vecihi-Hurkus

Vecihi Hürkuş 06.01.1896 - 16.07.1969 yılları arasında yaşamış ilk Türk pilotudur. Bu kahraman pilot, gururumuz olan bir Türk Astsubayıdır. Birinci Dünya Savaşı'na katılarak yaşamını sayısız kahramanlıklarla gururlandırdı.

Bu kahraman astsubayımız savaş sırasında Hazar Denizi üzerinde Rus’larla yapılan savaşa ve harekata katıldı. Bir Rus savaş uçağını indirdi. Dünya tarihinde uçak indiren ilk Türk kahramandır.

O bir astsubaydır. Zor günlerin kahramanıdır.

Yaralandı, Rus’lara esir düştü. Esaretten kaçtı. Kahramanlıkları ile süslediği başarılarına kaldığı yerden devam etti.

Yılgınlık, korku yoktu onun mücadelesinde. Memleketine, ulusunun geleceğine hizmet aşkı ile dopdoluydu.

Savaşın kazanılmasında yaptığı katkıların gururunu yaşayandır Astsubay Vecihi Hürkuş.

Kurtuluş Savaşı'nın en hareketli günlerinde, İnönü ve Sakarya savaşlarında kahramanlıklarına yenilerini ekledi. Keşif uçuşu sırasında bir Yunan uçağını indiren kişidir, o zor şartlar içinde.

Kahramanlığını erişilmez yapmıştır bu başarı, savaşın en hareketli günlerinde.

İstiklal Madalyasi sahibidir kahraman assubayımız Vecihi Hürkuş. Bu onur nişanesi madalya, TBMM özel oturumu ile bizzat Atamız tarafından takılmıştır. Sadece bunun gururuna bile kimse erişmemiştir! Erişemez de.

Kahramanlıklarını anlatmakta söylemler yeterli olamaz Vecihi Hürkuş’un. Başarılarını anlatmaya sözler yetmez. Literatüre geçmiş kahramanlıkları anlatır O'nu.

Her an kalıcı olması adına, anımsanması adına, İstanbul Feneryolu kavşağında heykelinin dikilmesi çok önemli olgudur. Bu büyük katkıyı esirgemeyen, girişimleri ile kahraman astsubayimizi gündeme taşıyıp baki kılan;

Kadıköy Belediye Başkanı; Sayın, Selami Öztürk,

Teyyareci Vecihi Hürkuş Derneği Başkanı; Sayın, Bahadır Gürer,

Mimar Sayın Ayşegül Özer,  Sayın, Tekin Özer ve Ferdi-Mustafa-Ekrem Kardeşler ve Ekibi,

Temad İstanbul İl Başkanı; Sayın, İbrahim Koldamca'ya teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Anımsamaya ve anımsatmaya dayalı, kalıcı bir eseri bize kazandıranlara minnet borçluyuz. Kutlarım kendilerini. Her birinin tek tek gözlerinden öperim.

 

Mehmet KAYALI

Ögeyi Oylayın
(23 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#2 Elbirce 19-02-2014 18:18
Değerli Büyüğüm
Vecihi Hürkuş ismi, camiamızın yüz akıdır. Söz konusu anıtın açılışında bizzat bulundum. O dönem aday, şimdi ise başkan olan Kadıköy Şb. Bşk. Sn. Hayati Ergürbüz'ün çağrısına icabet ederek bulunduğum tören, beni oldukça gururlandırmıştı. Törende İl Bşk. İbrahim Koldamca, Kadıköy Bld. Bşk. Selami Öztürk ve CHP İstanbul Mv. Kadir Gökmen Öğüt ile anıtın yapım aşamasında emeği geçenler birer konuşma yapmış, ardından da hoş bir konser etkinliği gerçekleşmişti.
O gün konuşulanların arasında olan şu önemli unsuru da dikkatlere sunmak istiyorum: Şu anda İstanbul'da yapımı süren 3. hava limanına yüz akımız Vecihi Hürkuş'un ismi verilmeli, hatta bununla da kalınmamalı, isminin önüne Pilot Astsubay ibaresi muhakkak yazdırılmalıdır.
Konuyu gündeme getirdiğiniz için teşekkür eder, saygılarımı sunarım.
Alıntı
#1 Ersen Gürpınar 18-02-2014 23:22
İstiklal savaşının kahramanı meslektaşımız rahmetli Vecihi HÜRKUŞ bizim iftiharımızdır. Kendisini bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz.Hürkuş'un kurduğu uçak sanayi assubay olduğu için engellenmiştir, imkan verilseydi şimdi milli uçak sanayimiz olabilirdi; ayrıca Hürkuş'un assubay olduğu bile gizlenmeye çalışılmıştır, kendisinin tanıtımı için büyük gayretler gösteren Tayyareci Vecihi Hürkuş sitesinde bile asb.olduğu sitemiz yönetiminin bu konudaki bilgi ve belgeleri vermesinden sonra biyografisine eklenmiştir.
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
BABALAR GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN... Zorlu görev yıllarımızda evlatlarımızı doyasıya sevemeden, birçok kez sadece uyurken saçlarını okşayan,ama hayatını onlara feda edip çok mükemmel evlatlar yetiştiren başta Assubay Babalar ve yüreğinde baba sevgisi, şefkati olanların bu mutlu gününü kutlar; sağlık, başarı ve mutluluk dolu nice yıllar dileriz. Hayattan göçenlerimiz...
Pazar, 19 Haziran 2022
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMIMIZIN 103. YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN. 19 MAYIS, EMPERYALİST İŞGALE KARŞI MİLLİ DURUŞUMUZDUR! 19 Mayıs 1919; Anadolu'nun emperyalistlerce ișgaline baș kaldırarak dur diyen Mustafa Kemal ATATÜRK'ün Samsun'a ayak basması ile başlayan, Erzurum ve Sivas kongreleriyle kararlaştırılan, 11 Ekim 1922 Mudanya Müt...
Perşembe, 19 Mayıs 2022
E. ASSUBAYLAR GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU YÖNET
TÜM ANNELERİMİZİN VE YÜREĞİNDE ANNE SEVGİSİ OLAN KADINLARIMIZIN ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN. "Ana başta taç imiş, her derde ilaç imiş,bir evlat pir olsa da Ana'ya muhtaç imiş." Analar bizi dünyaya getiren, evlatlarımızı bize bağışlayan yüce insanlar, onlara minnettarız. Anneler gününde emekleri ve aziz hatıraları önünde saygı ile eğilirken annel...
Pazar, 08 Mayıs 2022
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ