Dolar 33,0413
Euro 35,9402
Altın 2.546,09
BİST 11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 33°C
Parçalı Bulutlu
Ankara
33°C
Parçalı Bulutlu
Paz 34°C
Pts 33°C
Sal 30°C
Çar 31°C
Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.

secim

YORUMLAR

 1. HÜSNÜ ÖZBEK dedi ki:

  Sn.KAYA;
  Çok doğru tespitler yapmışsınız size katılıyorum.Ülkemizdeki sanayi kuruluşlarının yabancılara satılmasına bu ülkede yaşayan herkes gibi ben de karşıyım. Ancak OYAK’ın şu anki durumundan ve Emekli veya çalışan Assubaylara karşı tutumundan eğer siz memnunsanız söyleyecek sözüm yok. Ben OYAK’ın tamamen profesyonel sivil bir yönetimle ileriye gideceğine inanıyorum, Asker yönetimden elini çekmeli ve sadece denetimde olmalıdır.Konu ERDEMİR’İN SATILIP SATILMAMASI DEĞİL OYAK’ın tüm üyelere eşit mesafede olmasıdır, üyeler arasında ayrım yapan bir kurumu savunamam.Çok acil OYAK’ta revizyon yapılmadır.Ben buna inanıyorum.SAYGILAR.

 2. Hüseyin ÇETİN dedi ki:

  Sayın Orhan KAYA OYAK’ın fayda ve mahsurlarını iyi analiz etmişsiniz. Tamam kabul ediyorum OYAK bizler için iyi bir yardımlaşma sandığı, ancak bu yardımlaşmadan ASLAN PAYINI YİYENLER YİYORLAR, tabiri caizse bize de sıyrılacak kemikler kalıyor. Madem bizlerin yardımlaşma sandığı bizlerden de yönetim ve denetim kadrolarına personel alınmalıdır. Bizlerin eğitim seviyelerini yetersiz buluyorlarsa bu gün üst düzey generallerin çoğu iki yıllık harp Okulu mezunudur. Ayrıca astsubaylar günümüzde kendini aşmıştır meslektaşlarımızın çoğu üniversite mezunu ve aralarında mastır yapanlar da vardır. Bizler de yönetimde olursak OYAK’ın bir yardımlaşma sandığı olduğunu anlayacağım, aksi halde birilerinin ARKA BAHÇESİ olmaya devam edecektir OYAK.

 3. Hüseyin ÇETİN dedi ki:

  2010 YILINDA % 11 nema dağıtıldı, bu yıl da muhtemelen aynı olacak gibi. Neymiş efendim banka faizi ve enflasyonun üstünde nemalandırıyorlarmış. Bence iştiraların kar payları üyelerine açıklanmalıdır, ayrıca yapılan yatırımlar hakkında da bilgiler her yıl mutad olarak verilmelidir. Üyelerinin çoğunluğunu biz astsubaylar teşkil etmemize rağmen yönetimdeki sayımız yok denecek kadar azdır. BENİM HÜKÜMETTEN İSTEĞİM OYAK’IN FESİH EDİLMESİDİR, TÜM İŞTİRAKLAR SATILMALI VE BAŞLANGIÇTAN BU YANA TÜM ÜYELERE PAY EDİLMELİDİR.

 4. Özcan ÖZEL dedi ki:

  TSK personeli için yardımlaşma kurumu adı altında kurulan bu oluşum nereye kadar büyüyecek kriz yok %12 nema ,yönetim niye açıklama yapmıyor Erdemir hakkında söylentiler ayyuka çıkmış.
  Oyakın iştiraki şirketlerin yönetim kurullarında bulunabilmek için General rütbesinden emekli olmak yeterli.Başımdan geçen bir olay ile bunu açıkça gördüm çimento fabrikasına ait kamyonların (Jandarma)trafik uygulamasında bekletilmesine kızan yöneticinin gelip Trf Tim K arkadaşa (sen ne yaptığının farkında mısın, bu kamyonların saati kaç lira biliyormusun)gibilerinden serzenişte bulunduktan sonra içeride paşalar toplantı halinde isimlerini saydı biz de kim bunlar dedik yönetim kurulu üyeleri dedi.

 5. Mustafa Levent dedi ki:

  OYAK eksikleri haksızlıkları olsada yararlı bir kuruluştur en önemli konu kuruluşundan bugüne ve bundan sonrakilere katılımları nispetinde hisse senedi verilmesidir böylece hissemiz nispetinde kurumda söz sahibi oluruz belkide bunun için verilmiyor

 6. Erdal Günşer dedi ki:

  Yazınızı esefle okudum. İroni yapıyorsunuz zannederek inanın tekrar okudum. Birinci paragrafınız sanki OYAK Genel Başkanı tarafınddan yazılmış gibi. OYAK’ı hepimiz biliyoruz.
  OYAK’ın kimseyi dolandırdığına veya aldattığına denk gelinmemiş diyorsunuz. Lütfen yapmayın. 2001 yılında krizden faydalanarak elindeki tüm nakti dövize çevirerek aynı yıl tüyü bitmemiş yetimin milyarlarını üyelerine peşkeş çeken OYAK’tan mı bahsediyorsunuz. 2001’de milletin Sümerbank’ını 5 adet banka ile birlikte bir daire fiyatına satın alan ve kurduğu bankayı 2008’de ingbank’a ikibuçuk milyar dolara satan ve üyelerine sırf bu satıştan dolayı azımsanmayacak bir nema veren OYAK’tan mı bahsediyorsunuz? Bunun milliyetçilik ile ne alakası var? Elindeki bankayı Hollandalıya satan milli sermayeye nasıl hizmet etmiş olur? AXA OYAK hakkında basında çıkan yazıları biliyoruz. Ereğli Demir Çelik Fabrikası piyasada yaptığı bazı kayırmacı usulsüz işlemleri nedeniyle rekabet kurulu tarafından ağır para cezasına çarptırılmadı mı? Üyelerinin yüzde 60’ı bu kurumu İnsan Hakları Mahkemesine dava etmedi mi? 97 yılına kadar sıfır nema ile emekli olanların, şu an kurulu olan iştiraklerde hiç mi hakkı yok?
  İştiraklerdeki yöneticiler neden hep emekli subay? Profesyonellik bunu mu gerektiriyor? Ordu pazarlarını ne çabuk unuttunuz. Ordu pazarlarının kapanmasının sebebi serbest piyasaya ayak uyduramamasının sebebi neydi? Çünkü tüm reyonlarda çalışanlar torpilli kişiler idi. Şahit olduğum bir noktayı vurgulamak istiyorum. Alışveriş yapmaya gelen assubaya tepeden bakıyorlardı. Böylece kimse ordu pazarına gitmez oldu. Çimento sektörü OYAK’ın elinde patladı. Çünkü kimse çimento fabrikası almak istemiyor. Kar marjı düşük ve çevreye doğaya son derece zararlı fabrikalar. Bence OYAK’ı bu günlere taşıyan unsurlar şunlardır. Fırsatçılık, geri dönmeyen aidatlar, imtiyazlar, göz yummalar, yaklaşık 200bin her ay para yatıran mudisi ile nakit sıkıntısı çekmemesi.
  Size küçük bir soru: Özel sektöre ait bir çimento fabrikası ile OYAK a ait bir çimento fabrikasının üretim- maliyet- personel giderleri- yönetici giderleri- performans karşılaştırması gibi istatistikleri biliyormusunuz? Bırakın bu İlksan masalını. Bildiğimiz bir konu ile bilmediğimiz bir konuyu çarpıştırmayın.
  Sayın KAYA; OYAK iyi bir işletmeci değildir. Serbest piyasada mücadele etse yarın batar. Ayrıca yakın tarihi incelediğimizde darbe yönetimlerinin derin izi olan ülkemizde böyle bir dönemde kurulan OYAK’a sivil iktidarlar göz yummuşlardır. Bu nedenle OYAK kapatılmalıdır. Ayrıca anormal olan OYAK’ın bugün yüzde 11 nema vermesi değildir. Çünkü bankalar yıllık yüzde 6,5-7 faiz ödüyor. Anormal olan OYAK’ın enflasyon ve banka faiz oranlarının iki üç katı nema vermesi ve iştiraklerinin satış gelirlerini üyelere yansıttığında bir önceki yıla göre değişen anormal nemalardır. Saygılarımla…

 7. Ahmet CAN dedi ki:

  Oyak sosyal bir kurum değildir.Yardımlaşma kurumu HİÇ DEĞİLDİR.Bazı arkadaşlarımızın OYAK’tan memnun olmasını,kimse kusura bakmasın ben anlayamıyorum.Ve iddia ediyorum.Benim gibi 1993 yılı ve daha öncesinde emekli olanlar bu kurumdan ANA PARAlarını dahi alamamıştır.Sonraki yıllarda emekli olan ve OYAK’tan memnun olduğunu söyleyen kardeşlerim de iyi incelerlerse aynı tasarrufu bu ülkenin hangi bankasında yapsalar,buna yakın maddi imkanlar(belki daha fazla)elde ederlerdi.İşte bu yüzden,1960 darbesinin olağanüstü şartlarında,zamanın kurucu meclisinde ülkenin diğer şirketleri karşısında birçok haksız imtiyazlar sağlanarak kurulmuş olan bu kurum,bugüne kadar adaletsiz şekilde edindiği ayrıcalıklardan vaz geçerek ileri demokrasilerde olduğu şekilde kendi kendini fesh etmeli ve tüm varlığını,bugünkü hale gelmesinde en küçük katkısı olan en basit üyesine hisse senedi vermek sureti ile lağv olmalıdır.

 8. asdfghjklşi dedi ki:

  .

 9. Ersen Gürpınar dedi ki:

  Saygıdeğer Arkadaşlarım OYAK için herkes farklı düşünebilir bunlar arkadaşlarımızın kişisel düşünceleridir,saygı içinde tartışarak doğruyu bulacağız.
  OYAK belki mükemmel bir yardımlaşma kurumu olamamıştır,bugün üyelerinden OYAK kadar aidat almayan birçok yardımlaşma sandığı (ÖR.İŞ BANKASI-MERKEZ BANKASI-BİRMOT-KOÇ yardımlaşma sandıkları) Üyelerine OYAK’tan fazla ekonomik yardım yapmaktadır. Birde madolyonun diğer yüzüne bakalım tüm olumsuzluklara rağmen OYAK olmasaydı hangimiz bu birikimi yapabilecektir.
  Kurumda haksızlıklar yokmu elbette var örneğin ben emekli olmadan OYAK RENAULT satılsaydı şimdi OYAKBANK sırasında nema alanlar Erdemir satılırsa ne alarız hesabında bulunanlar bundan yararlanabilecekmiydi ? Elbette hayır birçok arkadaşımız kişisel düşünüyor hatta Fecebook’ta bir arkadaşımız sizler paranınız çatır çatır yerken ben sıkıntı çektim kurumda bıraktım siz ne hakkı talep ediyorsunuz diyebiliyordu..OYAK bizlerin aidatı ile kuruldu iştiraklerinin karının tamamı üyelere aktarılmadı yeni yatırımlara yönlendirildi dolayısıyla kuruluşundan bu güne kadar tüm üyelerin OYAK iştiraklerinde hakları vardır ÜYELERE KATILIMLARI NİSPETİNDE HİSSE SENEDİ VERİLMELİ İSTEYEN SATAR İSTEYEN TORUNUNA MİRAS BIRAKIR AYRICA DİLEYEN DE PARASINI KURUMDA BIRAKARAK DEĞERLENDİRİR Bu bizim olmazsa olmaz taleplerimizden biridir TEMAD bu konuyu AİHM götürdüğünü belirtiyor ama karşı düşüncelere rağmen dava dilekçesini bizlere sunmuyor bu konuda açıklama bekliyoruz Bu talebimiz mutlaka idari ve yargı nezninde seslendirilmelidir. saygılarımla

 10. MEHMET ALİ KILINÇ dedi ki:

  Sayın Kaya ..
  Böyle bir cümle kurmayı hiç sevmem ama bu sefer kuracağım. Aynen sizin gibi düşünüyor, olaya aynı sizin baktığınız pencereden bakıyorum.
  Oyak’ı eleştirenlerin tüm eleştirilerine katılıyorum, hak veriyorum. Ancak bu gün Muğla’daki bir babanın Kayseri’de asker oğluna harçlık gönderirken Amerikan şirketine haraç verir duruma gelmemiz, Trakya’da üretilen deterjanın İzmir’de pazarlanmasını Alman şirketinin yapmasını da sindiremiyorum değil beni üzüyor. Oyak ülkedeki son yerli sermayedir.
  Kusura bakmayın, eşiyle en küçük bir kavgada, anlaşamıyoruz öyleyse boşanalım diyen, olayın önünü arkasını derinlemesine düşünme yetisinden yoksun iki çocuklu adam gibi, Oyak’ta aksayan yönler var, bize yar olmuyor öyleyse satalım kimin olursa olsun diyemiyorum.
  Niçin TEMAD’ın başına bu işleri takip edecek adamları getirelim, ülkenin başına haklıdan yana tavır alacak zihniyeti seçelim diyemiyorsunuz da, Oyak satılsın, kim alırsa alsın umurumda değil diyebiliyorsunuz?

 11. Mustafa Savaş EVRAN dedi ki:

  Ben 1989 yılının 15 nisanın da Emekliye ayrılarak Hv.K.K.lığından ilişik kestiğimde,yaklaşık 24 yıl maaşımın % 10’nu bana hiç sormadan kesen OYAK tarafından da Bir GAZOZ PARASINA KAPI ÖNÜNE KONULDUM.Hiç kimse bana OYAK’ın faziletinden bahsetmesin.Yardım amaçlı kurulan bir kurumun nasıl olması gerektiğini öğrenmek isteyenler T.İş.Bankası yardım sandığını bir araştırsınlar.Bu günkü HABER TÜRK GAZETESİ yazarı Gönül dostumuz Sn.Umur TALU’nun köşe yazusını bir kez okuyuun lütfen.
  http://www.haberturk.com/yazarlar/599173-kagittan-kaplan-diyor-ki

 12. ali nas dedi ki:

  Sayın Orhan KAYA elinize sağlık bence güzel bir değerlendirme.
  OYAKBANK’ın Hollandaya satılmasının da önemi yok,çünkü Ülkemizin neredeyse tüm kuruluşları yabancılara satıldı.Karşı çıkan yok.Boş bir OYAKBANK o kadar yüksek değerde satılabilmişse öpüp baş üzerine koymak lazım.

  Emirle kurulanlara 1 kuruş vermedim.Tabi karşılığında neler olabileceğini düşünebilirisiniz.Ama bende de bu inat varken,Onur varken kusura bakamıyorlar.Merak etmeyin,hem dimdik hem de onurumdan ödün vermeden sapasağlam ayaktayım.
  Evet ne yazık ki bugün 61’lerde büyüklerimizin kurduğu bir OYAK’ı Şirketlerini atın,savurun bize verin diyen bir kitle var. Sanki tüm o şirketlerin varlığı onlar zamanındaymış gibi hepsini tapulayan bu zihniyet tamamen geçmişi silen,herşeyi bu bolluğa rağmen paraya endekslemiş gerçekten bencil bir kitle.
  1983 yılında OYAktan 200 bin tl alan bir asb.ın emekli sandığından 800 bin tl aldığını bilmeyen buna rağmen emekliliğini dolduran, bugünkü bir asb.ın ise 110 bin tl yi OYAK tan,50 bin tlyide emekli sandığından alarak gerçeği görmeyen kitle.Yani OYAKbank satışından önce emekli olan büyüklerimizin aldıkları da elbette düşük.
  Evet belki aktuaryal kâr havuzundan emekli olana nakit veriliyor ama şirketlerdeki haklar aynen duruyor.

  Saygılar.

  Takipteyim.

 13. Ersen Gürpınar dedi ki:

  [quote name=”ali nas”]Sayın Orhan KAYA elinize sağlık bence güzel bir değerlendirme.
  OYAKBANK’ın Hollandaya satılmasının da önemi yok,çünkü Ülkemizin neredeyse tüm kuruluşları yabancılara satıldı.Karşı çıkan yok.Boş bir OYAKBANK o kadar yüksek değerde satılabilmişse öpüp baş üzerine koymak lazım.

  Emirle kurulanlara 1 kuruş vermedim.Tabi karşılığında neler olabileceğini düşünebilirisiniz.Ama bende de bu inat varken,Onur varken kusura bakamıyorlar.Merak etmeyin,hem dimdik hem de onurumdan ödün vermeden sapasağlam ayaktayım.
  Evet ne yazık ki bugün 61’lerde büyüklerimizin kurduğu bir OYAK’ı Şirketlerini atın,savurun bize verin diyen bir kitle var. Sanki tüm o şirketlerin varlığı onlar zamanındaymış gibi hepsini tapulayan bu zihniyet tamamen geçmişi silen,herşeyi bu bolluğa rağmen paraya endekslemiş gerçekten bencil bir kitle.
  1983 yılında OYAktan 200 bin tl alan bir asb.ın emekli sandığından 800 bin tl aldığını bilmeyen buna rağmen emekliliğini dolduran, bugünkü bir asb.ın ise 110 bin tl yi OYAK tan,50 bin tlyide emekli sandığından alarak gerçeği görmeyen kitle.Yani OYAKbank satışından önce emekli olan büyüklerimizin aldıkları da elbette düşük.
  Evet belki aktuaryal kâr havuzundan emekli olana nakit veriliyor ama şirketlerdeki haklar aynen duruyor.

  Saygılar.

  Takipteyim.[/quote]

  Sn.Janas’ın yukarıdaki yorumuna içtenlikle katılıyorum, bazı arkadaşlarımız ne yazık ki bencil düşünüyorlar. OYAK yardımlaşma kurumu mu yoksa loto gibi şans dağıtan bir kurum mu? OYAK RENAULT benim zamanımda satılsaydı şimdi sistemde olanların nemaları ne olacaktı? O tarihte satılmaması benim talihsizliğim şimdikilerin talihi mi? Hepimiz aynı şartlarda aynı oranda prim ödemedik mi? Kurumun tüm varlığında kuruluşundan bugüne kadar tüm üyelerin hakkı vardır, bu nedenle OYAK TÜM ÜYELERE HİSSE SENEDİ VERMELİDİR, dileyen yine birikimini kurumda ayrıca değerlendirir . Bu talebimizin takipçisiyiz yanlış hesap mutlaka bağdattan dönecektir.