Erdoğan KIRBOĞA

Kasım 18, 2011

100'ün üstünde bestesi 3000'in  üstünde şiiri bulunan Kralboğa’nın 1999 yılında TRT repertuarına alınan bestesi İstanbul Radyosu solistleri tarafından  söylendi.

Yayımladığı ilk şiir kitabı 'Beni Ondan Ayırma' gitti gidiyor.com'da 'antika eser'olarak satışa çıkarılmış durumda.

İstanbul Anadolu Yakası'ndaki tek şiir derneği olan ve yüzlerce şiir programı gerçekleştiren Kral Boğa Şiir Derneği'nin kurucusu şairbestekar nam-ı değer Kral Boğa dergimizin bu ayki sanat konuklarından biri.

İnsanların daha çok, ekonomik kaygılarla boğuştuğu, televizyon başında kalmayı tercih ettiği ve sanatsal faaliyetlere, sanatçılara hak ettikleri ilginin pek de gösterilmediği şu dönemde; bir şairin sanat bayrağını inat ile ön saflarda taşımasının öyküsünü bizzat kendisinden dinleyeceğiz…

Kimdir Kralboğa?

Diyarbakır'da askeriyenin içinde bir koro kurdum ve yönettim. Defalarca konserler verdim. Üstdüzey komutanlarımdan biri bana 'sen Kırboğa değil Kralboğasın' şeklinde iltifat etti. (1979) Kralboğa lakabı buradan gelir.

Adım Erdoğan. Soyadım Kırboğa. 1944 Kırşehir doğumluyum. Evli ve iki çocuk babasıyım. Ankara Edebiyat Fakültesi mezunuyum. Hava Kuvvetlerinden emekliyim. 1982 yılından bu yana Maltepe'de oturuyorum. Çevrem beni Erdoğan Kırboğa olarak değil, Kralboğa olarak tanır. Önceleri 'adam kendini kral sanıyor' diye bu adı kullanmıyordum.

Fakat arkadaşlarım ısrar ettiler, 1998 yılından bu yana kullanıyorum.

Ortaokulda Aysel diye bir kızı sevdim (Şimdi hanım kızacak) İlk şirimi onun için yazdım.

Bu gönül ayrılmıyor senden’ 19 yaşında da rast makamında besteledim.

Şiirle besteyle ilginiz nasıl başladı?

erdogan-kirboga1Her şey beklide ilkokul 2.sınıfta başladı. Müzik öğretmenimiz 'Haydi Kırboğa bir türkü söyle de bütün sınıfı geçireyim' dedi. 'Dere boyunda saz olur/ Aşıklarda naz olur' türküsünü söyledim, tüm sınıf 3'e geçtik…

'Seni sevdim güzelim/ Deli gibi gezerim/ Seni bir gün görmesem/ Acep ben ne ederim/ aman aman aman/

Daha sonra ardı arkası kesilmedi. Yani bende şiir ve beste aynı anda başladı ve gelişti. Yazdım, besteledim, okudum. Gördüğünüz gibi halen devam ediyorum. 100'ün üze-rinde bestem 3000'in üzerinde şiirim var.

Kralboğa Şiir Derneği nasıl oluştu. Neler yapıyorsunuz?

Kralboğa şiir topluluğu 2000 yılında Maltepe'de oluşmuştu. Bu topluluğu 2004 yılında şair ve bestekar arkadaşlarımla resmen dernek haline getirdik. 20 kişi ile toplanmıştık.

Şuan 100'e yakın üyemiz var. Bu dernekle Maltepe, Kartal, Pendik, Üsküdar, Beykoz ve daha birçok farklı noktada 84 şiir programı yaptık.

Bu dinletilerimize günümüzün birçok tanınmış şairi ve bestekarı da konuk olarak katıldılar.

Dinletilerimizi sürdüreceğiz. Uzun süredir de bir şiir dergisi çıkarmaktayız. Bu dergide bölgemizdeki şairlerin amatör profesyonel şiirlerine yer vermekteyiz.

Kapımız tüm sanatseverlere açık…

erdogan-kirboga2

İşte Kralboğa’nın rast makamında bestelediği ve sözleri kendisine ait olan, ses sanatçısı Yaşar Özel’in de seslendirdiği ‘Nasıl Edeyim’ şiirinden bir bölüm.

Geceler yollar gibi, bitmek bilmiyor
Şu başımda bin dert var, gitmek bilmiyor.
Gönlümün yangınına seller yetmiyor
Yıllar yılı gülmedim, gülmedim gitti.  

Nasıl edeyim, nere gideyim şaşırdım kaldım.
İpin ucunu, gönül kuşunu kaçırdım kaldım.  

Yuvasız kuşlar gibi dallardayım ben
Yaralı bülbül gibi bağlardayım ben
Şaşırmış avcı gibi dağlardayım ben
Yıllar yılı gülmedim, gülmedim gitti.  

Nasıl edeyim, nere gideyim şaşırdım kaldım
İpin ucunu, gönül kuşunu kaçırdım kaldım.

erdogan-kirboga3Kralboğa ulusal televizyon ve radyolarda sık sık konuk edilmiş program yapmış.

(TGRT, Ankara Polis Radyosu, Star Fm, HBB, BRT, Flash Tv, Medya FM, Samanyolu Tv, Show Tv, Tv8)

Birçok ünlü sanatçı ile teşviki mesaisi olmuş.

İşte onun birlikte programda bulunduğu isimlerden bazıları:

Yusuf Hayaloğlu, Yavuz Bülent Bakiler, Bekir Sıtkı Erdoğan, İlhan Geçer, Ahmet Selçuk İlkan, Yaşar Özel, Nedret Selçuker, Turgut Yarkent, Süleyman Mertkanlı, Özdemir Erdoğan, Fırat Kızıltuğ, Gündoğdu Duran, Perihan Savas, Serpil Barlas..

Mehmet ÜNVER

Şubat 15, 2011

1956 yılında İstanbul’un en şirin iskele semtlerinden biri olan Kuzguncuk’ta doğdum. Çocukluğum henüz kirlenmemiş olan Boğaziçi’nde yüzerek, şehir hatları vapurlarıyla gezerek, ve yemyeşil bostanlarda oynayarak geçti. Küçük yaşlarda edebiyata merak sardım. Yaz tatillerinde babamın bahçemizdeki ağaçların üstünde yaptığı ağaç evde kitap okuyarak ve kendi çapımda öyküler yazmaya çalışarak ilk edebi denemelerime başladım.

Bahriye günlerim belleğimde yaşamımın unutulmaz güzel anıları olarak yer edindi. Dünyanın değişik yörelerine yaptığım seyahatler kafamdaki insan ve mekân malzemesinin sürekli olarak gelişmesini sağladı.

İlk romanım “Bir Kuzgun Yaz” ismiyle 2002 başında yayımlandı. 1960’ların İstanbul’unu, o yılların komşuluk ilişkilerini, komik ve hüzünlü anılarını yine o günlerin çocuklarının gözünden ve naif bir dille anlattığım bu kitap okurlar tarafından ilgiyle karşılandı ve devamını yazmam beklendi.

2003 yılında “PUS” ismiyle yayımladığım devam romanında bu kez 1970’li yılları ve ülkeyi 12 Mart muhtırasına götüren olayları yine o günlerin delikanlılarının gözünden anlattım.

Üçüncü romanım “Kırmızı Fener Sokağı” ismiyle 2005 Temmuz’da yayımlandı. Tamamen gerçek olaylar ve karakterlerden yola çıkarak yazdığım bu romanda Avrupa’da yalnızlaşarak olmadık yollara düşen kadınlarımızı anlattım. Bu romanım okurlardan kayda değer bir ilgi gördü ve bir haftada üç baskı yaptı.

Romanlarımın yanı sıra “Suçlu Öyküler”, “Erotik Öyküler”, “Bozcaada Öyküleri”, “Cunda Öyküleri” kitaplarına da öykülerimle katkıda bulundum. 2010 Dünya Başkenti İstanbul Projesi çerçevesindeki “İstanbul Öyküleri” kitabında Sait Faik, Selim İleri, Murathan Mungan, Abidin Dino, Tezer Özlü, Oktay Akbal gibi yazarlarımızla birlikte öyküm yayımlandı. Yazarlık yaşamım ve kitaplarımla ilgili olarak çeşitli TV kanallarına ve gazetelere söyleşiler verdim. Şu sıralar dördüncü romanımı yazmakla meşgulüm. Ayrıca Bütün Dünya dergisinde yazılarım yayınlanıyor.

Mehmet Ünver Okurları sayfa linkleri:

http://www.facebook.com/group.php?gid=260423683002&ref=ts

http://www.mehmetunver.blogspot.com/

H.Vasfi UÇKAN

Şubat 15, 2011

1929 yılında Ödemiş'te doğdu. Teknik Okullarda okuduktan sonra Deniz Astsubayı oldu. 1957 yılında sınavla subaylığa geçti, 14 yıl da subay olarak çalıştı ve emekli oldu. TRT Ankara Radyosu'nda dramaturg olarak çalıştı. Şiirleri Varlık, Türk Dili, Yeditepe, Kaynak gibi dergilerde yayınlandı. Hikayeler, radyo, televizyon ve sahneler için oyunlar yazdı.

Bazı eserleri:
 • Gurbet Yolcusu (1950)
 • Deniz Kesimi (1965)
 • Boşluğa Düşen Taş (1994)...

Özcan ÖZGÜR

Şubat 15, 2011

1936-1995 yılları arasında yaşamış sinema ve tiyatro oyuncumuz. Deniz Astsubaylığından ayrılmıştır. Başrolünü oynadığı Kardeşim Benim filminin yanı sıra, Asi Gençler filminde savcı, El Kapısı filminde gazinocu Cemal, Cemil filminde takdimci Özcan, Kapıcılar Kralı filminde apartmana yeni taşınan Mahir bey, Çapkın Kızlar filminde tilki Cemil, Köşeyi Dönen Adam filminde Adem'in müdürü Erol, Beş Parasız Adam filminde arabesk Cemil, Üç Halka Yirmibeş filminde tapucu Zekeriya bey, Piano Piano Bacaksız filminde yaşlı Abdurrahman ve Varsayalım İsmail adlı dizide kompresör bey karakterlerini canlandırmıştır.

Filmografisi:
 • yüreğimde yare var,1974
 • el kapısı,1974
 • ayıkla beni hüsnü,1975
 • cemil,1975
 • parayla değil sırayla,1975
 • alemin keyfi yerinde,1975
 • dam budalası,1975
 • amigo hüsnü,1975
 • kocam erkek mi?,1975
 • kapıcılar kralı,1976
 • kıvrıl fakat kırılma,1976
 • kime niyet kime kısmet,1976
 • sihirli gözlük,1977
 • çırılçıplak,1977
 • zeynel ile veysel,1978
 • romalı dilber,1978
 • bereketli topraklar üzerinde,1979
 • aşk penceresi,1979
 • gül hasan,1979
 • kardeşim benim,1983
 • a ay,1988
 • uzun ince bir yol,1991
 • piyano piyano bacaksız,1992

BORAZAN TEVFİK

Şubat 15, 2011

Osmanlının son döneminde yaşayan Borazan Tevfik'in kesin doğum ve ölüm tarihleri bilinmemektedir. Daha çocuk yaşlarında, sokak satıcılarının taklitlerini yapıyor, mahalleyi kırıp geçiriyordu. Sonraları kendi buluşu ve uydurusu olan fıkra ve hikâyeleri ve tatlı muziplikleriyle, İstanbul'un renkli simalarından biri haline gelmiştir.

Borazan Tevfik mahalle mektebinde okumuş, Bahriye Silah Endaz Taburu'nun İtfaiye kısmında Gedikli Çavuş (Bugünkü Astsubay) rütbesiyle ‘‘Borazancı’’ olmuştur. Taburun önünde ‘‘Borazan’’ çalarak, çalımlı çalımlı yürümesi ve yakışıklılığı ile çabuk tanınmış ve sevilmiştir. Bu yüzden de kendisine ‘‘Borazan Tevfik’’ adı verilmiştir.

Borazan Tevfik saraka ve şakaları ve nükteli konuşmalarıyla da tanınmış ender insanlardan biriydi.

Birara bıyığını kesmiş, arkadaşları:

- Ne o Tevfik, bıyıklar ne oldu, diye sormuşlar:

- Ne olacak, Şehremînî Cemil Paşa istimlâk etti, demiş.

O sırada, İstanbul Şehremînî olan Operatör Cemil Paşa, birçok yerleri istimlâk ederek, park ve cadde yaptırıyor ve bu İstanbul halkınca pek de hoş karşılanmıyordu.

Borazan Tevfik, Kasımpaşa'da demirlemiş, heybetiyle yatıp çürüyen eski bir zırhlıda Denizci Gedikli Çavuşu olarak görev yaparken, görülmemiş hançeresinin zoruyla, her üfürüşte bir boru çatlatan dev bir gırtlağa sahipti. Gedikli Borazan Çavuşunun methini duyan Sultan Abdülhamid irade etmiş: "Üsküdar'da Altunizade sırtında bir karavana borusu çalsın. Yıldızdan onu dinleyeyim!"

Yanına ihtiyaten iki üç boru alan Gedikli Çavuş Borazancı Tevfik; Üsküdar sırtlarında kuvveti gırtlağa verince Abdülhamid şaşa kalmış. O gün saraya çağırılan Tevfik diğer hünerleri olan taklitler, monologlarla Hünkârı hayran edip, Mabeyinci Emin Bey'e şu iradeyi buyurtturmaz mı: "Bunlar ender yetişen sanatkârlardır. Hiç bir sanatkârın sefil yaşamasını istemem. Onu gedikli boru muallimi yapınız." O tarihten sonra Gedikli Zabit adaylarına Borazan dersi öğretmenliği yapan Borazan Tevfik, Gölcük’e atanınca, İstanbul’da ikamet etmesi ve aldıği maaşın İstanbul-Gölcük arası yol parasına yetmemesi nedeniyle Donanma’dan ayrılmıştır. lakabı, bahriyedeyken olağanüstü nefesiyle bir borazanı patlatmasındandır. patlak borazan yüzünden bandoda görevli bir askerin ceza almasına gönlü razı gelmediğinden suçunu itiraf etmiş, komutanın sözlerine inanmaması üzerine, bir borazan daha patlatarak "suçunu kanıtlamıştır." borazan tevfik'in komutanının ev sevdiği şeylerden biri de şehre inerken tevfik'i arabasının önüne geçirerek borazan gibi öttürmekmiş. (hilmi yücebaş, türk mizahçıları)

1939 yılında Bursa’da doğdu. Konya Astsubay Hazırlama Okulu’nu bitirdikten sonra, Levazım sınıfına ayrıldı.

1957’de, İstanbul Levazım ve Maliye Okulu’ndan Levazım Astsubay Çavuş olarak mezun oldu. 1957- 1965 yılları arasında Ankara Veteriner Akademisi’nde görev yaptıktan sonra, 1969’da askerlikten ayrılarak Ankara Radyosu’na geçti.

Tambur sanatçılığı ile birlikte “Nota ve Müzik Aletleri Kısmı Şefliği”, “TSM Uzmanlığı” ve “Denetçilik” yaptı. Halen “TRT Repertuar ve Denetleme Kurulu Üyesi”dir.

Eşi Bilge ve kızı Aslı da  ses sanatçısıdırlar.

Yılmaz Pakalınlar’ın, muhtelif makamlarda şarkı formunda bestelenmiş pek çok bestesi vardır. Bestelerinden bazıları şunlardır:

HİCAZ MAKAMI’nda:
 • Hâlâ O Günleri Anar mısın Sen”,
 • “Öyle Bir Hevesti ki O, Geldi Geçti Galiba”,
 • “Sen Gözdelerin Gözdesi, Bir Taze Fidansın”,
 • “Yalvardım Elimi Açtım Göklere”,
 • “Özlerim Ben  Seni Seninle Bile”,
 • “Gün Gelir Kalbine Sözün Geçmezse”,
 • “Bu Duraksız Hüzün Neden”
 • “Şu Yüreğim Can Evimde Vurdukça”
HÜZZAM MAKAMI’nda:
 • “Çözülmeyen Düğüm Vurmuş Ellerin”,
 • “Dert Dert Zincirine”,
 • “Yüreğime Yazdım Senin Adını”,
 • “Günahımsın  Sevabımsın Hem Kışım Hem Baharımsın”
 • “Alnımda Gül Gibi Kaldı”,
MUHAYYER KÜRDİ MAKAMI’nda:
 • “Bir Hayal Bir Ümit Rüya da Olsa”
 • “Gülen Gözlerin”,
 • “Karanlığı Gündüz Edip”
RAST MAKAMI’nda:
 • “Gönlümde Sevdanın Ateşi”,
NİHAVEND MAKAMI’nda:
 • “Yalnız Ona Açtım”
 • “Mutluluk Duyuyor”
GÜLİZAR MAKAMI’nda:
 • “Davullar Vurulur”
UŞŞAK MAKAMI’nda:
 • “Gönlümde Gizli Sevda”

Kâmuran Yarkın

Şubat 15, 2011

Sanatçı bestekâr Kâmuran Yarkın, 28 Ocak 1938’de İstanbul Fatih’te Horhor’da doğdu.

Babası Yanbolu Beylerbeyi İbrahim Bey’in oğlu Şükrü Bey, annesi Miralay Cemal Bey’in kızı Fahriye Hanım’dır.

Sanatçı, babasını beş aylıkken kaybetti, annesi onu sanatkâr ihtimamıyla ud ezgileri eşliğinde büyüttü.

1945’ten itibaren Şuayb Erkutlu’dan ders almaya başladı. 1951’de orduya intisap ederek Deniz Astsubayı olan sanatçı, 1954 – 1957 arasında Albay Süleyman Bey’den ve Binbaşı İlhan Bey’den tambur dersleri aldı.

İlk bestesini 1951’de yaptı.

1962’den sonra Üsküdar Musiki Cemiyeti’ne giren sanatçı Kumkapı Nişancı’da Sanatkâr Âgah Dede’den nazariyat ve geçki dersleri almaya başladı.

1957 yılında Güngör Hanım’la evlendi. Sanatkârın üç oğlundan;
 • Ferda Anıl Yarkın, Pop Müzik Sanatçısı
 • Fahrettin Bey, radyoda
 • Ferruh Bey ise Kültür Bakanlığı Türk Müziği Solistleri kadrosunda sanat icra etmektedir.

Bestekâr Kâmuran Yarkın’ın eserlerini seslendirenler arasında Zeki Müren, Yıldırım Gürses, Mediha Şen, Ayla Büyükataman, Vedat Çetinkaya, Gönül Yazar, Ayşe Taş, Faruk Tınaz, Serap Mutlu, Safiye Filiz, İbrahim Şirin, Yasemin Kumral, Coşkun Demir, Atilla Atasoy gibi meşhur isimleri saymak mümkündür.

Ayrılık Rüzgârı” ve “Sen Kimseyi Sevemezsin”  bilinen  en ünlü besteleri arasındadır.
Ayrılık rüzgârı gönlüme doluyor
Beste : Kamuran Yarkın
Güfte : Kamuran Yarkın
Makam : Mâhur
Usûl : Düyek

Ayrılık rüzgârı gönlüme doluyor
Vûslatın çiçeği açmadan soluyor

Elvedâ güzelim, beni bekleme
Gidiyorum diye gözyaşı dökme
Sevgiler, ümitler hep hayâl oldu
Aşkımız heyhât bir masal oldu

Nerde hâtıralar, aşk dolu sözler
Sevdiğim, taptığım o yeşil gözler

Elvedâ güzelim, beni bekleme
Gidiyorum diye gözyaşı dökme
Sevgiler, ümitler hep hayâl oldu
Aşkımız heyhât bir masal oldu

 

Sen kimseyi sevemezsin sevmeyeceksin

Beste : Kamuran Yarkın
Güfte : Doğan Işıksaçan
Makam : Nihavend
Usûl : Düyek

Sen kimseyi sevemezsin, sevmeyeceksin, sevmeyeceksin
Rüzgârların önünde kuru bir yaprak gibi sürükleneceksin
Şefkat nedir, aşk nedir, ömrünce bilmeyeceksin
Rüzgarların önünde kuru bir yaprak gibi sürükleneceksin

 

Abdullah İntepe

Şubat 15, 2011

1953 yılında Bursa’da doğan Abdulah İNTEPE, 1972 yılında Deniz Astsubay Hazırlama Okulu’ ndan, 1973 yılında ise Güverte Astsubay Sınıf Okulu’ ndan mezun olarak Radar Astsubayı olarak Deniz Kuvvetleri’ne katıldı.

Çocukluk yıllarından itibaren resimle uğraşan ve bu konuda hiçbir eğitim almayan İNTEPE kendi kendisini yetiştirdi ve 1988 yılından itibaren profesyonelleşti..

1991 yılında Donanma Komutanlığı bünyesinde kurulan Donanma Kültür Merkezi Amirliği görevini 1991-2003 yılları arasında yürüttü.

Bu süre zarfında yöneticilik göreviyle birlikte resim eğitmenliği de yaptı ve çok sayıda öğrenci yetiştirdi.

Görevi süresince Donanma’nın ihtiyaç duyduğu afişleri ve resimleri çizdi,  gemi ve helikopter hangar kapaklarının üzerine gemi amblemi ve logo yapılmasını başlattı.

Bir çok resim yarışmasına ve karma sergilere iştirak etti, ödüller aldı.

2000 yılında Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü'nden mezun oldu.

2004 yılında istekle Dz.K.K.lığı’ndan emekliye ayrılan Abdullah İNTEPE, halen çalışmalarını Balıkesir’in Bandırma ilçesindeki atölyesinde sürdürmektedir.

Ödülleri :
 • Dz.K.K.lığı Geleneksel Deniz konulu resim yarışmasında birincilik ödülü (1997)
 • OYAK Resim Yarışmasında Mansiyon ödülü (1998)
 • Gnkur.Bşk.lığı Resim Yarışmasında birincilik ödülü (1998)
 • Sergilenmeye Değer Görülen Eserleri :
 • Dz.K.K.lığı Geleneksel Deniz konulu resim yarışmasına katılan eseri (1996)
 • OYAK Resim Yarışmasına katılan eseri (1996)
 • Dz.K.K.lığı 2. Geleneksel Deniz konulu resim yarışmasına katılan eseri (1997)
 • Dz.K.K.lığı 4. İnsan ve Deniz konulu resim yarışmasına katılan eseri (1999)
Katıldığı Sergiler :
 • Gölcük Belediyesi Çevre Etkinliği Karma Resim Sergisi (1990)
 • Donanma Komutanlığı Kültür Merkezi Resim Sergileri (1991-2003 arası)
 • İzmit Belediyesi Sanat Galerisi Sergisi (1995-1996)
 • Değirmendere Belediyesi Sanat Etkinlikleri Karma Resim Sergisi (1993-1995)
 • Yaşayan Asker Ressamlar Sergisi (1995-1997 arası)
 • Gölcük Halk Kütüphanesi Resim Sergisi (1997)
 • İzmit Belediyesi Sanat Sokağı Resim Sergisi (1997)
 • Dz.K.K.lığı 1. Geleneksel Deniz Konulu Resim Yarışması Sergisi (1996)
 • Dz.K.K.lığı 2. Geleneksel Deniz Konulu Resim Yarışması Sergisi (1997)
 • OYAK Resim Yarışması Sergisi (1996)
 • Kocaeli Sanal ve Kültür Fuarı Resim Sergisi (1997)
 • OYAK Resim Yarışması Sergisi (1998)
 • Gnkur.Bşk.lığı Resim Yarışması Sergisi (1998)
 • Askeri Müze Komutanlığı Resim Sergisi (2000)
 • Donanma Komutanlığı Yaz Şenlikleri Sanat Etkinlikleri Resim Sergisi (2003)
 • Askeri Müze Komutanlığı Resim Sergisi (2005)
 • Dz.K.K.lığı İnsan ve Deniz Konulu Resim Yarışması Sergisi (1999)
Abdullah İNTEPE ile iletişim Adresi :

Bentbaşı Mah. Trenyolu Sok. Tuksal Apt. No.: 6/6 Bandırma/BALIKESİR

GSM No.: 0542-645 66 29

ESERLERİNDEN:
ai_001 ai_002 ai_003

H. İhsan Sönmez

Şubat 14, 2011

Kastamonu Araç 1961 doğumlu. İlk ve Ortaokulu Araç’ta, J.Okulunu Ankara’da bitirdi (1979) Karabük, Bolu, Bingöl, Bursa, Siirt, Ordu, Ş.Urfa, Ankara, Şırnak, İstanbul’da J.Gn.K.lığının çeşitli birlik, karargah ve kurumlarında görev yaptı. Halkla ilişkiler okudu. 2003 yılında emekli oldu.

Toplumsal içerikli yazıları ile şiir, gezi, öykü, deneme, inceleme, söyleşileri Gülpınar, Tay, Şehiriçi, Aykırı Sanat, Yaşayan Yarın, Şiiri Özlüyorum, Patikalar, Şehir, Öteki-siz, Bizim Sanat, Uzak Ülke, Lacivertsanat; Akademi Gökyüzü, Temrin, Acemi, Aydili Dergileri ile çeşitli gazetelerde yayınlandı.

Aykırısanat Dergisi 2005 yılı şiir yarışmasında "Düşlerin Çağrısı" isimle ikincilik ödülü, Değişen Kocaeli Kocaeli Oskarları edebiyat kategorisinde 2008 Yılının edebiyatçısı ödülünü aldı. “Bir tutam Gözyaşı Bırak Gizlice” isimli şiiri, yurdun değişik okullarda şiir okuma yarışmaları için önerildi. Yarışmacı öğrenciler tarafından seslendirildi. Okuyan öğrenciler ödüller aldı. Değirmendere’de yaşamaktadır. Halen çeşitli gazetelerde köşe yazmaktadır. İstanbul Ferfir Yayınlarının yazarıdır.

Edebiyatçılar Derneği, Çağdaş Şair ve Yazarlar Derneği, Kasyö-Der, Gölcük TEMAD  üyesidir.

Yayınlanmış eserleri
 • Gökkuşağı yere düştüğünde(şiir)
 • Zaman Köprüsü(şiir)
 • Deelmina’ya aşk günlüğü(şiir)
 • Ve Özgürlük Koyun benim dünya adıma (şiir)
 • Mahcup Denizler (öykü)
 • İlk Cemreyle Raks (Şiir)
 • Kurşun Gölgesinde Güneydoğu GRİ TİLKİ roman

http://www.antoloji.com/huseyin-ihsan-sonmez/siirleri/

http://www.antoloji.com/huseyin-ihsan-sonmez/sesli-siirleri/

Namık EKİN

Şubat 12, 2011

Ailesi 5 göbek Üsküdar’lı olan EKİN’in annesi 24 doğum yaptı. Namık EKİN en küçükleriydi. İsim bulmakta güçlük çeken aile Doğu, Batı Güney, Kuzey yönlerini belirten kelimeleri isim olarak kullandı. (Halen Kuzey, Güney abileri sağ...)

Babası O’nu 5 yaşında yüzme, güreş, boks, kürek sporlarına başlattı. İlk bilimsel spor hocası Kara Harp Okulu Cimnastik Kaptanı Zeki YILMAZ oldu.

1955’te Beylerbeyi Deniz Astsubay okulu’na girdi. Bu okulun 6 sene Cimnastik ve Boru Trampet Kaptanlığı’nı yaptı.

1961’ de Güverte Sınıf Okulu’nu Sonar Radar Telsiz (Güverte) Astsubayı olarak 1.likle bitirip Donanmaya katıldı. (Kılıçali Paşa Muhribi) Donanmada 3 kez Üstün Başarı ödülü aldı.

1963. SAT Komando ve Kurbağa adam Kurslarına katılıp, ABD.li Uzmanlarca (SEAL 2) eğitildi. Birçok önemli NATO Tatbikatında görev aldı.

1970. ABD. De SAT, SUALTI TAARRUZ VASITALARI, İLERİ DENİZ PİYADE KEŞİF KURSLARI (Virginia) TEXAS LİSAN OKULLARI, ÖĞRETMENLİK OKULU (Virginia) bitirip Vietnam’daki savaş taktiklerini ilerletmek için ABD SEAL’ları ile çalıştı. (Norfolk)

 • 1976-1977-2003-2004-2005 DÜNYA SUALTI REKORLARINDAN 7 Sualtı Rekorunu kırdı. (Oldest&Longest dahil)
 • 1949 - Hocası Zeki Yılmaz (Kuleli Askeri Lisesi) ile Aletli ve Yer Cimnastiği’ne başladı.
 • 1955-1963 - Türkiye Akrobatik Cimnastik Şampiyonlukları kazanıp çeşitli Cimnastik gösterilerinde kaptanlık yaptı.
 • 1960 - Silahlı Kuvvetler Güreş 2.si (Yaş 17)
 • 1959-1963 - Aynı yıllarda Halter Milli Takım Antrenörü İhsan KIRGÜL tarafından Halter ve Body’ye başlatıldı. Çeşitli kereler İstanbul Halter Şampiyonu olup Milli Takıma seçildi. Ne yazıkk ki Donanmaya katılıp Kılıç Ali Paşa Destroyeri’ne tayin olduğundan Milli olamadı, Body Show’larına katıldı.
 • 1963 - SAT Komando Kursuna seçildi, Halter ve Cimnastiği bırakmak zorunda kaldı. ABD.li SAT (SEAL) hocalardan Judo, Karate, Yakın Döğüş öğrenince bu branşlara kabiliyeti çıktı ve aşağıdaki dereceleri aldı:
 • 1965 Kahverengi Kuşak.
 • 1968 2. Dan Siyah Kemer ve Türkiye 80 Kg & Açık Siklet Judo Şampiyonu oldu.
 • 1966, 1967, 1968, 1969, 1970, 1971, 1972 - 11 Kez Türkiye Şampiyonu olan Ekin 3 kez de arka arkaya Açık Siklet Şampiyonu olup Spor Bakanı Kamil OCAK’tan ilk Altın Kemer alan Judo’cu oldu.
 • 1970 - ABD, Texas San Antonio’da ABD Judo Şampiyonu oldu. ABD Gazetelerine Haber oldu.ABD’de 6 Askeri Judo Kulübü çalıştıran EKİN, yüzlerce ABD’li Judocu yetiştirdi.
 • 1969, 1972 - 4 kez Silahlı Kuvvetler Judo Şampiyonu oldu.
 • 1965,1982 - yıllarında Judo Milli Takımı Başantrenörlüğü yaparak ülkemize çeşitli Şampiyonluklar kazandırdı.
 • 1967, 1969 - Silahli Kuvvetler Askeri Pentatlon Milli Takımında yer aldı. Hollanda’nın Den Helder şehrinde yapılan şampiyona’da dünya 4. sü oldu.
 • 1971 - Akdeniz Oyunlarında Bronz Madalya alan EKİN, Takımın hem kaptanlığını hem de antrenörlüğü’nü yaptı.
 • 1972 - Köln Spor Akademisi Judo Bölüm Başkanı Hocası Wolfgang Hoffman tarafından Fach sportlehrer eğitimine alındı. 2 yıl Almanya’da hocalık yaptı. Judo’da Almanya 2. si oldu. Hocalığını yaptığı Bushido Spor Okulu Takımını Almanya Judo Şampiyonu yaptı.
 • 1977-1985 - Avrupa’nın birçok Ülkesinde ve 5 kıtada seminerler verdi.
 • 1992 - Türkiye Karate Master’ler Şampiyonasında KATA KANKUDAİ ile Türkiye 3. sü oldu.

Namık Ekin, 1973’te SAT Mecburi Hizmetini bitirince Judo Milli Takım Başantrenörlüğü Yabancı Ülkelerde Askeri Danışmanlığa seçildi. Marmara Spor Akademisi’nde Öğretim Görevlisi, Beden Terbiyesi İstanbul Judo Antrenörlüğü, İstanbul Üniversitesi Spor Direktörlüğü yaptı. KLM Hollanda Hava Yolları Ortadoğu Güvenlik Müdürü oldu. 1976- 1992 PANAM ve ELAL Havayolları’na danışmalık yapan EKİN, KLM’den emekli olup Ömürboyu Ücretsiz Uçuş Hakkı kazandı.

1992-1995 General Aviation, NESU Uçuş Okullarında CESSNA 172 TAMPICA uçaklarında uçuş eğitimi görerek PPL aldı. (Hocaları CPT Necmi EKİCİ, CPT Cemil ALYÜZ, CPT Haşmet TOPÇUOĞLU, CPT Nedim SULYAK, CPT Mehmet BODUR, CPT Ertan TOKER, CPT Murat MAKİ oldu) KLM Havayollarında çalıştığı yıllarda Türkiye Hollanda Merkez Bankaları arasında milyarlarca doların emniyetli transferinde önemli görevler aldı.

Silah arkadaşlarıyla birlikte Güvenlik Şirketleri ile Bankalara güvenlik danışmanlığı yapan Ekin, Çanakkale Şehitler Abidesinin açılışında İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in 3 gün boyunca güvenliğini sağladı ve kendisinden onur belgesi aldı.

Namık Ekin 4 Cumhurbaşkanımız, birçok bakanımız, Genelkurmay Başkanımız ve Kuvvet Komutanlarımızdan ödül alan ender sporcularımızdandır.

Bir anısı Silahlı Kuvvetlerde hep anlatılır:

1968 yılında İtalyan, Yunan, İngiliz, Türk gemilerinin katıldığı Preveze NATO Tatbikatında Kumanda Gemisi olan Nusret Mayın Gemisine tek başına sualtından gelip basmış, gemi komutanını esir almış, kokteyl salonuna girip tüm yabancı komutanları ve Genel kurmay Başkanını esir alıp Genel Kurmay Başkanımız Orgeneral Cemal TURAL tarafından maddi ve manevi ödüllendirilmiştir.

1963-1973’te Türk SAT larını, Özel Harekatçılarını, Emniyet Mensuplarını eğitip SAT’ların başta Kıbrıs olmak üzere çeşitli başarılarında katkıda bulunmuştur.

DÜNYA REKORLARI VARDIR ve HALEN DENEMELERDE BULUNMAKTADIR.

KİŞİSEL WEB SİTESİ:http://www.namikekinsportcenters.com/

Sayfa 1 / 4
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
GAZİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN TBMM'nin, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'e ''Mareşal'' rütbesi ile ''Gazi'' unvanı verişinin 102. yıl dönümü ve Gaziler Günü törenlerle kutlanacaktır. Kahraman gazilerimizin, oluşan bedensel engellerinin yanında başta devletimizin mevzuatlarından kaynaklanan birçok sıkıntısı olduğunu biliyoruz. Gazilerimize devletimizin yetkililerince...
Salı, 19 Eylül 2023
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
EMPERYALİSTLERİ DİZE GETİRDİĞİMİZ 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI'MIZIN 101. YILI YÜCE TÜRK MİLLETİNE KUTLU OLSUN. ORDU YOK DEDİLER KURULUR DEDİ PARA YOK DEDİLER BULUNUR DEDİ DÜŞMAN ÇOK DEDİLER YENİLİR DEDİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK Saygıdeğer Üyelerimiz İtilaf Devletleri tarafından son dönemlerinde bütün orduları dağıtılan, işgal edilen ve tersanelerine g...
Çarşamba, 30 Ağustos 2023
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
ZAFER HAFTASI KUTLU OLSUN Osmanlı İmparatorluğunun SEVR ile parçalanmasına HAYIR diyen bir avuç kahraman ATATÜRK önderliğinde 19 Mayıs 1919 tarihinde başlattıkları kurtuluş mücadelesini 26 Ağustos 1922 yılında Afyon Kocatepe'de başlayan dünyanın takdirini kazanan bir taarruzla bozguna uğrattıkları düşmanı 30 Ağustos'ta kesin yenilgiye uğratarak ülkemizin bağımsı...
Cumartesi, 26 Ağustos 2023

Son Eklenenler

Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ