imzaDeğerli Meslektaşlarımız;

Şu an Milli Savunma Komisyonu'nda olan MHP milletvekilleri Sn.Mehmet ŞANDIR, Sn.Erdal SİPAHİ ve Sn.Hamit Homris tarafından verilen "intibaklarımız ve 100 TL denge tazminatı teklifi" ile henüz komisyona intikal etmeyen AK PARTİ milletvekili Sn.Nurettin AKMAN’ın "intibaklarımızla ilgili teklifleri"  bulunmaktadır.

TEMAD genel başkanlığının yetersiz bilgilendirmesi veya ilgisizliği yüzünden adalet ve eşitlik ilkelerine aykırı bir uygulama olan 9/1 konusu aynen muhafaza edilmektedir.

Sorumlulukları ve görev koşulları bizlerle kıyaslanması mümkün olmayan MYO mezunu emniyet hizmetleri, meclis stenografları, ziraat ev ekonomistleri, teknik hizmetler sınıfı mensupları 9/2'den, bu sınıflar ve daha birçok devlet memuru (tabibler, eczacılar, veterinerler, biyologlar, mühendisler, mimarlar, teknik öğretmenler, diyanet işleri personeli, harp okulu ve yüksek okul mezun subaylar, orman ve gümrük muhafaza memurları vb) lisans mezunu olunca 8'nci dereceden göreve başlayıp, 1'nci derece 4'ncü kademeye kadar yükseltilmektedirler.

Muhalefet milletvekillerinin iyi niyetle vermiş oldukları tekliflerin iktidar tarafından dikkate alınmayacağını hepimiz biliyoruz. Bu nedenle, iktidar milletvekili Sn.Nurettin AKMAN’a ve Milli Savunma Komisyonu üyelerine, Sn.Akman'ın teklifindeki 9/1 adaletsizliğinin giderilmesi ve teklifin hayata geçmesi için aşağıdaki metni göndereceğiz.

Saygılarımızla

SİTE YÖNETİMİ

Aşağıdaki bölüme isminizi ve TC kimlik numaranızı yazarak GÖNDER tuşuna bastığınızda bunu sağlayabileceksiniz. Dileyen arkadaşımız kendi ifadelerine göre de mail gönderebilir.

Sn.Nuretttin AKMAN'ın mail adresi: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Milli Savunma komisyonu: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

AŞAĞIDAKİ METİN SN.AKMAN VE MS KOMİSYONU ÜYELERİNE GÖNDERİLECEKTİR
Saygıdeğer Vekilim;

Yıllardır, ön yargılarla tahakküme varan sosyal ve ekonomik haksızlıklara uğrayan Astsubaylar için Sn.Nurettin AKMAN'IN lütfedip verdiği yasa teklifi için minnettarlığımı sunuyoruz; ancak teklifte, büyük adaletsiz uygulama olan 9/1 konusu aynen korunmuştur. Bu husus, birçok arkadaşımızın mağduriyetine neden olacağı gibi, hukuksuzluk ve eşitsizlik de devam edecektir. Lütfen, bu konuyu aşağıda arz ettiğim bilgiler doğrultusunda değerlendirmenizi istirham ediyorum.

Türk Ordusu'nu sırtımızda taşıyınca bizi hamal sananlar, yıllardır ön yargılarla sosyal ve ekonomik haksızlıklara uğrattılar! AB uyum yasaları gereği, 'öğretmenlere 1983 yılında yüksek okul hakkı tanınmasından 20 yıl sonra' bizim MYO mezunu olmamız kerhen kabul edildi. Esasında, bizler liseden sonra 1 yıl sınıf okulunda okuyup mezun oluyor, akabinde kıta içi eğitimlerle zaten MYO seviyesinde öğrenim görüyorduk ama yüksek okul mezunu sayılmıyorduk!

Bu arada kendi nam ve hesabına yüksek okul bitirenlere verilen dereceyi iptal ettirmek böylece okuma arzusunu kırmak için önce zamanın cumhurbaşkanı Fahri KORUTÜRK"e "ASTSUBAYIN EMSALİ SUBAYDIR BİR ÜST DERECE VERİLMESİ HALİNDE AYNI ÖĞRENİMİ GÖREN SUBAYI GEÇECEKTİR BU DA ANAYASANIN EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRIDIR" gerekçesi ile iptal davası açtırıldı.

Anayasa mahkemesi "astsubayın emsali subaydır" gerekçesini dikkate alarak maddeyi kısmen iptal edip astsubayların intibaklarını subaylarla aynı derece ve kademeden yapılmaya başlanınca, bu kez devreye AYİM girdi ve "astsubayın emsali subay değil, devlet memurudur" kararı verdi. Bu durumda ya cumhurbaşkanı Anayasa mahkemesini yanılttı ya da AYİM hukuka aykırı karar verdi! Sonuçta, astsubaylar hukuksuz bir şekilde mağdur edilerek, 'ağır görev koşulları ve sorumluluklarına rağmen' büro memurları ile aynı dereceden göreve başlatıldılar.

Asb.MYO yasası çıkarken bu haksızlığın önlenmesini umut ediyorduk. Ancak, özellikle ön yargılar sonucu özel statü kavramı değişmesin ve assubaylar ¼ kademeye yükseltilmesinler düşüncesi ile görev koşulları ve sorumlulukları assubaylarla kıyaslanamayacak olan; MYO mezunu emniyet hizmetleri, meclis stenoğrafları, ziraat ve ekonomistleri, teknik hizmetler sınıfına mensup kamu görevlileri 9/2'den göreve başlatılırken assubaylar 9/1 kademeden göreve başlatıldılar. Yıllardır adalet ve eşitlik ilkesine aykırı bu haksızlığın düzeltilmesinin mücadelesini veriyoruz!

Sn.Akman'ın, özellikle 3'ncü ve 2'nci dereceden emekli olan binlerce arkadaşımızın mağduriyetini önlemek adına verdiği  yasa teklifinde, bu adaletsiz başlangıç derecesi olan 9/1  esas alınmıştır!

Bu dereceden intibakların yapılması elbette bazı arkadaşlarımızın derdine çare olacak ama büyük bölümü  3/3'ten emekli olanlarla, yüksek okul bitirip intibakı yapıldıktan sonra 2/1'den emekli olanların birinci dereceye yükselmeleri imkansızlaşacak, 1'nci derecedeki arkadaşlarımızın 4'ncü kademeye yükselmeleri önündeki engel ve adalet eşitlik ilkelerine aykırı başlangıç derecesi devam edecektir!

9/2 assubaylar için maddi ve psikolojik açıdan önemlidir. Bu dereceden göreve başlatılmamız moral yönünden de bizi güçlü kılacak, adalet,eşitlik sağlanacak ve bir hakkın iadesi temin edilecektir.

HENÜZ KOMİSYONA İNTİKAL ETMEYEN TEKLİFİNİZDE GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİNİN 9/2 OLARAK DÜZELTİLMESİNİ ve komisyonda görüşülmesi sırasında adalet ve eşitliğin sağlanmasına yardımcı olmanızı istirham ediyorum. Bu yardımınız bir hakkın iadesini temin edeceği gibi sayıları yüz binleri bulan assubay ve ailelerinin gönlünde değerlendirilecektir.

Size bu istirhamımı şahsım ve binlerce meslektaşım adına ilettiğimi de özellikle belirtmeliyim. En içten dileklerimle saygılarımı sunuyorum.

Yukarıdaki metini göndermek için TIKLAYINIZ

Ögeyi Oylayın
(320 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#25 zeki 05-05-2011 22:10
Arkadaşlarım! Bizim sorunlarımızı bir astsubay çocuğu, hem de etkin bir konumda bulunan en iyi Devlet Bakanı Başbakan Yardımcısı Bülent ARINÇ anlar. Hep beraber ona yönelelim, derdimizi anlatalım. Kendisi hem avukat hem de zirve bir mevkide bulunduğundan onun istediği kanunun meclisten geçmemesine ihtimal vermiyorum. İsteklerimiz insan hakları sınırları içinde olan taleplerdir. Bursa'da yeterince çalışan ve emekli astsubay bulmak mümkün onların oyları bile seçimi etkileyecek yeterliliktedir. Sevgiler. Z.Ö.
Alıntı
#24 ayhan olgun 28-02-2011 19:25
yukarıdaki metni göndermek için tıklayınız bölümünde bir problem var sanırım tıklanmıyor.
------------------
YÖNETİCİ NOTU
Sn.Olgun; mail kampanyamız sona erdiği için link pasif hale getirilmiştir.
Alıntı
#23 Bilal Eren 26-02-2011 14:24
Maili göndermek için konulan "Yukarıdaki metini göndermek için TIKLAYINIZ" link aktif değil galiba, ilgilenen olursa sevinirim.

----------------------------------------------------------------
YÖNETİCİ NOTU . Sn.Eren mail kampanyamız sona erdiği için link pasif hale getirilmiştir.
Alıntı
#22 dogan guru 26-02-2011 00:15
Ben ve emeklı astsb. babam ıle bırlıkte kampanyayı desteklıyoruz
Alıntı
#21 salih 16-02-2011 00:15
Çok güzel!!!Destekliyorum.
Alıntı
#20 janas 09-02-2011 12:40
Bu GÖNÜL övüne övüne ben polislerin Genel Müdürlüğünü yaptım,o yüzden askerlikten yırttırdım diyen adam.Hâlâ neredeyse Em.Gn.Md.lüğü yapıyor! Beşir Bey zaten öyle.
Yahu askerin bakanı nerde? Yokkk.
Olsun, çalışmaya devam.Bu kampanya için kapıcının,sütçünün desteğini aldım.Birazdan sucu gelecek onu da dahil edeceğim.
Boş durmak yok.

Takipteyim.
Alıntı
#19 İsmail DAMAR 08-02-2011 15:30
Gönül, "sözleşmeli er" uygulamasının Bakanlar Kurulu'ndan geçip Meclis'e sevk edildiğini hatırlattı ve seçimden önce çıkarılması için gayret gösterdiklerini söyledi..

CAMİAMIZ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ FIRSAT KAÇMAK ÜZRE ..TEMAD GENEL BAŞKANLIĞINI GÖREVE DAVET EDİYORUM..
Alıntı
#18 BÜLENT CİVAN 05-02-2011 10:27
Milli Savunma Bakanlığı, askeri lise, harp okulları ve astsubay meslek yüksekokullarına insan hakları dersi koymaya hazırlanıyor muş....ÖNCE BİZİM 30 YILDIR VERİLMEYEN HAKLARIMIZ İNSAN HAKKI DEĞİL Mİ SAYIN VECDİ GÖNÜL bakanım? Siz ASSUBAYLAR İÇİN NE YAPTINIZ ALLAH AŞKINA? BUNU AÇIKLAYIN İŞİNİZ GÜCÜNÜZ SUBAYLARA YARDIM, ÇOK MUHTAÇLAR! KD ALBAYLARA 3000 LİRA AYLIK MAAŞ AZ GELİYOR BİRAZ DAHA YÜKSELTSENİZ GİDERAYAK DAHA UYGUN OLACAK , SİZ HALA DAHA 1. DERECE İLE 2. DERECE ARASINDAKİ MAAAŞ FARKININ 500 LİRAYA KADAR YAKLAŞTIĞINA İNANMAYAN YAPINIZ VAR BUNU ŞAHSEN SİZE İZMİR'DE SÖYLEMİŞTİM . BİZ ASSUBAYLAR İÇİN KANUN TEKLİFİNİ BİLE MECLİSE GETİREMEYEN GETİRTMEYEN ORTADA,ASKERİ OKULLARDA İNSAN HAKLARI DERSİ VERECEĞİNİZE İNSAN HAKLARI ELLERİNDEN 30 YILDIR ALINAN ASSUBAYLARA ÖNCE GÖREVİNİZİ YAPIN DERİM
Alıntı
#17 erdal 05-02-2011 09:37
Hayırlısı olsun.
Alıntı
#16 EMEKLİASSUBAYLAR 04-02-2011 14:37
Değerli Meslekdaşlarımız; Mail kampanyamızdan sonra Sn.Akman sitesinde bizimle ilgili teklifler hakkında aşağıdaki mesajı sitesine koymuş ancak bu teklifleri MS komisyonunda göremedik acaba grubuna verdiği bir teklifmidir?Bu konuyu Güçbirliği Platformumuz araştırıyor sizlerden de bu tekliflerle ilgili bilgisi olanların arkadaşlarımızla paylaşmalarını bekliyoruz. Saygılarımızla
SAYIN AKMAN'IN SİTESİNDEKİ DUYURU
Astsubaylarımızın 926 Sayılı TSK Personel Kanunu´nda değişiklik yapılarak özlük haklarının yeniden düzenlenmesi ile ilgili (2) adet Kanun Teklifimizin Tarih ve Sayı Numaraları: 03.07.2008/197 ve 06.01.2010/423´tür. İlgililere duyurulur...
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
Baş öğretmenimiz ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi şahsında tüm öğretmenlerimizin ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN... Demokrasinin, adaletin, huzurun ve refahın hakim olduğu nice öğretmenler günü kutlamak dileklerimizle sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.
Perşembe, 24 Kasım 2022
E. ASSUBAYLAR GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU YÖNET
BAĞIMSIZLIK SAVAŞIMIZIN KAHRAMANI VE LAİK, DEMOKRATİK CUMHURİYETİMİZİN KURUCUSU, EBEDİ ÖNDERİMİZ VE BAȘKOMUTANIMIZ BÜYÜK DEVRİMCİ GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'Ü BEDENEN ARAMIZDAN AYRILIȘININ 84. YILINDA SAYGI, ÖZLEM VE ŞÜKRANLA ANIYORUZ... RUHU ŞAD, MEKANI CENNET OLSUN. 10 KASIM 1938 ! Bir devre damgasını vurmuş, dünyanın gidişatını değiştirmiş, yalnızca y...
Perşembe, 10 Kasım 2022
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN. Cumhuriyetimizin 99. Kuruluș Yıldönümü kutlu olsun. Laik Demokratik Cumhuriyetimizin kurucusu Yüce Atatürk, silah arkadașları ve devletimizin bekası uğrunda canlarını veren aziz șehitlerimize minnettarız, ıșıklar içinde uyusunlar. Gazilerimize de șükranlarımızı sunuyoruz...
Cumartesi, 29 Ekim 2022
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ