Dolar 32,5004
Euro 34,6901
Altın 2.496,45
BİST 9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 20°C
Parçalı Bulutlu
Ankara
20°C
Parçalı Bulutlu
Pts 25°C
Sal 28°C
Çar 25°C
Per 23°C
Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.

hadi-canim-sende

YORUMLAR

 1. ibrahim dedi ki:

  Sayın KAYA,bu kadar sorumluluk yüklenen,bu kadar da ezilen başka bir meslek grubu olmadığı gibi, sorunlarımızın çözümünü gen.kur.hükümetin kucağına, hükümet de gen.kur.kucağına top gibi atmaya devam etmektedir. Saygılarımla.

 2. RA_MU dedi ki:

  KALEMİNİZE SAĞLIK…
  KALDIRIN BU ASSUBAYLIĞI SİZ DE KURTULUN BİZ DE…
  FAZLA SÖZE NE GEREK VAR…
  SAYGILARIMLA…

 3. Ersen Gürpınar dedi ki:

  Asssubayları sadece göreve ve ölüme gönderirken hatırlayan geldiği yeri unutup kendini gökten zenbille inmiş sananlar TSK=Türk Subay Kuvvetleri rüyasından uyanmak zorundadır. Assubay olmadan bırakın ordunun savaşmasını asker karnını doyuramaz, aksini iddia edenler varsa aynı zaman diliminde assubaylara 48 saat izin versinler; yürekleri yetiyorsa bu mesleği kaldırsınlar onlar da biz de kurtulalım; çünkü artık çiftlik ağası maraba zihniyeti kabile devletlerinde bile kalmadı. Bu haksızlık,bu hukuksuzluk bu vicdansızlıklar Güçlü ordu güçlü Türkiye sadece slogandan ibarettir ve kimsenin bu orduya bu kötülüğü yapmaya hakkı yoktur.

 4. metin ayan dedi ki:

  Sorunlarımızla ilgili msb.lığına birçok defa bimerden ve başka kanallardan yazdım, cevap veren genkurdan bir albay, msb.’dan da bir albay ve cep telefonumdan da arayan msb genel sekreteriydi, yani bir general, ben msb.da assubay hakları ile ilgili tekliflerin yasalaşmama nedeni msb’ deki subaylardır, genkur bunlar vasıtasıyla msb.’yi kontrol altında tutar istemediği bir yasa maddesini engeller (zamanında 1/4 ü gibi) msb. da subay emrinde çalışan assubay değil, assubaylara ait yasaların ve daim ilgili mevzuatın takibi için assubay temsilci olması gerek diyorum, msb.nın haberi olmadan cevabı subaylar veriyor olmaz diye,nitekim genkura da assubay temsilcisi asb atandı ama yetki verilmedi. Yetkisiz ne yapabilir…? Askerin eğitiminden yönerge yazmasa da asb. sorumlu zaten,bunun dışında iç hizmet ,TMK ve bazı yönergelerde şu da yazar,assubay subayın bl.k.’nının yardımcısıdır, assubay tmk.daki görevleri haricinde de bu nedenle personel subayına ,harekat subayına isth. sb.na müstakil takım k.lıklarına,konuşlu birliklerde bizzat bölük k.nı,jandarmada ise birçok yerde bl.k.nıdır…Bunların karşılığı mı evet veriyorlar verdiler allah razı olsun!ve yeni disiplin kanununu cevap olarak tehdit olarak geçirdiler. Biz mi? Biz de hazırız, biz de muvazzafı emeklisi beklemedikleri bir gol atacağız şaşıracaklar, sosyal yardımlar kazan kaldırma sadece münferit denemeler, genel uygulamada şaşakalacaklar…

 5. İSMAİL TURAN dedi ki:

  “Bİ ASSUBAY BİLE” DİYENLER GÖRÜN

  Bİ Asssubay, psikiyatrist ve psikilog gibi, her branştaki mühendis gibi, muhasebeci ve mali müşavir gibi, mal müdürü ve defterdar gibi, bir komutan gibi, bir ana, bir baba, bir kardeş, bir öğretmen gibi, bir insan gibi, bir makine ve yakıtsız çalışan hiç arıza yapma hakkı olmayan bir motor gibi çalışmak zorunda olan ancak kadir ve kıymeti bilinmeyen bir meslektir.

 6. Ahmet CAN dedi ki:

  Ordumuzun bu kast sistemi belasından kurtulmasının yolu çok basit.Kaynak tek olacak.Buradan mezun olacakları, başlangıçta, misal 10 yıl Assubayların yaptığı görevlerde istihdam et.Statü olarak Assubaylığı beğenmezsen,başlangıçtan itibaren Subay statüsünde başlat.Hak edenler yükselsin. Yükselemeyip de Assubaylık sorumluluk ve statüsünde kalanları arzu etmeleri halinde tazminat vererek ayır.Sınıf farkı kalkacağından kin,nefret,kibir’zulüm gibi hastalıklar en alt seviyeye iner.Ama sırtına basacakları insanlar kalmayacağından böyle bir şeye tahammül edebilirler mi bilemem…

 7. Rafet Duran dedi ki:

  Sayın KAYA; Bu yönergeye herkesin dikkatini çekmek için size gönderen meslektaşımı da, kaleme aldığınız için sizi de özellikle kutlarım.
  Her sınıfta ve her kademedeki görevlerimizde olduğu gibi, bu yönergede de assubaylara yüklenen görev ve sorumlulukları, A4 kağının bir yanına, karşısına subay- assubayların yetki ve özlük haklarını yazıp, hem muvazzaf hem de emekli personelin mukayesesinin yapılması daha anlamlı olacaktır. Kimsenin aldığında verdiğinde gözümüz yok. Fakat,”siz kendinizi kiminle kıyaslıyorsunuz”? diyenlere bir fikir vermesi bakımından, bu yönerge çok önemli bir kaynaktır.
  MSB. Karargahına bağlı bir kurumda, tek bir personelci olarak 8 yıl görev yaptım. İşleyişi çok yakından biliyorum.Herhangi bir konuda gerçek bir bilgiye sahip olmadan, doğru bir fikir sahibi olunabilir mi? Bizlerle ilgili hiçbir bilgiyi bizzat yaşayanlardan almadan fikir ve karar sahibi olunmaktadır. Bizlerin sorunlarını ve çektikleri sıkıntıları hissetme, algılama ve öğrenme imkanınız olabilir mi? Yıllarca yaşanan olay işte budur. Zaten dikkat edin, assubayların yazılı olarak Gnkur. ve MSB.lığına sorunları hakkında yaptıkları yazılı müracaatlarına, her iki makam tarafından neredeyse virgülüne kadar farklılık göstermeyen aynı cevaplar verilmektedir. Neden? Bakanların kabahatleri yok mudur? Bence çoktur. Bu yönergeyi imzalarken, bu kadar ağır görev ve sorumluluğu assubaylara verdiniz , kendinize de denetim ve gözetim görevi vermişsiniz.Tüm muvazzaf ve emekli personelin maaş bordrolarını getirin, incelemek istiyorum der mi ? Demez. Diyemez..

  TSK.da yalnız subaylar mı istihdam edilmektedir. Bunca assubay, uzman ve sivil memurun sahibi ve haklarını koruyup kollayan yoktur. Gnkur. Kh assubayı ve Kuvvet assubayı atanmış!! Kim atamış? Atanan temsilci olursa, işte bu kadar olur. Neden assubaylara, kendilerini temsil edecek, sorunlarını bilen ve anlatabilecek temsilcileri seçme hakkı verilmez? Eğer demokratik ve insani bir amaçla bu uygulumaya gidilmişse, doğrusu bu değil midir? Bizlere, insan fizyolojisinin kaldıramayacağı kadar ağır görev ve sorumluluklar yükleyeceksiniz, haklara gelince KİT işçi kadar dahi hakkı çok göreceksiniz. Her işimizde olduğu gibi, Gnkur ve kuvvet assubayı atanmasıda tamamen sembolik işlerdir. Gözboyamada ki uzmanlığa diyecek yoktur.

  Bu yönerge, yüksek trajlı ulusal bir gazetede yayınlansa, sonra ikinci pragrafta yazılanlarla kamuoyuna; görev,sorumluluk ve özlük hakları konularında kıyaslama imkanı verilse, çekilen acı ve ızdıraplarla birlikte, bizlerin neden feryat ettiği daha iyi anlaşılacaktır. Kimlerin nasıl görev yaptığı ya da iş tuttuğu, yetkili ve sorumlu olanlar ile vekillerimizin hak ve adalet konusundaki tutum ve davranışları çok daha iyi görülecektir.