Monarşiden Demokratik Cumhuriyete

cumhuriyetin-ilan

Dünyada yaşanan özgür düşünceye, değişimlere kayıtsız kalarak, egemenliği halkıyla paylaşmayan Osmanlı Padişahları ülkesinin başkentini dahi işgal ettirmişken; Gazi Mustafa Kemal 19 Mayıs 1919’da çıkmış olduğu Samsun’da ulusun kurtuluşu için çareler aramaktadır.

Monarşi idaresi İstanbul’un işgali altında devam ederken, Mustafa Kemal 21-22 Haziran 1919 gecesi Amasya'da “Milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.” diyordu. Ve bundan sonra başlayan kurtuluş mücadelesi ile işgal altında olan son vatan toprağı, “Misak-ı Milli” sınırları düşman işgalinden kurtarılarak, vatandaşı “kul” görmeyen, ona seçme, seçilme, özgür olma, kanun önünde eşitlik hakkı tanıyan demokrasiyi benimsemiş olarak, meydana getirilen devletin yönetim şeklinin cumhuriyet olduğunun ilanı üzerinden 88 yıl geçmiş.

Yoktan var olma savaşı…

Bilimde, sanatta, seçme seçilme hakkında, siyasi partilerin kurulmasında halkına özgürlükler tanıyan demokrasiyi benimseyen Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hızla kalkınması, çağdaşlaşması ve yaşaması için kültürel yatırımların gerçekleştirilmesi gerekliydi. Bu anlamda halkın okuma yazma oranının arttırılması, çocukların okula gönderilmesi, sanayi kuruluşlarının kurulması, ulaşım, sağlık, adalet, güvenlik hizmetlerinin yerine getirilmesi için yoğun çaba içinde bulunan idareciler ve halk bunda da olumlu sonuçlar elde etmiştir.

Avrupa halkı  kanlı iç çatışmalar sonucunda elde ederken, Atatürk tarafından Türk halkına verilmiş olan bağımsızlık, özgürlük gibi kazanımların koruna bilmesi halkın kültür seviyesiyle orantılı. Kültür düzeyi yükseldikçe daha medeni, çağdaş, özgür ve bağımsız; tam tersinde ise yaşam kalitesi düşük, birilerine bağımlı, üretken olmayan, dışa bağımlı ve dolayısıyla bağımsızlığı tehlike altında olan bir yaşam…

Bireyin özgürlüğüne, iradesine dayalı demokrasiyi benimsemiş cumhuriyetle idare edilen ülkeler için en büyük tehlike cehalet. Demokrasiyi bir araç gibi görerek, dini siyasete alet eden, Kur’an-ı Kerim’e el bastırıp, yemin ettirerek altın dağıtan veya terör baskısıyla oy kullandırılan bir zihniyetin var olduğu ülkelerde zaman gelir ki cumhuriyet adı kalsa da işin özünü oluşturan demokrasi yok olup gider.

Atatürk, Medeni Bilgiler kitabında demokrasiyi tarif ederken bir yerinde “ Demokrasi…herhalde bir mide meselesi değildir” demekte. Cumhuriyet ve demokrasi faziletli, kültürlü, onurlu, midesine düşkün olamayan insan elinde insana yarar sağlayabilir. Onursuz, kokuşmuş, menfaatçi insanların devlet biçimi olmayan demokraside; Yasama, Yürütme, Yargı bağımsızlığının sözü edilebilir.

Gerçek demokrasilerde, hiçbir insan diğerinden daha üstün değildir ve asla, bağımsız yargıçlarca yargılama olmadan, kimseye yargısız ceza verilemez, her ne sebeple olursa olsun özgürlüğü kısıtlanamaz ve bu durum istisnasız olarak tüm vatandaşlar için devlet güvencesi altındadır. Ancak yukarıda sıralanan hususlarla ilgili olarak Türkiye’de, demokrasiyle bağlantılı olarak oldukça kuşku verici davranışların sergilendiğini görmekteyiz. Askeri personelin tek kişi tarafından cezalandırılması halen devam ederken; yargılama sürecindeki tutukluluk süresinin cezaya dönüştürülmesine varan pek çok olumsuz uygulamalar yasama, yürütme ve yargı sistemine olan inancı zedeleyecek düzeye ulaşabilmekte.

Bütün bunlar bize gösteriyor ki demokrasi, idare edenler ve edilenlerce halen tam olarak özümsenmiş durumda değildir…

Van depremi…

Deprem bir toplumdaki usulsüzlükleri, yozlaşmayı, ahlaki yapıyı açığa çıkartan doğal afet olması bakımından önemlidir. Türkiye’de neresi sallansa felaket oluyor. Son olarak Van’da meydana gelen depremde pek çok insan hayatını kaybetti, bu soğuk kış gününde pek çoğu evsiz, işsiz, okulsuz kaldı. Depremde hayatını kaybeden insanımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz… Deprem yönetmeliğine uygun hareket etmeyenlerin, bina yapımında usulsüzlük yaparak insan hayatına kast edenlerin hak ettikleri cezayı almalarını diliyoruz…

Ögeyi Oylayın
(6 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#3 Murathan SİPAHİOĞLU 13-01-2012 13:26
“Türkiye” ve “Atatürk” adından hoşlanmayan birilerinin soyadında “Türk” adının bulunması kamuflaj mı, tesadüf mü ?
Alıntı
#2 MEHMET ALİ KILINÇ 13-01-2012 09:38
Yıllardır oyun büyük, gidişat iyi değil, oyunun bütününü görmek lazım, bu rota emekli assubayların haklarının verileceği bir rota değil dedik; adımız "yıldız meraklısı" na çıktı. Siyaset yapıyorsun yoksa darbeci taraftarı mısın dediler. Sahnelenen oyunun küçük küçük bölümlerine bakıp oh çekenler oldu.
Gözünüz aydın. Cumhuriyet Bayramı'nın kutlanmasının yasaklanmasından sonra 19 Mayıs Atatürk'ü anma bayramı da yasaklanmış...
Alıntı
#1 TEKİNAY 1977 29-10-2011 13:47
İdare edilenler,
İdare edenleri denetleyebildiği gün
Demokrasi gerçekleşmiş olacaktır...
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
Baş öğretmenimiz ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi şahsında tüm öğretmenlerimizin ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN... Demokrasinin, adaletin, huzurun ve refahın hakim olduğu nice öğretmenler günü kutlamak dileklerimizle sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.
Perşembe, 24 Kasım 2022
E. ASSUBAYLAR GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU YÖNET
BAĞIMSIZLIK SAVAŞIMIZIN KAHRAMANI VE LAİK, DEMOKRATİK CUMHURİYETİMİZİN KURUCUSU, EBEDİ ÖNDERİMİZ VE BAȘKOMUTANIMIZ BÜYÜK DEVRİMCİ GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'Ü BEDENEN ARAMIZDAN AYRILIȘININ 84. YILINDA SAYGI, ÖZLEM VE ŞÜKRANLA ANIYORUZ... RUHU ŞAD, MEKANI CENNET OLSUN. 10 KASIM 1938 ! Bir devre damgasını vurmuş, dünyanın gidişatını değiştirmiş, yalnızca y...
Perşembe, 10 Kasım 2022
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN. Cumhuriyetimizin 99. Kuruluș Yıldönümü kutlu olsun. Laik Demokratik Cumhuriyetimizin kurucusu Yüce Atatürk, silah arkadașları ve devletimizin bekası uğrunda canlarını veren aziz șehitlerimize minnettarız, ıșıklar içinde uyusunlar. Gazilerimize de șükranlarımızı sunuyoruz...
Cumartesi, 29 Ekim 2022
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ