Çoğunlukla eğitimli ortamda kullanılan bir söylemdir. Daha çok yaşayanlar için kullanılır. Karşılıklı iletişimlerde genellikle sayın söylemine büyük görev düşer  eğitimli insanlar arasında. Bu sözcük gerçek kişiler için,  bir saygı sözcüğüdür. Sayın’ın içinde saygı  kavramı vardır. Elbette.

Eğitim dedik, söylemin başında.  Her şeyin başı eğitim sözcüğü kimselerin ağzından düşmez. Her seviyede okullarda,tam olarak istenilen düzeyde olmasa da, öğretim verildiği söylenebilir. Asıl eksiklik burada eğitim eksikliği ile başlar.

Hangi konularda ele alınırsa, işte meselenin esası buradadır.  Kültürü de beraberinde getirdiği için bu iki kavram. Yani eğitim ve kültür,  işlevde de birlikte bütünleşirler. Özellikle toplum örgütlenmesinde, katılım kültürü , paylaşım kültürünün işlevleri de burada başlar,  güç oluşumu olgusunda  kendisini gösterir.

Toplum örgütlenmesinde genelde üç kategori üzerinde durulur. Dünyada üç gurup insan olduğu var sayılır.  Aynı ideal de örgütsel yapılar ortamında.

  • 1. Bir şeyi ortaya çıkaran veya yapan ve bir şeyler için savaşan,  inançlı  küçük seçilmiş bir gurup.
  • 2. Bir şeyin yapılmasını seyreden ve sadece konuşup yerinde sayan gereksiz söylemleri ile katkıda bulunduğunu zanneden, kendini etkin sayan büyükçe bir gurup.
  • 3. Ve neyin olup bittiğini, bilmeden yaşayan muazzam bir kalabalık.

Burada toplum kültürünü tekrar ele aldığımız zaman katılım kültürü ile oluşan büyük bir birlikteliğin oluşturacağı gücü düşünün. Ve eğitimli olduğunu, atılımcı olduğunu düşünün. Lidere saygılı ve gayesinde  inançlı  olduğunu düşünün. Ve adının da  TEMAD   olduğunu düşünebiliyor musunuz?

O zaman bu gücün liderinin neler yapabileceğini de düşünmelisiniz. Toplum olarak 200.000 emekli  astsubayımız  var.  Bu 400.000  oy  demektir. Buna  fahri  katkısı olacakları da eklendiğini varsayın. Etkin katılımcı sayısı daha da büyüyeceği kesin. İşte o zaman siz başkalarının kapılarını çalmazsınız, sizin kapınız çalınır...  Ne işiniz var Dikmen yollarında. Meclisin arka kapılarında sesinizi siz duyurmaya çalışmazsınız. Sizin sesinizi duymaya gelirler gelişmiş demokrasilerde.  Çağdaş ortamda kural bu.

Hemen yukarıda 3. Gurubun tamamını,  2. Gurubun  bir kısmını kazanın; onları,  yani sayın duyarsız emekli  meslektaşlarımızın, birliktelik ve toplum kültürü kazanımı için mutlaka bir yol aramalıyız bulmalıyız.

Mehmet KAYALI

Ögeyi Oylayın
(23 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#4 Ali AKKAŞ 23-11-2013 00:00
Mehmet bey çok guzel bir tespit yapmış. Bizler meslek grubu olarak saygınlık kazanmak, madden ve manen bir deger istiyoruz ama hala sessiz bir sekilde Ankara'da sessiz ve ara sokaklarında pazar gezmesine çıkıyoruz. Toplum olarak siyaseten bir gruba yuklenildiğinde inanın istediğimiz saygınlığın geldiğini ve beyfendi olduğumuzu ogreneceklerdir. Demokratik haklar dagitilirken semsiyelerimizi basimizdan kaldırıp ters cevirelim. Allah askina birlik ve beraberlik zamanıdır.
Alıntı
#3 MEHMET ALİ KILINÇ 22-11-2013 09:05
OY ..OY.. OY..
Pazar günü Ulusal Kanal’da Alternatif programında Sebahattin Önkibar anlattı..
Kendisi de ülkenin ünlü din tacirlerinin olan Sebahattin Önkibar’ın çalıştığı gazetenin o yıllardaki patronu, Başbakanımız İstanbul Belediye Başkanlığına ilk aday olduğunda, “bu kişiye oy veren cehennemliktir” dermiş. Seçimler sonucu Başbakanımız İstanbul Belediye Başkanı seçilmiş ve ilk icraatlarından biri, bu patronun Boğaz kıyısında bulunan villasının kaçak kısmını yıktırmak olmuş. Patronu gazeteci Sebahattin Bey aracılığıyla, niçin böyle yaptığını sorunca, Başbakanımız “Sebahattin Bey, patronun sahibi olduğu holdingin lojmanlarından bir tane bile oy çıkmadı” demiş.
Demem şu ki, içinde bulunduğumuz dönemde, “yazıktır günahtır, bu adamlar ülkenin ordusuna hizmet etmek gibi onurlu bir görevden sonra emekli olmuşlar, zor şartlarda yaşıyorlarmış, dile getirdikleri konularda çok da haklılar, bunlar bu ülkenin insanlarıdır, ne gerekiyorsa yapılsın, yapalım” yaklaşımı asla beklenilmesin. Bunlar her şeyden çok “oy” dan anlarlar. Barzani ile Diyarbakır'da miting yapın emrini verdiği gibi, Amerika tarafından "Assubaylarınızın sorunlarını çözün" denmeyeceğine ve vicdan teskere alalı yıllar olduğuna göre, ne yapıp edip, sorunlarımız çözülmezse büyük oy kaybına mâl edeceğimizi hissettirmemizin yolunu arayıp bulmamız lazım...
Alıntı
#2 MEHMET KAYALI 21-11-2013 21:49
Teşekkürler sayın Koç. Esenlik dolu günler mutluluk dileklerim sizlerin olsun.
Alıntı
#1 AKALP 20-11-2013 14:07
Askeri personel yasasında olumsuzluklar için bu sitede yapılan mail kampanyası dışında Temad'ın ne çalışmasını ne de açıklamasını duymadık. Ankara'da kurultay var, hazır asker delegelerle kapalı meclis kapısında basın açıklaması yapılıp assubayların gazı alınmıştır,isteyen şakşakçılar beni eleştirsin bu gerçeği değiştiremezler...
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

SITE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
GAZİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN TBMM'nin, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'e ''Mareşal'' rütbesi ile ''Gazi'' unvanı verişinin 101. yıl dönümü ve Gaziler Günü törenlerle kutlanacaktır. Kahraman gazilerimizin, oluşan bedensel engellerinin yanında başta devletimizin mevzuatlarından kaynaklanan birçok sıkıntısı olduğunu biliyoruz. Gazilerimize devletimizin yetkililerin...
Pazartesi, 19 Eylül 2022
fatih bektaş
UNUTMAYIN UNUTTURMAYIN 9/2 Sİ LİSE MEZUNU ASTSUBAY SINIF OKULU MEZUNU ASTSUBAYLARA DA VERİLMELİ BU HAK BÜTÜN ASTSUBAYLARIN OLMALI AYNI 2016 BÜTÜN ASTSUBAYLARI EŞİT SAYDINIZ OLMASI GEREKTİĞİ GİBİ ŞİMDİ DE 9/2 Sİ EŞİT OLARAK VERİLMELİ
Cuma, 09 Eylül 2022
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
EMPERYALİSTLERİ DİZE GETİRDİĞİMİZ 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI'MIZIN 100. YILI YÜCE TÜRK MİLLETİNE KUTLU OLSUN. ORDU YOK DEDİLER KURULUR DEDİ PARA YOK DEDİLER BULUNUR DEDİ DÜŞMAN ÇOK DEDİLER YENİLİR DEDİ M.K.ATATÜRK Saygıdeğer Üyelerimiz İtilaf Devletleri tarafından son dönemlerinde bütün orduları dağıtılan, işgal edilen ve tersanelerine girilen &qu...
Salı, 30 Ağustos 2022
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ