×

Uyarı

JUser: :_load: 62 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.

Geçtiğimiz yıl NTV’de düzenlenen Türk Mucit yarışmasında 12 finalist arasında yer alan emekli Astsubay Osman Nuri Ses, Türkiye’den destek bekliyor. Tarımda aşılama sistemi üzerine aşımatik icat eden Ses, icatlarının Avrupa’dan istendiğini belirterek, Türklerin mucitlere sahip çıkmamasından büyük üzüntü duyduğunu ifade ediyor.

Ordudan emekli olduktan sonra kendisini tarıma adayan Osman Nuri Ses 75 yaşında.O bir Türk mucit. Tarımda aşılama tekniğinde değişik projeler üreterek, her insanın rahatlıkla kullanabileceği bir aşı makinası icat etmeyi başarmış 75’lik bir dede. 1800’lü yıllarda Fransızlar tarafından üretilen omega aşı makinasını geride bırakarak, zekası ve el becerisi ile dünya’nın ilk yarı otomatik göz aşı makinasını icat eden bir deha.

Aşılama sisteminde dünyada ilk

Bugüne kadar aşılamada ilklere imza atarak, ilerlemiş yaşına aldırış etmeden üretmeye devam eden Osman Nuri Ses, masa başı omega aşı makinası, yongalı göz aşı makinası, elle kullanılabilen aşı makinası ile aşılama sistemine farklı bir boyut kazandırırken, son olarak yarı otomatik göz aşı makinasını icat etti. Geçtiğimiz yıl NTV’nin düzenlediği Türk Mucit Yarışması’nda vatandaşların ve jürinin desteğini alarak 12 finalistten biri olan emekli astsubay, sms yoluyla alınan sonuçlar nedeni ile birinciliği kıl payı kaçırmıştı. Meyve ve asma fidanı aşılama sisteminde yeni bir çığır açacak olan bu icat, birinci olduğu takdirde Türk tarımını da medyanın gündemine taşıyacaktı. Ancak sonuç beklendiği gibi olmadı. Dünyada aşılama sektörünün tartışmasız lideri olan, Alman patentli omega tipi aşı makinasını tahtından indirecek olan Türk malı icat, imkansızlıklar nedeni ile rafa kaldırıldı.

Türkiye mucitlerine sahip çıksın

Türkiye’den destek göremediğini belirten Türk mucit Osman Nuri Ses;

“Göz aşı makinasının en önemli özelliği, anaç üzerine aşı gözlerini otomatik olarak, kırlangıç geçme metodu ile seri bir şekilde yerleştirmesidir. Bir kişi bu makina ile günde 5 bin aşı yapabilmektedir. Omega tipi aşıya göre zaiyat oranı sıfıra yakın olup, tutma oranı sağlıklı anaç ve gözde 100’de 100’dür. Elle yapılan aşılamada rekolte oranı düşük, maliyet ise yüksek oluyor. Benim icat ettiğim makinalarla bütün aşılamalar standart ve kısa sürede çok sayıda aşı yapılabilmesini sağlıyor.

Ayrıca herkesin kolaylıkla kullanabileceği bir makina. Ancak şu ana kadar maalesef, kimse destek olmadı. Televizyon yayınları neticesinde Türkiye’den değil de yurtdışından talepler oldu. Uzun süredir bir takım görüşmelerim oluyor, ama ben bu talebi kendi insanımızdan bekliyorum. Türk mucitlere destek olmalarını istiyorum.

Tarıma fayda sağlayacak çok sayıda proje ürettim, üretmeye de devam ediyorum. Bu konuda çok meraklı ve heyecanlıyım. Tek derdim tarımın ve tarımcının hak ettiği yerlere gelebilmesidir. Türkiye’de tarıma dayalı sanayinin gelişmesini sağlayabilmektir. İmkansızlıklar nedeni ile sesimi duyuramadım, kendi şehrimizden kimse gelip tebrik bile etmedi” diye konuştu. Osman Nuri Ses’in Avrupa’dan çok daha ucuz ve dayanıklı makinalar icat ettiğini belirten Ziraat Yüksek Mühendisi Niyazi Kaçar ise, dünya standartlarında bir üretim tekniği icat edildiğini ifade etti. Kaçar, “Bu makinalar sayesinde dünya ile kolaylıkla rekabet edebiliriz. Yeter ki destek olalım. Türkiye’nin adını tarım projeleri ile yeni icatlarla duyuralım”

diye konuştu.

Ögeyi Oylayın
(28 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

E. ASSUBAYLAR GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU YÖNET
YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN Her şeyin gönlünüzce gerçekleşeceği; sağlık, başarı ve mutluluk dolu nice yıllar diliyoruz. SİTE VE ASSUBAY GÜÇ BİRLİĞİ YÖNETİMİ
Cumartesi, 31 Aralık 2022
Turan
Bu temad başkanı bu güne kadar bol gezi yaptı ve bol bol fotoğraf çektirdi, iktidarın verdiği haklarına kendi almış gibi lanse etmeye çalıştı.bu ek gösterge verilirken 3600 den emekli olan astsubaylara neden 5400 ü istemedi.eylül ekim gibi tazminatları alıyoruz dedi yıl bitti.eğer seçimden öncede alamazsak bir 5 yıl daha bekleriz.gerçi iktidar partisine astsubayları gör...
Perşembe, 22 Aralık 2022
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
Baş öğretmenimiz ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi şahsında tüm öğretmenlerimizin ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN... Demokrasinin, adaletin, huzurun ve refahın hakim olduğu nice öğretmenler günü kutlamak dileklerimizle sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.
Perşembe, 24 Kasım 2022
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ