×

Uyarı

JUser: :_load: 62 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.

1968 yılında Ankara'da doğmuştur. Kara Kuvvetleri Muhabere Okulu (1986) ve Kara Kuvvetleri Dil Okulu mezunudur. Evlidir. Akademik tahsilinin büyük kısmını TSK'daki görevi esnasında yapmıştır. Almanya'da bulunan NATO Süratli Reaksiyon Kolordusu İstihbarat ve Harekat Başkanlığı'nda yurtdışı görevde bulunmuştur. Bu dönemde, University of Maryland University College'dan Siyaset ve Yönetim Bilimi alanında lisans dereceleri, yurda döndükten sonra Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden yüksek lisans ve doktora dereceleri almıştır.

TSK'daki astsubaylık görevinden mecburi hizmetini müteakip istifa etmiş, daha sonra Büyükelçilik Siyasi ve Ekonomik Danışmanlığı, Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi (TİKA) Başkanlığı, Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı (Dış politika ve uluslararası güvenlikten sorumlu) görevlerinin yanısıra Başbakanlık Özel Temsilciliği de yapmıştır.

Bu görevlere paralel olarak, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Yönetim Kurulu Üyeliği, Birleşmiş Milletler Kalkınma İşbirliği Platformu Danışma Kurulu Üyeliği, Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliği, Yunus Emre Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği ve OYAK Genel Kurul Üyeliği yapmıştır.

Uluslararası güvenlik, uluslararası kalkınma ve Türk Dış Politikası konularında akademik çalışmalarda bulunmuştur. Hacettepe ve Bilkent üniversitelerinde yarı zamanlı olarak uluslararası ilişkiler alanında dersler vermiştir.

Kısa bir süre MİT Müsteşar Yardımcılığı görevinin ardından, 27.05.2010 tarihinde MİT Müsteşarı olarak atanmıştır.

 

Ögeyi Oylayın
(58 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#5 zafer sağlambilen 24-01-2013 13:45
Bu kadar ağır bir sorumluluk isteyen bir makamda sadece attığı adım değil aldığı soluğun bile hesabını vermekle mükellef bir eski meslektaşımız Assubay camiasına sesli bir şekilde dillendirebilir mi? Tabii ki gurur duyuyoruz. Asb.hzl.okulu ve sınıf okulu 4 yıl,15 yıl Asb.lıkta geçen süre ve 19 yıl aynı havayı solumuş,benzer sıkıntıları yaşamış bir arkadaşımız.Bazı meslektaşların yorumunu üzülerek kabul etmiyorum.Hepimizin gururu ve gençlerin idolü olacaktır.Geleceğimizi şekillendirecek sabır ve sorumluluk isteyen görevinde başarılar dilerim.
Alıntı
#4 MEHMET ALİ KILINÇ 16-02-2011 19:35
Sayın Hakan Fidan, sadece kendi adına başarılı bir insan olan Hakan Fidan, o kadar.
Emekli Assubay olduğu neresinden belli? Yıllarca Başbakanlık müsteşarlığı yapan bu zatın emekli assubaylara ne kadar bir yararı, yakınlığı olmuş ki? Sayın Hakan Fidan bir zamanlar sadece bir süre assubaylık yapmış o kadar. Ha Hakan Fidan'ın assubaylığı ha dünya rekortmeni, emekli sas komandosu ünvanından ısrarla vazgeçemeyen Namık Ekin'in meslektaşlığı. Ne farkları var. Keşke assubaylık yapmadan o makamlara gelmiş olsaydı da Sayın Umur Talu'nun onda biri kadar zümremizin yanında durmuş olsaydı daha iyi olurdu...
Alıntı
#3 Hüseyin ÇETİN 16-02-2011 17:08
Ben de Sayın Hakan FİDAN'a saygı duyuyorum, kendisini daha üst görevlerde görmek isterim. Ancak bir de madalyonun diğer tarafından bakmak istiyorum, Sayın Hakan FİDAN içimizden biri, bizlerle aynı kaderi paylaşmış, aynı haksızlıklara maruz kalmış, aynı maddi sıkıntıları görevindeyken yaşamıştır. Ancak kendisi kabuğunu kırıp en üst düzey görevlerden birinin başında ve Başbakanımız Sayın R. Tayyip ERDOĞAN'a en yakın isimlerden biri, BİZLERİN SORUNLARINI ANLATMAK İÇİN ÇABA GÖSTERDİ Mİ? İnsanlar bir yerlere gelince mazisini çok çabuk unutuyorlar, aynı durumda milletvekillerimiz de var. Takdiri sizlere bırakıyorum.
Alıntı
#2 Abdurrahim BARIN 16-02-2011 15:22
Sn.FİDAN ı
örnek kişiliği açısından kutluyorum.
Yeni ,genç kardeşlerimizde, kendilerini geliştirme adına , mutlaka kısa-orta-uzun vadeli hedefler koyup,
ödünsüz uygulasınlar.
-İnanıyorsanız zafer sizindir,
-Mutlaka kazanacaksınız.
*Sn.FİDAN bu konuda çıtayı en yükseğe çıkardı.
Şimdi arkadaşların hedefi bu düzeyin de üzeri olmalı.
Askerlik bir yaşam tarzıdır.Vefalı ve geldiği yeri unutmayan, Yapay dar kalıplardan kurtularak,diğerlerininde önüne geçebilme,
Karşılıksız verebilme-Paylaşma -yararlı olabilme ve
yaşama katma değer katabilmektir.
Sağlık Başarı Dileklerimle.
Saygılar.

Abdurrahim BARIN
Gn.Bşk.
Türkiye Ulaş İş
www.ulasissendikasi.net
www.ulasissendikasi.com
www.hiziracil.tr.(özl)
Alıntı
#1 mehmet coşkun 12-02-2011 20:39
S.A HAKAN KARDEŞİM SANA GÖREVİNDE BAŞARILAR DİLERİM.İNSAN BEYNİNİ BİR NOKTADA DURDURMAK İSTEYEN BASAR SIFATI OLMAYANLARA SEN BÜYÜK BİR DERS VERDİN.BİR ASSUBAYIM VARDI BANA MESLEĞİNİN BAHARINDA BANA BİR KERE EMİR VERİN KOMUTANIN BEN ÜNÜVERSİTEDE ÖĞRETİM GÖREVLİSİ OLACAGIM DEMİŞTİ.BUGÜN KENEN DAĞCI KARDEŞİM DOÇENT YAĞRININ PROFU.
BAŞBAKANLIKTA ZİYARETİNE GELMİŞTİM.MİT İŞİ BİZİ BOZAR.DAVET EDERSEN BİZDE ORALARIN YOLUNUN KENARINDAN DEĞİL DE GÖBEĞİNDEN GECERİZ.RABBİM SANA BENİ İSRAİLİ KORKUTACAK GÜÇ VERMİŞ.İLK KEZ EJDADA YAKIN BİR SOLUK SESİ GELDİ DİYE BİRİLERİ TELAŞLANDI.BİZDE HAK GELDİ BATIL ZAİL OLDU DİYORUZ.TELEFONUM 05325689010
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

E. ASSUBAYLAR GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU YÖNET
YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN Her şeyin gönlünüzce gerçekleşeceği; sağlık, başarı ve mutluluk dolu nice yıllar diliyoruz. SİTE VE ASSUBAY GÜÇ BİRLİĞİ YÖNETİMİ
Cumartesi, 31 Aralık 2022
Turan
Bu temad başkanı bu güne kadar bol gezi yaptı ve bol bol fotoğraf çektirdi, iktidarın verdiği haklarına kendi almış gibi lanse etmeye çalıştı.bu ek gösterge verilirken 3600 den emekli olan astsubaylara neden 5400 ü istemedi.eylül ekim gibi tazminatları alıyoruz dedi yıl bitti.eğer seçimden öncede alamazsak bir 5 yıl daha bekleriz.gerçi iktidar partisine astsubayları gör...
Perşembe, 22 Aralık 2022
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
Baş öğretmenimiz ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi şahsında tüm öğretmenlerimizin ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN... Demokrasinin, adaletin, huzurun ve refahın hakim olduğu nice öğretmenler günü kutlamak dileklerimizle sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.
Perşembe, 24 Kasım 2022
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ