BALIKESİR TEMAD BAŞKANI KONUŞMASI

TSK Personel Kanunu’nun 107’inci maddesi'ki bu madde yeni hazırlanmış olan kanun taslağında da geliştirilerek, özü korunmuştur':Disiplinsizlik ve ahlaki durum sebebiyle Silahlı Kuvvetlerde kalmaları uygun görülmeyerek sicil yoluyla çıkarılanlar hariç olmak üzere istifa eden veya emekliye ayrılan veyahut yetersizlik nedeniyle Silahlı Kuvvetlerden ayırma işlemine tabi tutulan astsubaylar, rütbeleriyle yedek astsubaylığa geçirilirler. Bunların yedeklik çağları, 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun 40’ıncı maddesi hükümlerine tabidir.” hükmüne haiz her sivil assubay, bir yedek assubaydır. Dolayısıyla her çalışan, yarının yedek assubay adayıdır.

Vaktiyle ülke savunmasına hizmet etmiş, geçmişin muvazzaf, şimdinin yedek assubayları, TSK’nın günün teknolojik şartlarına, ulusal bütünlüğün korunmasına katkı yaparak emekli olduktan sonra üye olunan dernekler, siyasi partiler, cemiyetler yoluyla ulusal değerlere sahip çıkmanın yanı sıra, TSK içinde yaşamış oldukları ve emekliliklerinde de halen devam eden ulusal bütünlüğe, aidiyet duygusuna zarar verici hal ve tutumları dile getirerek, günün koşullarına göre mücadele yöntemi belirleyerek yaşamın içinde yer almaktadırlar.

Assubay eylemlerine baktığımız zaman ülkede yaşanan siyasi gelişmelerden uzak olmadığını görmekteyiz. Yetmişli yıllarda yapılan eylemler ve sivil toplum örgütlerinin, yazarların 'Hak arayan Assubayları Mao’nun askeri olarak gören, ordudan ilişiğini kesen, işler aksamasın diye vardiya yöntemiyle hapseden kimi general, subay hariç' hatta kimi general ve subayların assubaylara vermiş oldukları destekler tarihteki yerini almıştır.

Günümüze geldiğimizde yetmişlerdeki gibi işçi eylemlerini görememekteyiz. Sosyal ve siyasi yaşam eskisine göre çok farklılıklar göstermekte. Fakat assubaylar için adaletsiz uygulamaların ısrarla sürdürüldüğüne halen şahit olmaktayız.

Ülkeye baktığımız zaman, eyaletlere ayrılmanın söz konusu olacağı başkanlık sistemi halka adeta dayatılmakta. Dış destekli terör örgütünün şehit ettiği insanların aileleri başta olmak üzere halk, bölücü isteklerine iknaya çalışılmakta. Her alanda dışa bağımlılık ve dolayısıyla adaletsizlik artmış, zengin daha zengin, fakir ise daha fakir olmuş, Kurtuluş Savaşı’ndan sonra, Lozan’da kabul ettirilemeyen taleplerin bir bir gerçekleştirilmek istendiği görülmekte.

İşte böyle bir siyasi gidişatın olduğu yerde yapılacak eylemler, söylemler günün koşullarını elbette ki içermelidir. İçermelidir ki, aynı duyarlılıkta bulunan sosyal örgütlerle birleşme ve birlikte bir şeyler başarma kararlılığı meydana gelebilsin.

Sivil ama yedek assubaylar derneklerine ait çalışmalarına hızla devam etmekte. Bu çalışmalardan sonuncusu 13 Nisan 2013 tarihinde Balıkesir TEMAD (Türkiye Emekli Assubaylar Derneği) İl Başkanlığında gerçekleşti.

Balıkesir TEMAD İl Başkanı Zafer ÇİMEN, ülkenin içinde bulunan durumu assubay meseleleriyle bağdaştırarak, vaktiyle düşman tarafından işgale uğramış, yakılmış, yıkılmış, tecavüze uğramış Balıkesir’den, oldukça yerinde ve zamanında anlamlı bir konuşma yapmış bulunmakta.

İşte o konuşma:

Bizler;

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneğinin tüm kayıtlı olan, olmayan üyeleri olarak, yıllarca Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin varlığı, birliği ve dirliği için vatanımızın her köşesinde görevlerimizi yaptık. Kimi silah arkadaşlarımız; vatan savunmasında etiğimiz yeminde ki gibi yaşamlarını seve seve feda ederek ŞEHİT, Kimi arkadaşlarımız ise bu uğurda GAZİ oldular.

Bugünkü tabloya baktığımızda, gördüğümüz fotoğraf içimizi sızlatmaktadır.

Ülkemiz; kurtuluş ve kuruluş ülkümüzden, içimizde ki işbirlikçi hain eller tarafından uzaklaştırılmakta, Yönetimi ele geçirenler, milli değerlerimizi, bağımsızlığımızı değil, Küresel yağmacıların amaçlarının hizmetkârlığına soyunmuşlardır.

Yıkımın taşeronları; Türkiye Cumhuriyetine, 1920'lerden bu yana içlerinde biriktirdikleri kin ve intikamla saldırmaktadırlar. Bu gün, anayasamızın değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez maddelerinin değiştirilmesi tartışmaya açılmış, iktidarı ve muhalefeti ile Atatürk’ün Meclisinde, Atatürk adını, devrim ve ilkelerini kaldırmak için uzlaşma komisyonları kurulmuştur.

Türk adını, Türk kimliğini tarihten silmeye, Cumhuriyetle hesaplaşmayı tek amaç haline getirilmiş, Psikolojik savaşın, en kirli, onursuz yöntemleri sahneye sürülmüştür. Ulusal Bayramlar yasaklanmış, Milli/ Ulusal olan her değer itibarsızlaştırılmıştır. Son hamle ise Devlet Kurumlarının önünde yazılan T.C.(Türkiye Cumhuriyeti)ni kaldırmaya yönelmişlerdir.

Ama gayretleri boşunadır.

Binlerce yıldır, Türk düşmanları, Türk ulusunu yok ettiklerini düşündükleri her dönemde, Türkler bir olup, birlik olup yeniden “ERGENEKON’dan” çıkmışlar ve kendilerini yok etmeye yönelen gafillere dünyayı dar etmişlerdir.

Bugün yine Türk Ulusu birleşe, birleşe dirilecek, Sevr özlemiyle yanıp tutuşanlara dünyayı dar edecektir.

Dost, düşman bunu böyle bilmelidir!

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!


BU ANLAMDA “GENEL MERKEZİMİZİN” İLK VE ÖNCELİKLİ GÖREVİNİN TÜRKİYE CUMHURİYETİNE VE ATATÜRK DEVRİMLERİNE SAHİP ÇIKMADA ÜZERİNE DÜŞEN KARARLILIĞI VE DURUŞU GÖSTERMESİNİ BEKLİYOR, ATATÜRK İLKE VE DEVRİMLERİNİ YOK SAYMAYA YÖNELİK ADIMLARA KARŞI TAVIR VE DURUŞ SERGİLEMENİN ASLA TARAFLILIK OLMADIĞINI ÖZELLİKLE BELİRTMEK İSTİYORUM.

TEMAD BİR AİLE AİDİYETİ İLE TÜM İNSANLARINA VE DAVASINA SAHİP ÇIKMAK VE BÜTÜN TOPLUMUNU KUCAKLAMAK DURUMUNDADIR. BU SEBEPLE 1970-1975 YILINDA HAK VE ADALET TALEPLERİ ADINA EŞ VE ÇOCUKLARI BAŞTA OLMAK ÜZERE ZİNDANLARDA BİLE MÜCADELESİNE DEVAM EDEN VE ORDUDAN İLİŞİĞİ KESİLEREK İHRAÇ EDİLEN YÜZLERCE BÜYÜĞÜMÜZÜN VE MESLEKTAŞIMIZIN ÇALINAN HAK VE ADALETLERİNİ GERİ VERDİRME MÜCADELESİ DE TEMAD’IN ANA GÖREVLERİNDEN VE ÖNCELİKLERİNDENDİR. BU DAVA BİZİM VE BU TOPLUMUN AHDI VEFA DAVASIDIR. GENEL MERKEZİMİZİN BU DAVAYA SAHİP ÇIKMASI ONURUMUZ VE ŞEREFİMİZ ADINA ELZEMDİR.

BU İKİ ANA HUSUSU BURADAN İFADELENDİRMEYİ İL BAŞKANLIĞIMIN ASLİ BİR GÖREVİ OLDUĞUNUNDAN ÖZELLİKLE BİLİNMESİNİ İSTİYORUM.

BU VESİLE İLE BAŞTA TEMAD GENEL BAŞKANIMIZ OLMAK ÜZERE DEĞERLİ YÖNETİM KURULU ÜYELERİMİZİ VE TÜM KONUKLARIMIZA TEMAD BALIKESİR BULUŞMASINDA BİZLERİ ONORE ETMELERİ SEBEBİYLE TEKRAR HOŞGELDİNİZ DİYOR SAYGILARIMI SUNUYORUM.

Zafer ÇİMEN

Ögeyi Oylayın
(22 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#9 orhan DERELİ 22-04-2013 14:04
Genel Başkanımız Sn.Ahmet KESER ve Balıkesir İl Başkanımız Sn.Zafer ÇİMEN ile Assubaylık tarihinde Eski çağı kapadık yeni çağ açtık.Başkanımız Sn.Zafer ÇİMEN gecesini gündüzüne katıp Assubaylar için mücadelesini vermektedir.Ben, bu konuşmasını da çok yerinde buldum, iş işten geçince keşkelerle olmuyor. Türklük siliniyor,Türkiye elden gidiyor, Amerika, üç beş kişinin yaptığı eylemde bile "teröristler yakalanıp en ağır cezalandırılacaktır" diyebiliyor; biz ise otuz bin kişinin katili Bebek katili on para etmez ciğersiz herifi dikkate alıp terörist başına neredeyse emret diyoruz. Başkanımız yerinde bir konuşma yapmıştır onu ayakta alkışlıyorum, onun Başkanlığı süresince de arkasında olup fert olarak destekçisi olacağım. BİZ BİR BÜTÜNÜZ. Saygılarımla.
Alıntı
#8 Yalçın 17-04-2013 15:58
Sayın başkanın konuşmasından kimler rahatsız olmuştur? Rahatsız oldukları cümle ve/veya kelime hangisidir.Türk toplumunun milli değerlerinin sahibi,savunucusu ve koruyucusu olduğumuzu söylemesi TSK'mizde Komutan olarak görev yapmış olan hangimizi rahatsız etmiştir.Bir taraflara yaranmak için,muhalif olmuş olmak için,birilerinin yönlendirmeleri ile konuşmaları tenkit edilmiştir. TEMAD'ın şb.leri arasında kısa sürede üye sayısını arttıran ve bölgesinde en ön plana çıkarak TEMAD'ın tanınmasını sağlayan başarılı bir BAŞKAN'dır. Onu da küstürüp kaçıralım,içine kapanık çalışmayan Şb.Bşk.getirelim!Bize de bu yakışır!..
Alıntı
#7 Ersen Gürpınar 17-04-2013 01:06
Ülkemizin sorunları elbette bizim önceliğimizdir. Ben bu konu ile ilgili birçok yerde yaptığım yorumlarda belirttiğim gibi AFGANİSTAN-IRAK gibi bir ülkede 5 bin dolar maaş alsam kıymeti yoktur demiştim. Sn.Zafer Çimen'in konuşmasının içeriğine itirazı olan yoktur düşüncesindeyim. İtirazların bu konuşma içerisinde Sicil affı talebi dışında sorunlarımızın yer almamasından kaynaklandığını düşünüyorum.
Alıntı
#6 Halil ERGENLİ 16-04-2013 18:26
Balıkesir İl Başkanımız, Değerli Büyüğüm Sn. Zafer ÇİMEN'in konuşmasına siyasi konuşma yorumu yapılmasını anlamak mümkün değil. Bizlerin ve ülkemizin değerlerine sahip çıkmanın günlük siyaset ve politika ile ilgisi olmadığını görmek durumundayız.
Sn. Genel Başkanın konuşmasında da Milli değerlerimize sahip çıkan vurguları aynı amaca hizmet etmektedir. Milli Değerlerimiz asla ikinci planda olmaz, “AÇ KALIRIZ, ASLA TÜRK MİLLETİNİN, BU ÜLKENİN, BU MEMLEKETİN DEĞERLERİNİN ÖNÜNE KENDİ İSTEKLERİMİZİ KOYMAYIZ!” sözlerini de iyi analiz etmek gerekir.
TEMAD Tüzüğünün 4. Maddesi ve Önsözünün ikinci paragrafını tüm meslektaşlarımızın okumasını öneririm.
ONAYLI TEMAD TÜZÜĞÜ ÖNSÖZÜ 2. PARAGRAFI AŞAĞIDADIR;
"TÜRK MİLLİ ŞUURUNUN, VATAN VARLIĞIMIZIN VE YÜCE DEVLETİMİZİN SONSUZA KADAR BÖLÜNMEZ BİR BÜTÜN OLARAK İLERLEMESİ, YÜCELMESİ VE VAR OLMASI, ŞANLI TÜRK BAYRAĞININ BÜTÜN YURT DÜZEYİNDE HÜR VE MUTLU DALGALANMASI, TÜRK ULUSUNUN EŞSİZ ÖNDERİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN DEVRİM GÖRÜŞ VE İLKELERİNİN KORUNMASI, SAVUNULMASI VE ANLATILMASI DERNEK MENSUPLARININ EN KUTSAL ORTAK AMAÇ VE TEMENNİLERİDİR.
Sn. Balıkesir İl Başkanı ve Sn. Genel Başkanın konuşmalarında bu yazılanlara aykırı bir durum yoktur. Kendilerini kutluyorum...
Alıntı
#5 Orhan ORHUN 16-04-2013 11:48
Birikmiş, aşılması gereken bir yığın Assubay problemi dururken seçilmiş TEMAD yetkililerinin siyaset yapması uygun düşmüyor. Tümüyle siyaset kokan bir konuşma. Açlıkla boğuşan toplum siyaset yapın diye sizieri o makamlara getirmedi.
Alıntı
#4 Erdal Günşer 16-04-2013 08:07
Sayın Balıkesir İl Başkanımızın konuşmasını baştan sona bir kaç kez okudum. Herşeyden önce kendisini böyle bir toplantıya ev sahipliği ettiği için tebrik ederim. Assubayların sorunları, ülkenin sorunlarından ayırdedilemez. Assubaylar da bu ülkenin insanıdır. Kendisi yapmış olduğu kısa ve özlü konuşmada Atatürk ilkelerinin, çağdaş Türkiye Cumhuriyetinin savunucusu olmanın taraf olmak olmadığını altını çizerek belirtmiştir. Ayrıca askeri şura kararları sonucu irtica nedeniyle ordudan atılanlara sağlanan hakların iadesi ve itibarın sağlanmasını yetmişbeş olaylarının mağdurları için de istemiştir. Elbette ki bir çok sorunumuz vardır. Elbette ki bu konuşmasında hiçbirine değinmemesi karşı geldiği anlamında değildir. Kendisi Sayın Genel Başkanımızın bu konularda konuşacağını ve toplumu bilinçlendireceğini bilmektedir.
Bugün geldiğimiz noktada TC ibaresinden duyulan alerjiyi eleştirmek taraf tutmak olmuşsa, binlerce şehidimizi ve gazimizi ilgilendiren sözde açılıma karşı durmak taraf tutmak olmuşsa, bir Türk'ün kürtçe bilmediği için bir doğu vilayetinde nikahının kıyılmamasını nasıl açıklarsınız?
Sayın Balıkesir TEMAD başkanının bu konudaki hassasiyetini ortaya koymasının camiamıza hiç bir zarar vermeyeceğine bilakis onurlandıracağına inanıyorum. Eğer zarar verecekse de böyle bir konuda ikiye ayrılan dernek bırakın batsın gitsin... Saygılarımla...
Alıntı
#3 EMEKLİASSUBAYLAR 16-04-2013 00:28
Sn.Atilla ABAYLI'nın konu ile ilgili mesaj panosundaki yorumu konu bütünlüğü nedeniyle makale yorumlarına taşınmıştır. Bilgilerinize BÖLÜM YÖNETİCİSİ

Hafta sonunda BALIKESİR noktamızdaki assubay buluşmasındaki sayın başkan Zafer ÇİMEN arkadaşımın,dostumun yaptıgı konuşma ile ilgili olarak yazıyorum.
Bir grup arkadaşımın bu konuşma ile ilgili olarak ''her cümlesine katılıyorum '' deselerde dost dogruları ve acıyı söyler noktasından; kendi görüşümü aktarıyorum.

Balıkesir İl başkanı konuşmasını farklı platformda dile getirseydi bende alkışlayanlar arasında olurdum. Sn.Başkanın konuşması siyasi niteliktedir bizler yıllardır yapılan haksızlıkları dile getirmek adına TEMAD çatısı altında mücadeleye desteğimizi sürdürmekteyiz derneğimizin tüzüğünde AMAÇ Üyelerin sosyal,kültürel ve hukuki ihtiyaçlarını karşılamaktır siyasetle ilişkilendirilemez ; Hepimizin farkı siyasi düşüncesi olacaktır buna saygı duyarız ülkemiz sorunları da bizim önceliğimizdir bunun savunulacağı yer TEMAD çatısı altında olmamalıdır diye düşünüyorum. Bu toplantılar neyi amaçlamamaktadır bu konuşmada birtek 1975 olaylarında mağdur edilen arkadaşlarımızın durumu belirtilmiştir. 1975 olaylarında bizler için kendilerini feda edenlere minnettarız onlarında haklarının iadesinin savunucusu olduk olmaya devam edeceğiz peki yüzbinleri ilgilendiren askeri personel yasası hakkında neden görüş belirtilmemiştir bizi mahalle bekçisinden daha alt kademeden göreve başlatarak ekonomik hakkımızın gasbı yanında psikolojik bakımdan ezilmemizi gerektiren uygulamalar bizleri ilgilendirmiyormu bunlar önceliğimiz değilse bizim birlikte mücadele etmemizin amacı nedir? Siyaset yapacaksak Türkiyede mevcut siyaset kurumları olan partiler ve diğer STK bunu yapmalıyız bunun adresi TEMAD olmamalıdır. Ben bu değerlendirme ışığı altında Sn.Balıkesir başkanının konuşmasını yersiz zamansız ve ortam olarak uygun olmadığını düşünüyorum.

Sayın il başkanımızın Genel başkanın oldugu bir salonda bilinen içerikli konulara girmeden bir konuşma ile tüm misafirlerine hoş geldiniz tarzında bir yaklaşım sergilemeli idi düşünüyor tüm assubay sevdalılarını kucaklıyorum
.
Atilla ABAYLI*İZMİR
Alıntı
#2 Osman Ada 16-04-2013 00:12
Bu ülkenin sorunları da bizim önceliğimizdir bunu ilgili platformlarda ifade etmeliydik. Şahsen İSTANBUL-KONYA ve BALIKESİR'deki toplantılarda bu önemli tespitin yanı sıra TÜZÜK'te belirtilen amaçların gerçekleşmesi için adım atılmasını beklerdim. Tüm toplantılarda bizi mahalle bekçisinden daha önemsiz değersiz görmeye çalışan yeni personel yasası ile ilgili tek kelime edilmedi.İzmir'deki toplantının da farklı olacağını düşünmüyorum.
Alıntı
#1 İ.TURAN 15-04-2013 21:22
Sayın Balıkesir TEMAD Başkanımız,

Örnek bir toplantı düzenleyip sorunlarımızı en iyi şekilde dile getirdiğiniz için tebrik ediyor ve saygılarımı sunuyorum.
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

SITE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
Baş öğretmenimiz ulu önder Atatürk'ün manevi şahsında tüm öğretmenlerimizin ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN... Demokrasinin,adaletin,huzurun ve refahın hakim olduğu nice öğretmenler günü kutlamak dileklerimizle sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.
Çarşamba, 24 Kasım 2021
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
BAĞIMSIZLIK SAVAŞIMIZIN KAHRAMANI VE LAİK, DEMOKRATİK CUMHURİYETİMİZİN KURUCUSU, BÜYÜK DEVRİMCİ GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'Ü ARAMIZDAN AYRILIȘININ 83. YILINDA SAYGI, ÖZLEM VE ŞÜKRANLA ANIYORUZ... RUHU ŞAD, MEKANI CENNET OLSUN. 10 KASIM 1938 ! Bir devre damgasını vurmuş, dünyanın gidişatını değiştirmiş, yalnızca yaşadığı ülkede değil, mazlum ülkelerde d...
Çarşamba, 10 Kasım 2021
SITE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN. Cumhuriyetimizin 98. Kuruluș Yıldönümü kutlu olsun. Laik Demokratik Cumhuriyetimizin kurucusu Yüce Atatürk, silah arkadașları ve devletimizin bekası uğrunda canlarını veren aziz șehitlerimize minnettarız, Allah rahmet eylesin, mekanları cennet olsun. Gazilerimize de șükranlarımızı sunuyoruz...
Cuma, 29 Ekim 2021
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ