iki-perdelik-oyun

Yıl 1919 Temmuz'un 23' ü. Atatürk Erzurum Kongresini açar. Alınan en önemli karalardan biri de ulusal'cı bütün derneklerin tek çatı altında toplanmasıdır. Aynı zamanda İstanbul'da Damat Ferit Paşa Kabinesi iş başındadır ve M.Kemal Paşa'nın bu girişimlerini adeta dünyaya jurnal etmekte "Anadolu'da karışıklık çıktı. Anayasaya aykırı olarak Millet Meclisi adı altında toplantılar yapılıyor. Bu girişimin sivil ve asker görevlilerce yasaklanması gerekir." demektedir. Bunun sonucunda Atatürk'ün derdest edilerek tutuklanıp İstanbul'a gönderilmesi için bir buyruk çıkartılır.

TEMAD Gen.Bşk.lıgı Ankara'dadır. Seçimle işbaşına gelmiş olsa da Gen.Bşk. üyelerinin gözünde neredeyse yasallığını kaybetmiştir. Bir kaç muhalif grup ve bir çok Assubay  devre siteleri kurulmuş hızla kendi aralarında örgütlenmekte ve muhalefet seslerini yükseltmektedir. Bazı muhalifler Merzifon'dan Ankara'ya 320 Km.yürümektedir. İzmir, İstanbul, Antalya ve Anamur'dan gelen sınıf sevdalıları bu yürüyüşü karşılamak için toplanmaktadır. Genel Bşk.lık, çözümü "Onlar, bizden degil" diyerek bertaraf etmeye çalışıp, müttefiklerine güvence vermeye çalışmaktadır.

İstanbul'da bir türlü toplanıp ulusal kurtuluşu saglayacak karaları alamayan ve tamamen müttefik devletler güdümüne giren sadece İstanbul'u, Padişah ve halifeyi kormaya ve kurtarmaya yönelik bir çalışma içine giren Ferit Paşa Hükümeti Atatürk liderligindeki Temsilciler Heyetinin aldıgı İstanbul ile Anadolu'nun irtibatının kesilmesi kararı sonrası 2 Ekim 1919'da  istifa eder. Yerine aynı gün Ali Rıza Paşa hükümeti kurulur. Temsilciler heyeti A.Rıza Paşa hükümetiyle Cemal Paşa aracılıgı ile diyaloga geçer. Ulusun bagımsızlıgı ve hakları için kendilerine azami destegi verecegini taahüt eder. Bütün örgüte bunu bir bildiri ile iletir. Yeter ki İstanbul Hükümeti Ulusal güçlerin kendisine yardımcı olması için kuruldugunu kabul etsin. Kendilerini müttefik devletlerine "Onlar muhalifler,bizden degiller." diye jurnallemesin.

TEMAD Gen. Mrk.nin bir türlü radikal kararlar alarak gittikçe karmaşık bir hal alan sınıfsal sorunlarımızı çözememesi tabanda huzursuzluk yaratır. Bunun dogal sonucu olarak kurulan sitelerden biri öne çıkar ve TEMAD Gen.Mrk.ne "Biz size yardımcı olmak için varız. TEMAD bir deniz olsun bizler de O'na akan dereler olalım. Birlikte kurtaralım bu sınıfı." diye bir deklarasyon yayınlar. Ancak Genel Merkez iktidarda olmayı yedi düvelle savaşabilme gücü olarak algılar. Kimi üyelerini ihraç eder kimi duayenlerini küstürür...

Uzun ve kutsal bir isyandan sonra ülke kurtulur. Padişah İngilizlere sıgınır. Cumhuriyet kurulur. Bir çok dogu ülkesi bu inanılmaz zaferi örnek almaya çalışır.

TEMAD olagan seçimlere gider. Başarısız iktidar devrilir. Yeni bir yönetim kurulur. Eski yönetim Ankara dışına çıkamadan Dernekler masası yakalarına yapışır. Eski Genel Başkanın yanında hızlı savunucuları M.E.'ler yoktur. Ki kendisine şu "mesel"i verebilsin.

Sayın Erol keşke NUTUK'u okusaydınız. Padişahlıgın mutlak güç olmadıgını anlasaydınız, kimin yardımcı kimin yardakçı oldugunu belki daha iyi anlardınız. Size uzanan elleri geri çevirmezdiniz.

Ve... Perde kapanır...

NOT: Birinci perde, NUTUK'tan gerçeklere dayanılarak yazılmıştır.
Ögeyi Oylayın
(32 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#4 Adilhan Şanlı 17-02-2012 01:12
Sayın KÜÇÜK;
Sizin Merzifon'dan yola çıkacagınızın ögrenilmesinden sonra bu eyleminize destek vermesini bekledigimiz TEMAD Gen.Mrk.maalesef tam tersini yapmış hem sizi hem de sizi destekleyen bizleri bazı makamlara "Onlar bizden degil Komutanım.Muhalefetten" diyerek kendisini savunmaya çalışmıştır. Ayrıca bizler, sizi, Anıtpark'ta karşılayıp Anıtkabir'e yürüyecek büyük gruba katılırken başımızdaki "Onur Yürüyüşü" şapkalarımıza bakıp "Bunlar da Ersen'in muhalif grubunun üyeleri" diye gülmüşlerdir.Yani sizin muhalif oldugunuzu ben degil TEMAD yönetimi söylemiştir. Yazıda sizin bakış açınızdan degil eleştirilen TEMAD'ın bakış açısından kaleme alındıgı için muhalif olarak degerlendirilmiştir. Kaldı ki iyi yönetilmeyen bir dernek yönetimine muhalefet etmek bence suç degil görevdir.Yazının hiç bir yerinde de kişiliginizle,kişisel çıkarlarınızla, koltukla,üyeliğiniz ile ilgili bir yorum yapılmamıştır beni de hiç ilgilendirmemektir.Eyleminiz topluma mâl olmuştur ve gerektigi yerde yazılıp anılacaktır. Degilse benim Anamur'dan kalkıp Ankara'ya karşılamaya geldigim,
"Beş Ekim sabahı bismillah diyip
Çantayı sırtına vurdu Tuncer'im.
On yedi Ekimde Atam'da diye
Zamanı Anıtkabir'e kurdu TUNCER'im"
diye şiirle seslendigim Tuncay KÜÇÜK degil herhangi bir Assubay Arkadaşımdır.Saygılarımla...!
Alıntı
#3 EMEKLİASSUBAYLAR 16-02-2012 23:57
Assubayların ilk özgür sesi olan bu siteden sonra birçok site ve grup kurulmuş hepsinin farklı birer amacı olmuştur.
Sitemiz mücadelemize ve temsilcimiz TEMAD'a destek misyonunu ödün vermeden tarafsızlıkla devam edip mücadeleye büyük katkılar sunduğu için her geçen gün artan bir ilgi ve destekle yoluna devam etmektedir. Mücadeleyi araç olarak görenler birgün bunun onursuzluğunu amaç olarak görenler onurunu yaşayacaklardır. BÖLÜM YÖNETİCİSİ
Alıntı
#2 Orhan ORHUN 16-02-2012 23:17
ONLAR ŞİMDİ ASSUBAY TARİHİNİN İBRET SAYFALARINA GÖMÜLDÜLER.
Alıntı
#1 Tuncer KÜÇÜK 16-02-2012 16:45
Merzifon ilçesinden Ankara iline yapmış olduğum yürüyüşün Temad yönetimi ile bir ilişkisi yoktur, ayrıca ben kimseye de muhalif olmadım, emekli bir assubay olarak assubaylara verilmeyen hakları kamuoyunda dile getirmek için o eylemi yaptım.
İlgililere ve üçüncü şahıslara duyurulur, ayrıca bu eylem esnasında Temad üyeliğim sona erdirilmiştir. Herhangi bir koltuk sevdam da yoktur.
-----------------------------------------------------------------------
YÖNETİCİ NOTU.
Sn.Küçük,
Özveri ile gerçekleştirdiğiniz yürüyüşün amacı haksızlıklarımıza dikkat çekmekti.
Yürüyüşü TEMAD'ın organize etmesi istenmiş M.Erol yönetimi karşı çıkmış,engellemeye çalışmıştır, elbette yürüyüşün TEMAD ile ilgisi yoktur. Sn.Şanlı muhalif kelimesini kullanırken bu onurlu yürüyüşün TEMAD'ın muhalif ilan ettiği sitemiz tarafından organize edilip desteklendiğini belirtmek istemiştir. Bu vesile ile size tekrar teşekkür ederiz.
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

SITE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMIMIZIN 104. YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN. 19 MAYIS, EMPERYALİST İŞGALE KARŞI MİLLİ DURUŞUMUZDUR! 19 Mayıs 1919; Anadolu'nun emperyalistlerce ișgaline baș kaldırarak dur diyen Mustafa Kemal ATATÜRK'ün Samsun'a ayak basması ile başlayan, Erzurum ve Sivas kongreleriyle kararlaştırılan, 11 Ekim 1922 Mudanya Mütarekesi ile sonuçla...
Cuma, 19 Mayıs 2023
E. ASSUBAYLAR GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU YÖNET
ANNELERİMİZİN VE YÜREĞİNDE ANNE SEVGİSİ OLAN KADINLARIMIZIN ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN. "Ana başta taç imiş, her derde ilaç imiş,bir evlat pir olsa da Ana'ya muhtaç imiş." Analar bizi dünyaya getiren, evlatlarımızı bize bağışlayan yüce insanlar, onlara minnettarız. Anneler gününde emekleri ve aziz hatıraları önünde saygı ile eğilirken anneler g...
Pazar, 14 Mayıs 2023
E. ASSUBAYLAR GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU YÖNET
1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA BAYRAMI TÜM EMEKÇİLERE KUTLU OLSUN Değerli Meslektaşlarımız 1 Mayıs Emek ve Dayanışma gününü kutluyoruz. Bizler de TSK emekçileri assubaylar olarak ön yargılarla haksızlıklara uğratılan mesleklerin başında geliyoruz. Haksızlıklara sessiz kalmak haksızlık kadar suçtur, kendi mücadelemizi yaparken emeğe saygı ve adalet talep edenlerin ya...
Pazartesi, 01 Mayıs 2023
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ