ADALETSİZ BAŞLANGIÇ DERECESİ

Saygıdeğer Meslektaşlarımız

Bizler, verilen her görevi 'tüm zorluklarına rağmen' yerine getirdik. Bunu yaparken daima hiyerarşiye saygı içerisinde kaldık. Bu ülkeye ve ordumuza sadakatimizi terimiz, kanımız ve canımızla kanıtladık; ancak her kurum kendi personelini koruyup kollarken, TSK hiç bir kurumun personeline yapmadığı haksızlığı, assubaylara yaparak karşılık vermiştir!

Yıllardır bizlere yapılan haksızlıkları muhtelif platformlarda dile getirdik. Yasal temsilcimiz olan TEMAD muhataplarımıza sorunlarımızı iletti. Açıklamalar yapılıp bizlere sözler verildi, ama ne yazık ki hiç biri hayata geçirilmedi!

Yeni hazırlanmakta olan Personel Yasası ile haksızlıkların giderileceğini umutla beklerken yasada yine bir çok haksızlık ve olumsuzlukların devam ettiğini üzülerek öğrendik. Bunlardan en önemli olanı ise Genelkurmay Başkanlığı Basın Bilgi Notunda ve MSB'nın soru önergelerine verdiği yanıtlarda subay, assubay ve uzmanların göreve başlangıç derecelerinin tespitinde 4 yıllık fakülte ve yüksek okul mezunlarının 8/1'den, 2 yıllık yüksek okul mezunlarının 9/2'den lise mezunlarının 10/1'den göreve başlatılacakları taahhüt edilmesine rağmen bizi mahalle bekçisi, ziraat teknisyeni, ev ekonomisti, meclis stenoğrafı gibi memurlardan daha önemsiz kabul ederek daha alt kademeden göreve başlatılmamız düşünülmektedir. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir!

Tüm sorunlarımız bazılarımızı kişisel olarak ilgilendirmese de ortaktır. Bu konuda hakkında site yönetimi tarafından hazırlanan mail kampanyasına lütfen destek veriniz.

Aşağıdaki metni Gnkur., MSB. ve Kuvvet Komutanlıklarına göndermek için ilgili bölümleri doldurarak GÖNDER tuşuna basmanız yeterlidir.

Verdiğiniz destek için meslektaşlarımız adına teşekkür eder  sevgi ve saygılar sunarız.

E.ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU


İLGİLİ MAKAMA

İLGİ : (a) Genelkurmay Başkanlığının 28 Mayıs 2012 tarihli basın bilgi notu açıklaması

         (b) MSB.lığının 11 OCAK 2013 tarih ve MAİY : 2012/7037/Kan.Kar.D.Tetkik ve İşl.Ş. sayılı yazısı

Astsubay kaynağı olan Astsubay Meslek Yüksek Okulu Yasası ile göreve başlangıç derecelerimiz belirlenmiştir. Görev koşulları ve sorumlulukları astsubaylarla kıyaslanamayacak bir çok devlet memuru bizden daha üst kademeden göreve başlamaktadır. Bu hukuksuzluğu ve bu durumun doğurduğu psikolojik sonuçları yıllarca dile getirdik.

Genelkurmay Başkanlığının Basın Bilgi notu ile Milli Savunma Bakanlığının TBMM Başkanlığına gönderdiği soru önergesi yanıtında aşağıdaki açıklama yer almıştır.

1. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)'nde görevli subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşların özlük haklarının eğitim seviyesine göre düzenlenmesi yönünde hazırlanan ve halen Başbakanlıkta bulunan 926 sayılı TSK Personel Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Taslağına ilişkin yasal düzenleme çalışmaları devam etmektedir. Taslak ile;

a. Subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşların öğrenim durumlarına göre göreve giriş derece ve kademeleri yeniden düzenlenerek, 4 yıllık fakülte ve yüksek okul mezunu olanların 8/1'inden, 2 yıllık fakülte ve yüksek okullardan mezun olanların 9/2'sinden, lise ve dengi okul mezunlarının 10/1'inden göreve başlamalarının sağlanması,

b. Subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşların durumlarına göre yükselebilecekleri en son derece ve kademelerinin yeniden düzenlenerek; iki yıl ve daha fazla yüksek öğrenimi bitirenlerin 1/4'üne, lise ve dengi okulları bitirenlerin 2/6'sına, ortaokul ve dengi okulları bitirenlerin 3/8'ine kadar ilerlemesi,

c. Yüksek lisans ve doktora yapanların kademe ilerlemesi yapabilmeleri amaçlanmaktadır.

Genelkurmay ve MSB.lığının daha önceki açıklamalarına rağmen, hazırlanmakta olan yeni Askeri Personel Yasası Taslağında birçok haksızlık giderilmediği gibi; Göreve başlangıç dereceleri, (Taslak Md.77) görev koşulları ve sorumlulukları assubaylarla kıyaslanamayacak bir çok devlet memurundan (mahalle bekçisi ve ziraat teknisyeni, ev ekonomisti vb.gibi) daha alt kademeden uygulanması ve mevcut uygulamadaki MYO mezunlarının 9/1, lisans mezunlarının 9/3 kademeden göreve başlatılma adaletsizliğinin aynen korunması, görevdeki personelin moral motivasyonunu, emekli personelin de kuruma olan aidiyet duygusunu sarsmıştır.

Bu, sadece ve sadece TSK düşmanlarını sevindirecektir. Milletin ordusu adalet ile ayakta kalır.

Genelkurmay ve Bakanlık açıklamasında belirtildiği gibi 'görevi, koşulları ve sorumlulukları astsubaylarla kıyaslanamayacak birçok devlet memurunun göreve başlangıç derecelerinin de olduğu gibi' MYO mezunu astsubayların 9/2, lisans mezunu astsubayların 8/1 dereceden göreve başlatılmasının ve diğer haksızlıklarımızın giderilmesinin teminini saygılarımla arz ederim.

Adı Soyadı:

T.C. No :

Sınıf ve Rütbesi:

 

Ögeyi Oylayın
(168 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#13 ibrahim 16-04-2013 09:22
Dilekçemizin dikkate alınmaması kendilerini inkar anlamına gelir ki,bu durumda kuruma karşı olan inancımızın tamamen yitirilmesine neden olur.Saygılarımla.
Alıntı
#12 EMEKLİASSUBAYLAR 16-04-2013 00:45
KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI tarafından verilen yanıtta "Müracaatınızda belirtmiş olduğunuz hususlar halen devam etmekte olan mevzuat değişikliği çalışmalarında göz önünde bulundurulacaktır" denilmektedir.
BİZLER KESİNLİKLE İMTİYAZ VE AYRICALIK TALEP ETMİYORUZ. TALEBİMİZ ADALET,EŞİTLİK VE İNSAN ONURUNA SAYGIDIR.Bu hususların yazıda belirtildiği gibi gerçekleştirilmesi ordumuzda adaletin tesisi, bunun sonucu olarak moral motivasyonunun ve aidiyet duygusunun yeniden yerleşmesine büyük katkılar sağlayacaktır. Gerçekleşmesini umuyor ve bekliyoruz.
Alıntı
#11 EMEKLİASSUBAYLAR 07-04-2013 10:49
Saygıdeğer Meslektaşlarımız
Sürekli olarak belirttiğimiz gibi biz ülkemize ve TSK sadakatimizi terimiz,canımız ve kanımızla kanıtladık, karşılığında ne imtiyaz ne ayrıcalık beklemedik,beklemiyoruz. Tek talebimiz adalettir; ön yargıların sona ererek personeli arasında ayrımcılık olmayan,adalet,sevgi ve saygı tesis edilmiş,disiplin, moral motivasyonu ve aidiyet duygusu yüksek bir ordumuz olur.Saygılarımızla.

MAİL KAMPANYAMIZ SONA ERMİŞTİR HAKSIZLIKLARIN GİDERİLMESİ İÇİN KENDİSİNE SAYGISI GEREĞİ MAİL KAMPANYASINA KATILAN MESLEKTAŞLARIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ.
Alıntı
#10 ahmetçam 06-04-2013 18:11
İkamet ettiğimiz K.Yaka Zübeyde Hn Mah.de 23 Arkadaşla yazıp gönderdik.Tüm arkadaşlarımızın katılacağına inanmak istiyorum. :roll:
Alıntı
#9 Ersen Gürpınar 04-04-2013 23:49
Personel yasası bu orduda adaletin,birliğin sevgi ve saygının tesisi için bir fırsattır. TSK, assubaylarının NATO standardına ulaşmasını engelliyor bu yasada tazminat,başlangıç derecelerindeki adaletin yanı sıra görmek istediğim tek madde ASSUBAY OKULLARININ LİSANS SEVİYESİNE ÇIKARILMASIDIR.Ön yargılıların buna engel olması önlenmelidir.
Alıntı
#8 yusuf erkan 02-04-2013 18:51
Şimdi bu dilekçeyi gönderdik, ama muvazzaf arkadaşlar bakımından soruyorum, yeni çıkan yasaya göre TBMM dilekçe dışında kuvvet komutanlıklarına giden dilekçeler usulsuz müracaat olacağından yasal takibi olmaktadır, silsile yolu takip edilecektir diye biliyorum. Acaba yanlış mı biliyorum? Eğer hukuki bir sıkıntı yoksa bu konuyu bilenler cevaplarsa sevinirim, bizim için önemli bu dilekçeyi çoğaltıp altına da adresi yazarak bütün birliğe dağıtırım, bizim birlikte 200'ün üstünde assubay var, aileleri ile birlikte 500-600 kişi eder %30 bile dönse 150 -200 dilekçe eder, bizi aydınlatır mısınız.
-----------
YÖNETİCİ NOTU:
Değerli Muvazzaf arkadaşlarımız, çağ dışı bulsak da mevcut yasalara uymak zorundasınız. 211 sayılı yasa gereği müracaat ve şikayetiniz silsile yolu ile yapılması gerekmektedir. Sitemizdeki mail kampanyasındaki metinde belirtilen hususları dilekçe formuna yazarak komutanlık makamına verebilirsiniz,bu sizin yasal hakkınızdır.
Alıntı
#7 ibrahim 02-04-2013 14:43
Dilekçeyi göndermek birlikteliğimizin göstergesidir.Hep birlikte destek olmalıyız.Saygılarımla.
Alıntı
#6 ahmetçam 02-04-2013 13:20
Bizler, nasıl TSK KAST sistemini uygulayanlara ÖN YARGILARDAN kurtulmalarını ÖNERİYORSAK bizler de bazı SAPLANTILARDAN kurtulmalıyız. ASSUBAYLIĞIN ONURU ve HAKLARIMIZI KORUYUP ALMAK için verilen MÜCADELEYİ desteklemek için neden KİŞİLERİN emeklilik derecelerine bakılır? HAKSIZLIK varsa DERECELERE bakılmadan tüm CAMİAYA yapılmıştır.CAMİA mensupları ÖN YARGISIZ olarak TOPYEKÜN HAKSIZLIKLARIN karşında olmalıdır.
Tanıyanlar bilir, bu MÜCADELENİN 1972 yılından beri içindeyim. Birinci dereceden EMEKLİYİM, Sn.GÜRPINAR yazıyı yayımladığı gün ONAYLAYIP gönderdim. 1'inci dereceden daha ALT kademeden emekli olanlardan TANIDIĞIM bazı kişileri AYIRDEDEREK söylüyorum, çok KİMSENİN MÜCADELEYE KATKI ve EMEĞİ olduğunu görmedim. Kendileri 1'inci derecedekilere göre daha çok MAĞDUR olmalarına rağmen HAKLARINI BİLMİYOR veya bu MÜCADELEYE katılmıyor. Ama yeri GELDİĞİNDE KONUŞURKEN DE MANGALDA KÜL bırakmıyorlar. ASSUBAY ONURU ve HAKLARI için HERKES hiç bir KRİTER GÖZETMEDEN bu MÜCADELENİN içinde olmalı ve de MUHAKKAK OLMALIDIR diye düşünüyorum. Herkes kendi DÜŞÜNCE ve YORUMUNA göre KRİTER ortaya atarsa BİRLİK ve BERABERLİK sağlamada ZORLUKLAR çıkar.Konuyla yakından ilgili olanların çoğu zaten BİLİRLER. Duyarsız ve ilgisizlerimizin sayısı ÇOKTUR.Zaten onları KAZANDIĞIMIZDA ancak BU İŞE BİTMİŞ gözüyle bakabiliriz.Emeği geçen tüm arkadaşlarıma Tşk. eder kolaylıklar dilerim.
Alıntı
#5 metin ayan 02-04-2013 01:27
Benim anlamadığım dilekçe metninde bazılarının lehine durum varken bazılarının aleyhine bir olumsuzluk mu yaratıyor da katılım düşük? Birimizin sorunu hepimizi ilgilendirmiyorsa, birimizin parmağı kesildiğinde hepimizin canı yanmıyorsa biz hiç ilerleme kaydetmemişiz birlik beraberlik ruhuna sahip değiliz demek ki. İllaki haksızlık toplumumuzun tüm kesimlerini mi bağlaması gerekir? Bir kısmı için de olsa hepimiz tek yürek olamayacak mıyız? ''Sayın Evran metni göndersek ne olur, NE KAYBEDERİZ? Şart koymadım GÖNDERDİM benim kaybım oldu mu göndermekle sadece merak ettim...
Alıntı
#4 Orhan ORHUN 02-04-2013 01:14
Onlarca yıldır bilinçli, kasıtlı olarak özlük hakkı teslim edilmeyen ve açlığa mahkum edilen Assubaylar; uygulanan zulme karşı bilgi ve iletişim kaynaklarını en iyi şekilde kullanmalıdır.
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

SITE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
GAZİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN TBMM'nin, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'e ''Mareşal'' rütbesi ile ''Gazi'' unvanı verişinin 101. yıl dönümü ve Gaziler Günü törenlerle kutlanacaktır. Kahraman gazilerimizin, oluşan bedensel engellerinin yanında başta devletimizin mevzuatlarından kaynaklanan birçok sıkıntısı olduğunu biliyoruz. Gazilerimize devletimizin yetkililerin...
Pazartesi, 19 Eylül 2022
fatih bektaş
UNUTMAYIN UNUTTURMAYIN 9/2 Sİ LİSE MEZUNU ASTSUBAY SINIF OKULU MEZUNU ASTSUBAYLARA DA VERİLMELİ BU HAK BÜTÜN ASTSUBAYLARIN OLMALI AYNI 2016 BÜTÜN ASTSUBAYLARI EŞİT SAYDINIZ OLMASI GEREKTİĞİ GİBİ ŞİMDİ DE 9/2 Sİ EŞİT OLARAK VERİLMELİ
Cuma, 09 Eylül 2022
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
EMPERYALİSTLERİ DİZE GETİRDİĞİMİZ 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI'MIZIN 100. YILI YÜCE TÜRK MİLLETİNE KUTLU OLSUN. ORDU YOK DEDİLER KURULUR DEDİ PARA YOK DEDİLER BULUNUR DEDİ DÜŞMAN ÇOK DEDİLER YENİLİR DEDİ M.K.ATATÜRK Saygıdeğer Üyelerimiz İtilaf Devletleri tarafından son dönemlerinde bütün orduları dağıtılan, işgal edilen ve tersanelerine girilen &qu...
Salı, 30 Ağustos 2022
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ