Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesi kırsalında 29 Ekim'de mayına basarak sol bacağını kaybeden Piyade Başçavuş Polat Katırancı'ya, Ankara'da düzenlenen törenle “Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası” verildi. Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel tören öncesinde mayın patlamasının izlerini ellerinde de taşıyan Kahraman Gazi'den sağlık durumu hakkında detaylı bilgi aldı.

Başçavuş Katırancı, madalya töreni için geldiği Ankara'da, 29 Ekim'de mayın patlaması sırasında yanında bulunan silah arkadaşları ve kendisini olay yerinden helikopterle alarak hastaneye yetiştiren Kara Pilot Binbaşı Serdar Yüksel tarafından karşılandı. GenelkurmayBaşkanlığındaki karşılamada, silah arkadaşlarına uzun süre sarılan Başçavuş Katırancı'nın duygusal anlar yaşadığı görüldü.

KOMUTANLAR KAHRAMAN GAZİ İÇİN TOPLANDI / FOTO GALERİ

Katırancı, daha sonra eşi Öznur, kızı Elif (5), oğlu Habip (7), annesi Hanife ve babası Ömer Faruk Katırancı ile Genelkurmay Başkanlığı Salonu'nda düzenlenen “Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası” törenine katıldı.

Törende, öz geçmişiyle ilgili slayt gösterimi sunulan Başçavuş Katırancı'ya, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel tarafından Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası takdim edildi.

Org. Özel: "Hain planlar kahramanların gayretiyle boşa çıkarıldı"

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel, törende yaptığı konuşmada, devletin bekası, milletin birlik ve beraberliğine kastedenlerin hain planlarının, halkın sağduyusu, devletin kararlı mücadelesi ve Başçavuş Katırancı gibi kahramanların gayretleri sayesinde boşa çıkarıldığını vurguladı.

Bu mücadelenin ileride tarih sayfalarındaki yerini alacağını ve genç nesiller tarafından dikkatle okunarak değerlendirileceğini ifade eden Orgeneral Özel, şunları kaydetti:
“Vatan, millet, bayrak ve bağımsızlık gibi kutsal ve vazgeçilmez değerler uğruna akıtılan her damla kanın önem ve anlamı vardır. Tarihimizi okuyan, inceleyen ve olayları objektif biçimde değerlendiren kişiler bunun ne anlama geldiğini, bunun ne demek olduğunu gayet iyi bilirler. Bu kavramların, hayata geçirilmesi bildiğiniz gibi hiç de kolay olmamıştır. İşte bu değerler uğruna mücadele eden, gencecik yaşında şehit olan yada hayatının baharında gazi olan evlatlarımızı, kardeşlerimizi bu millet asla unutmayacaktır.”

“Kahraman gazimiz Başçavuş Polat Katırancı, bu anlamlı mücadelenin cesaret, fedakarlık ve yiğitlik ölçüsünü yaşayan örneklerinden biri olarak bugün aramızdadır” diyen Orgeneral Özel, şöyle devam etti:
“Yaşadığı sıkıntılara rağmen, 'mavi bereme kavuşunca tekrar görevimin başında olmak istiyorum. 100 metre rekorunu kıran tek bacaklı atlet varsa dağlara tırmanan tek bacaklı bir başçavuş da olacaktır. Canımı bu vatanda buldum, bu vatan için her şeyi yapmaya devam edeceğim' sözleri, silahlı kuvvetler personelinin, vatan, millet, bayrak ve meslek sevgisinin hepimize tezahürüdür. Olay esnasında ve sonrasında göstermiş olduğu soğukkanlılık ve metanet, kurtarma sürecine sükunetle katkıda bulunma gayretleri personelimizin ne kadar profesyonel olduğunu herkese bir kez daha kanıtlamıştır. Arkadaşımızın bu ağırbaşlı ve vakur tavrı hepimizin göğsünü kabartmıştır. Bu örnek davranışından dolayı kendisini ve onu yetiştirenleri kutluyorum.”

“Bağrından böylesi yiğitler çıkaran bu yüce millet...”

Orgeneral Özel, konuşmasında, Başçavuş Katırancı'ya hitaben, “Değerli gazim, senin gibi kahraman silah arkadaşlarım ve taşıdığınız bu yüce ruh var olduğu müddetçe milli birliğimize ve bütünlüğümüze kastedenlerin, kirli emellerinin gerçekleşmesi asla mümkün olmayacaktır. Bağrından böylesi yiğitler çıkaran bu yüce milletin birer ferdi ve onun şanlı ordusunun kahraman fedakar mensupları olan sizinle gurur duyuyorum” ifadelerini kullandı.

Başçavuş Katırancı'nın tedavisinin kısa sürede tamamlanıp tekrar görevine dönmesi için gereken her şeyin yapıldığını dile getiren Orgeneral Özel, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Hayatını ortaya koyarak, kendisine tevdi edilen vatan görevini başarıyla yaparken yaralanan ve en büyük payelerden birisi olan gazilik onuruna erişen bu değerli arkadaşıma ve kıymetli ailesine sağlık ve huzur dolu bir ömür temenni ediyorum. Sonuna kadar hak ettiği bu madalyanın kendisine ve evlatlarına hayırlı olmasını diliyorum.”

Kahraman Gazi Katırancı: “Bacağım boşuna gitmedi”

Başçavuş Katırancı da yaptığı açıklamada, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'in madalya töreni için kendisini Ankara'ya davet ettiğini belirterek, bu haberi İnönü Savaşları'nın yaşandığı Bilecik'in Bozüyük ilçesi sınırlarındaki Metristepe'de almaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Metristepe'de İsmet İnönü yönetimindeki Türk ordusunun kurtuluş mücadelesi verdiğini ifade eden Katırancı, Türkiye'nin ilelebet payidar kalacağını ifade ederek, “Bacağım boşuna gitmedi. Bacağım koptuktan sonra hiçbir zaman 'neden koptu' demedim. İnşallah atalarım benimle gurur duyuyordur” diye konuştu.

Mayın yaralarının geç iyileştiğini, bacağında hala şarapnel parçalarının bulunduğunu anlatan Katırancı, “Bacağımdaki yaralar henüz kapanmadı. Yaralar kapanana kadar protez takılamıyor. Bu benim iş yapmama engel değil. Türk Silahlı Kuvvetleri gazilerine her zaman bakar. Protezim de yakında takılacak” dedi.

“Genelkurmay Başkanımız her konuda yanımızdaydı”

Başçavuş Katırancı'nın eşi Öznur Katırancı da olayın gerçekleştiği günden bu yana Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel'in büyük desteğini gördüklerini ifade ederek, “Genelkurmay başkanımız her konuda yanımızdaydı. Böyle özel bir gün olduğu için teşekkür ediyorum. Kimse onu yalnız bırakmadıkları için eşim çok mutlu” dedi.

Eşinin görevine devam etmek istediğini söyleyen Öznur Katırancı, “Sivilde severek yapabileceği işi olduğunu düşünmüyorum. Askerlikte çok mutlu ve kesinlikle ben de işine devam etmesini onaylıyorum” diye konuştu.

Eşinin görevine çok bağlı bir asker olduğunu ifade eden Katırancı, “Kızımı 2.5 yaşına kadar iki yada 3 kez gördü. Eşim kurşun askerdir, işine çok bağlıdır. Ben çok fazla ayrı kalmaya dayanamadığım için görev yaptığı bölgelere kendim gitmişimdir. Ailemde beni fazla cesur yetiştirdi ki, o zamanda görev yaptığı Şırnak'ta Gümüşyazı Karakolu'na, Cehennem Deresi'ne birkaç kez ziyaretine gitmek durumunda kalmıştım” şeklinde konuştu.

“Oğlumla gurur duyuyorum”

Babaanne Zehra Katırancı da (83) evlatlarını vatan için yetiştirdiğine değinerek, torunu Polat Katırancı'nın da 4-5 yaşındayken “ben asker olacağım, şehit olacağım” dediğini söyledi.

Anne Hanife Katırancı da oğlu Polat Katırancı'nın astsubay olduğunda evin kapısını çaldığını, kapıyı açtığında komanda kıyafetini giymiş, gözünde gözlük olan oğlunu tanıyamadığına değindi.

Oğlunun eve girerken botlarını çıkartmaya çalıştığını vurgulayan Katırancı, “Bunun üzerine 'çıkartma. Askerin botuyla evim kirlenmez' dedim. Askerimizin botu hiçbir zaman kirli değildir. Şehitlerimizin ve gazilerimizin emekleri hiçbir zaman boşa gitmedi. Oğlumla gurur duyuyorum” diye konuştu.
Baba Ömer Faruk Katırancı da Allah'ın gelecek nesillere ataları ve kendileri gibi vatan, bayrak için gerekirse ölmeyi, bu topraklar için mücadele etme bilicini nasip etmesini diledi.

Genelkurmay Başkanlığı Astsubayı Kıdemli Başçavuş Harun Ağpak da, Başçavuş Katırancı'nın madalya almasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ağpak, “Başçavuş Katırancı'nın bacağını kaybetmiş olmasına rağmen göreve devam etmek istemesi, milletimizdeki Çanakkale ruhunun devam ettiğini göstermektedir” diye konuştu.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/22981132.asp?

Ögeyi Oylayın
(43 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#8 Kemal Uğur 10-04-2013 19:57
Meslektaşımızla gurur duyuyorum, acil şifalar diliyorum.
Alıntı
#7 ahmetçam 09-04-2013 19:05
Değerli arkadaşlarım, HİSSİ davranmıyorum. Bugüne kadar olan UYGULAMALARINDAN ve YAPTIKLARI AYIRIMLARDAN yola ÇIKARAK diyorum ki BUNLARIN HİÇ BİRİNDE AHDE VEFA YOKTUR. Olsaydı TSK ve ASSUBAYLAR bu hale GETİRİLİR MİYDİ?
Bizim HAKLI taleplerimiz onların ALDIĞI MAAŞ ve TAZMİNATLAR MI?
Bizler diyoruz ki KENDİNİZ alırken ASSUBAYLARI neden DIŞLIYORSUNUZ?..
Madem TSK BÜTÜN ve AYRILMAZ bir AİLE diyorsunuz YAPTIKLARINIZLA siz bu AİLEYİ parçalamaya GÖTÜRMÜYOR MUSUNUZ, daha ne YAPACAKSINIZ, AİLE BİREYİ dediklerinizi YILLARDIR YOK saymıyor musunuz?
Böyle AİLEYİ Assubaylar İSTEMİYOR, aileniz de tazminatlarınız da SİZİN olsun. DÜŞÜN YAKAMIZDAN, ama ASSUBAYLARIN YAPTIĞI GÖREVLERİ DE yapın da GÖRELİM sizlerin BECERİLERİNİZİ.... :D
Alıntı
#6 selçuk 08-04-2013 15:26
Istisnalar kaideyi bozmaz.Yuzlerce gazi'nin icinde bulundugu rezil durumu gozardi edip,bir gazi'ye madalya vermeyi tum gazi'leri abat etmis gibi servis edilmenin mantigini anlamak mumkun degil,ne yazik ki idareyi elinde bulunduran zevat israrla gercekleri gormezden gelmekte ve gazileri istismar etmektedir, savasi televizyonlarda bile izlemekten korkan kisilere ustun hizmet madalyasi verilen bir hoyratligi yasiyoruz,ben bu madalyayi 74'den beri bekliyorum,ama nafile.Lafla peynir gemisi yurumuyor.
Alıntı
#5 Erdal Günşer 07-04-2013 19:13
Gazi assubaya verilen üstün cesaret ve feragat madalyası keşke gerçekten o amaçla verilmiş olsaydı. Keşke bir gaz alma operasyonunun bir parçası olarak gazi assubayın ayağı kullanılmasa idi.
Şu an iğrenç bir oyun sergileniyor. Bu oyunun faturası topluma çok ağır olacak. Bizi Yugoslavya gibi darmadağın yapacaklar. Doğuda bir kürdistan devleti, batıda ise bir federasyon olacak. Bu süreçte de bol bol madalya dağıtılacak. Teröriste şehit denecek. Gazinin ağzına da meme verilecek. Üstelik acı bir şey daha söyleyeyim. Bu gidişata aykırı fikirde olanların en başında Silivri'yi merkez almış ulusalcılar geliyor. Onların başlarındaki insanlar da maalesef demokrat değil. Sosyal, emek ve hizmete hürmete dayalı, hakka adalete önem veren bir siyasal yapılanma gündemimizde bile yok. Çok yazık... Çok yazık...
Bir anne çıkıp hükümete teröristlerin öldürdüğü oğlunun hesabını sorunca basın yayınlamıyor. Ancak salonlardaki övünç madalyaları yayınlanıyor. Beyaz TV programına Gazi Assubay İbrahim Babür çıkıyor. Yanında onun kopan kollarını kullanıp iğrenç bir siyaset yapmaya çalışan bir gazeteci müsvettesi var. Herkesin madalyasını, hatta aidiyet belgelerini kapının önüne koyacağı günler de gelecek. Doğuda ayrı bir devlet. Batıda da bir iç savaş. Libya'nın ve Suriye'nin kanı bir gün gelecek bu devletleri kan deryasına çeviren Türkiye'ye de bulaşacak. Ve sen Gazi Arkadaşım, bu söylediklerim lütfen seni acıtmasın. Çünkü sen görevini en şerefli şekilde yaptığını zaten biliyorsun. Saygılarımla
Alıntı
#4 ibrahim 07-04-2013 15:24
Gen.Kur.bu töreni de assubaylara devrim diye basına servis ederse hiç şaşırmam.Takdirlerin en yücesini hak eden meslektaşımızı kutlar,acil şifalar dileriz.
Alıntı
#3 Ali AKKAŞ 06-04-2013 22:45
Ahde vefa

Bu vatanın gerçek sahibi olan bu vatan için kolunu, bacağını ve diğer uzuvlarının yanı sıra pisikolojisini bozan değerli personele subay, astsubay, uzman j./erb.lar ile erb/erleri ayırmadan sadece madalya ile ödüllendirirken değil de her şartlarda hatırlamak daha düzgün olacağı kanaatindeyim.

Statüsel hakların dağıtılmasında elbette ki rütbeler esas olacak, genel hakların dağıtılmasında ise statülerin unutulup herkese aynı oranda verilmesi TSK'daki adaleti sağlayacaktır.
TEMA Vakfı Onursal Başkanı Sayın Toprak dede Hayrettin KARACA'yı dinledim ve ilerlemenin esas sihrini bir kez daha teyit ettim.
Toprak dede diyor ki; benim çocukluğum köyde geçti bizim imalathanemiz vardı. Maaile imalathanede çalışırdı. Annem evde kazanlarda çorbaları kaynatır, yemekleri yapar, imalathaneden gelen iki kişi ellerinde kazanları taşıyacakları kalaslara kazanları asarlar, imalathaneye götürür. İmalathanede tezgahların üstüne örtüler örtülür, tahta sofralar konulur sofraların ortasına büyük tabaklar konulur, tabakların içine yemekler konur, herkes evinden getirdiği tahta kaşıklarla yemeğe başlardı. BABAM'da İŞÇİLERLE BERABER TAHTA KAŞIĞI İLE BU GÜN BAŞKA YARIN DİĞER İŞÇİNİN YANINA OTURARAK yemeğini yerdi. Babam bayramda işçilere ayakkabı alamazsa bize de almazdı. Bu bir kültürdü derken bayağı duygulandım. Bir de şu andaki uygulamaya bakınız astsubaylar aidiyet duygusunu kaybetmekte, subaylar ise kendilerini TSK'nın üstünde gördüğü için herkes başka tarafa çekmektedirler. Türk'ün örf ve adetleri unutuldukça hak paylaşımı adaletsizce dağıtıldığında çok alan mutsuz olacak çünkü hakkı değil, az olan mutlu olmayacak emeğin değerinin ucuz olmadığını biliyor. BİZ ASTSUBAYLAR, her gün ÜNİFORMALARIMIZI ÖLÜME hazırız diyebiliyoruz. Hükümet yetkilileri ile Genelkurmay Başkanlığı ise bunu görmezden gelip kendi personeline hakkını vermemek için çaba göstermekte, benim teğmenim ile başçavuş diyerek ayrımı önce kendisi başlatmaktadır. Filmlere bakın Sanki ASSUBAY düşman ülkenin assubayı gibi biçimisiz, kısa boylu, tipsiz, kafasız çalışmaz; subayı ise uzun boylu, akıllı emir veren ve otoriter, yakışıklı, her durumda her sorunu çözebilir. Hala Genelkurmay Başkanlığı yattığı gaflet uykusundan uyanmamakta direniyor. Subayını iyi gibi göstererek canlandırdığı astsubay ile sana küfrediyor, sana kurumsal olarak dil uzatıyor. Hayırlı uykular sayın başkan ve komutanlarım. Ben uzman çavuşumu bile polis memuru ile eşit görürken sen beni bekçi ile eşit görmeye çalıştığın sürece Silah arkadaşlığı başka bahara kalacak
Alıntı
#2 ahmetçam 06-04-2013 18:22
Acaba Genelkurmay Başkanı ve yanındaki Komuta kademesinde olanlar bu MERASİM sırasında başta GAZİ Assubayımız olmak üzere diğer tüm ASSUBAYLARA yapılan HAKSIZLIK ve AYIRIMLARI hatırlayarak BİZLER bu CAMİAYA ne HAKSIZLIKLAR yapıyoruz diye İÇLERİNDEN GEÇİRMİŞ ve UTANMIŞLAR MIDIR?..
Ben ihtimal vermiyorum. Böyle düşünecek İNSANLAR YANLIŞA büyük bir HIZLA devam edeceklerine SORUNLARI çözmeye YÖNELİRLERDİ. Belki de bu TÖRENDE Gazi ASSUBAYIMIZA taktıkları MADALYALARI takmak onları ÜZMÜŞ bile olabilir.
Tabii bu DÜŞÜNCELERİMİZE sebep olan ONLARIN UYGULAMALARIDIR. TSK AYIRIMSIZ bir AİLEDİR deyip en BÜYÜK AYIRIM ve HAKSIZLIĞI ASSUBAYLARIN GÖZLERİNİN İÇİNE bakarak SÜRDÜRMELERİDİR.
Ben bu TÖRENİN DE ZORUNLU BİR GAZ ALMA MERASİMİ olduğuna İNANIYORUM Bu inançta olmamızın TEK SORUMLUSU GENKURUN UYGULAMALARIDIR.... 8)
Alıntı
#1 Ersen Gürpınar 06-04-2013 14:17
Yaralanmasına rağmen kahramanca savaşan vucuduna isabet eden 8 kurşunla bayılıncaya kadar telsizden istiklal marşını okuyup timine ve diğer timlere moral veren kahraman assubayı olarak tanıtmayan zihniyetin bir kahramana vefası hertürlü takdirin üzerindedir. Keşke imkan olsaydı da bu toplantıda bir üniforması kefen olan bu kahramanların mahalle bekçisinden daha alt kademeden göreve başlatılma hukuksuzluğu ve vicdansızlığını orada bulunanlara yüksek sesle aktarabilseydik! Meslekdaşımızı kutluyor acil şifalar diliyoruz
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
Baş öğretmenimiz ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi şahsında tüm öğretmenlerimizin ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN... Demokrasinin, adaletin, huzurun ve refahın hakim olduğu nice öğretmenler günü kutlamak dileklerimizle sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.
Perşembe, 24 Kasım 2022
E. ASSUBAYLAR GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU YÖNET
BAĞIMSIZLIK SAVAŞIMIZIN KAHRAMANI VE LAİK, DEMOKRATİK CUMHURİYETİMİZİN KURUCUSU, EBEDİ ÖNDERİMİZ VE BAȘKOMUTANIMIZ BÜYÜK DEVRİMCİ GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'Ü BEDENEN ARAMIZDAN AYRILIȘININ 84. YILINDA SAYGI, ÖZLEM VE ŞÜKRANLA ANIYORUZ... RUHU ŞAD, MEKANI CENNET OLSUN. 10 KASIM 1938 ! Bir devre damgasını vurmuş, dünyanın gidişatını değiştirmiş, yalnızca y...
Perşembe, 10 Kasım 2022
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN. Cumhuriyetimizin 99. Kuruluș Yıldönümü kutlu olsun. Laik Demokratik Cumhuriyetimizin kurucusu Yüce Atatürk, silah arkadașları ve devletimizin bekası uğrunda canlarını veren aziz șehitlerimize minnettarız, ıșıklar içinde uyusunlar. Gazilerimize de șükranlarımızı sunuyoruz...
Cumartesi, 29 Ekim 2022
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ