TEMAD BAŞKANI AHMET KESER HAKKINDA ÇOK CİDDİ İDDİALAR

TEMAD YÖNETİMİ'nin haklarımız konusundaki başarısızlığının yanı sıra birçok meslektaşımızın endişe ile izlediği ticari faaliyetlerdeki başarısızlık, son olarak da gelecek vaad edilerek  assubayların çalışmayan eş ve kızlarının ortak edildiği KOOPERATİF hakkındaki İSTEMAD başkanının iddialarını assubay kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.Saygılarımızla. 

İstanbul Emekli Assubaylar Derneği Başkanı İbrahim KOLDAMCA ile önemli bir söyleşi yaptık; TEMAD Gn.Bşk.
Ahmet KESER'in TEMAD İstanbul İl Başkanlığını yürüten şubeyi kapatması üzerine kurulan İSTEMAD ve onun 
başkanı sosyal meda üzerinden Ahmet KESER'e önemli sorular yöneltti ve belgeleri açıklayacağını duyurdu...
 

Biz de PES24 olarak kendisine neyi açıklayacağını sorduk.

 PES24 : Sn. Koldamca;  öncelikle TEMAD'ın kooperatifi ile ilgili  çok iddialı bir açıklamada bulundunuz ve bazı belgeleri açıklayacağınızı facebook sayfanızda yazdınız. Neyi açıklayacaksınız? Buyurun sizi dinliyoruz.

KOLDAMCA: Öncelikle tüm meslektaşlarımı sevgi ve saygı ile selamlıyorum.  İlk önce şunu belirtmekte fayda var.  Adı geçen " S.S ANADOLU ORGANİK GIDA ÜRÜNLERİ ÜRETİM VE TÜKETİM KOOPERATİFİ" TEMAD'ın değil, Ahmet KESER ve beraberindekilerin kurduğu kişisel tüketim kooperatifidir.

PES24: Nasıl yani? Kooperatif TEMAD'ın değil mi? Kooperatifin TEMAD'ın resmi internet sayfasında "

Hatta TEMAD Başkanı Ahmet KESER'in 4 yıllığına başkan seçildiği bile 15 Temmuz 2016 tarihinde TEMAD'ın internet sitesinde duyuruldu.

KOLDAMCA: Bakınız size aşağıda bir belge sunuyorum? Bu belge söz konusu kooperatifin kuruluş belgesidir. Belgede TEMAD Tüzel kişiliği ile ilgili en ufak bir ibare var mı? Bu kooperatif asla TEMAD'ın değildir. İşte size belgesi.

PES24: Yani bu belgeye göre kooperatif TEMAD'ın değil öyle mi?

KOLDAMCA: Kooperatifin kuruluş belgelerinde,  S.S ANADOLU ORGANİK GIDA ÜRÜNLERİ ÜRETİM VE TÜKETİM KOOPERATİFİ olarak ismi geçiyor. 1 Haziran 2016 tarihinde TEMAD adı ile duyurdular, 15 Haziran 2016'da TEMAD Başkanı 4 yıllığına seçildi dediler ama kuruluş belgesinde TEMAD'ın T'si bile yok!  Yani TEMAD yönetimi değişse bile kooperatif yönetimi değişmeyecek ve yeni gelen TEMAD yönetiminin kooperatif üzerinde hiç bir hakkı olmayacak. Tıpkı daha önce kurdukları TEMAD şirketinde olduğu gibi. TEMAD'ın bu kooperatif ve şirket üzerinde hiç bir tasarrufu olamaz.

AHMET KESER VE YÖNETİMİ KOOPERATİFTEN HUZUR HAKKI VE HARCIRAH  ALIYOR MU?

PES24: Sayın Koldamca , defalarca yazıldı çizildi ve sizde bu soruyu sordunuz? Sizdeki belge ve bilgilere göre kooperatiften maaş huzur hakkı vs. alan var mı?

KOLDAMCA: Bakınız, konunun sık sık sosyal medyada gündeme gelmesine rağmen Ahmet KESER, bu konudaki  soruları cevapsız bırakmıştı.  Elimizdeki belgelere göre  kooperatif yönetim kurulu üyelerinin belirli miktarlarda huzur hakkı ve harcırah alması yönünde karar alındığı ortaya çıktı.

PES24: Kim ne kadar  maaş huzur hakkı vs. alıyor?

KOLDAMCA:  Söz konusu  Kooperatifin Genel kurulun da alınan ve aşağıda paylaştığımız belgedeki 4 no'lu karara göre; Yönetim Kurulu Başkanına (Ahmet KESER) aylık 1.000 TL. huzur hakkı, yurtiçi için günlük net 150 TL, ve yurtdışı için günlük net 300 TL. olmak üzere harcırah kullanma hakkı verildi.

Basit bir hesap yaparsak,  Ahmet KESER,  aylık 1000 TL. huzur hakkı alacak. Artı 30 günlük yurtiçi harcırah hakkını kullandığında 30 gün x 150 TL.'den 4. 500 TL.  net ödeme alacak.  

Bu şekilde 

PES24: Aylık 2800 TL. civarında maaş alan emekli astsubaylar için, aylık 5000 veya 10.000 TL gibi rakamlar büyük para sayılmaz mı? 

KOLDAMCA: Astsubaylar,  100TL. lik denge tazminatını almak için yıllarca  mücadele ederken, göbekleri çatlarken, Ahmet Keser günlük 150 - 350 TL. almak için kooperatiften karar çıkartmasını başka türlü açıklayamazdık.

Daha bitmedi, aynı şekilde Kooperatifin Yönetim Kurulu üyeleri aylık 750 TL. huzur hakkı, alacak.  Yine Yönetim Kurulu üyelerinin de tıpkı KESER'de olduğu gibi yurtiçi için günlük net 150 TL, ve yurdışı için günlük net 300 TL. olmak üzere harcırah kullanma hakkı var.

 kurulu üyelerine ise yılda iki defa 1.000'er TL. ödeme yapılacak. İşte size belgesi.

Normalde bir kooperatifin başkanının yönetiminin huzur hakkı almasına kimse bir şey diyemez ama siz TEMAD adına kooperatif kurduk diyorsanız konu farklı.

KOOPERATİF ÜYELER ADINA BANKALARDAN KREDİ ÇEKEBİLECEK Mİ?

PES24: Kooperatif bankalardan finans kuruluşlarından kredi çekecek mi?

KOLDAMCA: Evet bu konuda da karar almışlar. Kooperatifin  bankalardan kredi çekme yetkisi olduğu ortaya çıktı.

PES24 : Kredi çekilirse kim ödeyecek?

KOLDAMCA: Tabi ki üyeler ödeyecek. Bu maddeye göre kooperatif yönetimi,  üyeler adına bankadan kredi çekerek her üyeyi borçlandırabilir ve mevcut üye payına düşen kadar bu borcu ödemek zorunda kalır.

 Kısacası kooperatife üye olan astsubay eşleri, uzman çavuş eşleri, şehit ve gazi eşleri kooperatif bankadan kredi çekerse, söz konusu kredi borcunu ödemek zorunda kalabilir.

Bakın ben belgeli konuşuyorum. Kafamdan uydurmuyorum. İşte bakın, Söz konusu kooperatifin genel kurulunda almış olduğu 16 No'lu kararda (Madde 16)"Bankalardan ve finansal kuruluşlardan, kooperatif adına teminat göstermek kaydıyla, kredi çekme yetkisi, oybirliği ile yönetim kuruluna verildi" denilmektedir.

İşte  o belge.
 

Yine basit bir hesap yaparsak, yaklaşık 1800-2000 üyesinin olduğu tahmin edilen söz konusu kooperatiften her üye adına 2 Bin TL. kredi çekildiğinde yaklaşık 3 - 4 Milyon TL. ( Eski para ile 3-4 trilyon)  kredi alınabileceği tahmin edilmektedir.

ÜYELERE ŞOK! HER ÜYE 2000 TL. BORÇLANDIRILDI! 

PES24 : Bir de üyelerin borçalandırıldığını söylüyorsunuz, o nasıl oluyor?

KOLDAMCA : Yapılan olağanüstü genel kurulda alınan kararlardan biri de üyelerin 2.000 TL. borçlandırılması. 

Ayrıca ödemeyi geciktiren üyeye % 1 gecikme cezası uygulanacağı belirtilmiş. 

Yani söz konusu kooperatife üye olan her kişi 5 taksit halinde toplam 2.000 TL. ödemek zorunda. Ahmet KESER, kooperatif ile ilgili konuştuğu youtube videosunda ise; "sadece bir imza atmalarının yeterli olacağını" belirtmişti.  Atılan imzalar tüm kooperatif üyelerine 2.000 TL. olarak geri dönmüş oldu.

Buyurun açıklayacağız dediğimiz bir belge daha.

KOOPERATİF KURUCUSU BAZI ÜYELER HAKKINDAKİ,  'FETÖ VE SAHTEKARLIKTAN YARGILANDIĞI'  İDDİALAR İÇİN NE DİYORSUNUZ? 

PES24: Kooperatifin Kurucuları için söyleyeceğiniz bir husus var mı?

KOLDAMCA: TEMAD Eski Yönetim Kurulu Üyelerinden ve Genel Başkan Yardımcılarından Sami Başkaya iki kooperatif kurucusunun fetö'den tutuklandığı facebook'ta yazmıştı. 16 Ağustos 2017 tarihli "YARINA KALIRDA; YANINA KALIR MI..! (3)"  ismi ile paylaştığı yazısında, TEMAD'ın kurduğu iddia edilen kooperatifin"kurucu yedi üyesinden ikisi FETÖ den tutukluymuş, yok bir diğer üye evrakta sahtecilikten yargılanıyormuş. Ben inanmak istemiyorum." şeklinde bir cümle kullanmıştı. Sami Başkaya düne kadar bu işlerin içindeydi, Genel Başkan yardımcısıydı. Bir çok kişiyi kooperatife üye eden kişiydi.  Bu nedenle sözleri çok önemli. 

Şimdi sadece bu değil, yine Sami Başkaya "YARINA KALIR DA YANINA KALIR MI 4"isimli yazısında  "Buradan tüm meslektaşlarımdan istirham ediyorum. Sn. Genel Başkan şubenize yörenize geldiğinde özellikle sorun; Kooperatifin kurucu yedi üyesi kimlerden oluşuyor. Yedi üyeden ikisinin FETÖ den tutuklandığı doğrumu ? Yine 26 kişilik listede olan bir üyenin, evrakta dolandırıcılıktan ağır cezada yargılandığı doğru mu ?" diye soruyor. 

Bunlar yenilir yutulur iddialar değil. Ayrıca yine kuruculardan birinin FETÖ'den ihraç edildiği yönünde iddialar var.  Sanırım zamanı geldikçe bu husular da ortaya çıkacaktır. Çünkü gerçeklerin er ya da geç ortaya çıkmak gibi bir alışkanlığı vardır.

 

ASTSUBAYLAR KENDİLERİ KOOPERATİF KURAMIYORMU DA, EMEKLİ BİNBAŞI İLE KOOPERATİF KURULUYOR?

PES24 : Bu kadar astsubay  varken neden emekli bir subay (jandarma binbaşı), polis kökenliler  ve  TBMM'de çalışan biri ile kooperatif kuruldu.

KOLDAMCA: Aslında bu konu büyük bir organizasyon. Sami BAŞKAYA'nın kooperatif kurucuları hakkında söylediği sözler aslında çok önemli. Şöyle düşünün astsubay derneğinin diye bir kooperatif kuruyorsunuz, içinde  emniyet müdürü seviyesinde polisler, emekli subay, TBMM'de çalışan kişi vs. oluyor! Hazirun listesini incelediğimizde  içinde bir başka askeri statüdeki derneğin başkanın da olduğunu görüyoruz.  Dediğimi gibi bu büyük bir organizasyondur.

Çok basit bir örnek vereyim, olağanüstü genel kuruldaki kooperatifin son hazirun listesinde soyadı aynı olan 3 bayan var. Bu ne demek? Başka kimse yok mu?Yani koskoca Ankara'da hiç kooperatif üyesi emekli astsubay yok mu? 

Sami Başkaya'nın yazısında belirttiği hususlar doğru ise, Kooperatifte apar topar olağanüstü genel kurul yapılması oldukça düşündürücüdür. Bu husus iyi analiz etmek gerekir.

KESER'in "Jandarma astsubayların % 40'ı, havacı astsubayların %10'u FETÖ'cü" açıklamalarının, BAŞKAYA'nın kooperatif kurucu üyeleri konusunda yaşandığı iddia edilen sıkıntıları örtbas etmek için olduğunu düşünüyorum.  Yani bir nevi hedef saptırma olabilir.

Başka türlü bir astsubay derneği başkanı bu şekilde saçma sapan bir beyanat veremez.

Ayrıca kooperatifin 2016 ve 2017 yılında yapılan Genel ve Olağanüstü Genel Kurulları hazirun listeleri inceledik. Hazirun listesinde isimler arasında gelen ve gidenler  var. Bu konunun da iyi incelenmesi gerekir.

Son olarak şunu belirteyim, yukarıda arz ettiğim bilgi ve belgelere inanmayan kooperatif üyeleri belgelerin asıllarına BİMER, CİMER veya avukatları aracılığıyla ulaşabilir.

PES24: Sayın Koldamca, peki TEMAD'ın kuracağı vakıf konusunda ne düşünüyorsunuz?

KOLDAMCA; Bakınız TEMAD özel kanunla kurulmuş, kamu yararına faaliyet gösteren bir dernek, şu an vakıfların yaptığı her işi yapabilir. Vakıf konusunda amacın farklı olduğunu düşünüyorum.

Ahmet KESER TEMAD'dan gideceğini biliyor.  Ahmet KESER'in miadı dolmuştur. KESER, TEMAD'dan gidince ETİMESGUT'da tekrar emlakçılık yapmayı düşünmüyor sanırım.  Kooperatif, vakıf vs. ile kendine TEMAD sonrası makam hazırlıyor hepsi bu.

PES24: Sayın Koldamca, Açıklamalarınız  TEMAD seçimleri arefesinde oldukça ses getirecek türden. Açıklamalarınız için çok teşekkür ederiz.

KOLDAMCA: Bakınız KESER, TEMAD Sitesinde seçim startını verdiğini açıklıyor ama seçim tarihini bir türlü açıklayamıyor. Korkunun ecele faydası yok. KESER bu kez gidecek.  Artık KESER'in miadı doldu. Astsubaylar yeni bir liderle mücadelelerine devam etmelidir.

Bana bu fırsatı sunduğunuz  için teşekkür eder, tüm assubay camiasına saygılarımı sunarım.

KAYNAK : 

http://www.pes24.com/gundem/son-dakika-kooperatif-dosyasi-patladi/5055

 

Ögeyi Oylayın
(8 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#2 Ersen Gürpınar 18-09-2017 18:34
TEMAD adı kullanılmamış olsaydı üyelerin tercihi ve sorunudur der geçerdik oysa Cumalı kooperatifinde Aqua park binalarında olduğu gibi hep TEMAD garantisi ve assubay adı kullanılmıştır. Her eleştiriye maydonoz olan nemacı yalaka dediğimizde de sazan gibi atlayanlar yine sessiz herhalde başkanlarından talimat bekliyorlar :)
Alıntı
#1 EMEKLİASSUBAYLAR 18-09-2017 17:51
Hepimiz için büyük umut olan mücadele tarihinin en büyük maddi ve manevi desteğini verdiğimiz bay Ahmet KESER'in assubayları temsil görevini yerine getirememesinin haklarımız konusunda başarısızlığının yanı sıra sadece belli kişilere çıkar sağlayan ticari faaliyetleri ile de hayal kırıklığı yaratıp soru işaretlerini beraberinde getiriyor; Ancak ne yönetimden ne de mücadeleden nemalanan riyakar takımından tek açıklama yok ; Yarın bu iddia sahiplerini savcılığa şikayet ettik gibi ucuz bir mazeret değil belgeleri ile açıklama bekliyoruz aksi halde susmanın İKRAR olduğunu düşüneceğiz
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

SITE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMIMIZIN 104. YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN. 19 MAYIS, EMPERYALİST İŞGALE KARŞI MİLLİ DURUŞUMUZDUR! 19 Mayıs 1919; Anadolu'nun emperyalistlerce ișgaline baș kaldırarak dur diyen Mustafa Kemal ATATÜRK'ün Samsun'a ayak basması ile başlayan, Erzurum ve Sivas kongreleriyle kararlaştırılan, 11 Ekim 1922 Mudanya Mütarekesi ile sonuçla...
Cuma, 19 Mayıs 2023
E. ASSUBAYLAR GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU YÖNET
ANNELERİMİZİN VE YÜREĞİNDE ANNE SEVGİSİ OLAN KADINLARIMIZIN ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN. "Ana başta taç imiş, her derde ilaç imiş,bir evlat pir olsa da Ana'ya muhtaç imiş." Analar bizi dünyaya getiren, evlatlarımızı bize bağışlayan yüce insanlar, onlara minnettarız. Anneler gününde emekleri ve aziz hatıraları önünde saygı ile eğilirken anneler g...
Pazar, 14 Mayıs 2023
E. ASSUBAYLAR GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU YÖNET
1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA BAYRAMI TÜM EMEKÇİLERE KUTLU OLSUN Değerli Meslektaşlarımız 1 Mayıs Emek ve Dayanışma gününü kutluyoruz. Bizler de TSK emekçileri assubaylar olarak ön yargılarla haksızlıklara uğratılan mesleklerin başında geliyoruz. Haksızlıklara sessiz kalmak haksızlık kadar suçtur, kendi mücadelemizi yaparken emeğe saygı ve adalet talep edenlerin ya...
Pazartesi, 01 Mayıs 2023
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ