Geldikleri gibi gidenler…

İçinde bulunduğumuz Mart ayı Türk Milleti için anlamlarla dolu. Geçmişte, bir yenilgi sonrası dört yüz yıl kalınan Ergenekon’dan, toparlanılarak çıkış ve dünyanın en gelişmiş ordularına karşı kazanılan Çanakkale Deniz Zaferi bu ay içerisinde.

Çanakkale Zaferi, tam bağımsızlığa gidiş yolunda, Mustafa Kemal için adeta bir güç kaynağı olmuş.

***

Çanakkale’yi terk etmek zorunda kalsa da düşman, yurdun genelinden hiç de kolay gitmemiş…

Her yerde devam eden kurtuluş mücadelesi binbir zorluklar altında yürütülmüş. Öyle zamanlar olmuş ki düşmanı protesto etmek amaçlı olarak “Kahrolsun İşgal” sloganı atmak dahi yasaklanmış. Olay şöyle:

Erzurum’dan gelmiş olan Heyeti Temsiliye Sivas’tadır. Yurdun dört bir yanı düşman işgali altında ve Halk “Kahrolsun işgal” şeklinde slogan atar. Bunu duyan Dâhiliye Nazırı Damat Şerif Paşa Sivas Valisi Reşit Paşa’ya aynen şu telgrafı yazar: “Kahrolsun işgal diye bağırmak, bağırılmış olsa bile bunun gazetelerde yayımlanmış olması ve benzer yazılar, hükümetimizin bugünkü siyasetine uygun değildir. Gerekli tedbirin alınması ve bir daha bu tür nahoş olaylara sebebiyet verilmemesi.”(1)

Bu telgraf, bana, nedense, 2012 yılı 29 Ekim “Cumhuriyet Bayramı”na halkın katılımını türlü yöntemlerle kısıtlayan, yollarda alıkoyan, bayram kutlamalarında ise halkın üzerine su, biber gazı gibi şeylerin sıkılmasına, jopla yaralanmasına mahal veren genelgeyi çağrıştırdı.

Ve yine, nedense, yukarıdakine benzer kısıtlamaları içeren bir genelgenin; binlerce insanın katledilmesine, şehit edilmesine, gazi olmasına, acılar yaşamasına, ülkeyi dışa bağımlı tutmasına ve borç batağına sürüklenmesine sebep olmuş olan terörist liderinin posterlerinin taşındığı, yüzleri maskeli olanların zafer işareti yaptığı Nevruz Kutlamalarına yönelik yayımlanmadığını, görmekteyiz.

Acaba neden?

Son yıllarda yürütülmekte olan Balyoz, Ergenekon gibi çoğu asker, bilim insanı, yazar gazetecilerin yargılanmakta olduğu davalara ilişkin önemli safhalara ait açıklamalar, önemli günlerde kamuoyuna yansıtılmakta. Dört yıldır görülmekte olan Ergenekon Davası’na ilişkin iddianame 18 Mart günü toplumla paylaşıldı.

Ergenekon, bir savaş sonrası, Türklerin dört yüz yıl kaldığı yerin adı. Ve buradan çıkış tüm Türk dünyasında, Mart ayı içerisinde “Bahar Bayramı” olarak kutlanmakta.  Ayrıca, bu ay içerisinde, yedi düveli hezimete uğratan, dünya savaşının seyrini değiştiren, süresini uzatan, bir zamanlar Osmanlı’ya “Hasta Adam” diyen Rusya’nın rejimlerini değiştirmesine, İngiliz hükümetinin istifasına, mazlum milletlerin uyanmasına sebep olan “18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi” de var.

Normalde, önemli toplumsal olayların önemine binaen, radyolarda, televizyonlarda, evlerde yapılan sohbetlerde toplumsal bilinci, tarih bilincini, dayanışmayı artırıcı konulardan bahsedilmesi gerekirken –ki yabancı ülkeler bunu böyle yapmaktadır- başka bir zaman yokmuşçasına, insanların önüne farklı gündemler sunuluverilmekte.

Tarihsel olayların dışında, basın, yayın yoluyla toplumda gündem yaratılan olaylarla ilgili olarak bir “WİKİLEAKS Belgesi”ne bakalım:

“…(Türk Generaller) AKP’den seçilmiş Tayyip Erdoğan’ın davranışlarından büyük rahatsızlık duymaktadır. Erdoğan güçlü bir müttefikimizdir. Generallerin bu tutumu Amerikan menfaatlerinin korunması açısından engelleyicidir. Orgeneral Hilmi Özkök’ün sadakatli duruşu sahiplenilmelidir.

Muhalif orgeneraller, Orgeneral Hilmi Özkök’ün çizgisine itiraz etmektedirler…  Erdoğan kendisine desteğin devamı halinde ABD’nin bir müttefiki olarak Ortadoğu ve Irak dâhil olmak üzere Türk hava sahasını, kara ve demiryolları ile Mersin ve İskenderun limanlarını kullanımımıza açacağını taahhüt etmektedir… Ancak Türk Ordusu’ndaki üst rütbeli subaylar tarafından engellenmek istenmekteyiz.

Amerikan menfaatlerine karşı çıkan
Org. Aytaç Yalman, Org. Şener Eruygur, Org. Çetin Doğan, Org. Hurşit Tolon, Org. Fevzi Türkeri, Org. Tuncer Kılınç, Org. Yaşar Büyükanıt, Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ün emir ve talimatlarına uymadıkları gibi her an muhtıra verebilirler. Bu bakımdan değerlendirildiğinde güçlü bir medya grubunun oluşturulmasına acilen ihtiyaç duyulmaktadır. Bu konu Recep Tayyip Erdoğan ile paylaşılmış olup gereğinin değerlendirileceği hakkında olumlu değerlendirmelerin yapıldığı ve yapılacağı teyidi alınmıştır.”(2)

Güncel olaylar, tarihle bağlantılıdır.

Orhan Kaya

  1. Nurten Arslan, Küçük Anılarda Büyük Sırlar, Dönemeç, 4.Kitap, sa.520, Mavi Kuş Yayınevi, 2.Baskı, Ankara, 2008
  2. Barış Pehlivan, barış terkoğlu, Sızıntı, Wikileaks’te Ünlü Türkler, sa.178, Kırmızı Kedi yayınevi,, 3.basım, İstanbul, 2012
Ögeyi Oylayın
(40 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#8 Melih ÇEVİK 23-03-2013 20:55
Sayın Kaya'nın yazısını defalarca okudum. Yapılan yorumları da bir, kaç kez okudum. Ben hiç bir yorum yapmayacağım. Yalnızca yorum yazan, yazacak olan ve yorumları oylayacakların son on yıldır yapılanları düşünüp, hafızalarını da biraz zorlayarak değerlendirmelerini, düşünmelerini nacizane isteyeceğim.
Kısaca aklıma gelen değerlendirilmesini isteyeceğim konu başlıkları.
1. Yüksek yargı ve yargı reformları.
2. Ergenekon ve benzeri davalar.
3. YÖK deki reformlar, ÖSYM ve yaptığı sınavlar.
4. Memur ve işçilerin özlük hakları ve statülerindeki reformlar.
5. Eğitim öğretim sistemindeki reformlar.
6. Sağlık sistemindeki reformlar.
7. 2B arazileri.
8. Özelleştirmeler.
9. İmar yasasıyla birlikte yabacılara mülk satışları.
10. Yerel yönetim kanunda yapılan reformlar.
11. Medya da yaşanılanlar ve ''RÜTÜK''
12. Terörle ilgili açılımlar ve yaşanılanlar.
13. Toplumda meydana gelen adli vakıa artışları''kadın cinayetleri, haciz durumu.
14. Kentsel dönüşüm. Oto yollar, demir yolları.
Daha eklenecekler olabilir ben kedimce aklıma gelen konu başlıklarını hızlı şekilde detaylı düşünmeden yazdım. Değerlendirme sayın okuyucu ve yorumculara ait.

Kendimin bizzat yakından takip ettiğim ve şahsım olarak üzüldüğüm bir olayı sizlerle paylaşacağım. 18 Mart günü birinci kademe okulunda (mezun oluncaya kadar 5-6-7 sınıflarda okumaktadır)okul bahçesinde 5 dakika dahi olsa Çanakkale Şehitleri için bir tören yapılmadı. Okulun alt katındaki toplantı salonunda yaklaşık 100 kişilik bir kaç seferde 1 sınıfların dahil edilmediği anma törenlerinin yapıldığı ifade edildi ve doğrudur yapıldı. Fakat aynı gün bilinen bir sendika ve üyeleri sivil itaatsizlik adı altında bir eylemi gerçekleştirdiler. 21 Mart günü ise bahsettiğim okulda ateş yakıldı, 1 sınıf öğrencileri dahil bu faaliyet kısa bir sürede olsa icra edildi.
SİZLER YORUMLAYIN !!!
Önümüzdeki görünecek zaman diliminde de; azınlıklara verilen birtakım haklar, milli bayramlar ve protokolle ilgili değişiklerden sonra, tekke ve zaviyelerle ilgili kanunlarda da birtakım yeni düzenlemeler yapılırsa kendi adıma şaşırmayacağımı ifade eder saygılar sunarım.
Alıntı
#7 taşkın 23-03-2013 19:39
Orhan bey yazınızdan tat alamadım. Amerikan çıkarlarına karşı çıkan mı??? Komik bir iddia.
Alıntı
#6 orhan DERELİ 22-03-2013 15:26
Türkiye”de her ay gündemi değiştirmek için milletin kafasını bulandırmak için değişik konular işlenmektedir.Gündemi değiştirmek için en çok asker kullanılmak ta TSK bitirilmeye darbelere karşı zayıflatma politikası izlenmektedir. Benim düşünceme göre önce Emekli Assubaylar ile Emekli subayları işlediler .Görevdeki Assubaylara jet hızı ile geçirilen Disiplin kanunu yasaları ile subaylarla düşman ettiler,şimdi son günlerde TSK”lerindeki Askeri personeli bitirip Emekli Assubaylarla Emekli polisleri birbirine düşman etmek için polise zam diye medyaya borazanlık yaptırıyorlar.Biz emekliler bu tuzaklara düşmemeliyiz.Bizler en kısa sürede silkinip iyi yada kötü günlerimizin olduğu ekmeğini yediğimiz TSK”lerine sahip çıkmalıyız.Bütün emeklilerimiz nereden baksanız çeşitli kademelerinde General,Subay,Astsubay olarak birlikte yirmi beş-otuz yıl iyi yada kötü görev yapmış kişileriz,sırf maddi çıkarlarımız uğruna da bu kadar kin nefret duymak bazılarının ekmeğine yağ sürüyor bizi kullanıyorlar.Kendileri bir dizi taviz verip Diyarbakır”da bir tane Türk bayrağı yoktu diye medyada demeçler veriyorlar, buna Türk halkımı karar verdi,Fakat bakıyorsunuz Genelkurmay Başkanlığı koltuk elden gidecek diye sesini bile çıkartamıyor.Şahsi menfaatlerimiz bir kenara bırakalım Emeklimiz ve Muvazzafımız ile gün birleşme günüdür. Tüm meslektaşlarımızı kucaklıyorum.Elinize kaleminize sağlık saygılarımla.
Alıntı
#5 Osman Ada 22-03-2013 09:48
Orhan kardeşim, siz yıllardır düşüncelerinizle katkı sağlıyorsunuz teşekkür ederim, lakin hepimizin aynı düşünmesi olası değildir, farklı fikirler olabilir, ben de bazen bu yorumu neden yayınladılar diye düşünüyorum; herhalde kimi zenginlik olsun, kimi de ibret olsun diye yayınlanıyordur, hakaret içermezse sorun yok, buna yönetim de biz de izin vermeyiz,ayrıca rahmetli ünlü ozan ne demiş KOYUN KURT İLE GEZERDİ FİKİR BAŞKA BAŞKA OLMASA, kal sağlıcakla.
Alıntı
#4 Erdal Günşer 22-03-2013 05:35
Değerli yazarımız Sayın Orhan Kaya, yazınıza verilen tepkiyi neden bu denli kalma ve gitme meselesi olarak yorumladınız anlayabilmiş değilim. Sonuçta Sayın Cantürk fikrini beyan etmiş. Ben katılmadığım yazılara da tepki yorumu yazan biri olarak garipsedim. Benim görüşüm tarih ve siyaset iç içedir. Tarihi , denizden bir avuç su alır gibi kullanıp yazdığımız yazılar her türlü yoruma açık oluyor. Yazınızı okudum. Ancak içime sinmedi. Saygılarımla...
-----------------------------------------------------------------
YÖNETİCİ NOTU.
Hepimiz aynı düşüncede olmak zorunda değiliz, eleştiriler mükemmele açılan kapının anahtarıdır. Sitemiz yayın ilkeleri gereğince dayatma,hakaret içermeyen yazı ve yorumlar fikirlerin özgürce ifadesi adına yayınlanmaktadır.Yazılara yapılan yorumların muhatabı yazar olmasına rağmen bazı yazı ve yorumlara polemiklerin önlenmesi adına konuya yönetici notu ile açıklık getirilmektedir.Bilgilerinize.
Alıntı
#3 Murathan SİPAHİOĞLU 22-03-2013 01:43
OKUDUĞUNU ALGILAMAK

Köşe yazarı Sayın KAYA’ya bu yazı nedeniyle haksız bir saldırı yapıldığı apaçık belli…Eleştiri amaçlı asla değildir. Yazı içeriğine biraz dikkat edilirse, yazarının fazla bir katkısı olmadığının, derleme oluşunun yanısıra, verilen bilgiler tartışmasız gerçeklerdir.
Yazının sonunda da dayandırılan kaynaklar verilmiştir.

Yazının asıl tema’sı günümüzde yaşanan gerçeklerle net biçimde örtüşmektedir. Bu nedenden; “aktarılanlar ve işaret edilenler çok önemlidir.” diyorum.

Teşekkürler, Sayın KAYA.
Alıntı
#2 Orhan KAYA 21-03-2013 23:14
Sayın Cankurt, yorumunuz için teşekkür ederim. Site yönetimi bu yorumunuza bir açıklama getirinceye kadar bundan böyle burada yazılarımı görmeyeceksiniz. Tüm okuyucularıma sağlık ve esenlikler diliyorum...
--------------------------------------------------------------
YÖNETİCİ NOTU .
Sn.Kaya, bu arkadaşımızın siteye yeni üye olur olmaz yazınıza yorum yazmasının özel bir anlamı olduğunu tahmin etmek zor değildi, sizi siyaset yapmakla eleştirirken kendisinin ne yaptığını okurlar takdir etmiştir, yorumuna yönetici notu yazmıştık ancak sizin yanıt vermenizin daha doğru olacağını düşünmek bu eleştiriye katıldığımız anlamını taşımadığını bilmeniz gerekir, sizin fikirleriniz sitemiz politikası ile bağdaşmasa yazınız zaten yayınlanmazdı sanırım bu açıklama yeterlidir. İyi günler diliyorum.
Alıntı
#1 Erol Cankurt 20-03-2013 21:19
Sevgili Orhan Kardeşim Atatürk ün Geldikleri Gibi Giderler sözü ile ilgili yazını okudum fakat Atatürk ün sözleri yada fikirleri ile ilgili bir şey bulamadım.Sadece siyaset yapmışsınız sanki hükümeti vatan haini gibi göstermeye diğer yandan ise her darbe yaptıkları zaman Assubayların hakkını gasp ederek yıllarca Assubaylara zulüm eden bir zihniyeti bir cunta teşkilatını hatta hukuksuz bir imparatorluğun(harbiye imparatorluğu) paşalarını kayırmaktasınız.Bence yanlış yoldasınız EMEKLİ ASSUBAYLARI TEMSİLİ ADI ALTINDA HÜKÜMETE SALDIRMAYA ÇALIŞMAKLA ELİNİZE BİRŞEY GEÇMEZ.SADECE ASSUBAYLARA ZARAR VERİRSİNİZ BUNA HAKKINIZ YOK.Siyaset yapacaksanız ya Assuyların adını kullanmayın yada hükümete aslı astarı olmayan bilgilerle saldırmayın.Sizden beklentimiz ilgili kişi ve kurumlarla iyi ve etkin ilişkiler içinde bulunarak Assubayların gasp edilen haklarını geri kazanmak durumlarını iyileştirmek için gereken demokratik mücadeleleri vermektir.
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
24 TEMMUZ 1923 LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASININ 99. YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN... Bu antlaşma, Türk Ulusuna karşı yüzyıllardan beri hazırlanmış ve Sevr Antlaşması ile tamamlandığı sanılmış, büyük bir yok etme eyleminin yıkılışını bildirir bir belgedir. Osmanlı tarihinde benzeri görülmemiş bir siyasal zafer yapıtıdır! Mustafa Kemal ATATÜRK Değerli Meslektaşlar...
Pazar, 24 Temmuz 2022
SITE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
KIBRIS BARIŞ HAREKÂTININ 47. YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN... Değerli Arkadaşlarımız 20 Temmuz 1974 yılında Türk Ulusu ile bütünleşmiş, O’nun bir parçası olan Kıbrıs Türk Ulusu’na adadaki Rum tarafınca yıllardır yapılan zulüm ve katliamların dayanılmaz şekilde artması nedeniyle bunları önlemek için Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Zürih ve Londra anlaşmaları i...
Çarşamba, 20 Temmuz 2022
SITE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
KURBAN BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN Saygıdeğer Meslektaşlarımız Bayramınızı en içten dileklerimizle kutluyoruz. Her şeyin gönlünüzce gerçekleşeceği SAĞLIK, MUTLULUK VE HUZUR dolu nice bayramlar geçirmenizi diler sevgi ve saygılarımızı sunarız.
Cumartesi, 09 Temmuz 2022
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ