINA GİRER.
SUBAYIN YETKİLİ VE ETKİLİ ORTAMINDA
ASSUBAYLAR HAKLARA ULAŞMAK ÇOK ZOR.
HATTA İMKANSIZ.
ANCAK OSMANLI'DAN KALMA SUBAY TAHAKKÜMLÜ
BU TEMELDEN HAKSIZLIĞI KARİNE ALAN
BU BOZUK SİSTEM DEĞİŞİR DE TEK KAYNAK OLURSA.
İŞLER TIKIRINA GİRER.
UZMANLARIN İŞİ DAHA DA ZOR.
ONLARI DA KİRALIYORLAR (SÖZLEŞMELİ)
İŞİ BİTİNCE KİRA MUKAVELESİNE SON.
İŞİNE SON,
İŞİN BİTTİ.
AFERİN DİYEREK SIRTI SIVAZLANIR.
UYGULAMA BU..
DİĞER PERSONEL, SUBAYLARA ÖZENLE BAKAR.
HER DEVİRDE BÖYLE OLDU.
TSK.NİN.
ŞEHZADELERİ HARP OKULLU'LARDIR.
ONLAR ÖZ EVLAT MUAMELESİ GÖRÜR.
DİĞER PERSONEL
ONLARA ÖZENLE BAKAR.
Alıntı
#1 EMEKLİASSUBAYLAR 08-11-2017 23:56
TSK içine sızan 15 Temmuz hainleri Assubaylara ön yargı ile yapılan haksızlığı hukuksuzluğu o kadar ileriye taşıdılar ki amaçları, Assubayların aidiyet duygusunu yok edip TSK yıpratmaktı.
Buna rağmen adalet sağlanmıyor; J.Gn.K.Personel yasa taslağında hâlâ assubaylar büro memurlarından daha alt dereceden göreve başlatılıp hak ettikleri tazminatlarda yok sayılıyorlar. Bu adaletsizlik ve vatanseverlik duygularımız ne zamana kadar devam edecek ?
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

E. ASSUBAYLAR GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU YÖNET
#ÇANAKKALEGEÇİLMEZ... ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ'NİN 108. YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN. Türk'ün inancını, azim ve kararlığını tüm dünyaya ispatlayarak #ÇANAKKALEGEÇİLMEZ destanını yaratan, bu topraklar için tereddütsüz canını feda etmiş Gazi M.Kemal ATATÜRK, Silah arkadașları ve tüm kahraman şehitlerimizin ruhları şad olsun. Bu vatan sizlere minnettardır.
Cumartesi, 18 Mart 2023
Site ve Asb.Güçbirliği Platformu Yönetim
Değerli meslektaşlarımız, Depremde hayatını kaybeden kardeşlerimizin acılarını yüreğimizde yaşıyor yaralılarımız için du ediyoruz Yaraların sarılmasına destek için karınca kararınca maddi destekte bulunmalıyız Kampanya için TEMAD'ın öncü olmasını bekliyorduk TEMAD direk AFAT'a yardım edilmesini önermiştir www.emekliassubaylar.org sitesi ve Asb.Güçbirl...
Pazartesi, 06 Şubat 2023
E.ASB.GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
Yurdumuzun çeşitli illerinde meydana gelen depremde yüzlerce can kaybımız ve yaralılarımızın olduğunu büyük bir üzüntü ile öğrendik Allah canlarını yitirenlere rahmet ailelerine sabır yaralılarımıza şifalar versin Emekli assubaylar olarak maddi ve manevi hertürlü yardıma hazırız
Pazartesi, 06 Şubat 2023
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ