Dün şöyle bir rüya gördüm;

1970 yılı Mayıs ayında Erzincan'da görevliymişim. Astsubayların cezalandırılmaları ve aylıklarının yarıya düşürülmesini yeniden düzenleyen yeni bir kanun çalışması için Milli Savunma Bakanlığında çalışma yapıldığını öğreniyoruz. TEMAY Genel Başkanı Kemal Kerim Kalkan ile bodrum katındaki evimizde Astsubay haklarının alınmasını önlemek için yapılacak eylemlerin plânlamasını yapıyoruz. Ertesi gün garnizonda bulunan 300'e yakın Astsubay eşi Belediye önünde toplandıktan sonra ellerindeki dilekçelerle adliyeye doğru yürüyüşe geçiyor. Dilekçede şunlar yazılı;

Ben …. Tarihinde …. eşimi sevdiğim ve mutlu olurum düşüncesiyle Astsubay ….ile evlendim.

Eşimin mesleğinden doğan maddi ve manevi şartları gün geçtikçe zorlaşmaktadır. Eşimin tahsilinden daha az tahsili olan bazı Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları, devletimizin imkânlarından daha çok yararlanarak çalışma ve yaşam şartları sürekli iyileşmesine rağmen bizim şartlarımız sürekli ağırlaşmaktadır.

Gece eğitimi, tatbikat, nöbet ve diğer görevler için ayın yarısından fazla bir süre görev başında bulunmak zorunda kalıyor. Bu yetmiyormuş gibi şimdi de maddi ve manevi şartlarımızı daha ağırlaştıracak kanun çıkarılacakmış.

Ailemizi daha mutlu ve huzurlu yaşama şartlarına kavuşturmak için sivil hayatta başka bir meslekte çalışmak amacıyla Astsubaylık mesleğinden istifa etmesini teklif ettim. Eşim, Türk Silahlı Kuvvetlerini, devletini ve milletini çok sevdiğini, Astsubaylığın fedakârlık mesleği olduğunu ileri sürerek istifa etmek istemediğini bana açıkça bildirdi.

"Türk Silahlı Kuvvetlerini, devletimizi ve milletimizi en az senin kadar ben de seviyorum. İstifa etmek devletimizi ve milletimizi sevmemek demek değildir... Vatandaş olarak aile düzenimizi yeniden düzenlemek bizim de anayasal haklarımız" dediğimde, eşim üstüme yürüdü ve manevi şiddet uyguladı.

1) Eşimin 6 aylığına evden uzaklaştırılmasını,

2) Tedbir nafakası bağlanmasını,

3) Birbirimizi çok sevmemize rağmen eşimin mesleğinden doğan stresli bir yaşamımız vardır. Evlilik hayatımız çekilmez hale gelmiştir. Bu yüzden boşanma kararı verilmesini,

arz ve talep ediyorum.

Haber anında komutanlara ve dünya basınına ulaştığında, Komutan tüm Astsubayları bir meydanda toplayıp şunları söyledi;

Siz nasıl Astsubaysınız? Karılarınıza sahip çıkamıyorsunuz! Karılarınız dava açtığında her duruşma günü tüm Astsubaylar adliye binalarında ve duruşma salonlarında olacağından uçaklar nasıl havalanacak? Tanklar nasıl yürüyecek? Telsizler ve haberleşme araçlarını kim çalıştıracak? Siz Mao'nun askerleri değil, subayların yardımcısı Türk Silahlı Kuvvetlerinin askerlerisiniz. Şimdi koşun adliye önündeki eşlerinizin elindeki boşanma dilekçelerini alın ve bana getirin. Getirmeyenler başlarına geleceği düşünsün!

Uçarak adliyeye doğru koşarken, heyecanla uyandım.

İYİ Kİ RÜYAYMIŞ, YOKSA……………………..

Ögeyi Oylayın
(45 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#6 Melih ÇEVİK 18-01-2013 11:03
Sayın TURAN, sizin gördüğünüz bu güzel rüyayı bizler;birlik olur ne zaman bizi emir komuta sisteminde yöneten KAST SB gösterebilirsek işte o zaman haklarımızı almaya başlayabiliriz diye düşünmekteyim. Elinize yüreğinize sağlık.
Alıntı
#5 ÖMER SAKLICA 16-01-2013 22:41
SAYIN MESLEKTAŞLARIM,RÜYA DEĞİL GERÇEK AMA ROLLER DEĞİŞİK.YIL 1987, YER GÜMÜŞHANE.YENİ BÖLÜK KOMUTANI ÜTĞMN KENDİNİ GÖSTERECEK DENETLEMEYE HAZIRLANACAK HER GECE 24'E KADAR MESAİ.BİR SABAH "MÜSAADENİZLE ADLİYEDE BİR DAVAM VAR YENİ AÇACAM İKİ SAAT İZİN VERİR MİSİNİZ" DEDİM."TANIDIKLARIM VAR KONU NE İSE YARDIMCI OLAYIM" DEDİ."YOK YOK KALSIN SİZ ZATEN YARDIMCI OLDUNUZ ATANDIĞINIZDAN BERİ.EŞİME BOŞANMA DAVASI AÇACAM.KADINCAĞIZ BARİ MUTLU OLSUN BİZLER NASILSA SİZLER İLE EVLENMİŞİZ,KUMA İSTEMİYOR" DEDİM :)
Alıntı
#4 Kemal Uğur 15-01-2013 20:51
Gürcan abi eline kalemine sağlık, hepimiz aynı durumdayız inanın bizler de pek mutlu değiliz. 25 senelik assubayım birgün severek işe gelmedim, işimi layıkı ile yaptım, çünkü karşılığında para alıyorum bu mesleği topluma bile aşılamış subaylar sivil de bile ordunun kahramanı diyeceklerine hemen assubay mısın teğmenin altı,gibi bunu sivile empoze edenler de kendileri amerikan ordusu. Böyle mi? Asla. Bir başçavuş albay kadar değerlidir. TÜRK SUBAYLAR KUVVETİNDE KAFATASCI ZİHNİYET VAR HERHALDE. Amerikan sistemi alınmış TSK'ya, hayır.Asla.Ama şu bir gerçek vatanımı çok seviyorum.
Alıntı
#3 gurcan erbaş 14-01-2013 22:57
Evet sonra ne oldu? Ben de 1967'lıyım, dergı dagıttım dıye 2 tegmen 1 usttegmen benı dovmeye calıstılar fakat o yıllarda cog guclu ve saglamdım bırısını hastanelık ettım ve de ıskenderun hava radar mevzııne suruldum. 926 sayılı yasa oyle yetkıler verdı kı bunlara, o yıllardakı ızmıt hava radardakı arkadaslar bılırler sadece ben degıl 6 kısı ıdık surulen,aynı yıl hava kuvvetlerı komutanlıgına bıle dılekce verdım, hava savunma komutanı tuggeneral brıfıngte bana donerek "astsubay degıl mısın atsam senı er olarak askerlık yaparsın" deyınce "subay atılınca general olarak mı askerlık yapacak?" dedım bızzat yuzune, ne dıyecegını bıle sasırdı cevao veremedı; "bu rutbeyı de bana sız degıl 30 mılyon verdı" dedım ve cok sınırlenmıstım. Bu olay yanı yukarıdakı agabeyımızın olayında da cok arkadasımız karacı, jandarma, denızcı ve de benım gıbı sıcılı bozularak resen emeklı ettıler.
Dava actım ama sankı tıyatroda oynar gıbı avukatım da eskı general asssubay dostu t.a. pasa ıdı, o bıle ısyan ettı rahmetlı kerım kalkan agabey de cok ugrastı ve de dhmı'sıne gırerek sıvıl havacılık okulunu bıtırdım ve sınıf arkadaslarım guvercınlık kara hava okulu komutanı kurmay albay a.a. ve yıne yarbay pılot t.a. ve mıtten dısıslerınden kısılerdı, yesılkoy kulede gorev yaptım ve ordan da thy gectım harekat koordınatoruu olarak, ılk turkıye'de 8 kısıydık loodmaser olarak mezun olan 25 yıl calıstım ve emeklı oldum.
Paradan daha onemlı seyler var, mesela 1975'te astsubay yuruyuslerınde resen emeklı edılen astsubaylar yok mu,1970'te benım gıbıler yok mu? Benı lıse muadılı bıle kabul etmezlerken ben mıllı egıtım bakanlıgından ılk muadelet alan kısıyım ve ılk hava kuvvetlerıne muadeletımı tastık ettırdım, agabeyım o yıllarda mılllı egıtım bakanlıgında yabancı dıller gelıstırme baskanı ve kıtap yazarıydı.
Oyak paramızı bıle vermedı haram olsun 1 ay kalmıs da yasa varmıs falan...
Yıne harp okulundan atılmıs subay talebelerıne bıle orduevı kartı verılırken sadece astsubay oldugumuz ıcın bıze kart verılmedı kı bız bu orduda rutbelı gorev yaptıgımız halde; daha neler var, kıtap olur. Basbakanlıga, cumhurbaskanlıgına hatta hava kuvvetlerı komutanlık makamına bıle yazdım, Temad hak arayacaksa sadece para ıle degıl yapılan butun haksızlıkları goz onune sermesı lazım, eger su anda astsubaylar bır yere gelmısse dıyetını bız odedık, ama vefa yok toplumumuzda.
Alıntı
#2 Kemal Uğur 14-01-2013 21:22
:-? Bizim özlük haklarımızı vermeyenler engelleyenler Allah onların bütün işlerini başlarına yıksın...
Alıntı
#1 Erdal Günşer 13-01-2013 14:52
Sayın İsmail Turan abi, bizi bizden iyi biliyorsunuz. Ben sizin yazınızdan belki sizin aklınızdan geçmeyen bir anafikir çıkarıyorum. O nedenle kusura bakmayın.
Bu yazının bana göre ana fikri;
"-Uzun uzun yazdım ama hepsini sildim."
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

 • DELEGENİN NAMUSU VE TEMAD'IN GELECEĞİ

  Yılmaz 05.09.2021 10:08
  Türkiyede siyaset malumunuz TEMAD bundan payını almış şubelerde lokal olmasa ne yönetici ne üye olur ...
   
 • SULTANTOP KARAKOLU

  Kadir 09.08.2021 23:20
  Ben, Beştaş Karakolundan, Harabe Karakoluna kadar tüm sınır karakollarında takviye takım komutanı ...
   
 • AS(T)SUBAY -STS

  MehmetAkif Türkay 31.07.2021 15:06
  Alkışlıyorum. Çok güzel anlatmışsınız.
   
 • YÜKSELEN GERÇEKTEN HAYAT KALİTESİ Mİ?

  Hakan Başaran 17.07.2021 17:06
  KıymetliMehmet abicim ellerine yüregine sağlık çok güzel bir yazı olmuş yine aynı lezzetle aynı keyifle ...
   
 • YÜKSELEN GERÇEKTEN HAYAT KALİTESİ Mİ?

  Mehmet AKALP 17.07.2021 16:00
  Cumhurbaşkanı verdiğim her sözü tuttum diyor yandaş basın manşet yapıyor Peki bize hayırlı olsun diye ...

Son Eklenen Mesajlar

SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI'MIZ YÜCE TÜRK MİLLETİNE KUTLU OLSUN. ORDU YOK DEDİLER KURULUR DEDİ PARA YOK DEDİLER BULUNUR DEDİ DÜŞMAN ÇOK DEDİLER YENİLİR DEDİ M.K.ATATÜRK Saygıdeğer Üyelerimiz İtilaf Devletleri tarafından son dönemlerinde bütün orduları dağıtılan, işgal edilen ve tersanelerine girilen "hasta adam" ismi verilen Osmanlı Devleti'ne...
Pazartesi, 30 Ağustos 2021
SİTE -ASSUBAY GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU YÖNET
SEVR ile düşmana peşkeş çekilen vatan toprağını kurtarmak için başlatılan İSTİKLAL SAVAŞI'nı zaferle sonlandıran Dünyadaki savaş literatürüne DESTAN olarak geçen büyük taaruzun başlangıcının yıldönümünde askeri ve siyasi deha olan gururumuz Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle anıyoruz. Bu savaşın nasıl bir destan olduğunu anlamak için KOCAT...
Perşembe, 26 Ağustos 2021
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
24 TEMMUZ 1923 LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASININ 98. YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN... Bu antlaşma, Türk Ulusuna karşı yüzyıllardan beri hazırlanmış ve Sevr Antlaşması ile tamamlandığı sanılmış, büyük bir yok etme eyleminin yıkılışını bildirir bir belgedir. Osmanlı tarihinde benzeri görülmemiş bir siyasal zafer yapıtıdır! Mustafa Kemal ATATÜRK Değerli Meslektaşlar...
Cumartesi, 24 Temmuz 2021
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ