Genelkurmay 'Disko'ları Kapatıyor

disco

Genelkurmay Başkanı Org. Özel "disko cezası"nı kaldıracak Askeri Ceza Kanunu'ndaki değişiklik için harekete geçti. Disko'nun yerine verilecek ceza da belli oldu!

Disko cezası nedeniyle geçen yıl Türkiye'yi 9 bin 500 Euro tazminata mahkûm eden AİHM kararlarını dikkate alan Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel, erlere komutan inisiyatifiyle koğuş cezası veren Askeri Ceza Kanunu'nun (ACK) yeniden incelenmesi için emir verdi.

Kanunda yeni bir düzenleme yapılana kadar disiplin suçu işleyen erlere disko cezası yerine izin cezası verileceği öğrenildi. Firar, emre itaatsizlik, nöbet talimatlarına uymamak suçlarını işleyen asker cezasını odada değil, çarşı iznini garnizonda geçirerek çekecek.

AİHM: CEZAYI HÂKİM VERİR

AİHM, geçen yıl verdiği kararda askeri disiplin cezalarının yargı denetimine kapalı olmasının yapısal bir sorun olduğuna da vurgu yaparak, Ankara'dan bu soruna çözüm üretmesini istemişti. AİHM, çözüm yolu olarak, Türk yargı sistemine askerlerin özgürlüklerinin elinden alınmasını gerektiren askeri disiplin cezalarının hukuksal güvenceye sahip bir otorite tarafından verilmesi veya kontrol edilmesini önermişti. 2007'de Er Ersin Pulatlı idari işleme giren oda hapsi cezası yargı kararlarına kapalı olduğu için AİHM'ye başvurmuştu. Disko cezasını insan haklarına aykırı bulan AİHM, geçtiğimiz ağustosta Türkiye'yi 9 bin 500 euro tazminat ödemeye mahkum etti. Garnizonu izinsiz terk ettiği iddiasıyla komutanı tarafından 7 gün disko cezasına çarptırılan Pulatlı'yı haklı bulmuştu. AİHM'nin gerekçeli kararında, askerlik hizmeti sırasındaki hapis cezalarının ve bunlara itirazların, yetkili ve bağımsız yargı organları tarafından verilebileceği yorumunu yaptı. ACK'nın 171. maddesi disiplin amirlerine tutuklama yetkisi veriyor. Yüzbaşıdan itibaren tüm amirler, astlarına, 3-7 gün oda ve katıksız hapis cezası verme yetkisine sahip. Genelkurmay 171'inci maddeyi de mercek altına alacak.

Not.Haberi ulaştıran muhabirimiz Sn.İsmail DAMAR'a teşekkürler

KAYNAK:http://www.haber365.com/Haber/Genelkurmay_Diskolari_Kapatiyor/
Ögeyi Oylayın
(15 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#4 Hüseyin ÇETİN 12-02-2012 17:28
Oda hapsi cezası verilmez, diskolar kapatılır, yarı açık cezaevi cezası verilir. Yarı açık cezaevi cezasından kastım izinsizlik cezası veya ikinci bir emire kadar mesai denilir. Yani cezanın adı değişir işlev aynı olur. Diskolar kapatılıyorsa Disiplin mahkemeleri de kaldırılmalıdır, hukuk eğitimi almayan amirin ceza verme yetkilerinde köklü değişiklikler yapılmalıdır. Bana göre en sağlıklısı Askeri mahkemelerdeki personel sivil hakim ve yargıçlar olmalıdır, böylece askeri yargı daha tarafsız olacaktır.

________________________________________________________________________
YÖNETİCİ NOTU. Hakim ve Hekim'in tarafsız hizmet verebilmesi için rütbesi olmamalıdır, düşüncesine katılıyorum
Alıntı
#3 Murathan SİPAHİOĞLU 11-02-2012 15:23
Amerikalı komutan, tüm personelin denetleme için hafta sonu tatilinde hazır bulunmasını ister. Tabii ki personel bu durumdan rahatsız olur.

Komutan denetleme günü personele; “Denetlemeyi iptal ettim, herkes gidebilir. Bugün keyfi yönetim nasıl yapılır, onun dersini göstermek istedim.” der.

Biz, bu derslerin çok çeşidini gördük.
Alıntı
#2 EMEKLİASSUBAYLAR 11-02-2012 01:18
Görevdeki değerli meslektaş kardeşlerimiz, AİHM'ne bir meslektaşımız daha önce başvurarak "Şahsi hürriyet ancak hakim kararı ile kısıtlanabilir" kararı alarak Türkiye'yi tazminata mahkum ettirmiştir. Size böyle bir ceza verildiğinde cezanın AİHM kararı ve AİHS'ne aykırı olduğunu yok sayılmasını talep ediniz, dilekçeniz kayda geçsin, buna rağmen ceza verilirse daha önce emsal karar olduğundan iç hukuk yollarına başvurmanıza gerek kalmadan direkt AİHM'ne dava açabilirsiniz ve mutlaka kazanacaksınız. Huzur dolu görevler diliyoruz
Alıntı
#1 metin ayan 11-02-2012 01:06
Disco kalksa askeri cezaevi kalkmaz, oda hapsi verebilir diyor nerde istediği yerde! Disco mahkeme kalkıyor mu!
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
GAZİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN TBMM'nin, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'e ''Mareşal'' rütbesi ile ''Gazi'' unvanı verişinin 102. yıl dönümü ve Gaziler Günü törenlerle kutlanacaktır. Kahraman gazilerimizin, oluşan bedensel engellerinin yanında başta devletimizin mevzuatlarından kaynaklanan birçok sıkıntısı olduğunu biliyoruz. Gazilerimize devletimizin yetkililerince...
Salı, 19 Eylül 2023
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
EMPERYALİSTLERİ DİZE GETİRDİĞİMİZ 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI'MIZIN 101. YILI YÜCE TÜRK MİLLETİNE KUTLU OLSUN. ORDU YOK DEDİLER KURULUR DEDİ PARA YOK DEDİLER BULUNUR DEDİ DÜŞMAN ÇOK DEDİLER YENİLİR DEDİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK Saygıdeğer Üyelerimiz İtilaf Devletleri tarafından son dönemlerinde bütün orduları dağıtılan, işgal edilen ve tersanelerine g...
Çarşamba, 30 Ağustos 2023
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
ZAFER HAFTASI KUTLU OLSUN Osmanlı İmparatorluğunun SEVR ile parçalanmasına HAYIR diyen bir avuç kahraman ATATÜRK önderliğinde 19 Mayıs 1919 tarihinde başlattıkları kurtuluş mücadelesini 26 Ağustos 1922 yılında Afyon Kocatepe'de başlayan dünyanın takdirini kazanan bir taarruzla bozguna uğrattıkları düşmanı 30 Ağustos'ta kesin yenilgiye uğratarak ülkemizin bağımsı...
Cumartesi, 26 Ağustos 2023

Son Eklenenler

Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ