×

Uyarı

JUser: :_load: 62 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.

Merhaba Dostlar

Yaz aylarının en sıcak günlerini yaşayan Ankara’dan hepinize gönül dolusu merhabalar…

Havaların serinlemeye hiç niyeti olmasa da biz, sizlerin yüreklerinizi serinleten çok güzel eserlere imza atmış değerli bir bestekârımızın; HÜSEYİN SOYSAL'IN konuğu olacağız bugün.

—Merhabalar Sayın Soysal, gönüllerimizde yer eden birçok güzel şarkıya imza atmış, T. Sanat Musikisine pek çok eserler kazandırmış siz değerli bestekârımızı okuyucularımıza daha yakından tanıtmak amacıyla bugün buraya gelmiş bulunuyorum. Bize gönül kapılarınızı aralayıp o güzel eserlerin nasıl ortaya çıktığını biraz anlatabilir misiniz?

—Siz de hoş geldiniz efendim. Öncelikle bu güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim. Hepimizin gönül verdiği Türk Sanat Musikisine böylesine değer verilmesi bizler için büyük mutluluktur. Bu güzel uğraşınızdan dolayı bizler de sizlere teşekkür etmek isteriz.

Ben 1951 yılında Bursa Orhangazi Yeniköy Belde’sinde dünyaya geldim. Mübadele yıllarında Selanik Drama’dan göç eden bir ailenin çocuğu olduğumdan rahmetli babamdan hep Rumeli türküleri dinleyerek büyüdüm. Dağlar Dağlar, Aliş’imin Kaşları Kara, gibi birçok güzel türkünün bende izleri kalmıştır. Müziğe yakınlığım bu şekilde başladı diyebilirim.

Ortaokulu Orhangazi’de bitirdikten sonra Çankırı Astsubay Okuluna gittim. Orada ne kadar güzel bir olaydır ki müzik öğretmenimiz çok değerli bestekârlarımızdan Gündoğdu Duran idi. Gündoğdu Duran Hepimizin bildiği çok güzel eserleri olan kıymetli bir bestekârdır.

—Ankara Kızlarına” gibi.

—Evet, Gündoğdu Hocam musiki derslerine kanun getirirdi. Doğrusu çok şanslıydık. Hatta bir de koro kurmuştuk. Çankırı halkına klasik eserlerden oluşan konserler veriyorduk. İşte klasik eserlerle ilk tanışmam o yıllara rastlar.

Mezun olduktan sonra Ankara Harita Genel Komutanlığına geldim. Musikiye olan eğilimim her gün biraz daha artıyordu ancak işe nereden başlayacağımı bilemediğimden olsa gerek, gidip kendime bir akordeon aldım Ve büyük bir hevesle çalışmaya başladım bir hayli de ilerlettim fakat akordeon bir batı enstrümanı olduğundan bizim musikimizdeki sesler için yeterli olamıyordu. Bir gün daireden çok değerli bir ağabeyim bana:

-Senin çaldığın eserler için bu enstrüman uygun değil, gel sana bir ut alalım hem de seni Kadri Şarman ile tanıştırayım, dedi.

Birlikte önce bir ut aldık daha sonra da beni Kadri Şarman hoca ile tanıştırdı. İşte tanışma o tanışma.

—Musikiye girişiniz de böylece başlamış oldu, demek ki.

—Evet çalışmalarım o günden sonra hiç aralıksız devam edip gitmiştir. Önce onların korosunda ut çalmaya başladım. Daha sonra da sırasıyla SSK Korosunda (dört beş sene) ve Mamak Belediyesi Korosunda ut çalmaya devam ettim.

—Sizin ağabeyiniz Hasan Soysal da çok değerli bestekârlarımızdan biri. Musikideki ilerlemenizde sanırım kendisinin de katkıları olmuştur.

—Tabi ki kendisinden genel nazariyat, kompozisyon, beste yapımı ve teknikleri hakkında çok yararlandım. Değerli bestekârlarımızdan Hüseyin Erbay’ın da bu konudaki katkıları büyüktür.

—Beste yapmaya ne zaman başladınız?

—Bundan on sekiz yıl önce bir trafik kazası geçirdim. Bu kazada ellerim kollarım bir hayli hırpalandı ve uzun zaman ut çalamadım.

Öyle bir duruma geldim ki kendimi rüyada bile ut çalarken görür oldum. Öylesine özlemiştim ut çalmayı. En sonunda ellerim alçıdayken bir gün Kadri hocaya:

“Ben rüyalarımda bile ut çaldığımı görmeye başladım, ne olacak bu halim” diye sorduğumda, kendisi bana,

“Neden bu kadar üzülüyorsun, sen de beste yap” diye cevap verdi.

Ondan aldığım destek üzerine klasik eserleri incelemeye başladım. Üzerinden bir hafta geçmeden konuyu rahmetli emniyet müdürü Özdemir Kiper Ağabeyimize açtığımda o da beni destekledi ve:

“Al benim şiirlerimden birkaç tanesine bak” diyerek “Özlediğim Şarkısın” adlı şiirini verdi.

—Demek bu güzel şarkı böyle doğdu.

—Evet, bestemi önce Kadri hocama okudum çok beğendi ve TRT’ye yollamamı önerdi. Eser çok kısa bir sürede denetimden geçti. Önce radyoda Kadri Şarman hoca tarafından olmak üzere birçok ünlü sanatkârımız tarafından kasetlere CD lere okundu. Halen de okunmaya devam ediyor.

Daha sonra beste çalışmalarım aralıksız sürdü gitti. Ömrümüz olduğu sürece daha iyiyi ve daha güzeli aramaya devam edeceğiz tabi.

—Elbette. Daha nice güzel eserlere diyoruz biz de.

Sizin ayrıca birçok önemli yarışmada aldığınız çok ciddi ödülleriniz var.

Açılan her beste yarışmasının finalinde mutlaka Hüseyin Soysal’dan bir kaç eser oluyor.

Örneğin 2005 yılında TRT’nin açmış olduğu “Alaturka” beste yarışmasında üç bin yedi yüz kadar eser arasında ilk 35 e girmeniz de gerçekten çok büyük bir başarı. Bunun gibi aldığınız daha o kadar çok ödül var ki.

Daha nicelerine diyor, güzel çalışmalarınızda başarılar diliyor, bize ayırdığınız bu değerli zaman için gönül dolusu teşekkür ediyoruz.

—Ben de size çalışmalarınızda başarılar diliyor ve bir kez daha teşekkür ediyorum…

Ögeyi Oylayın
(10 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
GAZİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN TBMM'nin, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'e ''Mareşal'' rütbesi ile ''Gazi'' unvanı verişinin 102. yıl dönümü ve Gaziler Günü törenlerle kutlanacaktır. Kahraman gazilerimizin, oluşan bedensel engellerinin yanında başta devletimizin mevzuatlarından kaynaklanan birçok sıkıntısı olduğunu biliyoruz. Gazilerimize devletimizin yetkililerince...
Salı, 19 Eylül 2023
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
EMPERYALİSTLERİ DİZE GETİRDİĞİMİZ 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI'MIZIN 101. YILI YÜCE TÜRK MİLLETİNE KUTLU OLSUN. ORDU YOK DEDİLER KURULUR DEDİ PARA YOK DEDİLER BULUNUR DEDİ DÜŞMAN ÇOK DEDİLER YENİLİR DEDİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK Saygıdeğer Üyelerimiz İtilaf Devletleri tarafından son dönemlerinde bütün orduları dağıtılan, işgal edilen ve tersanelerine g...
Çarşamba, 30 Ağustos 2023
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
ZAFER HAFTASI KUTLU OLSUN Osmanlı İmparatorluğunun SEVR ile parçalanmasına HAYIR diyen bir avuç kahraman ATATÜRK önderliğinde 19 Mayıs 1919 tarihinde başlattıkları kurtuluş mücadelesini 26 Ağustos 1922 yılında Afyon Kocatepe'de başlayan dünyanın takdirini kazanan bir taarruzla bozguna uğrattıkları düşmanı 30 Ağustos'ta kesin yenilgiye uğratarak ülkemizin bağımsı...
Cumartesi, 26 Ağustos 2023

Son Eklenenler

Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ