ASSUBAYLARA KAYNAK YOK PALAVRASI

''KAYNAK YOK'' PALAVRASI BURADA GEÇERLİ DEĞİL"

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta

TSK'da albay rütbesinde zaman zaman yığılmalar olmuş ve siyasi iktidarlar da bu yığılmayı önlemek için albaylar lehine BALLI-KAYMAKLI Kanunlar çıkararak sorunu gidermeye çalışmışlardır.
Bu tür işlemlerin en sonuncusu da 14/1/2016 tarih ve 6661 sayılı Kanun'un GEÇİCİ MADDE-39'da yer aldı. Üç farklı nasıpta olan albaylara 5,5 - 11 ve 16 kat ekstra emekli ikramiyesinin ödenmesi kararlaştırıldı. Ancak 668 sayılı KHK'nin 4 üncü maddesi ile yürürlükten kaldırıldı.

Bu kanunun TBMM Genel Kurula inmeden, Plan ve Bütçe Komisyonundaki görüşmelerde getireceği MALİ yük hakkında neler konuşulmuş kısaca bakalım izninizle;

ERHAN USTA (Samsun)-Bunun mali boyutu nedir? Bunlara ilişkin bir kapsamlı bilgi verilsin.
MİLLÎ SAVUNMA BAKANI İSMET YILMAZ (Sivas)–926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununda bir değişiklik yapmak istiyoruz. Bu değişiklikle,kadrosuzluktan emekliliğe hak kazanmış albaylara istekleri hâlinde, talep etmesi hâlinde, bir defaya mahsus olmak üzere ek emekli ikramiyesi ödenmek kaydıyla Türk Silahlı Kuvvetlerinden ayrılma imkânı tanınacaktır.

Bu kapsamda, 30 Ağustos 2016 tarihi itibarıyla, subaylıkta, 30uncu fiilî hizmet süresini tamamlayacak olanlara, normalde 2017 yılında emekli olacaklar ve bunlar 1986 neşetli albaylar, emekliliğe esas aylık tutarının 5,5 katı, yani 19 bin TL; 29uncu fiilî hizmet süresini tamamlayacak olanlara, normalde 2018 yılında emekli olacaklardı bunlar, bunlar 1987 neşetli albaylar, emekliliğe esas aylık tutarının 11 katı, 38 bin TL, 28inci fiilî hizmet süresini tamamlayacak olanlar, ki bunlar normalde 2019 yılında emekli olacaklardı,1988 neşetli albaylar, emekliye aylık esas tutarının 16 katı, yani 57 bin TL ikramiye olarak ödenecek ve bu personeller 30 Ağustos 2016 tarihi itibarıyla kadrosuzluktan emekliye sevk edileceklerdir.

Düzenlemeden dolayı da, tümünün emekliliği talep etmesi hâlinde bütçeye getireceği yük 50 milyon TL olarak hesaplanmıştır. Maliye Bakanlığıyla zaten mutabakata varıldığından bu Plan ve Bütçe Komisyonuna getirilmiştir, özü budur.

ERHAN USTA (Samsun)– Onlara tabii gerektiği gibi iş verilemiyor, onların da pozisyonlarına uygun bir şey verilemediği için orada yığılma olmuş, ondan sonra “Bunları emekli edelim,erken emekli edelim.Erken emekliliğe teşvik etmek için de üstüne biraz para verelim.” gibi bir noktaya geliyoruz.

MUSA ÇAM (İzmir)–Sayın Başkan.Yine parayla ilgili teşvik ve özendirici bir madde. Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan albaylarımızdan yaklaşık olarak 1.075 albayın sayısal olarak fazla olması nedeniyle YAŞ'ta değil de özendirilerek, bir prim esası getirilerek, gönüllü temelinde rızayla emekliye sevk etme.
Yani çok böyle ekonomiyle, parayla ilgili böyle bir düzenleme sanki Türk Silahlı Kuvvetlerimizde önemli görev yapan bu komutanlarımıza belki çok cazip de gelebilir. Ekonomik koşullar nedeniyle cazip gelip hakikaten 1.075 albayın 1.075'i de hemen emeklilik dilekçesini yarın sıraya girip verebilirler de yani bunu bilemiyoruz.

NOT: Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülüp kabul edildikten sonra TBMM Genel Kurulda da görüşülüp kabul edilen bu 6661 sayılı Kanun'un GEÇİCİ MADDE-39'u 668 sayılı KHK'nin 4 üncü maddesi ile yürürlükten kaldırıldı.

S O N U Ç: Astsubayların özlük hakları sözkonusu olduğunda ''Kaynak yok, Maliye Bakanlığından görüş almamız ve mutabakata varmamız gerekir'' palavrasını ortaya sürenler, sözkonusu subaylar olduğunda ''Maliye Bakanlığıyla zaten mutabakata varıldı'' deyiveriyor. Ayrıca ne iktidar ne de muhalefet milletvekillerinden MALİYET ile ilgili hiç bir itiraz ve olumsuz görüş gelmiyor.
Ancak bunu sonsuza dek sürdüremeyecekler. Eninde sonuda ''Haklı Taleplerimizi''kabul edecekler. Onlar vermeyecek, biz alacağız...
**İMTİYAZ DEĞİL ADALET İSTİYORUZ**

Fahrettin BAĞRI
(E) Maliye Astsubayı


Ögeyi Oylayın
(14 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#1 EMEKLİASSUBAYLAR 10-07-2017 20:45
Bizi sadece göreve ve ölüme gönderirken hatırlayan zihniyet ne yazık ki yasal haklarımıza sıra geldiğinde KAYNAK YOK mazeretine sığınıyorlar;
Biz bir emirle ölüme gönderiliyoruz buna rağmen imtiyaz değil adalet istiyoruz Adaleti sadece kendine gerektiğinde hatırlayanlar bu mazlum zümrenin vebalinden kurtulamıyacaklar
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

E. ASSUBAYLAR GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU YÖNET
YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN Her şeyin gönlünüzce gerçekleşeceği; sağlık, başarı ve mutluluk dolu nice yıllar diliyoruz. SİTE VE ASSUBAY GÜÇ BİRLİĞİ YÖNETİMİ
Cumartesi, 31 Aralık 2022
Turan
Bu temad başkanı bu güne kadar bol gezi yaptı ve bol bol fotoğraf çektirdi, iktidarın verdiği haklarına kendi almış gibi lanse etmeye çalıştı.bu ek gösterge verilirken 3600 den emekli olan astsubaylara neden 5400 ü istemedi.eylül ekim gibi tazminatları alıyoruz dedi yıl bitti.eğer seçimden öncede alamazsak bir 5 yıl daha bekleriz.gerçi iktidar partisine astsubayları gör...
Perşembe, 22 Aralık 2022
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
Baş öğretmenimiz ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi şahsında tüm öğretmenlerimizin ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN... Demokrasinin, adaletin, huzurun ve refahın hakim olduğu nice öğretmenler günü kutlamak dileklerimizle sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.
Perşembe, 24 Kasım 2022
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ