×

Uyarı

JUser: :_load: 62 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.

Emekli Hava Astsubayı Galip Kurt, uçak lastiklerine uyguladığı yeni bir yöntemle normali 45 olan sorti sayısını 800'e kadar çıkarabileceğini söylüyor.

Emekli Hava Astsubayı Galip Kurt, geliştirdiği bir sistemle uçak lastiğinin ömrünü yirmi kat artırdı. Mevcut lastikler, iniş kalkışlardaki (sorti) sürtünme sebebiyle ortalama 40-45 sorti sonra değiştirilirken Kurt, yaptığı yeni lastikle sorti sayısını asgari 750-800'e çıkarabileceğini iddia ediyor.

1978 yılında emekli olan Galip Kurt, çalıştığı yıllarda pistonlu ve jet motorlu uçakların yanı sıra lastik, gövde ve motor konusunda uzman olduğunu belirtti. Beş çocuk babası İzmirli mucit, 25 yıldır süper lastik için uğraştığını ve geliştirdiği yöntemle ortalama 40-45 iniş kalkıştan sonra değiştirilen lastiğin dayanma süresini, 750-800'e çıkarabileceğini ileri sürdü. Kurt, süper lastik projesinin denemesi için 1,5 yıl süren bir çalışma yapmış ve bu çalışma sonucunda evinin bodrum katında bir düzenek hazırlamış.

Uzun yıllardan beri yaptığı çalışmayı tanıtmak için yeterli maddi imkanı olmadığını ifade eden Kurt, bir arkadaşının bilgisayarı kanalıyla yurtdışına tanıtım broşürleri gönderdiğini, Avusturya'dan ve NASA'dan cevap geldiğini söyledi. Avusturya'daki yetkililerle bazı sebeplerden dolayı irtibatı kopardığını, NASA yetkililerinin ise projeyi tetkik ettiğini ve kendisine cevap vereceklerini öne sürdü. Türk Silahlı Kuvvetleri'nden de proje için iki defa geldiklerini dile getiren İzmirli mucit, gelen yetkililerin kendisine, "Püf noktasını söyle, aramızda kalsın." dediğini; ancak kendisinin bunu kabul etmediğini söyledi. Kurt, projesiyle ilgili olarak bazı lastik firmalarıyla görüşmeler yaptığını; ancak firmaların projeye sıcak bakmadığını ileri sürdü.

Türkiye'nin tek uçak lastiği üreten firması Petlas Ar-Ge Teknoloji Müdürü Uçak Mühendisi Ali Kaplan ise uçak lastiklerinin sorti sayısının uçak tipine, iniş takımı dikme tipine, pist tipine, iklim şartlarına ve pilotaja bağlı olarak değiştiğini belirterek, bu doğrultuda bir lastiğin üreteceği sorti sayısının 1 ile 300 arasında olabileceğini söyledi. Uçak Mühendisi Kaplan, sözlerine şöyle devam etti:

"50 sortilik performansın 750-800 sortiye yükseltilmesi, mevcut teknolojide ulaşılabilmiş bir seviye değildir. Mevcut teknolojiyle yapılabilecek geliştirme çalışmalarıyla lastiğin sorti performansı, yüzde 30-40 artırılabilmektedir. Lastikte aşınma, sürtünmeye bağlı kuvvetler sebebiyle oluşmaktadır. Aşınmayan bir lastik yapılması durumunda, uçağın fren sistemlerinin vereceği tepkiler önem kazanmaktadır. Uçağın durma mesafesi, fren ve antiskid sistemlerinin bu tip bir lastiğin kullanımında nasıl reaksiyon göstereceği değerlendirilmelidir. Bunun yanında fren arızası, hatalı iniş tekniği gibi durumlarda lastiğin yere tek noktadan uzun süre teması durumunda lastikte yapılan değişiklik ne kadar dayanabilecek sorusu da akla geliyor." Kaplan, firma olarak bu tip projelerin fizibiliteleri konusunda her türlü desteği vermeye hazır olduklarını da sözlerine ekledi.

Ögeyi Oylayın
(6 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

E. ASSUBAYLAR GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU YÖNET
YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN Her şeyin gönlünüzce gerçekleşeceği; sağlık, başarı ve mutluluk dolu nice yıllar diliyoruz. SİTE VE ASSUBAY GÜÇ BİRLİĞİ YÖNETİMİ
Cumartesi, 31 Aralık 2022
Turan
Bu temad başkanı bu güne kadar bol gezi yaptı ve bol bol fotoğraf çektirdi, iktidarın verdiği haklarına kendi almış gibi lanse etmeye çalıştı.bu ek gösterge verilirken 3600 den emekli olan astsubaylara neden 5400 ü istemedi.eylül ekim gibi tazminatları alıyoruz dedi yıl bitti.eğer seçimden öncede alamazsak bir 5 yıl daha bekleriz.gerçi iktidar partisine astsubayları gör...
Perşembe, 22 Aralık 2022
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
Baş öğretmenimiz ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi şahsında tüm öğretmenlerimizin ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN... Demokrasinin, adaletin, huzurun ve refahın hakim olduğu nice öğretmenler günü kutlamak dileklerimizle sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.
Perşembe, 24 Kasım 2022
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ