AYDINLIK’TA SUBAY-ASTSUBAY TARTIŞMASI

aydinlikta-subay-astsubay-tartismasi--0805121200 m

Aydınlık gazetesi bir süre önce Türk Ordusu’ndaki astsubayların sorunlarını bir dizi olarak yayınlamaya başladı. Aydınlık muhabiri Gökçen Beyaz, Emekli Astsubaylar Güçbirliği Platformu Sözcüsü, E.Per.Kd.Bşçvş Ersen Gürpınar’ın anlattıklarını serinin ilk bölümü olarak 15 Nisan’da yayınladı. Astsubaylar özlük haklarının yetersizliğini, maaş, sosyal tesisler, sağlık gibi konularda yeterli haklara sahip olmadıklarını ve bu konuların düzeltilmesi gerektiğini söylüyordu.

Ancak 19 Nisan tarihinde E. Binbaşı Nuray Müldür bir itiraz mektubu yazdı. Bir subay olarak anlatılanları her nedense üzerine alındı ve astsubayların belirttiği hususlara cevap vermeye çalıştı.

Ardından 26 Nisan tarihinde sözü tekrar astsubaylar aldı ve onlar da E. Binbaşı Nuray Müldür’ün iddialarına cevap verdi.

Bu tartışma süreceğe benziyor. İyi de kim haklı? Tarafsız bir gözle bunu anlamaya çalışalım.

En başta şunu belirtelim, astsubayların özlük haklarını vermek yasamanın görevidir, subayların değil. Subayların suçu değildir bazı hakların verilmemesi. Bu anlamda E. Binbaşı Müldür’ün anlatılanları üzerine alınması yanlıştır. Astsubayların ortaya koyduğu her iddianın yanlış olduğunu ispatlamaya çalışmasını anlamak pek mümkün değil.

FAZLA MESAİ KONUSU

Astsubaylar, ne kadar çalışırlarsa çalışsınlar, fazla mesai ücreti alamadıklarını söylüyor. Müldür ise subaylarında alamadığını söyleyerek bu yakınmadan subayların suçlandığı anlamını çıkarıyor.

Oysa fazla mesai ücreti hem astsubayların, hem subayların sorunu. Sağlık Bakanlığı personeli bunu alırken TSK personeli alamıyorsa bu eşitsizliktir. Konu astsubayların sorunları olduğu için de özne olarak astsubaylar kullanılmıştır. Bizim anladığımız bu.

İŞLERİ KİM YAPIYOR KONUSU

Astsubaylar, grev yelpazelerinin genişliğine ve buna rağmen hak ettikleri muameleyi görmediklerine vurgu yapmıştı. Müldür ise bunun doğru olmadığını, eğer doğruysa Silivri ve Hasdal’da neden subayların tutuklu olduğunu yazarak cevap vermişti. “Teğmen Mehmet Ali Çelebilere haksızlık olmuyor mu” diye de sormuştu.

Öncelikle şunu belirtelim: Delilleri bir çok yönden tartışmalı olan ve uygulanış biçimiyle vicdanları sızlatan bir yargılama sürecini böyle bir tartışmaya dahil etmek son derece yakışıksız. Ama belirtmek gerek, Silivri ve Hasdal’da yargılananlar komuta kademesidir, astsubaylar ise icra kademesini temsil ederler. Kaldı ki, oradaki yargılamalara her TSK mensubunun, rütbesi ne olursa olsun makul gözle bakması pek olası değildir.

Sorunun özüne gelirsek, evet astsubaylar icra kademesidir. Bu nedenle her yerdediler.

KİM DAHA ÇOK ŞEHİT VERDİ

Ne kadar saçma bir soru! Astsubaylar en çok şehit astsubaylardan derken, Müldür şehit subayların da olduğunu sert bir dille anlatıyordu. Anlamsız bir tartışma.

Astsubayların daha çok şehit vermesi normaldir çünkü sayıları subaylardan kat ve kat fazladır. Bunun tartışması yapılır mı?

Binbaşı şehit olduğunda, astsubay üzülmüyor mu? Ya da aksi durumda Binbaşı ağlamıyor mu?

Oransal bakımdan hangi meslek grubunun fazla şehit verdiğinin bilinmesi ancak istatistiki bir konudur. Hepsi o kadar. Bunu tartışmayı iki gruba da yakıştıramadık.

EŞLER VE ÇOCUKLAR KONUSU

Astsubaylar, eşler ve çocuklar arasında da tıpkı kışladaki gibi rütbe farkları olduğunu söylüyordu. Müldür ise bunun normal olduğunu, hatta bir banka müdürünün eşi ile çalışanlar arasında bile bu ayrımın olduğunu söylüyordu. Şaşırdım.

Nasıl yani? Orduda feodalite ya da Osmanlı aristokrasisi var?

Öncelikle belirtelim, hiçbir bankada böyle bir şey olamaz, olmamalıdır. Bu nasıl bir mantıktır?

Rütbeleri eşler ya da çocuklar taşımaz, taşıyamaz. Subay ve astsubaylar omuz omuza savaşıp şehit olan insanlardır, birbirinden ayrı feodal sınıflar değildir.

Müldür, kreşteki çocuğunun, sırf kendisi subay olduğu için bir astsubay eşi tarafından hırpalandığını da örnek veriyor. Örneğe bakarsanız, Hindistan’dakinden daha beter bir kastlaşma, üstelik kastlar arasında da husumet var. Hal böyle ise ordumuzun düşmana ne ihtiyacı var?

Herkes birbirinin düşmanı gibi davranıyor mu gerçekten?

Bunun doğru olmadığını, genele mal edilemeyeceğini düşünmek istiyorum. Çünkü ben bu orduya güvenmek istiyorum.

Türkiye’de zorunlu askeriliğin en büyük toplumsal kazancı, toplumun bütün fertlerinin eşit olduğu fiili bir dünya yaratmış olmasıdır. Böyle bir dünyada eşler ya da çocuklar çeşitli nedenlerle ayrışmışsa çok yazık.

Bu, orduyu içten kemiren bir hastalığa dönüşmeden giderilmelidir.

LOJMAN VE ORDUEVİ KONUSU

Astsubaylar lojman ve orduevlerinin yetersiz olduğunu söylerken, Müldür buna da cevap vererek durumun subaylar için de aynı olduğunu söyledi.

Lojman dağılım oranı şöyle: subaylar %55, astsubaylar %40, sivil memur ve uzman çavuşlar ise %5. Lojman sayısı genel olarak yetersiz olmakla beraber oranlardaki farkı anlamak için subay-astsubay sayısını bilmek gerekiyor. Genelkurmay Başkanlığı’nın 21 Kasım 2011’de yayınladığı sayılar şöyle:

Subay: 39.975
Astsubay: 95.824
Sivil Memur/İşçi: 53.424
Uzman Personel toplamı: 201.379

Bu sayılara bakında en büyük haksızlığın Uzman er ve erbaşlara yapıldığını söylemek mümkün. Subaylar 39.975 mevcutla toplam lojmanların %55’ini alırken, astsubaylar bunun iki katından fazla olan 97.825 kişi ile %40’ını alıyor. Uzmanlar ise 201 binden fazla olmasına rağmen%5 bile değiller.

Yani, bu haksızlık. Oranlar sayıya göre yeniden belirlenmelidir. Dışarıda kalan personele de kira yardımı yapılmalıdır ama sözde değil özde… Yani 100 TL kira yardımı yapmak ile yapmamak arasında ne yazık ki bu sorunu çözecek nitelikte bir fark yok.
Orduevleri de aynı şekilde olmalıdır. Başka türlü olmaz. Ya da ayrım bırakılacak, Subay ve Astsubay orduevleri birleştirilecektir ki, bu ayrışma son bulup kaynaşma olabilsin.

Bu yazı dizisinden öğrendiğim bir konu da yükseköğretim olanakları. Sahi astsubaylar, mastır dahi yapsalar 1. Derecenin 4. Kademesine düşemiyorlar mı? Yahu bu ne büyük ayrımcılık! Neden? Kanları kırmızı değil mi? Subaylara sağlanan yüksek lisans ve doktora eğitimi olanaklarının sağlanmaması da garip. O neden? Okumuş astsubay istenmiyor mu?

Daha sorun çok ama bizim yerimiz yok. Bir de bizim uzmanlık alanımız değil.

Ancak buna rağmen bir şeyin farkında vardım ki, astsubayların feryatları gerçekten duyulmalı. Üzerinde çalışılmalı ve düzeltilmeli.

Subay-astsubay ayrımı konusunda ise hayal kırıklığına uğradım. Bizim ordumuzun yek vücut ve demirden bir yumruk olmasını, mensuplarının öz kardeşler olmasını engelleyen bütün ayrımlar ortadan kaldırılmalıdır. Hiyerarşi olmak zorundadır ama anlatılanlar hiyerarşi değil, apaçık feodal ayrılıklardır.

Maaş, OYAK, hastaneler gibi konular bu ayrışma ortadan kaldırıldıkça çok daha kolay çözülecektir.

Ey yetkililer, duyun bu insanların sesini. Bizim güvenecek başka ordumuz yok.

E. Binbaşı Nuray Müldür’ün bakış açısının sadece kendini bağladığını, subayların geneline mal edilemeyeceğini düşünüyorum. Daha doğrusu öyle olduğunu umuyorum. Eğer değilse düşmana ne hacet!

Son söz: Ordu milletindir. Ordu mensupları da milletin birer parçası. Bunu hiç kimse unutmamalıdır.

Mehmet Yiğittürk
Odatv.com

Ögeyi Oylayın
(70 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#8 Kemal Uğur 09-01-2013 21:33
Arkadaşlar hepiniz altın gibi insanlarsınız, hepinizin yazınızı okuyorum. Assubaylık mı yapılıyor yoksa zindan hayatı mı çekiliyor bu ne biçim iş ya? Ben 25 sene bu assubaylığı bizzat yaptım bir gün sevemedim ayrılırım dedim herkes gibi çocuk oldu büyüdü falan ayrılamadım, hükümet bu assubaylığı toptan kaldırsın maliye bakanına kd.bçvş rütbesini verelim bizim ruhumuzu taşısın...
3 aylık periyotlarla hükümet yetkilileri çıkıyor zam veriyoruz, vereceğiz verecektik cek-cak cuk-cükler hiç bitmedi. Saf mıyız biz? Son 3 aylık periyot şubat ayı, yine birisi verecez vereceğiz cak-cuklar başlayacak herkes assubayları bir senedir 1000-2000 tl zam aldı sanıyor, çok güzel kamuoyunu yönlendirip idare ediyorlar, siyaset sanatına şeytanın aklı da ermezmiş benim aklım hiç ermedi anlayacağımız 3 aylık periyotlarda sanal alemde biz süper zamlar alıyoruz harca harca bitmez, 3 aylık balonlar da bitmez hadi hayırlı olsun.
Alıntı
#7 HÜSEYİN 09-01-2013 12:15
Yönetimlerde Temsil,temsilde Adalet istiyoruz.Bu hakkımızı her Yasal ve Anayasal Kuruluşta kullanacağız.(OYAK,ASELSAN,HAVELSAN,ROKETSAN,SAVUN MA SANAYİİ MÜSTEŞARLIĞI,MSB MÜSTEŞARLIĞI,TBMM SAVUNMA KOMİSYONU VB.)
Alıntı
#6 erdal 20-05-2012 17:43
Ben başımdan geçeni paşlaşmak istedim;2009 senesi henüz emekli olmamıştım İstanbul Sarıyer'de bulunan subay piknik alanına iki araçla gittik.Benimle beraber önümdeki araçta TSK mensubu olmayan bir hemşire kapıdaki nöbetçi Astsubay arkadaşa tanıdığı bir Albayın ismini vererek geçti ben ise askeri kimliğimi gösterdim, görevli arkadaş burası subaylara ait onun için sizi alamıyoruz dedi. Bende giden TSK mensubu değil o nasıl girebiliyorda ben giremiyorum dedim. Astsubay arkadaş emir böyle benim yapacağım birşey yok dedi.Ben de anlıyorum TSK'da nasıl ayrım olmadığını herkesin eşit olduğunu bir Albayın ismi bile yetiyor fakat ben yaklaşık 24 sene hizmet ettiğim kurumun bir bölümüne bile alınmıyorum. Yorumu sizlere bırakıyorum
Alıntı
#5 Orhan ORHUN 20-05-2012 00:49
ACI GERÇEK
Üniversite öğrencisi bir Assubay kızı, arkadaş grubuyla subay orduevine yemeğe otururlar. Orduevi müdürü Personel Albay Ahmet ..... (Adana'lı), Assubay kızını, içmekte olduğu çorbasını yarıda kestirerek subay lokanta kısmından çıkartır. Konuyu dile getiren mağdure, Bu olayı ömrü boyunca unutmayacağını ifade etmektedir. Takdir,samimiyeti değerlendirme siz saygıdeğer okuyuculara aittir. (Not:Okulu,olayın geçtiği yer, mağduriyet yılı ve mağdure adı bende mahfuzdur)
----------
YÖNETİCİ NOTU
Sayın Orhun
21.yüzyılda bu tür insana yakışmayan hareketlerin ve ayrımcılığın bitmesini diliyoruz.İnsana insanca değer verilmesi ve yaklaşılması dileklerimle...
Alıntı
#4 Murathan SİPAHİOĞLU 18-05-2012 00:18
YAŞAM BOYU TRAVMA…

Biraz iyi denecek bir törenle diploma alıp, and içerek, göreve başlamıştım. Emekli işlemlerini bitirip, ayrılırken, hiç kimse; “hizmetlerin için teşekkür ederiz, emekliliğin hayırlı olsun, güle güle.” dememişti. Vurgunluğumdan, “Yuh bee!” demek istedim, olmadı, diyemedim. Komutanlık binasından çıktıktan sonra bir an geri dönüp, bakmak, ne hissedeceğimi anlamak istedim. Vazgeçtim. Şimdi Ankara’ya yolum düşüp, binaya baktığımda bir hüzün içime doluyor, derinden bir sızı içimi yakıyor. Buralarda bir şeyimi yitirmiş de bir türlü hatırlayamıyor gibi oluyorum.

Bazen, bir hata nedeniyle uzunca bir ceza çekmiş ve şimdi yaşadıklarıma göre sanki “şartlı tahliye” edilmiş gibi hissediyorum.
Alıntı
#3 murat ercan 17-05-2012 00:27
Bir astsubay şehit olduğunda bir subayın sevindiğini söyleyemem ama üzüldüğünü de hiç söyleyemem.
---------------------------------------------------------------
Biz ülkemizi işgal eden düşman askerlerinin ölümlerine bile üzülen onlara saygı duyan bir milletiz. Hiçbir değerin geri getiremiyeceği aziz canlarını bu ülke için feda eden şehitlerimize minnettarız. Onların şahadetine üzülmek insanı bir duygudur.Bu duygudan yoksun olanlar varsa bunun ayıbını kendileri yaşasınlar
Alıntı
#2 Ali AKKAŞ 12-05-2012 22:21
Binbaşı arkadaş kendini hükümet yetkilisi mi saymakta yoksa patron veya kast sisteminin bir parçası mı? Ey binbaşı kimsin ki sen benim özlük hakkım üzerinde kendini söz sahibi sanırsın? Kimsin ki şehidimi sorgularsın emekli olmuşsun hala yetkin mi var sanırsın? Sen emekli Mühendis subaysın insan yönetmeyi de bilmezsin savaşmayı da sen git proje üret diyeceğim ama malum o yeteneğin de yok EGO'n herşeyin önüne geçmiş biz hakkımızı milletten istedik. Allahtan yetkin yok.
Alıntı
#1 metin ayan 11-05-2012 22:58
Binbaşıya sadece bir soru soracağım,subaylar madem bu ülkenin bir memurudurlar genkurun teklifleri ile ve her darbe döneminden sonra ülkedeki diğer kamu görevlileri ile 657'ye tabi devlet memurları kanunlarından ayrıcalıklı olarak elde ettikleri imtiyazlı kanun-kararname velhasıl ne kadar ayrımcı hak varsa BURADA açıklasınlar da millet öğrensin, orduda padişahlık var mı yok mu kast sisteminden beter yapı var mı yok mu?
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

E. ASSUBAYLAR GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU YÖNET
YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN Her şeyin gönlünüzce gerçekleşeceği; sağlık, başarı ve mutluluk dolu nice yıllar diliyoruz. SİTE VE ASSUBAY GÜÇ BİRLİĞİ YÖNETİMİ
Cumartesi, 31 Aralık 2022
Turan
Bu temad başkanı bu güne kadar bol gezi yaptı ve bol bol fotoğraf çektirdi, iktidarın verdiği haklarına kendi almış gibi lanse etmeye çalıştı.bu ek gösterge verilirken 3600 den emekli olan astsubaylara neden 5400 ü istemedi.eylül ekim gibi tazminatları alıyoruz dedi yıl bitti.eğer seçimden öncede alamazsak bir 5 yıl daha bekleriz.gerçi iktidar partisine astsubayları gör...
Perşembe, 22 Aralık 2022
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
Baş öğretmenimiz ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi şahsında tüm öğretmenlerimizin ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN... Demokrasinin, adaletin, huzurun ve refahın hakim olduğu nice öğretmenler günü kutlamak dileklerimizle sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.
Perşembe, 24 Kasım 2022
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ