JANGENKOM VE SAGÜVKOM PERSONEL TASLAK METNİ

''KAFA YORMAYAYIM HAZIRA KONAYIM'' DERSEN ORTAYA GÜZEL SONUÇ ÇIKMAZ..!!

 

Hazırlanan Jandarma ve Sahil Güvenlik Personel Kanunu Taslak Metni yayınlandı. İlk değerlendirme olarak; fazla kafa yormadan, 926 sayılı TSK Personel Kanunu'nda ne varsa adeta ''kopyala/yapıştır'' usulü ve biraz da 657'den ithal maddelerle ortaya çıkarılmış özensiz bir taslak diyebilirim.

Taslakta hemen gözüme çarpıveren özensiz çalışmalardan bazı örnekler sunmak istiyorum izninizle;


JANDARMA VE SAHİL GÜVENLİK PERSONEL KANUNU TASLAĞI

MADDE 52 - f) Astsubay meslek yüksekokulu mezunları ve kendi nam ve hesabına fakülte,yüksekokul veya meslek yüksekokulunu bitirerek temel kolluk eğitiminde başarılı olup astsubay çavuşluğa naspedilenler, EK-3 sayılı cetvellere göre 9 uncu derecenin birinci kademesinden göreve başlarlar.

 

Y O R U M: Bu bir taslak metin olduğuna göre; en önemli ''Haklı Taleplerimizden'' biri olan MYO mezunlarının göreve başlama derecesi

 

NEDEN ''9 uncu derecenin ikinci kademesinden göreve başlarlar.'' olarak değil de '' 9 uncu derecenin birinci kademesinden göreve başlarlar.'' diye yazılmış?

Aynı Bakanlığa (İçişleri Bakanlığı) bağlı olan Polis Akademisi MYO'dan mezun olanlar dokuzuncu derecenin ikinci kademesinden göreve başlarken siz NEDEN 1 (BİR) kademe geriden başlamayı taslak metninize aldınız?

Taslak metine dahi ''Haklı Taleplerimizin'' nasıl olması gerektiğini yazmıyor/yazamıyorsanız bu şekilde kanunlaştığında ne yapacaksınız? Sil baştan yine en başa mı döneceksiniz?

 

Ayrıca bu madde hükmüne göre fakülte mezunu (LİSANS) bile 9/1'den göreve başlayacak...!!!
Madde içinde geçen ifade aynen şöyle; ''ve kendi nam ve hesabına fakülte,yüksekokul veya meslek yüksekokulunu bitirerek...''

TASLAK METİNE AŞAĞIDAKİLERİ KOYURSUNUZ DA GÖREVE BAŞLAMA DERECESİNDEKİ ADALETSİZ DURUMU NEDEN DÜZELTEREK KOYMUYORSUNUZ?

c) Sürekli görevle sıralı hizmet bölgesine atananlara veya geçici görevle gönderilenlere, buralarda fiilen çalışmak suretiyle geçirilen her iki yıl için bir kademe ilerlemesi daha verilir. Yıllık izinde geçirilen süreler ile teröristle mücadele kapsamında yaralanan personelin hava değişimi,istirahat ve tedavide geçen süreleri fiilen çalışılmış sayılır. İki yıldan az süreler dikkate alınmaz.
Sıralı hizmet bölgelerine birden çok kez atananların veya geçici görevlendirilenlerin, önceki hizmetlerinden artan süreleri yeni hizmetindeki iki yılın hesaplanmasında dikkate alınır.
ç) Son sekiz yıl içinde herhangi bir disiplin cezası almayanlara bir kademe ilerlemesi uygulanır.

 

Aylıkların ödenme esasları

 

MADDE 87-(1) Bu kanunun aylık ödemeleri ile ilgili hükümleri 14/7/1965 gün ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun bazı maddelerinin değiştirilmesi ve bu kanuna bazı maddeler eklenmesine ve bu kanunun kapsamı dışında kalan kamu personelinin aylık ve ücretlerine dair Kanun’un aylık ödemelerinin yürürlüğü ile ilgili hükümleri ile birlikte ve aynı usul ve esaslara göre uygulanır.

 

Y O R U M: AYLIKLARIN ÖDENME ESASLARINDA 657'NİN MADDE HÜKÜMLERİNİ ESAS ALDIĞINIZA GÖRE GÖRE, BAŞLAMA DERECESİNİ

 

NEDEN 926'DAN AYNEN KOPYALAYARAK ALDINIZ?

 

Fahrettin BAĞRI 
(E) Maliye Astsubayı

Ögeyi Oylayın
(7 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#2 MEHMET KAYALI 09-11-2017 07:34
SOSYAL HAKLARIN OLUŞUMU SUBAYLARIN TEKELİNDE.
KONU KENDİN PİŞİR KENDİ YE
KOTARIMI BENZERİ.
ASSUBAYLARIN,
SADECE HİZMETLERİ ALINIR.
SIRA HAKLARA GELİNCE.
YETKİLİLER ELİNİ ŞAKAĞINA KOYAR
OLMAZLIKLA, DÜŞÜN ORTAMINA GİRER.
SUBAYIN YETKİLİ VE ETKİLİ ORTAMINDA.
ASSUBAYLAR HAKLARA ULAŞMALARI ÇOK ZOR.
HATTA İMKANSIZ.

ANCAK OSMANLI'DAN KALMA SUBAY TAHAKKÜMLÜ

BU TEMELDEN HAKSIZLIĞI KARİNE ALAN

BU BOZUK SİSTEM DEĞİŞİR DE, TEK KAYNAK OLURSA.

İŞLER TIKIRINA GİRER.

UZMANLARIN İŞİ DAHA DA ZOR.

ASKERLİK UZMANLIK İŞİDİR.

AMA KİRALAMA SİSTEMİ BAŞLADI. İŞLER SULANDI.

ONLARI DA KİRALIYORLAR (SÖZLEŞMELİ)

İŞİ BİTİNCE KİRA MUKAVELESİNE SON.

NİZAMİYE ( LUMBAR AĞZI?) GÖSTERİLİR.

ALT STATÜ PERSONEL, SUBAYLARA VE YAŞANTILARINA
ÖZENLE BAKAR.
HER DEVİRDE BÖYLE OLDU.
TSK.NİN.
ŞEHZADELERİ HARP OKULLU'LARDIR.
ONLAR ÖZ EVLAT MUAMELESİ GÖRÜR.
DİĞER PERSONEL HİZMETİ DOLU, DOLU
ÖLESİYE VERİR.

ONLAR, SUBAYLARA ÖZENLE BAKAR.
Alıntı
#1 EMEKLİASSUBAYLAR 08-11-2017 18:02
Kel'e yıkandınmı diye sormuşlar; Tarandım bile yanıtını vermiş... TSK yeniden yapılanıyor TEMAD yönetimi ortada yok, kişisel hesaplar peşinde Bu yüzden kişisel gayretlerle yeterli sonuç alınamıyor Hazırlanan yasalarda bilgi eksikliği nedeniyle assubayların haksızlığı hukuksuzluğu devam ediyor Seçimler yeni bir başlangıç olsun uzman çavuş kardeşlerimizin dernekleri gibi başarılı sonuçlar almayı diliyoruz
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

E. ASSUBAYLAR GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU YÖNET
YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN Her şeyin gönlünüzce gerçekleşeceği; sağlık, başarı ve mutluluk dolu nice yıllar diliyoruz. SİTE VE ASSUBAY GÜÇ BİRLİĞİ YÖNETİMİ
Cumartesi, 31 Aralık 2022
Turan
Bu temad başkanı bu güne kadar bol gezi yaptı ve bol bol fotoğraf çektirdi, iktidarın verdiği haklarına kendi almış gibi lanse etmeye çalıştı.bu ek gösterge verilirken 3600 den emekli olan astsubaylara neden 5400 ü istemedi.eylül ekim gibi tazminatları alıyoruz dedi yıl bitti.eğer seçimden öncede alamazsak bir 5 yıl daha bekleriz.gerçi iktidar partisine astsubayları gör...
Perşembe, 22 Aralık 2022
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
Baş öğretmenimiz ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi şahsında tüm öğretmenlerimizin ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN... Demokrasinin, adaletin, huzurun ve refahın hakim olduğu nice öğretmenler günü kutlamak dileklerimizle sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.
Perşembe, 24 Kasım 2022
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ