Genelkurmay 'Disko'ları Kapatıyor

disco

Genelkurmay Başkanı Org. Özel "disko cezası"nı kaldıracak Askeri Ceza Kanunu'ndaki değişiklik için harekete geçti. Disko'nun yerine verilecek ceza da belli oldu!

Disko cezası nedeniyle geçen yıl Türkiye'yi 9 bin 500 Euro tazminata mahkûm eden AİHM kararlarını dikkate alan Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel, erlere komutan inisiyatifiyle koğuş cezası veren Askeri Ceza Kanunu'nun (ACK) yeniden incelenmesi için emir verdi.

Kanunda yeni bir düzenleme yapılana kadar disiplin suçu işleyen erlere disko cezası yerine izin cezası verileceği öğrenildi. Firar, emre itaatsizlik, nöbet talimatlarına uymamak suçlarını işleyen asker cezasını odada değil, çarşı iznini garnizonda geçirerek çekecek.

AİHM: CEZAYI HÂKİM VERİR

AİHM, geçen yıl verdiği kararda askeri disiplin cezalarının yargı denetimine kapalı olmasının yapısal bir sorun olduğuna da vurgu yaparak, Ankara'dan bu soruna çözüm üretmesini istemişti. AİHM, çözüm yolu olarak, Türk yargı sistemine askerlerin özgürlüklerinin elinden alınmasını gerektiren askeri disiplin cezalarının hukuksal güvenceye sahip bir otorite tarafından verilmesi veya kontrol edilmesini önermişti. 2007'de Er Ersin Pulatlı idari işleme giren oda hapsi cezası yargı kararlarına kapalı olduğu için AİHM'ye başvurmuştu. Disko cezasını insan haklarına aykırı bulan AİHM, geçtiğimiz ağustosta Türkiye'yi 9 bin 500 euro tazminat ödemeye mahkum etti. Garnizonu izinsiz terk ettiği iddiasıyla komutanı tarafından 7 gün disko cezasına çarptırılan Pulatlı'yı haklı bulmuştu. AİHM'nin gerekçeli kararında, askerlik hizmeti sırasındaki hapis cezalarının ve bunlara itirazların, yetkili ve bağımsız yargı organları tarafından verilebileceği yorumunu yaptı. ACK'nın 171. maddesi disiplin amirlerine tutuklama yetkisi veriyor. Yüzbaşıdan itibaren tüm amirler, astlarına, 3-7 gün oda ve katıksız hapis cezası verme yetkisine sahip. Genelkurmay 171'inci maddeyi de mercek altına alacak.

Not.Haberi ulaştıran muhabirimiz Sn.İsmail DAMAR'a teşekkürler

KAYNAK:http://www.haber365.com/Haber/Genelkurmay_Diskolari_Kapatiyor/
Ögeyi Oylayın
(15 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#4 Hüseyin ÇETİN 12-02-2012 17:28
Oda hapsi cezası verilmez, diskolar kapatılır, yarı açık cezaevi cezası verilir. Yarı açık cezaevi cezasından kastım izinsizlik cezası veya ikinci bir emire kadar mesai denilir. Yani cezanın adı değişir işlev aynı olur. Diskolar kapatılıyorsa Disiplin mahkemeleri de kaldırılmalıdır, hukuk eğitimi almayan amirin ceza verme yetkilerinde köklü değişiklikler yapılmalıdır. Bana göre en sağlıklısı Askeri mahkemelerdeki personel sivil hakim ve yargıçlar olmalıdır, böylece askeri yargı daha tarafsız olacaktır.

________________________________________________________________________
YÖNETİCİ NOTU. Hakim ve Hekim'in tarafsız hizmet verebilmesi için rütbesi olmamalıdır, düşüncesine katılıyorum
Alıntı
#3 Murathan SİPAHİOĞLU 11-02-2012 15:23
Amerikalı komutan, tüm personelin denetleme için hafta sonu tatilinde hazır bulunmasını ister. Tabii ki personel bu durumdan rahatsız olur.

Komutan denetleme günü personele; “Denetlemeyi iptal ettim, herkes gidebilir. Bugün keyfi yönetim nasıl yapılır, onun dersini göstermek istedim.” der.

Biz, bu derslerin çok çeşidini gördük.
Alıntı
#2 EMEKLİASSUBAYLAR 11-02-2012 01:18
Görevdeki değerli meslektaş kardeşlerimiz, AİHM'ne bir meslektaşımız daha önce başvurarak "Şahsi hürriyet ancak hakim kararı ile kısıtlanabilir" kararı alarak Türkiye'yi tazminata mahkum ettirmiştir. Size böyle bir ceza verildiğinde cezanın AİHM kararı ve AİHS'ne aykırı olduğunu yok sayılmasını talep ediniz, dilekçeniz kayda geçsin, buna rağmen ceza verilirse daha önce emsal karar olduğundan iç hukuk yollarına başvurmanıza gerek kalmadan direkt AİHM'ne dava açabilirsiniz ve mutlaka kazanacaksınız. Huzur dolu görevler diliyoruz
Alıntı
#1 metin ayan 11-02-2012 01:06
Disco kalksa askeri cezaevi kalkmaz, oda hapsi verebilir diyor nerde istediği yerde! Disco mahkeme kalkıyor mu!
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

E. ASSUBAYLAR GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU YÖNET
YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN Her şeyin gönlünüzce gerçekleşeceği; sağlık, başarı ve mutluluk dolu nice yıllar diliyoruz. SİTE VE ASSUBAY GÜÇ BİRLİĞİ YÖNETİMİ
Cumartesi, 31 Aralık 2022
Turan
Bu temad başkanı bu güne kadar bol gezi yaptı ve bol bol fotoğraf çektirdi, iktidarın verdiği haklarına kendi almış gibi lanse etmeye çalıştı.bu ek gösterge verilirken 3600 den emekli olan astsubaylara neden 5400 ü istemedi.eylül ekim gibi tazminatları alıyoruz dedi yıl bitti.eğer seçimden öncede alamazsak bir 5 yıl daha bekleriz.gerçi iktidar partisine astsubayları gör...
Perşembe, 22 Aralık 2022
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
Baş öğretmenimiz ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi şahsında tüm öğretmenlerimizin ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN... Demokrasinin, adaletin, huzurun ve refahın hakim olduğu nice öğretmenler günü kutlamak dileklerimizle sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.
Perşembe, 24 Kasım 2022
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ