Orduevlerinde yeni bir dönem başladı.

tskda_sivil_devrimGenelkurmay Başkanı Org. Işık Koşaner'in talimatıyla Ankara'da tüm orduevlerinde garson, aşçı ve servis elemanı gibi hizmetleri siviller yapmaya başladı. Uygulama en yakında İstanbul ve İzmir'de de başlayacak. Sivilleşme orduevindeki ücret tarifesine yansıdı. Çay fiyatları 15 kuruştan 25 kuruşa, kahve 25 kuruştan 1 liraya yükseldi
SİVİL PERSONEL İÇİN İLK ADIM ATILDI

Türk Silahlı Kuvvetleri, (TSK) orduevlerinde asker yerine sivil personel istihdam edilmesi için düğmeye bastı. Genelkurmay Başkanı Org. Işık Koşaner'in talimatıyla 1 Ocak'tan itibaren Ankara'daki tüm orduevlerinde garson, aşçı ve servis elemanı gibi hizmetleri siviller yapmaya başladı. Sivil personel istihdamıyla birlikte orduevlerindeki ücretlere de yılbaşı itibariyle en düşük yüzde 40 olmak üzere farklı oranlarda zam yapıldı.

Ankara'daki tüm orduevlerinde hayata geçirilen sivil personel istihdamı uygulamasının diğer illere de yayılması için çalışmaların hız kazandığını belirterek, "Ankara'yı en yakın zamanda İstanbul ve İzmir'deki orduevleri izleyecek. Sivil personel temini için zaman gerekiyor. Temmuz ayında uygulamanın tüm orduevlerinde hayata geçirilmesi planlandı" dedi. Orduevlerinde güvenlik ve dış koruma hizmetleri ise yine askerler tarafından verilecek. Zorunlu askerler artık orduevlerinde berber, bayan kuaförü, müzisyen, garson, aşçı, resepsiyonist, çaycı, lostra, kasiyer, şoför, kat görevlisi, ütücü gibi askerlik dışı işlerde çalıştırılmayacak.
Fiyatlar da değişti

Sivilleşme, orduevlerindeki ücret tarifesine de yansıdı. Ankara'daki orduevlerinde ücretlere yılbaşından itibaren en düşük yüzde 40 oranında zam yapıldı. Çay fiyatları 15 kuruştan 25 kuruşa, kahve 25 kuruştan 1 liraya, oda fiyatları ise günlük kişi başı 7 liraya yükseltildi. Sivilleşme kapsamında, orduevlerindeki ihtiyaca göre hizmet alımı yapılmaya başlandığı da öğrenildi. Orduevindeki ihtiyaç doğrultusunda, özel sektörden uzun süreli veya etkinlik başına garson, aşçı, müzisyen gibi personel sağlanması için anlaşma yapıldığı belirtildi.

Levent İÇGEN/VATAN

Ögeyi Oylayın
(13 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#12 Orhan ORHUN 13-04-2012 16:34
Subay orduevlerinde lüks ve şatafat ve hizmet batı standartlarında, Assubay orduevlerinin ise her hususta ortaçağ köhneliğini yansıttığını ve aradaki farkın kıyas edilemeyeceğini düşünüyorum. Bu nedenle Assubay orduevlerindeki ücretin Assubaylara 1/10 oranında yansıtılması gerekir. Aksi halde; kalite,hizmet ve ücret adaletsizlik ve haksızlığı yaşanacaktır.
Alıntı
#11 Hamdi Aygündüz 07-12-2011 20:14
Bu uygulamayı , tüm ordu evlerinde( Sb-Asb ) başlatsınlar, çoğu postasız kalsın, yıllardır diğer personellerin nasıl yaşadığını görsünler, başka bir şeye gerek yok, tabandan, tavana birileri kendine gelsin,ayrıca ordu evi ayrımcılığı ortadan kaldırılsın ki, hiç gelmeyenlere her an gelecekmiş muamelesi de,kalksın ki insanlar yer mağduru olmasın.
Alıntı
#10 Mithat Türetken 15-11-2011 20:17
Vatanın savunmasız bırakılması için tüm gücü ile çalışan odak noktalarına dikkat etmek gerek. Rus Çarı deli Petro'nun ''Böl parçala yut'' taktiğini dışarıdakiler değil içeridekiler gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Nasıl olsa Baş Komutan belli oldu. Askerleri de hazır. PARTİLİLER. Savaş çıktı mı hepsi cephedeler. Askere ne gerek var. Gazanız Mübarek ola Vatan düşmanları...
Alıntı
#9 Ersen Gürpınar 11-11-2011 17:17
Siz hiç merak etmeyin yine subay bölümüne %80 Asb. bölümüne %20 personel verirler. Bazı arkadaşlarımız da buna tepki yerine "canım ben zaten orduevine gitmiyorum iyi oldu" der, harika bir çözüm üretirler...
Binlerce kişiye mesleklerinin gereğini yapan askerlerden önce hanımefendilere hâttâ emekli paşalarımız hizmetine verilen garson,koruma,şöförlere mani olsunlar kirası,elektriği,suyu vergisi olmayan bir yerde iyi bir işletme ve birilerinin boğazları kontrol edilirse sivil personel maliyeti devede kulak kalır.
Alıntı
#8 MEHMET ALİ KILINÇ 10-11-2011 23:57
Hakkaten ya
Ne büyük bir eksiklikmiş de bu günlere kadar farkında değilmişiz. Aslında vatan hizmeti adı altına dayatılan da bir tür angaryadan başka bir şey değildir! Son yıllarda neyse ki millet uyanmaya başladı.Neyimiş o eskiden evladı-vatanı, vatana hizmet diye orduevinde köle gibi garsonluk yaptırmak. Sıkar mı sivilliğinde evladı vatanın iş veren tarafından köle gibi çalıştırılması. Cesaret ister vallahi. Sivil işveren kendime bir çalışan bulacağım diye evladı vatanın ayaklarına halı seriyor.
Yeri gelmişken, bu ülkede Pendik diye bir şehir ve bölge de yoktur, tersaneler de yoktur, orada ölenler de yoktur!.. Pendiği nerden çıkardınız. Pendiğin ve tersanelerin konumuzla ne ilgisi var? Böyle bir ülkede, evladı vatanın askerlik yapıyorum diye de orduevlerinde garsonluk yapması insanlığa yakışmayan bir durumdu!
Sahi aklıma geldi. Vizontele filmindeki Cem Yılmaz'ın "Vizontele'de Zeki Müren de bizi görecek mi?" sorusu gibi olacak ama, uçak ve pilot için açık eksiltme ihalesi yapılıp taşeron usulü sivillere Kandil'in bombalattırılması düşünülüyor mu acaba? Bu kadar insanı beslemeye ve uçak satın almaya ne gerek var...
Alıntı
#7 Hüseyin ÇETİN 10-11-2011 17:23
Bu uygulamaya geç bile kalındı. Sivil çalışanların ücretlerinin fiyatlara yansıdığı belirtilmiş, %40 gibi bir fiyat artışı söz konusuymuş, orduevleri çalışanları ( Sb. ve Astsb. )bence meclis lokantasının işletmecilerinden ders almalı. Meclis lokantasında bir kase çorba fiatı 50 krş. Haksız mıyım?
Alıntı
#6 Battal Gazi 07-11-2011 20:14
güzel uygulama tebrik ederim
Alıntı
#5 Mehmet 03-05-2011 17:40
Eğitim birliklerinden buralar için asker seçileceği zaman oraya gidenlerin cebindeki listeleri de iyi biliriz.O listeler kimlerin ricaları,kimlerin emirleri ile oluşmuş onu daha da iyi biliriz.Kimse hamaset nutukları atmasın...
Alıntı
#4 Hakan SIĞINAK 13-02-2011 01:49
ORDUEVLERİNDE SİVİL PERSONELLERİN HİZMET ETMESİ BELKİ HİZMET KALİTESİNİ ARTIRACAK AMA SONUÇLARINA DA KATLANABİLECEKMİYİZ? BUNLAR DA BENCE HİZMET KARŞILIĞI ÜCRETLERİN ARTMASI VE DAHA DA ÖNEMLİSİ PERSONEL OLARAK KİMLERİN VE NASIL ARAMIZDA ÇALIŞMASI.SAYGILARIMLA.
Alıntı
#3 Fevzi MUTLU 05-02-2011 10:07
Bana göre başka pencerede bakacak olursak kalite artar hizmetler daha profesyonel olur diye düşünüyorum.
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

E. ASSUBAYLAR GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU YÖNET
YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN Her şeyin gönlünüzce gerçekleşeceği; sağlık, başarı ve mutluluk dolu nice yıllar diliyoruz. SİTE VE ASSUBAY GÜÇ BİRLİĞİ YÖNETİMİ
Cumartesi, 31 Aralık 2022
Turan
Bu temad başkanı bu güne kadar bol gezi yaptı ve bol bol fotoğraf çektirdi, iktidarın verdiği haklarına kendi almış gibi lanse etmeye çalıştı.bu ek gösterge verilirken 3600 den emekli olan astsubaylara neden 5400 ü istemedi.eylül ekim gibi tazminatları alıyoruz dedi yıl bitti.eğer seçimden öncede alamazsak bir 5 yıl daha bekleriz.gerçi iktidar partisine astsubayları gör...
Perşembe, 22 Aralık 2022
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
Baş öğretmenimiz ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi şahsında tüm öğretmenlerimizin ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN... Demokrasinin, adaletin, huzurun ve refahın hakim olduğu nice öğretmenler günü kutlamak dileklerimizle sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.
Perşembe, 24 Kasım 2022
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ