BİR FİDAN DAHA CANINA KIYDI

Bütün olguların temelinde canlıların yaşamını devam ettirme çabası ve içgüdüsü vardır. Elinize iğne batsa canınız yanar, refleks gösterirsiniz. Peki, yaşamak için ne gerekli ise yaparken insan canına nasıl kıyar?

İntihar olgusu olumsuzlukların birikiminin sonucu olabileceği gibi, bir anda da gelişebilir. Başkaları için sıradan olaylar, hak edilmeyen bir söz insanın ruhunda fırtınalar koparır! İntihar ve cinnet bunun sonucudur.

TSK'de amir keyfiyeti vardır. İstisnalar kaideyi bozmaz. Hepimiz bu günleri yaşadık. Bazen zaman geldi sustuk, susturulduk, yutkunduk, içimizden lanetler yağdırdık! Bu psikoloji istemesek de evimize yansıdı. Mesleğimizden soğuduk. Günü dolan "lanet olsun" diyerek kaçarcasına ordudan ayrıldı. Görevdekilerin moral motivasyonu, bizlerin aidiyet duygusu yok oldu! Bunlara neden olanlar mutlu musunuz, hâlâ ders almadınız mı? Yücelmek adaletle olur. Astlarınızın omuzlarına basarak,onların haklarını gasp ederek hiçbir amacınızı gerçekleştiremezsiniz.

07 Şubat 2006 tarihinde Adana Topçu Alayının spor denetlemesinde, öğretmen albayın dangalaklığı yüzünden 22 yaşında, henüz hayatının başlangıcında bir genç fidan Sercan AKBUNAR kardeşimiz intihar edince Genelkurmayı uyardık. Hâttâ yalvardık; "Bu intihar TSK'de ne ilk ne de son olacaktır. Klişe laflarla, yüzeysel soruşturmalarla geçiştirilmesin. 'Küçük dağları ben yarattım. Ben gökten zenbille indim' diyen amirlerin kaprislerine son verilsin. Yoksa daha nice fidanların vebaline ortak olursunuz" dedik ama ne acıdır ki intiharlar devam etti. İntihar eden vatan evlatları şehit sayımızı geçti. Böyle bir aymazlık olabilir mi?

Bu nasıl bir sistemdir? Her kurum kendi personelini koruyup kollarken, TSK assubaylarını bırakın korumayı sosyal, ekonomik ve insanî haksızlıklar yapıyor. Bir üniforması kefen olan, bir emirle ölüme gönderdiği assubaylarını bir çok kamu görevlisinden daha değersiz imajı ile psikolojik baskı yaratarak daha alt kademe ve dereceden göreve başlatıp eziklik duymasından adeta zevk alıyor!

Sonra da kalkıp şehit sayısını geçen intiharlar için “İntihar psikolojik bir olgudur” safsatası ile despot amirleri koruyor ve soruşturmaları “Psikolojik bunalım sonucu intihar” değerlendirmesi ile kapatıyor...

Subay neden intihar etmiyor? Çünkü onlar ordunun öz evlatlarıdır. Çünkü onlara haksızlık, hukuksuzluk, adaletsizlik uygulanmıyor. Her şey altın tepside sunuluyor. Assubaylar bu orduya tam teşekküllü hastanelerden SAĞLAM raporu alarak girdiler. Onların psikolojilerini sizler bozdunuz. Bunun vebali bu dünyada da diğer dünyada da sizin omuzlarınızdadır.

Elinde çekiç oluğunda herkesi çakılacak çivi zannedenlerin kaprisleri yüzünden son 4 ayda 15 assubay hiç bir değerin geri getiremeyeceği canlarını kaybettiler. Side’de canına kıyan J.Mly.Asb. Ahmet SERKAN kardeşimizi toprağa vermeden yeni bir intihar haberi ile sarsıldık!

Sn.Genelkurmay Başkanım, Allah rahmet eylesin 95 yaşında babanızı kaybettiniz, yüreğiniz yanıyor. Peki 30-40 yaşlarında idealleri, umutları olan babalarını kaybeden baba desteği olmadan yetim büyüyecek evlatların acılarını düşünebiliyor musunuz?

Ordudaki moral motivasyonu ve aidiyet duygusunun kaybolması, yaşanan haksızlıklar, öfke ve acı savaştan daha önemlidir. Çünkü, savaşa robotları değil bu duyguları taşıyan insanları göndereceksiniz.

Artık yeter! Tahammülümüz kalmadı. Ya bu ordudan assubaylığı kaldırın ya da adaleti sağlayın. Adalet bir gün herkese gerekecektir.

Ögeyi Oylayın
(43 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#1 ibrahim 03-05-2013 00:45
Sayın GÜRPINAR,bu insanlar orduya sapasağlam alınıyor,herhalde zevk için intihar etmiyorlar,Gen.Kur.un intiharları gerçekçi olarak araştırıp kamuoyunu bilgilendirmesi gerekir.Meclis araştırma komisyonununda incelemesi gerekir kanaatindeyim. Saygılarımla.
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

Değerli meslekdaşlarımız, Bugün gazeteci Sn.Umur TALU'nun doğum günü kutlu olsun Gazeteci olmak kolaydır ama yürekli kalemini satmayan mazlumun yanında olmak zordur. Umur bey tüm mağdurlar gibi assubayların adalet talebinde hep yanlarında ve sesimiz olmuştur minnettarız Sen çok ve sağlıklı yaşa Sn.Tulu kalemin hiç bitmesin Saygılarımızla
Cuma, 07 Ağustos 2020
KURBAN BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN Saygıdeğer Meslektaşlarımız Bayramınızı en içten dileklerimizle kutluyoruz. Her şeyin gönlünüzce gerçekleşeceği SAĞLIK, MUTLULUK VE HUZUR dolu nice bayramlar geçirmenizi diler sevgi ve saygılarımızı sunarız.
Perşembe, 30 Temmuz 2020
Bugün yine yüreğimiz yandı; Kıbrıs'taki birliklerine giderken Mersin Mut ilçesinde otobüsün devrilmesi sonucu 4 vatan evladı şehit oldu Otobüs şoförlerininde öldüğü kazada ağır yaralilarimizda var Allah ölenlere rahmet yaralılara acil şifalar ailelerine sabırlar versin
Pazartesi, 27 Temmuz 2020
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ