Bu sayfayı yazdır

AL SANA LOJMAN!...

Milletin ordusunda önyargılarla subaylar dışındaki personele tahakküme varan haksızlıklar yapılıyor. Bunlardan biri de lojmanlardır. Adaletsiz oranlar yüzünden subayların tamamı lojmanlardan istifade ederken assubayların faydalanma oranı %25-30 arasındadır! Lojman olmadığı için varoşlarda kiraladığı evde evlatlarının gözü önünde teröristlerce şehit edilen Aydın Assubay'ın dramı bile bu adaletsizliği önlemeye yetmemiş, görevdekilere tanınan imtiyazlılara ek olarak emekli general ve amirallerimize can güvenliği(!) gerekçe gösterilerek ömür boyu lüks lojmanlar tahsis edilmektedir. 

Fenerbahçe Orduevi içerisindeki meşhur lojmanları bilirsiniz. Yapımına İlker BAŞBUĞ döneminde başlanan, o günkü parayla 32 trilyon 750 milyar Liraya malolan ve Ekim 2011 yılında tamamlanan, denize sıfır, 200 metrekare, 46 adet süper lüks lojman… Hani, emekli oldukları halde “ÖMÜR BOYU” oturma garantisi verilerek seçkin emekli paşalarımıza tahsis edilmişlerdi. Aylık kirası, tel örgünün hemen dışında emsali konutlar 4000 TL iken kendileri kanunen en fazla 400 TL olabilen, kaçak olup olmadıkları basında tartışılırken, adının “alarm iskan tesisi” oluverdiği ultra lüks evler…

Madem ömür boyu oturacaklar, tapusunu da verseydiniz de, devlet ek masraflarından kurtulmuş olsaydı. Oysa, arsa payı olmadan aynı paraya TOKİ 1000 (yazı ile bin) adet personel lojmanı yapabilirdi! Bunu hangi değer yargısı haklı gösterebilir?

Söz lojmanlardan, tahsislerden, lojman masraflarından açılmışken bir gerçeği daha göz önüne serelim. Lojman yönetmeliğinde “mevcut lojmanların %55 i subaylara tahsis edilir” hükmüne rağmen, eski, kalorifersiz hatta kıt’a gücü ile yapılan kümes tarzındaki lojmanların tamamı assubaylara tahsis edilmektedir.

Bu aymazlığa bu adaletsizliğe bu imtiyazı gözler önüne sermek istiyorum;

al-sana-lojmanYayınlanan fotoğraflar Türkiye’nin büyükşehirlerinden birinde dün itibariyle assubaylar için tahsise açılan ve içine astsubay ailesinin oturmasına layık görülen bir lojmanın ibretlik resimleridir!

Lojman mı istedin? AL SANA LOJMAN!...

Bir hayvanı bağlasanız durmak istemeyeceği bu mekana ait, resimlerdeki pisliği, rezilliği kelimelerle anlatmanın imkanı yok… Fotoğraflarda veremiyorum, siz bir de girdiğinizde burnunuzun direğini sızlatan pis kokuları ve rutubeti duysanız, resim çekmek için bile olsa bir dakika daha kalmak istemeyeceksiniz.

Evet, burası 2 yıldır boş tutulan, assubay lojmanı olduğu için, içine masraf yapılmasına gerek görülmeyen, ödenek ayrılmadığı için bir çivi dahi çakılmamış, ama 2 yıldır boş olduğu için de en az 8500 TL kira gelirinin devletin kasasına girmediği, oturulabilmesi için ise en az 8500 TL’nin, tahsis edilecek assubayın cebinden çıkarıp, kendi imkanlarıyla yaptırmasının beklendiği bir lojman…(Bunu söylüyorum, çünkü aynı lojmanlarda diğer benzer durumdaki dairelere giren assubaylar bu şekilde ceplerinden benzer masraflarını ceplerinden karşılayarak oturulabilir hale getirdiler) Bazı sivil vatandaşların, bizlerin lojmanlarda bedava oturdukları gibi bir yanlış düşünceye sahip olduklarını biliyoruz.

Yeri gelmişken onu da söyleyeyim, bu resimdeki gibi bir lojmanın aylık kira bedeli yaklaşık 350 TL’dir… Buna elektrik, su, aidat gibi giderler de dahil değildir. Bizler aylardır kamuoyunda avazımız çıktığı kadar haykırıyoruz. Bizim bu feryadımızı anlamak istemeyenler derdimizin sadece “para–pul” olduğunu sanıyorlar. Böyle düşünenler buradaki resimlere bir daha baksınlar. Bizler lüks trilyonluk konutlar, ömür boyu kalacak villalar istemiyoruz. Biz insan olmanın gerekliliği olan, onurumuza yakışan tarzda yaşam standardı istiyoruz.

Vesayetin getirdiği imtiyazla çıkardıkları kanunlarla kendilerine sonsuz yetki donatanlar güzel ülkemin nimetlerini de kendi kendilerine sunmakta son derece cömert davranırlarken, aynı ülkemizin belki en ağır, şartları en zor, en yıpratıcı, külfeti en bol mesleği olan assubayığı ifa eden, hem de seve seve, ölümü bahasına, yılmadan, bıkmadan ifa eden insanlara gelince son derece cimri, katı ve acımasız olunmasının nedenini, hakettikleri değerin bir türlü verilmemesini anlayamıyoruz.

Hak ve onur mücadelesini bugüne kadar hiç bir kanunsuz girişime, hukuksuzluğa götürmeden, aylarca sosyal medyada, basında, TV’lerde, medeni, seviyeli, kendine yakışan bir üslupla anlatmaya, talep etmeye çalışan assubayların bu haklı feryadını bu ortamlarda takip eden, ama çözmek bir yana bundan rahatsızlık duyan, rencide olan bir  komuta heyeti var! Ne yazık ki şimdi bu resimleri de görecekler ve assubayına reva görülen, adına lojman denilen bu mekandan mı, yoksa bunun resimlerinin yayınlanmasından mı rahatsızlık duyacaklar, merak ediyorum…

Çıkardıkları yönetmeliklerle mevcut personel oranlarının aksine, bir sınıfa sağlanan imtiyazlarla, teğmen olarak mezun olduktan sonra, mesleğinin sonuna kadar, hiç ara vermeden lojmanda oturma garantisi olan, hatta bir kısım seçkin emeklilerine ömür boyu lüks içerisinde ikamet imkanı sunulanların, benim gibi 26 yıllık meslek hayatında sadece bir kez lojmanda oturma hakkı bulabilmiş, bir daha puanı yetmediğinden imkan bulamamış bir assubaya velev ki böyle bir lojmanın tahsis edilmiş olsa, benim yerime kendileri  olsaydı nasıl bir rencide hissi duyarlardı onu da merak ediyorum…

Mustafa AYTAR
E.Dz.Kd.Bşçvş.

Ögeyi Oylayın
(42 oy)
EMEKLİ ASSUBAYLAR

Son ekleyen EMEKLİ ASSUBAYLAR