Dolar 33,0413
Euro 35,9402
Altın 2.546,09
BİST 11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 34°C
Açık
Ankara
34°C
Açık
Pts 34°C
Sal 31°C
Çar 30°C
Per 29°C
Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.

muessese

YORUMLAR

 1. Ersen Gürpınar dedi ki:

  Genelkurmayın bizimle ilgili basın açıklamasını da bizler üzülerek değerlendirdik.
  Yukarıdan bakılınca demek böyle görülüyor; lafa bakar mısınız gerçek olmayan açıklamalar yapıyormuşuz! Gerçek olmayan bu açıklamaları neden saymıyorlar, gerçek dışı ifadelerde bulunuyorsak yargıya başvurmuyorlar?
  Statü görevin ifasındaki yetkidir,konumdur.
  Hangi devlet memurunda göreve başlangıç ve yükselecek derece statü ile tespit edilmiştir?
  Tüm devlet memurlarında 657 sayılı yasanın 36.Md.ortak hükümlere göre; göreve başlama ve yükselecekleri son derece tahsille tayin ve tespit edilir. Görev özelliği olan sınıflarda bulunanlara artı derece ilave edilir.

  Statü kılıfı ardına gizlenerek bir zümreye kimse tahakkümde bulunamaz veya statüsü gereği kimseye ayrıcalık tanınamaz.
  Lise ve MYO mezunu subayı 8’inci dereceden göreve başlatıp yüksek okul mezunu assubaya 9/1 dereceyi reva görmenin statü ile ne ilgisi var ?

  “TSK. Subay,assubay,sivil memur,uzman jandarma,uzman erbaş ve sözleşmeli erbaş er statülerinden birine talep kişilerin tercihidir” denilmektedir. Doğrudur ancak kölelerin ülkelerine devlet ve genelkurmay başkanı olduğu bir dünyada rengin siyahsa kölesin mantığı hangi değer yargısı ile anlatılabilir?
  Hiçbir assubay beni alay komutanı yapın demiyor; “benim terimi, kanımı şaşal suyu zannedip negatif ayrımcılık yapmayın insan gibi davranın adalet ve eşitlik sağlayın” diyor, bunun statü ile ilgisi olabilir mi?..

  Genelkurmay mesnetsiz bazı değerlendirmelerle bizleri suçlayacağına sorunlarımıza çözüm bulsun, dünyanın diğer ordularındaki statü ve haklarını incelesin, subaylarını NATO orduları subaylarının bir gömlek üzerine çıkarmak için milyon dolarlar harcarken assubaylarından NATO orduları standartlarını esirgemesin; bu, adaletsizlikten de öte vicdansızlıktır.
  Askeri kimliğimi ünvanımı terk edip aynı primi ödeyen işçi gibi emekli edilmeyi talep ediyorum.

 2. ibrahim dedi ki:

  Sayın GENKUR.Başkanı assubay maaşının ütğm.maaşına indirilmesi mi, 2008 nisanında 1/4 derecenin baskı ile geri alınması mı,askeri hastanelerdeki ayrımcılık mı(emekli olduktan sonra önünden dahi geçmedim),sırtımıza tebeşirle 28 gün yazılanlar mı,kümes gibi orduevleri mi(gitmediğim izmir örneği gibi),6’ncı maddeye kadar hepsi boş şeyler,6’ncı madde de havada kalmamalı, bize 100 tl. bütçeye yük oluyor, sizlere gelince 400-500 tl yük olmuyor,geçmişte de çok teklifler duyduk ama hiçbiri gerçekleşmedi, basında çıkan ve konuşulanların hepsi noktası virgülüne doğru olduğu gibi, eksiği var fazlası yoktur,saygılarımla.

 3. Erdal Günşer dedi ki:

  Sayın Genelkurmay Başkanının mesajını esefle okudum. Sayın TEMAD Genel Başkanının açıklamasını da ağlayarak ve göğsüm kabararak izledim.
  Durum çok vahim. Genelkurmay Başkanı açıklamasının ikinci maddesinde resmen bulunduğunuz şartlar sizin tercihinizdir diyor. Ayrıca bizzat kendisi gerçekleri çarpıtıyor.
  Biz artık ellili yaşlardayız. Doğru bildiğimizi söylemeliyiz. Çil yavrusu değiliz ki dağılalım. Ayrıca TEMAD Başkanına yaptıkları yakıştırmalar çok uygunsuz.
  Biz artık emir almıyoruz. Haaa fişlenir miyiz onu bilmem. Fişleyen fişlesin. Fişin başına da şunu yazsınlar. “Onurları için savaşanlar.”

 4. yusuf karakoyun dedi ki:

  Madem bu kadar çok şey verdiniz de neden önceden yarbay eşidi maaş alan assubayın maaşı üsteğmen eşidine geriledi? Emekli maaşlarında belli bir oran varken neden emekli subayın maaşı tahsil yılına bakılmaksızın yüzde seksen, seksen beşlere çıkarken assubayınki yüzde kırk beş-altmış aralığına geriledi? İkinci maddede yer alan ‘bu statülerden birine talep aranan kriterlere bağlı kişinin kendi tercihidir’ derken üniversite bitirmiş ve nitelikleri uyan personel subay olmak istediğinde neden tercih edilmemiştir.Kırk iki yıldır göreve gelen cumhuriyet hükümetleri subaya verelim ama assubaya vermeyelim,tercihini kendiliğinden mi yapmışlardır? Assubaydan subay olanlara yapılan iyileştirmeler de assubaya verilmiş gibi gösterilmektedir,oysa onlar artık subaydır.Son yirmi yılda ne değişti de assubay özlük hakları geriledi. Aksine assubayların eğitim düzeyi kat be kat arttı.Eğer samimiyet varsa yukarıdaki tekliflerinizin yasalaşmasını sağlayın lütfen,çünkü bu güç halen sizde mevcut.Selamlar.

 5. Salih dedi ki:

  Ben emekli bir Jandarma Assubayıyım.Meslekte birfiil 22 sene çalıştım ve kendi isteğimle ama zorunlu nedenlerle emekliliğimi istedim.22 sene içinde “23 DEFA” tayin gördüm.Bu tayinlerimin 11 tanesini ŞARK görevimi yaparken gördüm.DÖRT DEFA ŞARKA gittim.12 tayinimi de Batı görevimi yaparken gördüm.Hiçbir tayinim görevimi yapamadığım için veya çevreye adapte olamadığım veya kanunu hiç bir gerekçe olduğu için tayin görmedim.Son derece de başarılı bir Assubaydım.Sadece Alay Komutanı istediği için bu tayinler olmuştur. Ailemle,çevremle,dost ve arkadaşlarımla olan bütün bağlantılarım iflas etmiştir.
  Sayın Genelkurmay Başkanı Assubaylara haklarını veriyoruz bu statü gereği diyor.Bunun neresinde ADALET,neresinde HAK,HUKUK?.. Aile bölündüğü için mecburen Emekli oldum. 2/1’inden emekliyim.Aldiğim maaş 1,250.TL. Buyrun size hak, buyrun size hukuk…Nerede kritik bir Karakol varsa kadrosu Subay olmasına rağmen oraya Assubay verilmiştir.Ben hep böyle çalıştım.Diğer tarafta asayışı düzgün,imkanlı yerlerde ise hemen bir subay ataması yapılmıştır.Servis hizmetlerini mi anlatayım,izin işlemlerini mi anlatayım,lojman,kamplardaki tahsis oranlarını mı anlatayım. Assubay sayısı fazla ama subaylara tahsis daha yüksek oranlarda yapılmaktadır. En basitinde bir berberde bir kuaförde bile ayrım had safhadadır. TEMAD GENEL BAŞKANI Sayın Ahmet KESER’i söylemlerinden dolayı kutluyor ve destekliyorum. Saygılarımla…

 6. Yavuz SELİM dedi ki:

  •Terörle mücadelede aynı görevi yapan personele ödenen tazminatlar, statü ayrımı yapılmadan eşit miktarda artırılmıştır.

  Bu maddede yazılı hususa inanan Assubay var mı ? Hükümetin eşit işe eşit ücret politikası sebebi ile artırılmadı mı ? Ayrıca Bakanlar Kurulu Kararı ile yapılan bir artışın yetkilisi nasıl Genelkurmay oluyor ?

  •Mahrumiyet bölgeleri ile patlayıcı madde imhası gibi riskli ve özellikli görevlerde çalışan personele, statü ayrımı yapılmaksızın tazminat verilmiştir.

  Bu düzenleme Emniyet personeline de yapılmadı mı ? Bu düzenleme de bir Bakanlar Kurulu Kararı değil mi ?

  •Subaylara benzer esaslarla yüksek lisans kıdemi alma hakkı verilmiştir.

  Benzer ile aynı esaslarda veya oranlarda olması bir midir ? Benzer derken ne kadar benzer ? Onu da açıklasanız da farkı fark etselerdi okuyanlar.

  •Yarbay ve daha üst rütbeli subaylara verilen görev tazminatının, birinci dereceye yükselmiş görevdeki ve emekli astsubaylara da verilebilmesi (Aylık yaklaşık 385 TL),

  Askerde rütbe esas değil mi? Yarbay ve daha üst rütbeli derken Kd.Bçvş. niçin denmiyor da 1’inci dereceye düşmüş Assubaylar deniyor. Burada bile Assubaylar üzerinden Subaylara ( Bnb.) görev tazminatı ödemesi sağlanıyor. Ancak açıklamada sadece 1’inci dereceye düşmüş Assubaylar deniyor. 1’inci dereceye düşen Assubay ile Bnb.ların Ek Göstergeleri aynı değil mi ?

  ” buna uygun olarak sorumluluk ve yetkiler paylaştırılmıştır. Bu statülerden birine talep, aranan kriterlere bağlı olarak kişilerin kendi tercihidir.”

  Bak bu doğru sorumluluk pas edilmiştir. Aranan kriterlere kendi tercihimiz ile geldik.

  Ancak;

  Sicilen terfi gören Assubay sayısı kaç? Assubaylara oranı kaç?
  Sicilen terfi gören diğer Devlet Memurlarından herhangi bir grupta yer alanlardan kaçı sicilen terfi etmiş? Sicilen terfi edenlerin bulunduğu gruba oranı kaç?

  Sicilen terfi hakkına sahip olup da, barajda da yer olmasına rağmen sicilen terfi edemeyen Assubay yok mu ?

  ” Salih04-05-2012 17:51″

  Hadi Assubayın hakkından vazcaydım. ( Laf olsun, kendi hesabıma, yoksa hesap onun hesabı ) Eşinin ve çocuklarının hakkını kim nasıl ödeyecek ?

 7. Yavuz SELİM dedi ki:

  Önceki yorumuna eklendi (M.E.A.)

  •Subaylara benzer esaslarla yüksek lisans kıdemi alma hakkı verilmiştir.

  Benzer ile aynı esaslarda veya oranlarda olması birmidir ? Benzer derken ne kadar benzer ? Onuda açıklasanızda farkı fark etselerdi okuyanlar.

 8. Yavuz SELİM dedi ki:

  Önceki yorumuna eklendi (M.E.A.)

  •Yarbay ve daha üst rütbeli subaylara verilen görev tazminatının, birinci dereceye yükselmiş görevdeki ve emekli astsubaylara da verilebilmesi (Aylık yaklaşık 385 TL),

  Askerde rütbe esas dimi ? Yarbay ve daha üst rütbeli derken Kd.Bçvş. niçin denmiyor da 1 nci dereceye düşmüş Assubaylar deniyor. Burada bile Assubaylar üzerinden Subaylara ( Bnb.) görev tazminatı ödemesi sağlanıyor. Ancak açıklamada sadece 1 nci dereceye düşmüş Assubaylar deniyor. 1 nci derece düşen Assubay ile Bnb.ların Ek Göstergeleri aynı değilmi ?

 9. ibrahim dedi ki:

  Sayın GEN.KUR.BŞK.NATO’da diğer ordu mensupları ile görev yaptım,ancak basın bildirinizdeki bahsi geçen ayrımcılığı,diğer ordu mensuplarında görmedim,herhalde zat-ı haliniz başka bir ülke ordusundan örnek vermek istedi…Saygılarımla.

 10. Yavuz SELİM dedi ki:

  Önceki yorumuna eklendi (M.E.A.)

  ” buna uygun olarak sorumluluk ve yetkiler paylaştırılmıştır. Bu statülerden birine talep, aranan kriterlere bağlı olarak kişilerin kendi tercihidir.”

  Bak bu doğru sorumluluk pas edilmiştir. Aranan kriterlere kendi tercihimiz ile geldik.

  Ancak;

  Sicilen terfi gören Assubay sayısı kaç ? Assubaylara oranı kaç ?
  Sicilen terfi gören diğer Devlet Memurlarından herhangi bir grupta yer alanlardan kaçı sicilen terfi etmiş ? sicilen terfi edenlerin bulunduğu gruba oranı kaç ?

  Sicilen terfi hakkına sahip olupda, baraj dada yer olmasına rağmen sicilen terfi edemeyen Assubay yok mu ?

 11. Yavuz SELİM dedi ki:

  Önceki yorumuna eklendi (M.E.A.)

  ” Salih04-05-2012 17:51#5
  Ben emekli bir Jandarma Assubayıyım.Meslekte birfiil 22 sene çalıştım ve kendi isteğimle ama zorunlu nedenlerle emekliliğimi istedim.22 sene içinde “23 DEFA” tayin gördüm.Bu tayinlerimin 11 tanesini ŞARK görevimi yaparken gördüm.DÖRT DEFA ŞARKA gittim.12 tayinimi de Batı görevimi yaparken gördüm.Hiçbir tayinim görevimi yapamadığım için veya çevreye adapte olamadığım veya kanunu hiç bir gerekçe olduğu için tayin görmedim.Son derece de başarılı bir Assubaydım.Sadece Alay Komutanı istediği için bu tayinler olmuştur. Ailemle,çevreml e,dost ve arkadaşlarımla olan bütün bağlantılarım iflas etmiştir.”
  Hadi Assubayın hakkından vazcaydım. ( Laf olsun, kendi hesabıma, yoksa hesap onun hesabı ) Eşinin ve çocuklarının hakkını kim nasıl ödeyecek ?

 12. metin ayan dedi ki:

  GENKUR Başkanına sorumdur;
  TSK’nın başı olarak yaptığı 4 Mayıs 2012 tarihli basın açıklamasında ,kendisi de dahil ülke vatandaşlarının eşit olmadığını türk vatandaşlığını ve TSK’yı ekonomik nedenlerle değil bilerek isteyerek,vatan millet ve görev aşkıyla seçildiğinin altını çiziyor genkur başkanı.
  Sn.Genkur başkanı hepimizin ettiği YEMİNİ ederek bu göreve başlamış olmuyor mu? Çünkü göreve başlarken her meslek grubu yemin ederek başlar ve bizler de ederiz, o metin de şudur; Barışta ve savaşta, karada, denizde ve havada her zaman ve her yerde milletime ve cumhuriyetime doğruluk ve muhabbetle, hizmet ve kanunlara ve nizamlara ve amirlerime itaat edeceğime ve askerliğin namusunu Türk Sancağının şanını canımdan aziz bilip icabında vatan, cumhuriyet ve vazife uğrunda seve seve hayatımı feda edeceğime namusum üzerine and içerim.
  Bu metinde genkur başkanı ‘’doğruluk ve muhabbetle hizmet edeceğine,, kanunlara ve nizamlara itaat edeceğine ,yemin ediyor.
  Bizlerin bir kanun maddesinde,ASTIN VE ÜSTÜN HUKUKUNA riayet edilmesi gerekir diyor. Soruyorum sn. Özel’e buna sadık kalmış mıdır astlarının hakkını hukukunu yeterince kollayabiliyor mu, vicdanı ne diyor buna? Çünkü bir önceki cümle buna atıf yapıyor doğruluk ve muhabbetle hizmet edeceğime diyor. Ediyor mu vicdanında?

  SAYIN GENKUR. BAŞKANINA ;
  SN.Özel, anayasaya ve medeni kanuna göre ülke vatandaşlık hakları DOĞDUKLARI anda başlar ,her birey kanun önünde eşittir der ve her bireye devlet eğitimi yetişmesi çalışması aile kurması için eşit olanaklar sunar, her birey milli gelirden ve ülke olanaklarından eşit pay alır der.Anayasa böyle der de,gerçekte bu böyle mi uygulanır,bu ülkede herkes bilir ki bazıları daha eşittir ,milli gelirden de payını bolca alır ama ülkemin bilmem hangi köyünde yoksul bir ailenin çocuğunun bu eşitlikten ve gelir dağılımından hiç haberi olmaz nedense ,bu çocuklar binbir zorlukla yoksul olarak dersanesiz, özel hocasız, desteksiz ve kendi hallerinde okumaya çalışırlar, bazıları başarır bazıları başaramaz,bu çocuklar kanunlardan bîhaber devlet kapısıdır, hayatım kurtulur anamı babamı kardeşlerimi de kurtarırım der ve astsb okuluna girer, bu HÜR İRADEYLE gerçekleşir ülkemizde ZORLA olmaz kesinlikle vatan millet aşkıyla tutuştuğu için, istese DOKTOR_MÜHENDİS_MİMAR_seçeneklerini iterek astsb.lığı TERCİH eder.
  O yüzden önüne konan belgeleri babası imzalar TAZMİNAT ÖDEMEYE bile razı olur devletine oğlu için.
  SİZLER DE aynı şartlarda ve bilerek isteyerek HÜR iradenizle SUBAY olursunuz.
  Ben buradan VİCDANINIZA SESLENİYORUM.
  O YAZIYI YAZARKEN HAKİKATEN VİCDANINIZ RAHAT MI SN.GENKUR BAŞKANIMIZ,SAHİ BİZİM DE GENKUR BAŞKANIMIZ MISINIZ YOKSA USULDEN ÖYLE Mİ GÖRÜNMENİZ İCAP EDİYOR? SİZİ ESEFLE KINIYORUM.

 13. metin ayan dedi ki:

  Bir önceki yorumu ile birleştirildi (M.E.A.)

  GENKUR BAŞKANINA ;
  SN.özel anayasaya ve medeni kanuna göre ülke vatandaşlık hakları DOĞDUKLARI anda başlar ,her birey kanun önünde eşittir der ve her bireye devlet eğitimi yetişmesi çalışması aile kurması için eşit olanaklar sunar, her birey milli gelirden ve ülke olanaklarından eşit pay alır der.Anayasa böyle der de,gerçekte bu böyle mi uygulanır,bu ülkede herkes bilir ki bazıları daha eşittir ,milli gelirden de payını bolca alır ama ülkemin bilmem hangi köyünde yoksul bir ailenin çocuğunun bu eşitlikten ve gelir dağılımından hiç haberi olmaz nedense ,bu çocuklar binbir zorlukla yoksul olarak dersanesiz, özel hocasız, desteksiz ve kendi hallerinde okumaya çalışırlar, bazıları başarır bazıları başaramaz,bu çocuklar kanunlardan bîhaber devlet kapısıdır, hayatım kurtulur anamı babamı kardeşlerimi de kurtarırım der ve astsb okuluna girer, bu HÜR İRADEYLE gerçekleşir ülkemizde ZORLA olmaz kesinlikle vatan millet aşkıyla tutuştuğu için, istese DOKTOR_MÜHENDİS_MİMAR_seçeneklerini iterek astsb.lığı TERCİH eder.
  O yüzden önüne konan belgeleri babası imzalar TAZMİNAT ÖDEMEYE bile razı olur devletine oğlu için.
  SİZLER DE aynı şartlarda ve bilerek isteyerek HÜR iradenizle SUBAY olursunuz.
  Ben buradan VİCDANINIZA SESLENİYORUM.
  O YAZIYI YAZARKEN HAKİKATEN VİCDANINIZ RAHAT MI SN.GENKUR BAŞKANIMIZ,SAHİ BİZİM DE GENKUR BAŞKANIMIZ MISINIZ YOKSA USULDEN ÖYLE Mİ GÖRÜNMENİZ İCAP EDİYOR? SİZİ ESEFLE KINIYORUM.

 14. HARUN KURUOĞLU dedi ki:

  Genelkurmayın yaptığı basın açıklamasına hiç üzülmedim ve yapılan açıklamayı da hiç ciddiye almadım. Mücadeleden bir adım geri atmayı aklımdan bile geçirmem kişiliğime ve onuruma yapacağım en büyük ihanettir.TEMAD Genel Başkanımızı cesaretli ve yürekli davranışından dolayı kutluyor ve sonuna kadar yanında olduğumuzu bir kez daha belirtmek istiyorum.

 15. Hasan ÇANKAYA dedi ki:

  Genelkurmay Başkanı açıklamasında ne diyor “BİRBİRİ İLE KIYASLANMAYACAK STATÜ, GÖREV SORUMLULUKLARI NEDENİYLE PERSONELİN SAHİP OLDUĞU [b]BAZI HAK VE YETKİLERİN EŞİTSİZLİK VE ADELETSİZLİK OLARAK NİTELENDİRİLMESİ[/b] ASKER VE SİVİL KURUM VE KURULUŞLARIN DOĞASINA AYKIRIDIR.” Ayrıca hepiniz bu durumu bilerek TSK’ya katıldınız diyor. Genelkurmayın kafasına göre asgari ücretli işe giren bir kişi bir daha hak talebinde bulunamaz, bu maaşı bilerek girdi ya? O zaman sendikaya falan da gerek yok. Hangi çağda yaşıyorlar anlamak mümkün değil.
  Asıl sorun büyük harflerle yaptığım alıntıda. Bu açıklama Gen.Kur.’un gerçek düşüncesini ortaya koymuştur. Yani statünüz neyse ona razı olun. Ben fazla alayım, sen açlığa ve her türlü haksızlığa razı ol diyor. İyi de bu anlayışla bu güne kadar Astsubayları nasıl oyaladılar hayret. Biz de nasıl inandık verilen sözlere. Ama Gen.Kur.’u bir konuda takdir etmek gerekiyor. Bizleri atomlarımıza kadar anlamışlar. Nasıl oyalayacaklarını iyi biliyorlar. Sonuç şu, kendi öz gücüne güvenmeyen hep yarı yolda kalır.

 16. Ali AKKAŞ dedi ki:

  Beni Türk Silahlı Kuvvetlerine almak için seçime tabi tutup, istedikleri evsafta olduğuma karar veren, eğitim ve öğretim işlerimde öğretmenliğimi yapan bu subay camiası mezun olup astsubay çavuşluğumdan itibaren beni neden öteki olarak görmeye başladı. Biz subaya düşman değil yardımcıyız. Ama Sn. Gnkur.Bşk. bile bu milletin gözüne baka baka yanlış bir bildiriye imza atıyor. İstenen haktır, ayrıcalık değil. Basın bildirisinden bazılarına değinmek isterim.
  1. Dünyanın diğer ordularında olduğu gibi …Statü hukukuna dayalı….aranan kriterlere bağlı olarak kişilerin kendi tercihidir.
  Cevaben: Kimse statüsünü inkar etmemekte. Ancak statükocu bir yaklaşımla özlük hakları kısıtlanamaz.

  2. Bu arada, TEMAD üyelerinin… astsubaylarımız hakkında gerçeklere dayanmayan açıklamalar yaparak, kamuoyunu yanlış bilgilendirdiği ve derneğin kuruluş amacına ve çalışma alanının tamamen dışında muvazzaf personeli tahrik etmeye yönelik girişimlerde bulunulduğu esefle izlenmektedir.
  Cevap: Temad’ın tüzüğünü inceleyip, genelkurmay başkanına arz etselerdi böyle esefle izlemeyeceklerdi. Kamuoyu yanlış bilgilendirilmeyip, eksik bilgilendirilmektedir.Muvazzaf asb.lar tahrik olmuyor görüyor, okuyor ve yüksek öğrenimli olduklarından yorum yapma yeteneğine sahip olduklarından tahrik olmuyorlar, huzursuz oluyorlar.

  Tazminat konularına Cevap: Tazminatları Maliye Daire Başkanının sayısal olarak arz etmesi gerekmektedir, tazminat veriyoruzu herkes bilmektedir.

  En büyük yapılan yenilik Subayların gözünde: Sarı sakındırak, pantalon çizgilerinin kaldırılması, AÜKEM bir de üçvş. ve kd.üçvş.luk rütbeleri üçer yıl uzatılarak insanları bezdirdiler.

  Astsubaylara sicil verme yetkisi verilmiş, diğer kurum ve kuruluşlarda sicil sistemi kaldırıldı bizdeki de en fazla 5 sene içinde kaldırılacaktır.

  Ceza verme yetkisi verilmiş; Astsubayların ortak görüşü cezaların bağımsız mahkemelerce ve hakimler tarafından yargılama sonucunda verilmesi yönündedir, ceza vermek istemiyoruz. Çünkü insanları yargılamak için gerekli hukuki kuralları bilmiyoruz.

  ASTSUBAYLAR ÖTEKİLER DEĞİLDİR. ASTSUBAYLAR BU MİLLETİN ÖZBE ÖZ ÇOCUKLARIDIR. VATAN İÇİN DÜN OLDUĞU GİBİ BUGÜN DE, YARIN DA GÖZÜNÜ KIRPMADAN ŞEHADET ŞERBETİNİ İÇMEK İÇİN YEMİN ETMİŞ VE SÖZÜNE SADIK İNSANLARDIR.

 17. DURYOLCU15 dedi ki:

  Bu bildiri bir itiraftır. Uzun uzun değerlendirme gereği duymuyorum. Neden mi? ”HUKUK” herkesin eşit olması gereken yegane değer. O bile statüye göre…. Açıklama öyle. Bu yönetim ve camiamız artık korku duvarlarını yıkmıştır. Genelkurmay çağa ayak uydurarak bu gerçeği görmeli ve TSK içindeki ayrımcılıkların da artık bitmesi gerektiğini çok geç olmadan anlamalıdır. Saygılarımla.

 18. ibrahim dedi ki:

  Sayın GEN.KUR.BŞK.nı 1/4 dereceyi teklif ettim diyorsunuz,peki neden 2008 Nisan ayında verilen hak ertesi gün baskı ile geri aldırıldı,şimdi de kalkmış ben teklif ettim diyorsunuz,sizler değil misiniz lise mezunlarınızı emekliler dahil 4 yıllık yapan, daha ileri gideyim ,osmanlı döneminden kalma emeklilerinizi de 4 yıllık üniversite mezunu saydırmadınız mı?.Saygılarımla.

 19. Hüsamettin dedi ki:

  Sayın Genelkurmay Başkanı, Temad’ın Basın ve yayın organlarında yapmış olduğu duyuruların hangisi yanlış ve yalan .Siz bizlerin de komutanı olarak Kamuoyunun gözünün içine bakarak kamuyu yanıltıyorsunuz. Lütfen siz de duyarsız kalmayın.Biz bölücülük yapmıyoruz sadece özlük haklarımızın düzeltilmesini istiyoruz. Üç yıllık bir üstegmenle 17 yıllık bir Başçavuş aynı maaşı alıyor bu eşitlik mi, bu yalan mı? Vicdanınızla muhasebe yapın haklı dileklerimize Genelkurmay Başkanı olarak çözüm arayın yetkili makamların kapısını aşındırın, saygılarımla.

 20. akın uysal dedi ki:

  Sayın Genkur. başkanına sormak gerekir, subay 8 sene okuyor 15 sene mecburi hizmet yapıyor,Assubay 2 yıl okuyor 15 sene mecburi hizmet yapıyor. Bunun neresi saptırma,kışkırtma,nifak sokmadır.

 21. mehmet emin atılgan dedi ki:

  Sayın Genelkurmay Başkanı çağdaş demokrasiye inanıyorsa bunun uygulamasını gerçekleri açıklayanlara karşı saptırarak muhtıra ile yanıt vermesi yerine çağdaş demokrasinin gereğini yerine getirerek yanıt vermesi gerekirdi! Gerçi çağdaş demokrasilerde bu tür adaletsizlikler olmaz ve askerin sesi de siyasilere bağlı olacağı için pek çıkmaz, o da başka bir sorun! Gerek görsel gerekse yazılı basında zaman darlığı nedeniyle dile getirilebilenler ise aysberg’in sadece su yüzeyindekilerdi. Gerçeği yansıtmayan muhtıra verirseniz elbette bunun karşılığını da alacaksınız. Adaletsizliklere izin verenler sorgulanmalara da alışacaklardır.Demokrasilerde eleştirilmeyi de içinize sindirmeniz gerekiyor. Bu anayasal haklı taleplerimize duyarsız kalmaya devam ederlerse demek ki daha çok muhtıra verecekler…Saygılarımla.

 22. Murathan SİPAHİOĞLU dedi ki:

  Zam veremedik ama “talimatını” verdik.

  Hayırlı olsun.

  Bankamatikten çekebilirseniz; bozduracak ve harcayacak yer bulmalısınız.