Astlar, kastlar… Dostlar, postlar!

utalu-gnkur

06 Mayıs 2012 Pazar, 14:00:46

Siz bana (veya başkasına) yasak koyunca, kelimeler kaybolmaz.

Daha ötesi, kelimeler kaybolsa, misal, kalbim yok olmaz.

Fakat esas önemlisi şu:

Siz ezdiniz, baskı yaptınız, yasak koydunuz, azarladınız, cezalandırdınız, korkuttunuz, tehdit ettiniz, parmak salladınız diye…

Hakikatler kaybolmaz.

Hak talebi kaybolmaz.

İnsanın insana ihtiyacı; insanın insanlığa ihtiyacı, insanın kendi sesine, kendi nefesine…

İnsanın özgürlüğe, insan yerine konmaya ihtiyacı kaybolmaz.

O yüzden…

Siz…

Parmak sallayan adamlar…

İster lacili hükümet konaklarından…

İster hakili kurmay katlarından…

İster kudretinize, servetinize yaslanarak…

İster hiddetinize, şiddetinize abanarak…

Parmak sallayan adamlar...

Kimsenin haklı, hakiki ya da farklı sesini susturamazsınız.

Çünkü tarih hep boyun eğerek, itaat ederek, susarak değil…

Konuşarak, mücadele ederek, inat ederek, itiraz ederek, başka türlü yazarak da yazılır!

***

Başkasına parmak sallayan, parmak ne kelime, sopa sallayan, sopa ne ki, tankı, topu, martı, eylülü, şubatı, nisanı sallayan “ordumuz”u alkışlayıp şimdi darbesizlikten hayal kırıklığına uğramış gazeteciye ve bir garip hukukçuya parmak sallanmasına dahi tahammül edemiyorum.

Kiminin, yüksek komuta başkasını ezerken, azarlarken, sıraya dizerken sessizliğini veya alkışını, ülkenin bir kısım insanından adeta nefret edişini hep tiksinerek hatırlasam da…

El altına 600 bin kişilik orduyu, el altına koskoca devlet -hükümet imkânı almış Büyük Parmaklar’ın, bir kibirle onları da böcekleştirip ezmesine tahammül edemiyorum.

Çünkü, güç bozar!

Güç kendini kirlettiği gibi; ağzına pelesenk ederken, özgürlük, hak, hakikat, demokrasi, insanlık gibi evrensel, ortak idealleri de bozar.

***

TSK’nın yüzde 80’inden fazlasını oluşturan astsubay, uzman ve sivil memurların; sadece özlük hakkı meselesini değil, esas insan hakları meselesini yıllardır anlayıp yazmaya çalıştım.

7 yılda elimde biriken, bilgi, belge ve daha önemlisi, çoluk çocuk duygu, tepki, öfke dolu, hakiki, sahici mektuplara, mesajlara, seslere bakıyorum bir…

Bir de, Genelkurmay’ın emekli derneği TEMAD’ı da kendisinden özerkleşti diye tehdit eden açıklamasına bakıyorum…

Çok açık yazıyorum buraya…

Ya emeklileri ve aileleriyle de birlikte, on binlerce sivil memur, uzman erbaş, uzman jandarma, hatta subay…

Bir haftada internet üstünde 150 bin kişilik bir sesle Bu Kadarına PES Diyen on binlerce Astsubay yalan söylüyor…

Ya da bir avuç Kastsubay yalan söylüyor!

***

Genelkurmay’ın inkâr etmekle kalmayıp şimdilik kankası hükümeti de arkasına alarak azarlaması hakikati değiştirmez.

Kimseyi de susturamaz.

Ama Genelkurmay ve hükümet bir de şu sese kulak versin.

Eş durumundan memleketim Bergama’ya tabutu gelen 23 yaşındaki, 9 aylık bebek babası Astsubay Yıldırım Akbulut’un babası ile dayısına:

Vatan sağolsun. Bu akan kanın artık durdurulması gerekir. Bizim yüreğimiz yandı, başkasının yanmasın. 30-40 yıldır kan akıyor. Kaç kişi ağladı. Artık yeter. Madem ki akıllı insanlarız, büyüklerimiz bu soruna mutlaka çözüm bulmalı.

Bir tabut Bergama’ya, bir tabut Şemdinli’ye giderken; aynı gün, Genelkurmay sadece asker hakkını değil, insan hakkını talep edenleri azarlıyor.

Ölünce şehit diye kutsayıp hayatta iken hakkını, haysiyetini ezdikleri tabutları, mezarları da azarlıyor!

***

Bu bir sistem.

Tersaneden dershaneye; ordudan plazaya; şantiyeden rantiyeye.

Ceylanpınar’da minik sütkızları katleden arsızlıktan; taammüden cinayetle botsuz, sigortasız, taşeron kölesi TEDAŞ işçilerini gölet buzuna yollayıp dondurarak boğan yüzsüz aymazlığa!

Parmak Sallayan Adamlar bunlardan utansın azıcık!

İşte o yüzden…

Nasıl bütün çocuklar biraz sütkardeş ise…

Bütün ruhu yaralanan, umutları gömülenler; bütün ezilenler, kanı emilenler de, birbirlerinin kanına girseler dahi; hangi inanç, kimlik ve görüşte olurlarsa olsun, biraz kankardeştir!

 

Not: Sansür şuydu: Genelkurmay, on binlerce askerin kullandığı “Dahili internet sistemi”nde yazılarıma erişimi yasakladı; bazı birliklerde de Habertürk’ün girişi engelleniyor, ama o zaman, almayan da alıyor! Aferin size. Çok stratejik bir şey olmuş!

Fakat neden sonra, neredeyse 24 saat sonra, binlerce tepkiden sonra, “Genelkurmay’dan Habertürk’e açıklama: Erişimi engellemek aklımızın ucundan geçmez!

Erişimi engellenen onca asker hayal görmüş ya da bir tıklamayı becerememiş olmalıydı!

 

BİR NOT DA BİZDEN

Adalet, eşitlik ve insan onuruna saygısından tüm ezilenler gibi biz assubaylara da destek ve umut veren; Haksızlıklara sessiz kalmanın haksızlık kadar suç olduğunun bilincini aşılayan cesur yürek Sn.Talu senin yazılarının eşimini engellemeye çalışsınlar yazıların evimizin duvarında gönlümüzün en mutena yerinde sen bizlerin kalbinde abideleşen cesur yüreksin iyi ki varsın seni seviyoruz .

E.ASB.GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU ÜYELERİ

Ögeyi Oylayın
(64 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#2 HARUN KURUOĞLU 07-05-2012 21:49
Yürek;genellikle doğuştan vardır para ile bulamazsınız.
Alıntı
#1 Hüseyin ÇETİN 07-05-2012 10:26
Genkur. içindeki astlara MOBİNG uyguladıktan sonra şimdi sıra gazetecilere geldi. Biri keskin kılıcını gösteriyor, diğeri hak adamı Sayın Umur TALU kalemini gösteriyor. Elbette kalem kazanacaktır. Kılıç kesilen yeri acıtır, kalem ise kalbin derinliklerine kadar her yerini acıtır.
Sayın Umur TALU sizi seviyoruz, iyiki varsınız.
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
GAZİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN TBMM'nin, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'e ''Mareşal'' rütbesi ile ''Gazi'' unvanı verişinin 102. yıl dönümü ve Gaziler Günü törenlerle kutlanacaktır. Kahraman gazilerimizin, oluşan bedensel engellerinin yanında başta devletimizin mevzuatlarından kaynaklanan birçok sıkıntısı olduğunu biliyoruz. Gazilerimize devletimizin yetkililerince...
Salı, 19 Eylül 2023
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
EMPERYALİSTLERİ DİZE GETİRDİĞİMİZ 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI'MIZIN 101. YILI YÜCE TÜRK MİLLETİNE KUTLU OLSUN. ORDU YOK DEDİLER KURULUR DEDİ PARA YOK DEDİLER BULUNUR DEDİ DÜŞMAN ÇOK DEDİLER YENİLİR DEDİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK Saygıdeğer Üyelerimiz İtilaf Devletleri tarafından son dönemlerinde bütün orduları dağıtılan, işgal edilen ve tersanelerine g...
Çarşamba, 30 Ağustos 2023
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
ZAFER HAFTASI KUTLU OLSUN Osmanlı İmparatorluğunun SEVR ile parçalanmasına HAYIR diyen bir avuç kahraman ATATÜRK önderliğinde 19 Mayıs 1919 tarihinde başlattıkları kurtuluş mücadelesini 26 Ağustos 1922 yılında Afyon Kocatepe'de başlayan dünyanın takdirini kazanan bir taarruzla bozguna uğrattıkları düşmanı 30 Ağustos'ta kesin yenilgiye uğratarak ülkemizin bağımsı...
Cumartesi, 26 Ağustos 2023

Son Eklenenler

Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ