Astsubay önergesi kabul edilmedi

3607TBMM Genel Kurulunda, MHP'nin, astsubayların sorunları konusunda verilen araştırma önergesinin bugün görüşülmesi önerisi kabul edilmedi.

MHP; TBMM Danışma Kurulu toplanamadığından grup önerisini Genel Kurula taşıdı. Astsubayların sorunlarının araştırılması amacıyla verilen araştırma önergesinin bugün görüşülmesi önerisi lehinde konuşan MHP İzmir Milletvekili Kamil Erdal Sipahi, aileleriyle birlikte yaklaşık 1 milyonluk bir kesimi oluşturan astsubay camiasının ciddi ve birikmiş sorunlarının acil çözüm beklediğini söyledi. Sipahi, ''Astsubaylar kimseden ulufe değil, hakkını istiyor. Birçok meslek mensubuna verilip de kendilerinden esirgenenleri istiyor'' dedi.

Astsubayların, ''8 yıllık AKP iktidarında kendilerine söz verilip yerine getirilmeyen, seçim öncesi sahte vaatlerin hesabını sorduğunu'' savunan Sipahi, bir milyonluk şerefli bir camianın artık aldatılmayı, kandırılmayı, oyalanmayı hak etmediğini dile getirdi.

Astsubayların görev tazminatı ve maaşlarına 100 liralık seyyanen zammın bir an önce verilmesini isteyen Sipahi, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün astsubaylara yapılan iyileştirmeler konusundaki sözlerinin gerçeği yansıtmadığını, yapılan iyileştirmelerin ''Genelkurmayın kendi iç düzenlemeleri olduğunu'' söyledi.

Sipahi'nin bu sözlerine, bazı AK Parti'li milletvekilleri tepki gösterdi.

CHP İzmir Milletvekili Bülent Baratalı, öneri lehinde yaptığı konuşmada, Türk ordusunun vasıflarının son birkaç günden beri tartışıldığını belirterek, ''TSK üzerinde oynanan onca oyundan sonra son birkaç gündür AKP tarafından timsah gözyaşları dökülüyor. Cumhuriyet tarihi boyunca kendi ordusuna bu kadar zarar veren, ipe sapa gelmez uydurma gerekçelerle komutanları aylarca cezaevinde tutan, sahte suikast ihbarlarıyla kozmik odalarda günlerce arama yapan bir başka hükümet olmamıştır. Şimdi aynı kişiler timsah gözyaşları içinde ordunun en büyük destekçisi olarak ekranlarda boy gösteriyor'' diye konuştu.

AK Parti'nin 9 yıldan beri iktidarda olduğunu, bu nedenle bir konuda ''yapılacak, edilecek'' diyemeyeceğini savunan Baratalı, bunun yerine, ''yaptım, ettim'' demesi gerektiğini ifade ederek, yapılacak oylamanın ''AKP'nin samimi olup olmadığını ortaya koyacağını'' söyledi.

-''24. DÖNEME BIRAKILMALI''-

Öneri aleyhinde konuşan AK Parti Tokat Milletvekili Hüseyin Gülsün, MHP'li Sipahi'nin sözlerini yadırgadığını belirterek, ''Herhangi bir kuruma neler yapıldıysa Genelkurmay'a da o yapıldı. 'Bunu hükümet yapmadı, Genelkurmay yaptı' demek yanlış bir bakıştır. Hepsi hükümete, devlete bağlıdır'' dedi.

Gülsün, iktidarları döneminde astsubaylara yapılan iyileştirmeler hakkında bilgi verdi.

AK Parti Antalya Milletvekili Abdurrahman Arıcı da öneri aleyhindeki konuşmasında, ''Astsubaylarımızın sorunlarının araştırılması ve çözüm bulunmasına taraftarız. Ama Meclisin yoğun trafiği ve yaklaşan seçimler nedeniyle 1.5 ay sonra tatile girmesi nedeniyle araştırma komisyonu kurulması imkansızdır. Astsubayların sorunları yaklaşan seçimlere malzeme yapılmadan, daha geniş bir zaman kesiminde ele alınması doğru olacaktır. Bu çalışma, 24. döneme bırakılmalı'' görüşünü ifade etti.

Konuşmaların ardından MHP'nin grup önerisi kabul edilmedi.

Ögeyi Oylayın
(21 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#5 engin 13-03-2011 20:41
Buna gülmekten başka birşey yapılmaz...
Nerde kaldı Astsubay devrimii?.. Yiyen yer ama ben yemem.. Kandıran toplumların içinde bir topluluğuz... Kandırılmaya devam... Yaşasın TEMAD.!
Alıntı
#4 nalgans 27-02-2011 22:32
BEN DE BİR TÜRLÜ ANLAMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYORUM.ASTSBLARIN SORUNLARI İLE SORUŞTURMA GEÇİRENLERİN NE İLGİSİ VAR BİRİ ELMA BİRİ ARMUT.O ADALETİN İŞİ BİZİM SORUNLAR İLE ONLARIN BİRLİKTE ANILMASINDAN RAHATSIZ OLUYORUM.BİZİM MAAŞ BAŞTA OLMAK ÜZERE HAKKIMIZI SAVUNMAYANLAR İLE DE AYNI SAFLARDA ANILMASINDAN RAHATSIZ OLUYORUM.BU KISIR ÇEKİŞMEDE OLAN ASTSB.LARA OLUYOR.MESELE SADECE ASTSB.LARIN SORUNLARI BU KONU YALNIZ BAŞINA ELE ALINMALI.ARKAMIZA KUYRUK TAKMAYA GEREK OK.BUNU İLGİLİLERE AÇIK AÇIK DİLE GETİRMEK LAZIM.HERKES HAKKINI ALDI SUBAYLAR DAHİL AMA ASTSBLAR ALAMADI.BU KONUDA POLİTİK DAVRANMASI LAZIM TEMAD'IN DA, YETER Kİ MESELE İYİ ANLATILIP SONUÇ ALINSIN.
Alıntı
#3 doğan ünlütürk 13-02-2011 21:10
Bu hükümet sandığa gömülmeden hak da alamayız hukuk sahibi de olamayız. AKP artık nadasa bırakılmalı, eskidi,yoruldu,verimsizleşti.Bunları yolcu etmeli.Artık iyice çekilmez hale geldiler.
Alıntı
#2 ÇETİN 13-02-2011 17:55
Eveeeeeet, seçimler heeeee.24'ncü dönem görüşmeleri heee.Buyursunlar ne görüşüyorlarsa görüşsünler.1 milyonluk bir toplumu temsil eden ASTSUBAY'lar da seçimlerde düşünürler artık.
Alıntı
#1 İbrahim 12-02-2011 10:23
Bu arada Milletvekili Sn.Nurettin AKMAN'ın açıkladığı ve ne hikmetse ne TBMM ne de başka bir yerde görülemeyen "oyalama"amaçlı 2 adet teklif taslağı;milletvekilinin sitesindeki duyuru bölümünden de kaldırılmıştır.
Bizlerin tek ve yasal temsilcisi olduğunu her fırsatta vurgulayan;ama hala sitesinde bu 2 taslak teklifi yayınlayan,konulara bu derece "yakın!" TEMAD YÖNETİMİNE duyurulur!
O duyuruları vekil bile kaldırdı;size de günaydın!!!
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
Baş öğretmenimiz ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi şahsında tüm öğretmenlerimizin ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN... Demokrasinin, adaletin, huzurun ve refahın hakim olduğu nice öğretmenler günü kutlamak dileklerimizle sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.
Perşembe, 24 Kasım 2022
E. ASSUBAYLAR GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU YÖNET
BAĞIMSIZLIK SAVAŞIMIZIN KAHRAMANI VE LAİK, DEMOKRATİK CUMHURİYETİMİZİN KURUCUSU, EBEDİ ÖNDERİMİZ VE BAȘKOMUTANIMIZ BÜYÜK DEVRİMCİ GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'Ü BEDENEN ARAMIZDAN AYRILIȘININ 84. YILINDA SAYGI, ÖZLEM VE ŞÜKRANLA ANIYORUZ... RUHU ŞAD, MEKANI CENNET OLSUN. 10 KASIM 1938 ! Bir devre damgasını vurmuş, dünyanın gidişatını değiştirmiş, yalnızca y...
Perşembe, 10 Kasım 2022
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN. Cumhuriyetimizin 99. Kuruluș Yıldönümü kutlu olsun. Laik Demokratik Cumhuriyetimizin kurucusu Yüce Atatürk, silah arkadașları ve devletimizin bekası uğrunda canlarını veren aziz șehitlerimize minnettarız, ıșıklar içinde uyusunlar. Gazilerimize de șükranlarımızı sunuyoruz...
Cumartesi, 29 Ekim 2022
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ