SÖZÜN BİTTİĞİ YER ...

Gazeteci Sn.Balçiçek İlter ile Genelkurmay 2'nci Başkanının görüşmesindeki açıklamalardan bizlerle ilgili ön yargıda hiç bir değişikliğin olmadığı orgeneralin şu söyleri ile kanıtlanmıştır;

Genelkurmay 2'nci Başkanı “Her şeyden ödün verebiliriz, disiplinden asla” diye söze başladı. "TSK belki de herkesin eşit olduğu yerdir, zengini, fakiri, okumuşu, okumamışı hepsi aynı yerde, aynı kaşıkla yemek yer ve aynı yerde yatar, uyur. Bundan daha eşit bir muamele olamaz

Ya sonra? Astsubayları üstleri eziyor mu? “Öncelikle şunu söyleyeyim Balçiçek İlter ile çay getiren görevlinin durumu aynı olurmu? Ya da sizinle genel müdürünüzün durumu? Her şeyin bir hiyerarşisi, bir sıralaması var."

Bu sözler ordudaki adalet anlayışını belirlemektedir ve bizler için sözün bittiği noktadır. Assubaylar bir kez daha kurumlarına olan saygılarını, umutlarını, aidiyet duygularını kaybetmişlerdir.

Sn. Generale hatırlatmak isterim, kimse disiplinden ödün vermenizi talep etmiyor. Ancak disiplinin tarifinde “astın ve üstün hukukuna riayet ilkesi” var! Halkın çocuklarıyız, bir aileyiz masalı ile subaylar dışındaki personeli yok sayan, onları sadece göreve ve ölüme gönderirken hatırlayıp sosyal, ekonomik ve insanî haklarını gasp edilmesi ile disiplinin ne ilgisi olabilir? Disiplin, cezalandırma ile değil adalet, güven ve saygı ile tesis edilir.

Çay getiren görevlilerin bile haklarını koruyan vicdan sahibi patronları ve sendikaları var. Peki ya assubaylar? Sizler bizim terimizi, kanımızı, şaşal suyu mu zannediyorsunuz?

Hiyerarşi mevcut yapı içerisinde görev yetki ve sorumlulukları belirler. Siz, hiç bir emniyet müdürünün komiserine, polis memuruna, bekçisine "haddini bil. Hiyerarşi var. Benimle göreve başladığım dereceden göreve başlayamazsın,Benim aldığım tazminatlardan yararlanamazsın, Benimle aynı sosyal tesiste bulunamazsın" iddiasında bulunduğunu gördünüz mü?

Bir Genelkurmay Başkanı çıkar "ben astsubay okulunun sınavını kazanamadım,sonra subay okulunun sınavlarını kazandım; Benim okul, mahalle arkadaşım assubaylar var", biri çıkar "Ben hayatımı bir assubaya borçluyum" siz çıkarsınız "benim bütün sırlarımı assubayım bilir" dersiniz ama köle olmayı hiyerarşi kılıfına sığdırır, adaletsizliğe, hukuksuzluğa hâttâ vicdansızlığa razı olmamızı istersiniz. Bunu hangi hukuk normuna  ve vicdan duygusuna istinaden düşündüğünüzü de söyleyebilir misiniz?

Bizde gördüğünüz eksik nedir? Tahsilimizi, müfredatımızı, statümüzü hâttâ fiziki yapımızı sizler tayin ve tespit etmiyormusunuz? O halde nedir bu ön yargı ve vicdansızca yapılan adaletsizlik? Assubaylar olmadan bırakın ordunun savaşmasını, asker karnını doyuramaz. Aksini iddia eden varsa aynı zaman diliminde assubaylara 48 saat izin versinler.

Bizim hiç bir talebimiz, ayrıcalık ve daha fazlası olmadığı gibi assubaylar sizden albay olmanın hiç bir kriteri yok; Hizmette 25 yılını dolduran koskoca albay oluyor. O halde "bizde aynı süre orduya hizmet ettik,bize de aynı maaşı verin ve bizleri alay komutanı, tümen komutanı yapın" diye bir istekte mi bulunuyorlar? Assubaylar sadece insanca muameleyi ve hak ettiklerini istiyor...

Subayları, NATO ordusu subaylarından bir gömlek üstün tutmak için milyon dolarlar harcanırken, assubaylardan NATO standardını esirgemek; Teşvik etmek yerine kendini geliştirmek isteyenlere mani olmak,adaletsiz uygulamarda bulunmak insan onuruna ve bu orduya yapılan kötülük değil midir? Örneğin, assubayları adalet ve vicdanî değerlere aykırı olarak büro memuru statüsünde görüp, görev koşulları ve sorumlulukları assubaylarla kıyaslanamayacak bir çok kamu personelinen daha alt derece ve kademeden göreve başlatan  siyasi otorite değildir. Bu ve diğer hukuksuzlukların mimarı bizzat kendi kurumumuzdur.

Şunu herkes aklının bir köşesine yazsın ve unutmasın;

Bizlerden, 'üç kuruş maaş karşılığında' kölelerin ülkelerine devlet ve genelkurmay başkanı olduğu bir dünyada, köle olmamızı bekleyemezsiniz. Cumhuriyetin kazanımları ve adalet sadece bir sınıfın hakkı olamaz!  Milletin gözbebeği ordumuzda adalet sağlanmadan huzur, hizmet verimliliği, moral motivasyonu ve aidiyet duygusundan söz edilemez ve bizlerden esirgenen adalet bir gün onu esirgeyenlere de gerekecektir.

Bu arada TEMAD Gn.Mrk. Yönetiminden acilen 'gerekirse şube başkanlarını da toplayıp' bir yol haritası çizmesini talep ediyoruz. Genelkurmay Başkanlığına adaletsizlikleri farklı şekillerde hatırlattık. Sorunlarımızı sağır sultan bile duydu, bilmeyen yok. Verilen sözlere rağmen çözümsüzlük devam ediyor. Gnkur. Basın bilgi notu ve MSB yazılı açıklamaların mürekkebi kurumadan Askeri Personel Yasa Taslağında adaletsizlikler devam ediliyorsa, bekleyerek çözüm bulamayacağımız açıktır.

Bugüne kadar TEMAD tarafından hükümete bir tek eleştiri sunulmadığına göre siyasi otorite, partisinin adında bulunan Adaleti gerçekleştirme sözü vermiş olduğunu düşünüyoruz. Hükümet nezdinde temaslara devam edilip bu hukuksuzluk ve ön yargının tahammül sınırlarını aştığı belirtilerek çözüm sözü garantisi alınmalı aksi halde en ağır koşullarda görev yapan bu zümre aylar sürecek ses getirecek eylemlere hazırdır. İnsan ömrü 500 yıl değildir, ne sabrımız ne zamanımız kalmamıştır, her gün ulu çınardan haklarını alamadan bir yaprağın toprakla buluştuğunu unutmayalım... Huzur ve adalet dolu günler diliyorum.

Ögeyi Oylayın
(62 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#7 Murathan SİPAHİOĞLU 18-12-2013 22:28
ONU ÖYLE DEMEZLER
Astsubayı aracılığıyla eratı cezalandırmak,
Teskere üstü kıyak olsun diye çarşı iznini açmak,
Görevden yaya dönen aileden birilerini (?) canı istediği için cezalandırmak,
Personelin sıçacak yeri yokken; kendisine şömineli lüks yer yapmak,
Devlet malını, gâvurdan ganimet gibi kullanmak,
Astlarına, müstemleke gurka’sı gibi davranmak,
Kahvehane köşelerinde “ben askerdeyken” cümlesiyle açılış yapanların; inanılmaz, bitmeyen, abartılı anılarında pay sahibi olduğunu bilmemek,
Rütbe adımızın, her gün medyada şamar oğlanına çevrilişinden tınlamamak,
Tarihe gömülmüş eski adına toz kondurmamak,
Oturduğu makama başarısıyla değil, mezun olduğu okul nedeninden otomatik geldiğinin farkında olamayanlar;

> > Doğaldır ki; “ötekileştirdiklerini” çaycı gibi görürler. Eskilerin, yeni nesli “kşkırttıklarını” söylerler.

Kuşlara “kuş beyinli”, balıklara “balık hafızalı” diyenlere ithaf olunur.
Alıntı
#6 AKALP 18-12-2013 16:21
TEMAD susmaya devam ediyor, sözcüsü arkadaşımız Balçiçek hanımla konuştuğunu yazıyor. Ben de Sn.B.İlter'e düşüncelerimi anlattım Eeee nolcek şindi? Sn.Balçiçek gidip siz bunları dediniz ama assubaylar böyle diyor mu diyecek? Onun için esas konuşması gereken TEMAD yönetimi konuşacak sonucunu paylaşacak; şayet ses getiren eylem kararı verirse biz de o zaman maddi manevi destek vereceğiz. Malkara Keşan bu işler artık böyle yürümez paşammmmmm...
Alıntı
#5 ERHAN KOLAĞASI 18-12-2013 10:38
Bravo güzel arkadaşım gene hislerimize tercüman olmuşsunuz bence de acilen il ve ilçe başkanları ile saygıdeğer büyüklerimizden oluşan bir ekip ile bir yol haritasının çizilmesi gerekir.
Alıntı
#4 metin ayan 18-12-2013 01:26
ARKADAŞLAR MHP Lİ VEKİLİN KONUŞMASINI DİNLEDİM ,MECLİS KONUŞMASINA SIĞMAYACAK BİRAZ DAĞINIK DEMEYİM ÇOK KALEM İÇEREN SORUNLAR YER ETMİYOR ,,VURGULANAMIYOR AÇIKLAYICI OLMUYOR,BİRSÜRÜ ŞEY SAYILŞINCA İŞ ŞİRAZEDEN ÇIKIYOR,,,DAHA ÖNCE TEKLİF ETTİM ''ÖNEME HAİZ 3-5 MADDEYİ İÇEREN AÇIKLAMALAR İZ BIRAKIR,SORSALAR YA MSB NINA ASSUBAYIN MAAŞ BAĞLAMA ORANI % 50 İKEN SUBAYIN NEDEN % 80 ,BİRDE ÖRNEK VERİLİR KD.BAŞÇAVUŞ GÖREVDE 3012 TL ALIRKEN EMEKLİLİĞİNDE 1350 TL BAĞLANIYOR,SUBAY YARBAY 4390+TEMSİL ALIYORKEN 3390+ TEMSİL GİBİ BİR ÖRNEK,NET VE AÇIK SORU YÖNELTİLMESİ SAĞLANIR ,2 ARTIK ASSUBAYIN STATÜSÜNÜN KARŞILIĞI BİR YERE OTURTMALIYIZ POLİS BİZ EMSALİZ DİYOR-2.BAŞKAN, POLİS BİLE DEĞİL ÇAYCILARLA EMSAL DİYOR BU PERSONEL KANUNUNA EKLENMELİ,ASSUBAY KARŞILIĞI ŞEF-AMİR-BAŞKOMSER-ŞUBE MÜDÜRÜ-1.-2. DERECE EMNİYET MÜDÜRÜ DÜR VB. GİBİ, (3)-HERKESE AYNI ZAM İSTENMEZ ÖNCE HER EMEKLİNİN 2 KAD.KD.BÇVŞ TAN OLACAĞI DÜŞÜNÜLEREK BİR ORAN TESBİT EDİLİR YARBAY GİBİ MAAŞIN %80 BAĞLANIR DER/KAD,Sİ 1/4 +GÖREV+ TEMSİL ,KAD.KD BÇVŞ %75 BAĞLAMA ORANI 1/1 + GÖREV (KD.BNB TEMSİL ALIRSA ALIR )DENİR,,BİRDE İNTİBAKLARIN VE BAŞLANGIÇ DERECELERİMİZ DÜZELTİLSİN DENİR BUDUR, VB....BİZ ADAMLARI ÜRKÜTÜYORUZ HERKESE HEPSİNİ BİRDEN VERİN DENİRSE OLMUYOR,+ORDUEVİ + KAMPLAR YÜKLEN BABAM YÜKLEN.SAYGILAR.
Alıntı
#3 metin ayan 18-12-2013 01:24
1949 YILINDA ÇIKARILAN KANUNLA (HÜKÜMETTE CHP VAR) GENKUR MSB.LIĞI'NA BAĞLANIYOR,1960 İHTİLALİNDEN SONRA 1961'DE BU KANUN DEĞİŞTİRİLİYOR ..TEKRAR BAŞBAKANA BAĞLAYAN KANUN YAPIYORLAR AMA YARIM YAMALAK,SIRA BU İŞE DE GELECEK HAK YERİNİ BULACAK.
Alıntı
#2 MEHMET KAYALI 18-12-2013 00:59
Kutlarım seni canım kardeşim, duygularımızın ve fikirlerimizin bu kadar örtüştüğü ortamda bunları daha belirgin açıklayabilme olgusu sana nasip oldu, ama bitmediğini GENELKURMAY yetkilileri gelişen ve oluşan eğitimli astsubayların fikirleri ve haksızlıkları ortaya sürmeleri sürecektir. Huzur tesisinin tek olgusu hak edenlerin haklarını almasıdır.
Yükü taşıyan bilir yükün ağırlığını, yükü taşıtıp paye kazanan değil, bu gerçektir.
Alıntı
#1 Osman Ada 17-12-2013 23:54
Sn.Generalim, siz neden eşitlikten yararlanmıyorsunuz? Orduevinde,kampta lojmanda imtiyazlı olmak sizin eşitlik hakkınıza saldırıdır vallahi üzüldüm (!)
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

Değerli meslekdaşlarımız, Bugün gazeteci Sn.Umur TALU'nun doğum günü kutlu olsun Gazeteci olmak kolaydır ama yürekli kalemini satmayan mazlumun yanında olmak zordur. Umur bey tüm mağdurlar gibi assubayların adalet talebinde hep yanlarında ve sesimiz olmuştur minnettarız Sen çok ve sağlıklı yaşa Sn.Tulu kalemin hiç bitmesin Saygılarımızla
Cuma, 07 Ağustos 2020
KURBAN BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN Saygıdeğer Meslektaşlarımız Bayramınızı en içten dileklerimizle kutluyoruz. Her şeyin gönlünüzce gerçekleşeceği SAĞLIK, MUTLULUK VE HUZUR dolu nice bayramlar geçirmenizi diler sevgi ve saygılarımızı sunarız.
Perşembe, 30 Temmuz 2020
Bugün yine yüreğimiz yandı; Kıbrıs'taki birliklerine giderken Mersin Mut ilçesinde otobüsün devrilmesi sonucu 4 vatan evladı şehit oldu Otobüs şoförlerininde öldüğü kazada ağır yaralilarimizda var Allah ölenlere rahmet yaralılara acil şifalar ailelerine sabırlar versin
Pazartesi, 27 Temmuz 2020
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ