OLMADI AMİRALİM OLMADI ...

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın tüm deniz birlik ve kurumları amirlerinin ve komutanlarının katıldığı VİDEO KONFERANSI’nda özlük hakları ile ilgili son bölümde, komutanın “Şu assubayların da üç kuruş için gezmedikleri televizyon, gitmedikleri gazeteci kalmadı. Bu meslek para ile değil, sevgi ile yapılır” değerlendirmesinde bulunmasını büyük bir hayret ve üzüntü ile öğrendik!

211 sayılı yasa, amirlere personelini koruyup, kollama görevini emretmesine ve TSK dışında her kurum kendi personelini koruyup kollamasına rağmen ön yargılı zihniyet biz assubaylara  tahakküme varan sosyal, ekonomik ve insani haksızlıklar yaptı. Bunun nedenini yıllardır çözememiştik. Demek ki, sizin gözünüzde assubaylar "üç kuruş peşinde koşan para gözlermiş". Tüm meslek hayatınızda assubayların özveri ile yaptıkları fedakarca hizmetler gözardı edilerek edindiğiniz intiba bu ise sizi kutluyoruz. TSK'de personel ayrımcılığını, hukuksuzluğu ön planda tutan zihniyet sizle ne kadar övünse azdır!

Sn. Amiralim, biz assubaylar statümüzü, tahsil süremizi, müfredat programlarımızı kendimiz seçmedik. Atandığımız her yere koşarak gittik. Ölüme gönderilirken tereddüt etmedik. Tek cümle ile "TSK'yi sırtımızda taşıdık". Bu kadar haksızlığa, hukuksuzluğa assubaylar dışında hiç bir personel tahümmül gösteremezdi.Vatanseverlik duygularımız sürekli istismar edildi;  ancak, bizim vatanseverlik duygularımızın daha fazla istismarına izin vermeyeceğiz. Madem bu meslek para ile değil, sevgi ile yapılır, bizim yerimize biraz da başkaları sevsin, başkaları şehit olsun...

Sayın Amiralim, siz hiç günlerce yatak yüzü görmeden, ayağınızdan bot çıkarmadan, ölümün nefesini ensenizde hissederek; kuş uçmaz, kervan geçmez sarp arazilerde KOM tabir edilen, bir nevi mezara benzer yerde uyuyup, sıcak bir tas çorba,yatak ve banyoya hasret günlerce görev yaptınız mı?

Muhtemelen siz ve diğer komuta kademesindekiler bunları yaşamadılar. Siz denizcisiniz. Kara, hava, jandarma assubaylarının zor şartlarını tam olarak bilmeyebilirsiniz ama gemilerde, kamaranızda sağlıklı, rahat bir ortamda görev yaparken, assubaylarınızın konserve gibi bir demir yığınında istirahat etmeye çalıştıklarını hiç mi hatırlamadınız? Hiyerarşiye saygı içinde, ağır görev şartlarında görev yapan assubaylar hukukun guguk edilmesi ile büro memuru statüsünde, mahalle bekçisi, ziraat ev ekonomisti, meclis stenografı,teknik hizmetler gibi kamu görevlilerinden daha  alt kademe ve dereceden göreve başlatılıyor. Hak ettikleri tazminatlar ödenmiyor. Sosyal tesislerde sayıları ile ters orantılı kalitesiz hizmet alıyorlar. Bunları içinize sindiriyor musunuz? Sindiriyorsanız söyleyecek sözümüz yok! Hukuksuzluk olarak değerlendiriyorsanız bundan haberiniz olması için sizlere duyuramadığımız, duymak istemediğiniz haksızlıklarımızı basın yolu ile iletiyorsak, bu "üç kuruşun peşinde koşmak" mı oluyor ?..

Sn.Amiralim, assubayları bir emirle ölüme gönderebiliyorsunuz. Mesaimizi, şahsi hürriyetimizi amirin keyfine bağlayabiliyorsunuz. Kölelerin, ülkelerine devlet ve Genelkurmay Başkanı olduğu bir dünyada yaşıyoruz ama  ne yazık ki sizler hâlâ daha assubayları köle ve forsa gözü ile görüyorsunuz. Assubaylar, subaylara altın tepside sunulan imtiyazları değil, sadece adaleti talep edince de "üç kuruşun peşinde koşmuş" oluyorlar, öyle mi ?..

Hayatımın en güzel yıllarını geçirdiğim TSK'nin personeli olmaktan bir kez daha üzüntü duydum. Kurumuma olan saygımı yitirdim. Sanıyorum bir çok meslektaşım da aynı duyguları taşıyordur şu an.

Sayın Amiralim, aklınıza neden subayların hiç şikayetinin olmadığını getirmiyorsunuz? Tabii, onlara her şeyin altın tepside sunulmasını "hak" olarak görüyorsunuz. Sizden istirhamımız, TSK komuta kademesi içinde söz sahibi 5 kişiden biri olarak  lütfedip bu mesleğin kaldırılmasına vesile olunuz. Ancak unutmayınız ki ; Bu ön yargılı, adaletsiz zihniyet devam ederse 'Japonya'dan robot assubay ithal etmiyeceğinize göre' bu huzursuzluk yerimize istihdam edilecek personelde de devam edecektir!

Adalet olmayan yerde hiç bir şeyin olmayacağı, zat-ı alilerinizin de malumudur. Lütfen, yapacağınız tek şey sadece yüreğinizdeki adalet duygusunun gereğini yerine getirmektir. TSK'nin temel direklerinden olan assubayların talepleri adalet, eşitlik ve insan onuruna saygıdan başka bir şey değildir. Bu taleplerimize  yanıt vererek ordumuzdaki adaletin, moral-motivasyonun ve aidiyet duygusunun tesisine katkıda bulunabilirsiniz .

Yeni hazırlanmakta olan İç Hizmet ve Personel Kanunu bunun için bir  şanstır.

Saygılarımla.

Ögeyi Oylayın
(104 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#11 selçuk 01-08-2013 18:54
Fazla zır cahilce ve avanakça bir açıklama değil mi??????????
Alıntı
#10 atilla abaylı 02-07-2013 09:20
NELER GÖRDÜ BU GÖZLER,KULAKLAR...

Ne amiraller ne generaller gördük bu yaşamda dev ucaklarla emelsayın ve saz heyetini getirtenler. ne insanlar gördü bu gözler hanımının unutulan makyaj cantasını ta bandırmada dön ankaraya al diyen diyen padişahları..Yıllar sonra da devletin iki yumurtasının korumasını bir görev bir önemli iş addeden kafaları görmeye devam ediyor bu gözler ne yazıkki.Ne demişler kendi gözündeki merteği görmeyen başkasının gözünde çapak ararmış
Düzenin toptan değişikliği şart oldu...
Alıntı
#9 kemal 02-07-2013 00:06
Merhaba,
statüyü ne yazık ki kimse belirlememiş şöyle:
"Assubay hazırlama okulları" lise dengi sayılmasına rağmen;
maalesef "Assubay sınıf okullarının" statüsü yoktur? yani alınan bu eğitimin ne olduğu belli değildir! günümüzde karşılığı yoktur! kurum ve kuruluşlarda herhangi bir işlem için "eğitim durumu" sorulduğunda cevap yoktur! bu konunun üç kuruşla alakası da yoktur. TSK emeklisi birinin mahcubiyeti,aczi,çaresizliği,ne diyeceğini bilememesi vardır.
Alıntı
#8 Elbirce 01-07-2013 23:15
DzKK,son zamanların en büyük darbelerini gerek 99 depremiyle, gerek açılan davalar ve bu yolda tutuklanan ve hatta hüküm giyen değerli insanların kaybıyla yaşamış. Konuşulan konu ise, assubayların haklı ama küçümsenen talepleri, yazık! "Önyargıları kırmak, atomu parçalamaktan daha zor" diye boşuna dememiş Einstein.
Ben, bu iddia sahibi dahil herkese, Em. Amiral Cem Gürdeniz'in "Hedefteki Donanma" adlı kitabını okumalarını öneriyorum. Donanmanın geldiği durumu, satır aralarında güzel anlatmış, kimin arkasından gidilip kimin arkasından gidilmeyeceği konusunda -okumayı bilene- çok iyi ipuçları vermiş. Ah Türkiye'm, ah güzelim Donanma'm...
Alıntı
#7 Mehmet 30-06-2013 14:35
Arkadaşlar kendinizi fazla kasmayın, bu sözleriyle bu adam hiçbir saygı sözünü hak etmeyecektir.
Alıntı
#6 Osman Ada 30-06-2013 13:37
Şu kahrolası ön yargılı zihniyete bakar mısınız, bu assubaylar ne istiyor ya da biz bunlara haksızlık,hukuksuzluk adaletsizlik yaptık hukuksuzluğa son verelim haklı taleplerini karşılayalım erdemini göstermek yerine insafsızca üç kuruş peşinde koşuyor diyebiliyorlar. Bu meslek sevgi ile yapılırmış... Bunun için mi subaylara imtiyaz,saltanat tanıyorsunuz? Söyleyecek söz, ortaya dökülecek çok konu var, ama biz ülkeyi menfaatimizle eş değerde sevenlerden değiliz. Tüm haklarım haram olsun.
Alıntı
#5 Orhan SELIŞIK 30-06-2013 12:51
SEN SENİ BİL SEN SENİ,SEN SENİ BİLMEZSEN PATLATIRLAR ENSENİ (!) EY KENDİNİ VATANSEVER SANIP GERÇEK KAHRAMANLARI GÖRMEZDEN GELEN ZİHNİYET,TSK'Yİ SIRTINDA TAŞIYAN AĞIR İŞÇİLERİ, BU ŞEKİLDE TAHKİR ETME HAKKINI SANA KİM VERDİ? BU TALİHSİZ AÇIKLAMANDAN DOLAYI KOSKOCA BİR CAMİADAN VE ONLARIN AİLELERİNDEN DERHAL ÖZÜR DİLEMELİSİN. YOKSA O DİRSEKLERİNE KADAR TAKILI SIRMALARIN, OMUZUNDA HAK ETMEDEN TAŞIDIĞIN YILDIZ VE SEMBOLLERİN AĞIRLIĞI ALTINDA EZİLİRSİN (!).
Alıntı
#4 Hüseyin ÇETİN 30-06-2013 12:13
Bu insanlar o kadar hazımsız ki kendilerine gelince devamlı maaşlarını arttırmak için düzenlemeler yapılıyor assubaylara gelince " Bu meslek para ile değil, sevgi ile yapılır” diyorlar. Tabii, bizler yemesini, gezmesini bilmeyiz, çocuklarımızın okumaya hakkı yok, ama onların en lükse ihtiyaçları hakları var. Bizleri mezun olunca çıkardıkları cunta yasası ile OYAK'a üye yaparlar, isteğe bağlı olsa belki çoğumuz üye olmayacağız, böyle olunca OYAK'ın kasasına giren paralar azalacak kendileri daha az nema / pay alacaklar. Ne kadar haset bir davranış sergiliyorlar, aldığımız üç kuruş maaşda gözleri var OYAK'a zorunlu üye yapıyorlar. İstemediğimiz halde mehmetçik vakfı, TSK dayanışma vakfı vb. vakıflara baskı ile üye olmaya zorlanıyoruz. Bu dünyanın en büyük ordusuyuz zihniyeti ile pekişmiyor. Moral ve motivasyonun sıfır olduğu bir kurum nasıl oluyor da en büyük ordu oluyor anlamış değilim, bu zavallı insanlar kendilerini yalanları ile avutuyorlar. Görevini en iyi yapar felsefesi de yalnız assubaylar için geçerlidir, çünkü onlar görev yapmıyor, bizlerin inşa ettiklerine parafe veya imza atıyorlar. Her türlü yolsuzluk kimde? " TANK İHALESİ YOLSUZLUĞU ", " KALEŞNİKOF SİLAH YOLSUZLUĞU ", "NBC MALZEMELERİNDE ALIM YOLSUZLUĞU ", " LEVAZIM YOLSUZLUĞU " vb. saymakla bitmiyor, bunları assubaylar mı yapıyor? Gözlerini inşallah toprak doyurur.
Olmayan malzemeye dağıtım belgesi verilmeyince " TSK Temsil Yeteneği Yoktur " yazısını sicilimize ahlaksızca yazan yine onlar değil mi?
Büyük bir eğitim merkezinin Erkan Bşk. emekli olur, yemek hizmetleri özelleştirilen veren sivil firmada göreve başlayan yine onlar değil mi, böyle olunca alınan yemek hizmetini siz düşünün. Yine o birliğin bir Şube Md. kardeşi yemek firmasında üst düzeyde bir görevdedir. Zamanı gelince çeşitli hediye paketi yaptırıp birilerine gönderen yine onlar değil mi? " VATANINI SEVEN GÖREVİNİ EN İYİ YAPANDIR " deyince en önde olanlar da yine onlar! Yani bu güzelim peygamber ocağında dürüstlük ve çalışkanlık değil ahlaksızlık pirim yapıyor. Bana göre içini kurt yemiş bir elma misali bir kurum. LANET OLSUN...
Alıntı
#3 Halil Yaz 30-06-2013 11:47
Şu assubaylar da üç kuruş için gezmedikleri televizyon, gitmedikleri gazeteci kalmadı. Bu meslek para ile değil, sevgi ile yapılır” Diyen ve düşüncesini açıklayana sözün bittiği yer derim.Çünkü yazılacakları anlamada algılama sorunu olanlara anlatılmaz.O kendi durumunun keyfini ve standartının korunması derdinde, egoist kafa bu kadar düşünebilir.
Alıntı
#2 Ahmet CAN 30-06-2013 11:15
Amiral; “Şu assubaylar da üç kuruş için gezmedikleri televizyon, gitmedikleri gazeteci kalmadı. Bu meslek para ile değil, sevgi ile yapılır” buyurmuş. Saygısızlık yapacak değilim,ancak ben Ersen ağabey gibi bu Amiral arkadaşa sayın Amiralim diye de hitap etmeyeceğim.Sebebi de,kendimi tatmin falan değil.Geçmişte mensubu olduğum kuruma olan aidiyet duygusunu yitirdiğimden.Ve bu silah arkadaşım olduğu söylenen bu insanlara karşı saygı ve sevgimi tamamen yitirdiğimden. Amiral'e bir tek soru soruyorum;sizler ki üç kuruşa değer vermeyen değerlerdendiniz,niçin Balyoz davasında yargılanan arkadaşlarınızın avukat parasını aranızda toplamayıp,Assubay ve Uzmanlardan da (üstelik metazori) topladınız?
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

Değerli meslekdaşlarımız, Bugün gazeteci Sn.Umur TALU'nun doğum günü kutlu olsun Gazeteci olmak kolaydır ama yürekli kalemini satmayan mazlumun yanında olmak zordur. Umur bey tüm mağdurlar gibi assubayların adalet talebinde hep yanlarında ve sesimiz olmuştur minnettarız Sen çok ve sağlıklı yaşa Sn.Tulu kalemin hiç bitmesin Saygılarımızla
Cuma, 07 Ağustos 2020
KURBAN BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN Saygıdeğer Meslektaşlarımız Bayramınızı en içten dileklerimizle kutluyoruz. Her şeyin gönlünüzce gerçekleşeceği SAĞLIK, MUTLULUK VE HUZUR dolu nice bayramlar geçirmenizi diler sevgi ve saygılarımızı sunarız.
Perşembe, 30 Temmuz 2020
Bugün yine yüreğimiz yandı; Kıbrıs'taki birliklerine giderken Mersin Mut ilçesinde otobüsün devrilmesi sonucu 4 vatan evladı şehit oldu Otobüs şoförlerininde öldüğü kazada ağır yaralilarimizda var Allah ölenlere rahmet yaralılara acil şifalar ailelerine sabırlar versin
Pazartesi, 27 Temmuz 2020
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ