60.000 Gâip Aranıyor!

By Eski Tüfek 07.01.2013 Okunma Sayısı: 1958 Yorumlar (6)

60.000 mi büyük, yoksa 2 mi? Bunu bilmeyecek ne var? Tabii ki 60.000 büyük diyorsanız, bu makaleyi sonuna kadar okumalısınız. Zira, ya Arşimet yanlış hesapladı ya da siz yanılıyorsunuz.

Peki, nasıl oluyor da 1+1, yani 2 rakamı 60.000’den büyük olabiliyor? İstisnâsı olsa da görmek, inanmakdır değil mi? Buyurun, görelim.

Tabiatda meydana gelen bazı olayların, fiillerin sonucunu tayin eden “nicelik” değil, bilakis “nitelik”dir. İstesek de istemesek de bu böyledir. Mutlak doğrudur, neticeyi değiştiremeyiz.

Fişek, dolu ise doludur; boş ise boşdur. Avlanmak üzere tüfeğinize sürecekseniz şayet bir milyon boş fişek mi yoksa bir tek dolu fişek mi işinize yarar?..

Zeytin yağı dolduracak iseniz kulpu kırmızı kırk kırık küpü mü yoksa bir tek sağlam küpü mü yeğlersiniz?

Beraber hareket eden 2 kişi, pek tabiidir ki eşgüdümsüz ve örgütsüz hareket eden 60.000  kişiden daha büyükdür. Şöyle açalım bu mefhumu; uygun bir kaldıracın doğru sıklet noktasına oturan bir tek kişi, dünyayı mahrekinden oynatabilir mi? Evet, oynatabilir. İlmen mümkün. Kanunu  bile var (¹). Peki, yanlış yerde oturan altmış bin kişi dünyayı yerinden kıl kadar kımıdaltabilir mi? El cevap; Hayır, gıpraşdıramaz! Kımıldattığını gören var mı? Yok! Demek ki neymiş? 2 rakamı, 60.000’den daha büyükmüş! Kavilleşdik mi dostlar?

Yukarıda gördüğünüz üzere, birlik olmuş 2 kişi; hedefsiz, gayesiz, amaçsız 60.000 kişiden daha büyük ise şayet kaldıracın doğru sıklet noktasında duran 40.000 kişiyi bir düşünün... Ya da aynı fikir etrafında birbirine kenetlenmiş, aynı amaç uğrunda mayalanmış; tek bilek, tek yürek, tek ses, yek vücut olmuş 100.000 emekli üyesi olan bir dernek tasavvur ediniz hele...

Her biri farklı hedefin peşinde farklı yöne doğru umarsızca koşan ve böyle olduğu için her biri yek diğerinden bîhaber  altmış bin kişi, ancak bir kişi kadar önem taşır. Belki de taşımaz, taşıyamaz! Örgütsüz insanlar, kuru kalabalıkdan öte mânâ ifade edemez. Böyle insanlar, ortak davranamaz. Aynı anda ellerini havaya bile kaldıramaz. Bu anlamda altmış bin kişi, beraber hareket edebilen iki kişi kadar bile tesirli değildir. Kavilleşdik mi dostlar? Peki...

Örgütlü hareket etmek; emek ister, çaba ister, sebat ister, sabır ister, gayret ister yiğitler. Topyekûn mücadele etmekse niyetin şayet, tereddütsüz elini taşın altına koyacaksın. Fikrî düzeyde birlik olup aynı amaç uğrunda yoğurulmuş, aynı hedefe odaklanmış; bir işaretle, bir kelime ile bir nidâ ile bir araya gelebilen; aynı anda hareket edebilen insanlar her engeli aşar, her menzile vasıl olur. Bunca yıl emir almış, emir vermiş, nice badireler atlatmış, nice mihnetlere göğüs germiş; zorluklarla büyümüş, çeliklenmiş ve ordu idare etmiş askerleriz biz. Aynı anda aynı adımı atmayı; bir milyon kişi bile olsak yek vücüt hareket etmeyi bizden daha iyi bilen var mı?.. Kavilleşdik mi dostlar? Âlâ...

Sayın Başkan Ahmet Keser; 11 Aralık 2012 tarihinde, TARIM TÜRK TV'de saat 15:00’da naklen yayınlanan "2'den 4'e Hayat" isimli programa iştirak etdi. Başkanımız, yayına telefonla bağlanıp 60 seneden beri gasp edilen haklarımızı gayet sarahatle kamuoyuna bir kez daha ifşâ etdi (²).

Sunucu hanımefendi güzel. Allah sahibine bağışlasın. Güzel olduğu kadar kibar. Kibar olduğu kadar zarif. Zarif olduğu kadar da akıllı bir hanım. Sorduğu sorulardan anlıyoruz bütün bunları.

Programın sunucusu Sayın Esra YILDIZ, ilk önce Sayın Başkana hitaben “programa hoş geldiniz” dedi. Ve konuşmasına şöyle devam etdi;

  • Türk Silahlı Kuvvetlerinin görünmeyen kahramanlarından, astsubayların özlük haklarından ve sosyal haklarından bahsediyoruz. Öncelikle ben şunu sormak istiyorum. TEMAD’ın kaç üyesi var?

Sayın Başkanımız, bu soruyu şöyle cevapladı;

  • Doksan şube, yüz bin emekli astsubay, kırk iki bin civarında TEMAD üyemiz var.

Kıymetli arkadaşlarım, Sayın ESRA YILDIZ’ın sorusuna lütfen dikkat buyurunuz; “kaç üyeniz var?.” Alın size buram buram akıl kokan bir soru!.. Siz kimsiniz?, Derdiniz nedir?, Ne istiyorsunuz?, Kaç para istiyorsunuz? diye sormuyor. Kaç kişisiniz diyor. Adamın gönül teline dokunan soru işte tam da bu... Örgütlü hak arama mücadelesinde üye sayısı kadar söz sahibi oluyorsun, gündem tutabiliyorsun, itibar görüyorsun çünkü.

Sunucu hanımın sorduğu bu suale, Sayın KESER’in  şöyle bir cevap verdiğini hayal edin. “Bugün itibariyle yüz bin emekli astsubayımız vardır. TEMAD’ın üye sayısı ise doksan sekiz bin’dir. Bu rakam, emekli olan astsubaylarımızın %98’ine tekabül etmektedir."

*Gaip; Göz önünde olmayan, hazır bulunmayan, nerede olduğu bilinmeyen.

Bu meyanda, soralım; yoksulluk sınırında emekli maaşı alan ve TEMAD’a hâlâ üye olmayan altmış bin emekli astsubay nerede? Gören, bilen, işiteniniz var mı?  TEMAD, burada. Peki, Türk Silahlı Kuvvetlerinden emekli olan altmış bin astsubay  nerede? Yoksa gaip* mi?..

YABAN KAZLARI!..

60.000 Gaip Aranıyor! Eski Tüfek Şükrü IRBIKYeşil başlı gövel ördek uçup gitse de göle karşı, suyun içinde avlanırken ölümün soğuk nefesini her an ensesinde hisseder. Çünkü kuşlar sıcak kanlıdır ve su donarsa suyun içindeki yaban kazları da açlıkdan donarak ölebilir.

Takdir-i ilâhidir. Bilirsiniz; insan, aklı ile; hayvan ise içgüdüsü ile hareket eder. İdrâki kıt olanları aşağılamak için bazen insan,  insana “kaz kafalı” der. Hâlbuki küçümsediği o kazlarının öyle bir marifeti var ki duymayın gitsin. İnsana dudak ısırtacak cinsden. Allah’ın akıl bahşettiği yegâne mahlûk olan insan bazen idrâkden mahrum kalırken nasıl oluyor da aklı olmayan yaban kazları bazı şeyleri idrâk edebiliyor?

Kışın ayaz günlerinde, yaban kazları yaşadıkları gölün donacağını hissederler. İnsiyakî olarak bilirler ki; yegân yegân uçsalar yeterli olmayacak ve göl donacakdır. Gölün donması demek kazların hepsinin açlıkdan donarak ölmesi demekdir. Gölün üstünde kalırlar ise suyun donmasıyla birlikde hepsi gene donarak ölecek. Gölün donacağını “idrâk” eden yaban kazları, eylem birliği edip sürü halinde yuvalarından aynı anda havalanırlar. Gölün üzerinde hep beraber alçakdan uçarak kanat hareketiyle nispeten daha sıcak bir hava akımı meydana getirirler. Bu hava akımıyla gölün yüzey sıcaklığının daha fazla düşmesini önler ve gölün donmasına mâni olurlar.

Aynı maksat için işbirliği yaparken yaban kazlarının o küçücük yüreklerindeki ortak kavil, “ya hep beraber, ya hiçbirimiz”dir. İnsiyakî olarak bilirler ki “hiç’lik ölüm getirir, bir’lik ise kurtuluş demekdir.” Bilirler ki gecenin büründüğü o kemik çatırdatan soğuklar ve katran karası o zulmet sürgit devam edemez. Bilirler ki karanlık, aydınlığa mağlup olacak ve sabah gene gelecek. Güneş o sıcak, güleç yüzünü gene gösterecek ve dünyayı tekrar ısıtacak. Yaban kazlarını birbirine bağlayan, aynı teknede mayalayıp, yek vücut haline getiren ve peşinde sürükleyen yegâne hayal, işte budur yiğitler.  Yaban kazları bilirler ki sürüden ayrılanın akibeti ölümdür. Yaban kazları bilirler ki hayal etmek, elleri böğründe sızlanıp ölümü beklemekden efdaldir. Hayat, gerçeğe dönüşen hayallerin başarı hikayeleriyle doludur. Önemli olan husus şudur; siz, o hikayenin hangi tarafındasınız? Kendi hemcinsimize kaz kafalı diyerek hakir gördüğümüz bu hayvanlardan bile insanoğlunun alacağı ne ibretler varmış meğerse.

image004

DAMLADAN SELE...

Varıp meclisine, emekli astsubayı sual eylesek; elvan çeşit kırkbinmilyon sebep, bahane, özür, şikayet, mazeret, gerekce işitir şu kulaklarımız. Zor değil, yağlı yağlı kesip işkembe-i kübradan bol bol atmak... Aç ağzını, yum gözünü... Dilin kemiği yok nasılsa! Üfür de üfür. Öfkene mağlup olursan şayet savur bol bol küfür. Kağıtdan kayık yüzdürüyorsan çimdiğin leğenin içinde hani mesele yok!.. Kendi ellerinle inşa ettiğin sahte, biçimsiz, sessiz, hissiz dünyanın efendisi ol zahmetsizce. Ne azgın fırtına, ne deli rüzgâr, ne dev dalgalar, ne hırçın denizler, ne de insanın ciğerine işleyen soğuklar yalasın o narin yanaklarını... Sen es, sen gürle...

image006

Komutanına kızmışdır, devletine küsmüşdür. Kendi sınıf arkadaşına gönül koymuşdur. Eşe dosda gücenmişdir. Dünyaya sırtını dönmüşdür. Yorulmuşdur, yıpranmışdır, alınmışdır, kırılmışdır. Vefâsızlıkdan yakınır. Muvazzaf iken maruz kaldığı adaletsizliğe, uğradığı tarifsiz nice haksızlığa isyan etmişdir. Halinden memnun değildir. İstikbâlinden umutsuzdur...

Hakkı vardır elbet. Ateş olmayan yerde duman tüter mi hiç? Sızlanmalar, söylenmeler, kahretmeler, şikayetler, isyanlar... Al benden de o kadar! Bütün bunları ben de yaşadım sizler gibi. Peki yerden göğe kadar haklı bile olsak bu ilenmeler, bu söylenmeler bir arpa boyu dahi yol aldırır mı bize? Götürür mü bizi hedefimize?..

Durmak, oturmakdan; konuşmak, susmakdan yeğdir. Sen, sen ol. Üfürme öyle tek başına cılız cılız. Esip gürleyen, sürükleyen, alıp götüren, kasıp kavuran yel ol. Damla iken sel ol. Hep beraber el ele ol!..

image0081’LİKDEN BİRLİĞE!

Goca çamın gürlemesi dal ilen,
Goca çamın gürlemesi dal ilen,
Goç yiğidin eğlencesi yar ilen,
değil mi?

TEMAD, goca bir çam ise deyiniz bakalım, goca çamın dalleri kimdir?

Dalleri yoğusa can dostlar, goca çam gürleyebilir mi?..

Aynı anda kanat çırpmak, aynı anda üflemek ve birleşerek büyümek...

Hedefe yek vücut yürümek..

Bazı mefhumları göremesek bile bu, onların olmadığı anlamına gelmez. Meselâ, sevgi, aşk, neşe; elem, acı keder...  Meselâ, rüzgâr. Meselâ, ses. Meselâ, suhunet. Meselâ koku. Meselâ, dağın arka tarafı... Bütün bunlar, göremesek bile yerli yerinde öylece duruyor. Marifet odur ki bunları hissedebilesin, duyabilesin, görebilesin. Bilir misin ki seni fırdolayı kuşatan o başı pâre pâre dumanlı yüce dağların arkasında ne geniş göller, coşkun akan ne derin ırmaklar, ne hırçın denizler, hatta uçsuz bucaksız nice ummanlar var... Gönül gözüyle bak ve o dağın arkasındakilerini gör.image010

Sivri sinekli sazlığın sığ sularında sazdan yapdığın kayıklarda kürek çekmekden vazgeç. Lâkin beyhudedir. Bulanık suda balık avlanmaz. Kurtul, gel yalnızlığından. İçinde çimdiğin galvaniz leğende kağıtdan gemicik yüzdürmeyi bırak. Hayal et ve kendini,  menziline vasıl olmak için engin ummanlarda hırçın dalgalarda, vahşi fırtınalarla ölümüne boğuşan gözü pek denizcinin yerine koy.

Söylenmeyi, sızlanmayı; b.kun ile güreşmeyi, gölgen ile kavgayı, karanlığa küfür etmeyi bırak. Zira nâfiledir. Sürüden ayrılan kınalı kuzunun akibetinden ibret al. Zaman, büyük düşünme zamanı. Artık lütfen büyü ve büyük düşün...

Her kuşun tüneyecek bir yuvası, her geminin sığınacak bir limanı vardır, olmalıdır. Yuvası olmayan kuşu, sığınacak limanı olmayan gemiyi tasavvur et hele... Akibeti nice olur?

İptil sen seni bil, sonra ele nazar eyle. Altmış binliklerden isen şayet 2’den küçüksün. Dulda köşelerde, karanlık mahfillerde insan eti çiğneme. Atatürk’den mirasdır bize; samîmi ve meşru olmak şartıyla her fikire hörmet ederiz. Söyleyecek bir çift efdal sözün var ise çık ortaya ve haykır yiğitce.

Çıkmaz sokaklarda, bilinmedik mecralarda, dikenli yollarda dolaşma. Tehlikeli sularda nâfile debelenme. Elindeki taşı kendi ayağına bırakma!.. Ağaç kurdu değilsin, kabuğun altına saklanma! Gürleyen goca çamın budaklı gövdesinde gürbüz bir dal ol!.. 

Muhannetin düdüğü olma, emeğini heder etme, beydude işlerde ömrünü törpüleme, densizin diline düşme. Köhnemiş kibirli kör kirpilerin fitne değirmenine dibi delik helkeyle ağulu su taşıma.

Bunca vakitden beri ölümüne yatdığın gaflet uykusundan uyan gayrı... 

Birbirinin farkında bile olmayan isimsiz, amaçsız, hedefsiz altmış bin insan kalabalığının arasından sıyrıl. Ait olduğun asıl yuvana, son limanına dön!..

Madem ki hak aramak kutsî ve şerefli bir davranış, faziletli bir iş, öyleyse buyur gel!

image011Bu yuvada, bu limanda her emekli astsubaya yer var.

  • 2012 senesi, söylem yılı idi. Fikrî hazırlık yapıldı, talepler tespit edildi ve kamuoyuna duyuruldu.
  • 2013 senesi, eylem yılı, taleplerimizin tahakkuk ettirildiği sene olacak, olmalıdır.
  • 1 iken 2 ol.  1’liği bırak, birlik ol!
  • Aslına rücû et! Kırk iki bin yürekli yiğit emekli meslekdaşın seni bekliyor!..
  • Goca çamın gürlemesi yakındır kıymetli dostlarım.

brove

 

 

 

 

 

Şükrü IRBIK

(E) SG Tls.Astsb. III Kad.Kd.Bçvş.

 

Ögeyi Oylayın
(115 oy)
Son Düzenlenme Çarşamba, 03 Ekim 2018 01:13

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#6 Şükrü IRBIK 26-02-2014 12:53
“Goca çamın gürlemesi yakındır kıymetli dostlarım.”
Dedik yukarıda gördüğünüz makâlemizde!
Tam dört mevsim geçdi böyle diyeli…
İşde,
Şimdi o vakiddeyiz!..
Dem,
Bu dem…
Dem,
Goca çamın
Gürleme
Demi…
Goca Çam;
Dalları
Budakları
Yaprakları,
Filizleri
Meyveleri
Gövdesi
Kökleri…
Velhâsıl
Her uzvu ile
Gürlemeye başlıyor!..
Vatan sevdâlısı yiğit astsubay meslekdaşlarım;
TEMAD Genel Başkanımız Sayın Ahmet KESER,
Emekli astsubayların
01 Mart 2014 tarihinde
Ölüm orucuna başlayacağını
Kamuoyuna ilân etdi.
Allah
Yâr
Ve
Yardımcımız olsun!...
Alıntı
#5 Kemal Uğur 12-01-2013 12:07
At gider izi kalır yiğit gider namı kalır.
Bizler meslek edinmişiz ama bu meslekte gurur ve mutluluk yakalayamamışız.
İnsan vakurdur erdemlidir. Allahcc insanı kainata şerefli bir varlık olarak yaratmış, ancak TSK'da mutsuz olarak yaşadım Onurumu istiyorum fazla birşey değil bu, benim teğmenim Kıdemli Başçavuştan fazla para maaş alamaz diyen bir zihniyet bana onurumu geri versin içim kan ağlarken birlik beraberlik olmaz...
Alıntı
#4 Kemal Uğur 09-01-2013 21:49
Arkadaşlar bu assubay emeklilerini dolaşıp bir bir ellerine flamalar verip meclis önünde boykot yaptıralım, meslekte zaten kaybetmişler boykot etseler ne kaybederler, 0 kaybederler ordu evlerinde,lokallerde oyun oynayacaklarına faydalı işler yapsınlar.
Alıntı
#3 Hasan Taşcı 09-01-2013 09:11
Sayın büyüğüm;
Yukarıdaki yazınıza istinaden ben de nacizane 08 Ocak 2013 günü yaşadığım bir olayı affına sığınarak anlatmak isterim... Yıllık üyelik aidatımı ödemek üzere Ankara TEMAD Keçiören Şubesine gittim. Orada sizin de tanıdığınız (şayet uğrama fırsatı bulursanız kendisini tanıyacağınızdan eminim) bir büyüğüm -Şu anda üye sayımız 190 (ondalık eksikliği olabilir)... -Bölgede (sizin ifadenizle kaz kafalı bile olamayanlar) emekli sayısı 2000 civarında... -İş yaptırmak için belediyeye gidiyoruz, -Kaç kişisiniz diye soruyorlar.
-Her yer politika ile dönüyor. etrafında emekli olmuş fakat üye olmamış birileri var ise bize yönlendir.. diyerek serzenişlerini bildirdi.
Kısacası aradığın 60.000 gaibin sadece 2000 civarında olanı KEÇİÖREN bölgesinde bulunmaktadır. Bu sayı bana ait değil, kendilerinden duyduğum rakamdır fakat mübalağa olabilir. Yazınızdan anladığım kadarı ile “bu kaz kafalılar; meslekte iken de olmasa idi; gölün suyu zaten buz tutmaz, şu anki TEMAD yönetimi de buzları eritmek için çabalamazdı. Öyle değil mi sayın büyüğüm. Öyle ise çözüm ne olabilir; sadece "GELIN BURADA YEM VAR" "HADI BERABER OLALIM (ki hiç bir zaman beraber olmayı öğrenememiş, çoğu kez birbirine MADİK atmayı öğrenmiş bir meslek gurubu olarak) demek yeterli mi sizce? O zaman bir çözüm bulmak gerekiyor “Ama nasıl?”.. Saygılar sunuyorum.
Alıntı
#2 Ersen Gürpınar 08-01-2013 23:07
Saygıdeğer Irbık, küçük ilkokul öğrencisi iken öğretmenlerimiz 1-2-3-4-5-6.. kibrit çöplerini kırar sonra bir kutu kibriti bir araya getirip kırılmayacağını, özetle birlikten kuvvet doğacağını bizlere öğretirdi, bunu hepimiz biliyoruz. Türkçemizde "at sahibine göre kişner" ata sözümüzü hatırladım, bundan 7-8 yıl öncesini düşünün; TEMAD Gn.Başkanının adını bile bilmeyen, teşkilatlarının lokalleri ve küçük sosyal faaliyetleri dışında mücadelede başarı sağlayamamasının verdiği bir bezginlik ve bir umutsuzluk
bilahare başarısız kişisel hesaplarla hareket eden genel merkezin ısrarla desteğini red ettiği bu sitenin üyelerinin özverisi ile taşların yerinden oynaması ve nihayet Sn.Keser ve ekibinin umut rüzgarları ile bugünlere geldik. Mücadele uzun soluklu bir yoldur, ön yargılarla 60 yıllık tahakküme varan haksızlıkları sihirli bir değnekle biranda çözmek mümkün değildir ANCAK bugün mücadelemizde hayli önemsenecek bir yol kat ettik. Düne kadar TSK personel ayırımı gözetmeden sosyal ve ekonomik haklar adaletli bir şekilde düzenleniyor klişe lafını kullananlar bizim haklılığımızı tescil etmek durumunda kalıp şu düzenlemeler yapılıyor tarzında açıklamalar yapıyorlar, bu çok önemlidir; özet olarak bu haklı davamızda başarı birlik ve beraberlikle sağlanacaktır. Saygılarımla.
Alıntı
#1 Erdal Günşer 08-01-2013 17:28
Sayın Irbık, duygularınıza düşüncelerinize katılıyorum. Dahası anlatışınız ve üslubunuz nedeniyle tebrik ediyorum. İş yerime bir emekli abimiz geldi. Gelmesinin sebebi tabii ki ben emekli assubay olduğum için bir iki laflamak idi. TEMAD'a üye olup olmadığını sordum. "Yok olmadım ama hani şey etmişler ya ona gittim" dedi. "Abi ne etmişler" diye sordum. "Resim falan asmışlar ya" dedi. "Hııı resim sergisine mi gittin?" diye sordum. "Evet" dedi. Allah razı olsun. O kadar da yapmış ya en azından...
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

SITE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
Baş öğretmenimiz ulu önder Atatürk'ün manevi şahsında tüm öğretmenlerimizin ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN... Demokrasinin,adaletin,huzurun ve refahın hakim olduğu nice öğretmenler günü kutlamak dileklerimizle sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.
Çarşamba, 24 Kasım 2021
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
BAĞIMSIZLIK SAVAŞIMIZIN KAHRAMANI VE LAİK, DEMOKRATİK CUMHURİYETİMİZİN KURUCUSU, BÜYÜK DEVRİMCİ GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'Ü ARAMIZDAN AYRILIȘININ 83. YILINDA SAYGI, ÖZLEM VE ŞÜKRANLA ANIYORUZ... RUHU ŞAD, MEKANI CENNET OLSUN. 10 KASIM 1938 ! Bir devre damgasını vurmuş, dünyanın gidişatını değiştirmiş, yalnızca yaşadığı ülkede değil, mazlum ülkelerde d...
Çarşamba, 10 Kasım 2021
SITE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN. Cumhuriyetimizin 98. Kuruluș Yıldönümü kutlu olsun. Laik Demokratik Cumhuriyetimizin kurucusu Yüce Atatürk, silah arkadașları ve devletimizin bekası uğrunda canlarını veren aziz șehitlerimize minnettarız, Allah rahmet eylesin, mekanları cennet olsun. Gazilerimize de șükranlarımızı sunuyoruz...
Cuma, 29 Ekim 2021
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ