ORDUYU SİZ YIPRATIYORSUNUZ ...

Adalet, tüm yaşamı kapsayan geniş bir yelpazedir. Yıllardır, ön yargılarla sosyal ve ekonomik haksızlıklara uğrayan assubaylar “Biz ayrıcalık ve imtiyaz talep etmiyoruz. Talebimiz adalet, eşitlik ve insan onuruna saygıdır!” diye haykırmaktadır. Ne yazıkki, bu haykırışı sağır sultan duysa bile yüreği, vicdanı ve kulağı mühürlü olanlar duymak istemiyor!

Bir üniforması da kefen olan, bir ayın 8-10 gününü '24 saat esasına göre' tek kuruş fazla mesai ücreti almadan, kışlada geçiren assubaylar, büro memuru statüsünde göreve başlıyorlar. Fakat, üzülerek görüyoruz ki, her kuruma örnek diye gösterilen TSK, kendi personeli arasında ayrımcılık yaparak subaylara imtiyaz, assubaylara tahakkümü reva görüyor! Herhalde, bizim terimizi ve kanımızı şaşal suyu zannediyorlar!

Bir çok meslektaşım gibi bende yaşadığımız bu haksızlıkları konu alan, hukukun guguk olduğunu belirten yazılar yazdım. Bizler, sosyal ve ekonomik alanlardaki haksızlıklarımızın yanısıra, çağdışı iç hizmet ve askeri hukuk sisteminin de personelin moral motivasyonu üzerinde olumsuz etki yaptığını, hizmet verimliliğini düşürdüğünü belirttik. Bu durumun aynı zamanda emeklilerin de aidiyet duygusunu erezyona uğrattığını söyleyerek değiştirilmesini talep ettik. Bunun üzerine basın yoluyla açıklamalar yapıldı, bizlere sözler verildi, ancak gerçekleştirilmedi!...

Kendi personelinin sesine kulak vermeyenler, AİHM'nin “Şahsi hürriyet ancak hakim tarafından yapılan yargılama sonucu kısıtlanabilir” kararı ile Türkiye’yi mahkum etmeye başlayınca, disiplin amiri tarafından verilen bu tür cezaları ve disiplin mahkemelerinin kaldırılması konusunda girişimlere başladı. Ancak, ön yargılı zihniyetin direndiğini ve isteksiz davrandığını izliyoruz!

MSB Müşteşar Yardımcısı hakim generalimiz “Ordu, insan hakları konusunda çok hassas. Kötü muamele, cebir, şiddet suçtur ve tespit halinde cezası vardır” buyurmuşlar. Yukarıdan bakınca herhalde öyle görünüyor!

  • Orduda insan haklarına hassasiyet olduğu için mi assubaylara tahakküme varan sosyal, ekonomik ve insan onuruna aykırı haksızlıklar yapılıyor?
  • Bir general emirle ölüme gönderdikleri personele "orduda biz başız, siz kıçsınız" sözünü insan haklarına hassasiyetin gereği olarak mı  söyleyebiliyor?
  • Dolmabahçe kahramanı, assubayların gönlündeki sevgisizlik anıtının timsali eski genelkurmay başkanı Sn.Büyükanıt "assubay benim teğmenimden fazla maaş alamaz" saçmalığını ordudaki insan haklarına hassasiyetinden  dolayımı düşünebiliyor?
  • Ordu'da insan haklarına saygıdan dolayı mı aynı suçu işleyen üst'e adaletin şevkatli kolları, ast'a  cezaevinin yolları zihniyeti ile hazırlanan yasalar gereği  farklı cezalar veriliyor?..

Askerliğin olmazsa olmazı "disiplin"in tarifinde 'astın ve üstün hukukuna riayet' ilkesi olmasına rağmen, uygulamada "üst daima haklıdır" prensibine dayanan bir askeri adalet sisteminin olduğunu ve bu sistemde de insan haklarına saygının gerçekleşmeyeceğini en iyi sayın hakim generalimizin bilmesi gerekmiyor mu?

Orduda şehit olan askerlerin sayısından fazla intihar eden asker olduğu söylenmektedir! Bu abartılı bir iddia olsada, intihar gerçeğini değiştirmiyecektir. Tırnağınızı biraz derin kesseniz canınız yanar. O halde insan canına nasıl kıyabilir? İntihar elbette psikolojik bir olgudur. Ancak, askerlerin intiharını tetikleyen nedenler içerisinde, adaletsizlik ve amir keyfiyetinin ilk sıralarda yer aldığını hepimiz bilmekteyiz. Bu güne kadar yüzlerce intiharın nedenleri incelenerek kaç amir sorumlu bulunup cezalandırılmış ve intiharların önlenmesi için hangi tedbirler alınmıştır? Tüm bunlar toplum vicdanında derin izler bırakmaktadır.

Bir önceki yazımda belirttiğim gibi aynı suçu işleyen üst veya amir ile ast ayrı, ayrı yargılanıp farklı cezalar almakta, sonuçları ast'ın aleyhine gerçekleşmektedir. Tüm bunlara ve diğer uygulamalara mı insan hakları konusunda hassasiyet ve adalet diyorsunuz?

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde intihar eden, istifa eden, mahkemeye verilen, personelin rütbeye göre dağılımı nedir? Subay emekli olmamak için imkan olsa yaşını küçültmek isterken yaş haddinden emekli olan kaç assubay vardır?

Bu konudaki istatistik sonuçları bile her kuruma örnek olduğu bildirilen TSK'deki haksızlığın, adaletsizliğin ayrımcılığın boyutlarını ortaya koyacaktır...

Buradan bir kez daha yetkililere sesleniyorum;

Ordu'yu  haksızlıkları yazanlar değil, haksızlıkları yapanlar yıpratır! Ön yargılarla personel arasında ayrımcılığa ve tahakküme varan  haksızlığa devam ettiğiniz zaman, orduyu başkalarına gerek kalmadan, sizler yıpratacaksınız.

Kimse haksızlıkları, adaletsizlikleri saygı duyduğumuz hiyerarşi kılıfı ile gizlemeye çalışmasın. Artık, sadece ölüme ve göreve gönderilirken hatırlanmak ve vatanseverlik duygularımızın istismar edilmesini istemiyoruz. 

GÜÇLÜ ORDU, GÜÇLÜ TÜRKİYE sadece bir slogandan ibaret olmaması için orduda adaleti geçiktirmeden sağlamalısınız. Adalet birgün herkese gerekecektir... 

Saygılarımla.

Ögeyi Oylayın
(77 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#11 Ziya DOĞAN 02-02-2013 22:14
Haksızlık bir kanser hücresidir. Eninde sonunda yayılır, bütün bünyeyi kapsar. Başını kurtarmayı düşünenler tedbir almadığı sürece vücuda yayılmaya başlar, sonunda bir organı feda etmeye kadar götürür. Şimdi kanser hücresini kontrol altına almak yerine üstünü kremle kapatmaya çalışıyorlar. Bakalım nereye kadar kapatacaklar.
Alıntı
#10 yusuf karakoyun 01-02-2013 01:06
TSK Personel Kanunu 1967'de yasalaştı.Yani 1960 darbecilerinin katkılarıyla. Askeri vesayetin zirvede olduğu yıllar. O yıllarda statükonun belirlediği maaş oranları nasıldı? Assubay Kd.Bçvş. maaşı yarbayla eşit,emekli maaşı da subay maaşının %70'leri civarındaydı.Şimdi nasıl? En kıdemli assubay üsteğmenle eşit,emekli ise subayın 1/3'üne geriletildi. Tabii ki 'statü' gereği. Buradan memleketin dahilinde iktidar olanlarla habire statüden bahseden genelkurmaya sesleniyorum; askeri vesayet yok diyorsanız, üstünlerin hukukunu değil hukukun üstünlüğünü savunuyoruz diyorsanız,çağdaş norm ve adalet ilkelerine inanıyorsanız 70'li ve 80'li yıllardaki maaş oranlarına (statükoya) geri dönünüz. Samimiyseniz.
Alıntı
#9 Kemal Uğur 28-01-2013 19:02
Assubay kıdemli başçavuşun 3 çocuğu var teğmenin belki 6 çocuğu olabilir ondan dolayı geçim sıkıntısı çekmesin diye denmiş olabilir ondan assubay kd.bçvş.dan fazla almasını öngörmüşlerdir, saygı duyuyorum...
Alıntı
#8 ibrahim 28-01-2013 14:13
Genelkurmay kadar kendi mensuplarının bir kısmını sahipsiz bırakan,haklarını vermemek için her türlü ali cengiz oyunları ile direnen başka bir kurum kabile ülkelerinde dahi yoktur.Saygılarımla.
Alıntı
#7 Hüseyin ÇETİN 27-01-2013 23:42
Assubay benim teğmenimden fazla maaş alamaz diye bir zamanlar Ege Or.K. olan ve şu anda Silivri'de istirahate çekilen bir generalimiz de söylemişti. Şaaaaaaaahsen bu gibi insanlara komutanım demeye dilim varmıyor, çünkü onlar bizleri hep dışladılar, ötekileştirdiler, aşağıladılar, hak etmediğimiz cezalarına maruz kaldık. Assubaysak onların gözünde her şeyi yapmak zorundayız, biz assubaylar her birimiz sınıf okullarında ayrı konularda eğitim alarak uzmanlaştık ama yeri geldi mi mutfak nöbetimizde aşçının pişirdiği yemeğin hesabını bize sorarlar, hiç düşünmezler bizlerin aşçılık konusunda ehliyeti var mı diye. Olsun veya olmasın onlar için önemli değil, önemli olan bir günah keçisi bulmaktır.
Bu zihniyetteki insanların menfaatçi tutumları nedeniyle BİZ, GÜÇLÜ BİR ORDU OLMAKTAN ÇIKTIK. Kendilerine bir gecede KHK. ile maaş iyileştirmesi yapıldı, assubaylara tam 10 yıl oldu bir kuruş iyileştirme yok, hükümet özellikle iyileştirme yapmıyor Silahlı Kuvvetleri ikileştirmek için, generallerimiz de bu tuzağa maalesef düşüyorlar. Yaşadıklarımdan ve yaşanılanlardan artık iğrenmeye başladım.
Alıntı
#6 Kemal Uğur 27-01-2013 15:32
Sayın Gürpınar, sizi yürekten kutluyorum ağzına, kalemine sağlık. Aynen öyle.
Alıntı
#5 Hikmet AYDINCAK 26-01-2013 23:26
Gerçekleri yazmaktan korkmayan cesaretli Ersen abim, ''assubay benim teğmenimden fazla maaş alamaz''diyen ve sonuçta Genelkurmay koltuğuna oturan kişi bu sözünden dolayı utanması ve bütün assubaylardan özür dilemesi gerekir.
Makamı, mevkisi ve rütbesi ne olursa olsun Assubayların haklarını yiyenleri kınıyorum ve onları Allah'a havale ediyorum.
Saygılarımla.
Alıntı
#4 Elbirce 05-12-2012 20:04
Ersen Abi, mücadele azminizi örnek alan onlara, yüzlere ihtiyaç var. Selam ve saygılarımla...
Alıntı
#3 Orhan KAYA 04-12-2012 22:37
Kasım ayının son haftası içerisinde birer gün arayla, başçavuş rütbesinde iki sağlıkçı assubayın, biri İzmir'de (27 Kasım, diğeri Erzurum'da (28 Kasım) intihar etmiş olduğunu öğrendik.

Son zamanlarda intiharlarda bir artış olduğunu görmekteyiz.

Meslektaşlarımıza Allah'tan rahmet dilerken; intiharın bir çözüm olmadığını, geride kalan yakınları, aileyi yalnız bırakmanın daha kötü bir seçim olduğunu dahi muhakeme edemez duruma düşen bir insanın içinde bulunduğu durumları çözmek başta aileye düşse de esas sorumluluk her halde, yaşanılan günün büyük bir bölümünün geçmekte olduğu mesai arkadaşlarına, amirlerine ve tabii ki en üst düzeydeki sorumlu kişilere düşmektedir. Sorumluyum, karar vericiyim, diyenlerin "sorumluluğu" bunu gerektirmektedir, diye düşünmekteyim.

***

Her türlü sorunda olduğu üzere, assubay sorunları da görmezden gelinerek değil, çözülmesi için üzerine gidilerek çözülebilir. Fakat çözüm makamlarının ısrarla bu yolu seçmediklerini ne yazık ki yıllardır görmekteyiz.

Yaşananlar üzücü olsa da, gelecek adına sevindirici olan; assubayların, devleti idare edenlerin oynadığı oyunları görmeleri ve sorunlarına sahip çıkarak gün geçtikçe güçlendiğidir.
Alıntı
#2 RA_MU 04-12-2012 19:01
Komutanım,
Söylenecek söz bırakmamışsınız.Tüm gerçekleri çıplaklığıyla sunmuşsunuz. Sizin deyiminizle kanımızı şaşal suyu sanan zevatlar biraz düşünecekler artık. Gün geçmiyor ki bunalım haberlerini duyuyoruz meslektaşlarımızdan. Artık bıçak kemiği kesiyor...Unutmasınlar ki bu zümrenin intikamı çok ağır olur. Benim deyimimle siyah şeritliler artık uyutulamaz...HAK VERİLMEZ ALINIR...
Saygılarımla...
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
Assubaylar günü kutlu olsun. Huzurun adaletin hakim olacağı nice kutlamalar diliyoruz. http://www.emekliassubaylar.org/k2-kategoriler/item/3408-assubaylar-gunu-ku tlu-olsun
Pazar, 17 Ekim 2021
Ersen Gürpınar
Bugün KRT televizyonu haber proğramında haklarımızla ilgili aşağıdaki mesajım yayınlandı haklarımızı verilen sözleri heryerde hatırlatmakta yarar var özellikle de Cumhurbaşkanı dahil tüm yazar,toplumun saygı duyduğu kanaat önderleri ve ilgililerin takip edip paylaşım yaptığı Twitter bunun için bir fırsattır. Bilgilerinize [B] "Bir emirle ölüme gönderilen k...
Çarşamba, 13 Ekim 2021
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) kurucularından değerli büyüğümüz Sn. Mehmet DARAGENLİ'nin vefat ettiğini büyük bir üzüntü ile öğrendik. Ailesine, yakınlarına ve Assubay toplumuna baş sağlığı ve sabır diliyoruz. Ișıklar içinde uyusun yüreği güzel insan.
Pazartesi, 04 Ekim 2021
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ